jugoslovanska

Janša po oprostilni sodbi: Naš boj se šele začenja

18. 04. 2025 06.23

Znana je sodba v zvezi z domnevno spornim nepremičninskim poslom v Trenti, v katerem so nekdanjemu direktorju Imosa Branku Kastelicu in predsedniku SDS Janezu Janši očitali zlorabo položaja in pomoč pri tem dejanju. Oba sta oproščena, prav tako tretji soobtoženi Klemen Gantar. Tožilstvo je napovedalo pritožbo, Janša pa je pred podporniki pred sodiščem dejal: "Naš boj se šele začenja. Borili se bomo za vse tiste, ki so v krivičnih postopkih, in za tiste, ki bi v morali biti v postopkih."

V Gorici razburile jugoslovanske zastave na oknih

30. 03. 2025 12.49

Na oknih ene od stavb na ulici Corso Giuseppe Verdi v Gorici so se v soboto zvečer pojavile jugoslovanske zastave z rdečo zvezdo. Ni znano, kdo jih je izobesil in s kakšnim razlogom. Občinska uprava je potezo ostro obsodila.

V steni spali na leseni gugalnici, v Himalajo potovali z avtomobilom

31. 01. 2025 06.00

Veverice niso le ljubki glodavci, ki plezajo po drevesih, pač pa tudi legendarni Mojstrančani, ki so tako dobro plezali po gorah, da so se z zlatimi črkami zapisali v zgodovino alpinizma. Janko Ažman, Klavdij Mlekuž, Janez Brojan in Zvone Kofler so se konec 60. let združili v skupino alpinistov in gorskih reševalcev Mojstranške veverice, čez nekaj let so medse sprejeli še Janeza Dovžana in Miha Smoleja z Dovjega.

Novi avion: zadnji megalomanski projekt Jugoslavije

12. 01. 2025 07.00

Ob koncu druge svetovne vojne je bila Jugoslavija razrušena agrarna država z majhno industrijo. Sledil je velik skok, zasnovan na nerealističnih apetitih, ki so v spregi z lobiji iz vojaške industrije rodili megalomanske projekte. Eden od teh je bil večnamenski nadzvočni lovec s projektnim imenom Novi avion, s katerim bi Jugoslavija do konca tisočletja dobila napreden večnamenski lovec četrte generacije.

Umrla jugoslovanska virologinja, ki je izolirala virus črnih koz

05. 01. 2025 16.49

V 91. letu starosti je umrla Ana Gligić, znana virologinja, ki je s svojim delom veliko prispevala v boju proti nalezljivim boleznim, vključno z epidemijo črnih koz leta 1972 v Jugoslaviji, ko ji je uspelo izolirati virus.

Igral za Real in Jugoslavijo, danes pa životari s 400 evri: 'Padel sem v depresijo'

26. 11. 2024 12.59

Za malce starejše ljubitelje nogometa na Balkanu ime Predraga Spasića zagotovo zveni (zelo) znano. V 80. in 90. letih prejšnjega stoletja je ta odličen srbski branilec med drugimi branil barve madridskega Reala in beograjskega Partizana, obenem pa zbral 31 nastopov za jugoslovansko izbrano vrsto in pod vodstvom legendarnega Ivice Osima (za)blestel na svetovnem prvenstvu v Italiji 1990. Toda danes 59-letni Spasić iz različnih razlogov živi povsem drugačno življenje, kot ga je bil vajen med igralsko kariero.

33 let po umiku JLA: 'Slovenska vojska je in bo temelj naše državnosti'

25. 10. 2024 08.57

Obeležili smo dan suverenosti, 25. oktober, ko je po osamosvojitveni vojni še zadnji vojak takratne JLA zapustil slovensko ozemlje. Osrednja slovesnost, ki sta jo pripravila Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih društev Sever, je bila v Šempetru pri Gorici. Predsednik vlade Robert Golob je ob tem poudaril pomen slovenske vojske, ki "je in bo ključni temelj slovenske državnosti".

Pol stoletja stara skrivnost JAT-ovega pogubljenega letala

15. 10. 2024 06.00

Že več kot pol stoletja ves svet ve za jugoslovansko stevardeso Vesno Vulović, ki je čudežno preživela padec letala z 10.000 metrov. Šele zdaj pa je švedski dokumentarni film razkril, kako so tisto JAT-ovo letalo, ki je eksplodiralo med poletom iz Kobenhavna v Zagreb, z neba sklatili hrvaški teroristi, ki so hoteli neodvisno državo. "Želeli smo škodovati jugoslovanskemu turizmu," je švedskemu novinarju hrvaških korenin razkril eden izmed domnevnih sostorilcev. Vzeli so 27 nedolžnih življenj.

'Bermudski trikotnik Jadrana', kjer je izginilo več ladij pa tudi letalo

14. 09. 2024 20.42

Med otokoma Jabuka in Brusnik ter delom Komiškega zaliva v akvatoriju Visa se dogajajo nenavadne stvari. Te tri lokacije ustvarjajo "hrvaški bermudski trikotnik", kjer po poročanju hrvaških medijev kompas preneha delovati, neuporabni pa postanejo tudi ostali instrumenti, zaradi česar plovila ostanejo brez orientacije.

Najhitrejša čezoceanka nasedla pri Kopru, nato jo je zadelo 123 raket

06. 09. 2024 10.17

Mineva 80 let, odkar so vlačilci med drugo svetovno vojno iz Pulja odvlekli znameniti italijanski čezoceanski parnik Rex, ki je v bližini obalne ceste med Izolo in Koprom nasedel 200 metrov od obale in se nagnil. Dva dni pozneje so ladjo napadla zavezniška letala. Gorela je štiri dni, se prevrnila na bok in delno potonila.

'Združitev je bila simbol zmage slovenskega naroda nad krivicami'

17. 08. 2024 07.00

Obeležujemo državni praznik združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Večer pred praznikom je v Beltincih potekala državna proslava, po drugih krajih pa regionalne in občinske slovesnosti. Na državni proslavi je bila slavnostna govornica predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, udeležila pa se je je tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Urbano raziskovanje: zapuščeni, skrivnostni, a veličastni objekti

09. 08. 2024 16.24

Urbano raziskovanje je posebna vrsta turizma oziroma raziskovanja, ki pomeni obiskovanje zapuščenih in propadajočih zgradb, krajev, ki so skoraj pozabljeni od sveta. Gre za objekte, ki so nekoč prekipevali od življenja – za gledališča, šole, počitniška naselja ... Danes pa se na njih nabira prah, morda jih obrašča gosto rastlinje. Če je to nekaj, kar vas zanima, ne spreglejte seznama takšnih lokacij.

Nenavadna ljubezen: stoletni Franc spet v 'svoji tridsatčetverki'

08. 08. 2024 09.10

S poskočnim korakom in širokim nasmehom Franc Primožič, ki bo jutri napolnil častitljivih 100 let, premaguje stopnice Parka vojaške zgodovine v Pivki in se vzpenja proti poligonu, kjer ga čaka njegova "ljubica", kot pravi. In ko nekaj minut pozneje v hangarju zagleda T-34, sovjetski tank, kakršnega je sam vozil pred skoraj 80 leti, ne more skriti navdušenja. Z roko proti njemu začne pošiljati poljube. "Koliko spominov!" zavzdihne. Komaj čaka, da se vkrca.

'Če ne bi letel s tem avionom, bi bil čisto povprečen pilot'

13. 07. 2024 07.00

Pri njegovem snovanju so sodelovali Slovenci, prav tako pri poskusnih letih. Prva enota jugoslovanskega vojnega letalstva, ki ga je sprejela v oborožitev, je bila nastanjena v Cerkljah ob Krki. Jurišnik Soko J-22 Orel ni bil zgolj paradni simbol domače vojaške industrije in prijateljstva s Socialistično republiko Romunijo. Bil je dobro letalo, z napredno zahodno avioniko, ki se je, kljub nekaterim pomanjkljivostim, izkazalo tudi v praksi, pred romunsko verzijo orla s številko 206, ki se nahaja v Pivki, pripoveduje preizkusni pilot prvega orla Zvonko Knaflič. Upokojeni polkovnik je s tvegano, a premišljeno odločitvijo leta 1990 rešil novo letalo in za to prejel red za hrabrost.

Nad poveličevanje nacizma in fašizma z novelo zakona o varstvu javnega reda in miru

18. 06. 2024 13.58

Svoboda je v koalicijsko usklajevanje posredovala predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, s katero prepovedujejo poveličevanje nacizma in fašizma ter tovrstnih organizacij iz časa druge svetovne vojne na slovenskem ozemlju. To bo glede na predlog novele obravnavano kot prekršek, ki se kaznuje z globo od 1000 do 2500 evrov.

Spominska plošča in tekma legend v spomin na Marka Elsnerja

05. 06. 2024 16.21

V četrtek bodo v Ljubljani na Kodeljevem slavnostno odkrili spominsko ploščo Marka Elsnerja, velikana slovenskega nogometa. Njemu v spomin pa bo prav tako odigrana prijateljska tekma nekdanjih nogometašev Olimpije, Slovana in Crvene zvezde.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi

26. 05. 2024 07.00

Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Bodo Titovi Havaji v bližini Dubrovnika zasijali v nekdanji slavi?

18. 05. 2024 16.54

Kupari. Ime, ki je bilo v nekdanji Jugoslaviji sinonim za luksuz. Letovišče za vojaško elito, pravili so mu tudi Titovi Havaji, ki je lahko sprejelo blizu 2000 ljudi, skupaj s kampom pa krepko več kot 6000. Vsega 15 minut vožnje ga loči od obleganega bisera Dubrovnika, a turistov ni.

80 let od srhljive zaprisege Hitlerju na Plečnikovem stadionu

20. 04. 2024 14.28

Pred natanko 80 leti so na Plečnikovem stadionu plapolale nemška zastava s kljukastim križem, črna zastava zločinske SS in tedaj prepovedana slovenska zastava z grbom kranjske dežele. Bil je Hitlerjev rojstni dan in čeprav se je že napovedoval nemški poraz, so ljubljanski domobranci na stadionu za Bežigradom dvignili desnice. Pod okriljem domobranskega generala Leona Rupnika so prisegli Hitlerju in Tretjemu rajhu. Sramotni prizor, ki so ga pospremili z besedami zvestobe 'veliki Nemčiji', se je za vedno zapisal v slovensko zgodovino.

Umrl je Veljko Bulajić, režiser filma Bitka na Neretvi

03. 04. 2024 12.40

Umrl je Veljko Bulajić, eden največjih filmskih režiserjev z območja nekdanje Jugoslavije, ki je trajno oblikoval jugoslovansko in hrvaško kinematografijo. Režiser, ki je bil rojen v Črni gori, a je večino življenja preživel na Hrvaškem, je bil najbolj znan po filmu Bitka na Neretvi, za katerega je bil nominiran za tujejezičnega oskarja.

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'

18. 02. 2024 20.26

Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

'Nikamor nisem več mogel iti neopažen, na kar nisem bil pripravljen'

21. 01. 2024 18.37

Pred 40 leti se je 21-letni fant iz Solkana povzpel na drugo stopničko na zmagovalnem odru v Sarajevu. Na zimskih olimpijskih igrah je prismučal srebrno medaljo in s tem tako rekoč "rešil" čast Jugoslavije, gostiteljice iger. Olimpijska medalja mu je prinesla veliko, a priznava, da ga je pretirana slava tudi obremenjevala. Še danes pa se mu zarosijo oči, ko gleda posnetke tiste prelomne tekme.

Panterica, ki se je izmuznila celo iz grškega zapora

14. 10. 2023 16.40

"Ime mi je Olja. Sem zapornica, ki kazen preživlja v grškem zaporu Eleonas Thiva. Obsojena sem na dvanajst, dvanajst in osem let zapora za organizirani kriminal, velike tatvine in oborožene rope." Tako svojo neverjetno pripoved začenja Olivera Ćirković, Srbkinja iz Beograda, ki je v svojih 54 letih doživela toliko, kot bi povprečen Zemljan morda v osmih življenjih. Morda.

Sarajevske oblasti zgrožene nad filmom, ki poveličuje vojnega zločinca

16. 08. 2023 14.08

Sarajevske oblasti so obsodile prikazovanje srbskega filma Heroji Halijarda na 29. Sarajevskem filmskem festivalu (SFF) zaradi poveličevanja četnikov in vojnega zločinca Draže Mihailovića. Organizatorji festivala so pojasnili, da so bili tudi sami presenečeni. Dodali so, da so bili prikazani le izseki iz filma, čeprav niti to ni bilo dogovorjeno.

Slovenija Ukrajini poslala orožje druge svetovne vojne: 16 havbic M2A1

07. 04. 2023 05.00

V Ukrajini poleg hrumenja oklepnikov M80A in tankov M-55S grmijo tudi 105-milimetrske havbice M2A1. V Ukrajino je Slovenija poslala 16 havbic ameriške izdelave, ki jih je naša država podedovala od JLA. Gre za orožje, ki je vrhunec slave doživelo med drugo svetovno vojno. S tem se je SV znebila 'težkega trojčka', saj je tako topove kot oklepnike in tanke Mors nameraval prodati že leta 2015. Informacijo o dobavi topov spremlja tudi komunikacijska zmeda na zunanjem ministrstvu in pri državnem sekretarju za nacionalno varnost, kjer imajo težave z opredeljevanjem velikosti vojaških formacij.

'Ko smo mi brezskrbno uživali na morju, so oni kovali peklenski načrt'

05. 04. 2023 07.00

"Načrt za obleganje Sarajeva, ki s 44 meseci velja za najdaljše obleganje mesta v sodobni zgodovini, je bil skovan veliko prej, preden je sovražnik zares udaril. Trojni obroč okoli mesta je bil zasnovan po najmodernejših vojnih doktrinah takrat ene najmočnejših vojsk v Evropi, njihov cilj pa je bil popolno uničenje in čim več žrtev," pojasnjuje Emir Turkušić, ki je v Haagu pričal štirikrat, med drugim na sojenju Radovanu Karadžiću in Ratku Mladiću. Tri desetletja po vojni v BiH v sebi čuti zadovoljstvo, ker je prispeval delček v mozaik kaznovanja vojnih zločincev.

So Wagnerjeve sile v Ukrajini uničile slovenski oklepnik?

29. 03. 2023 07.49

Na spletu se je pojavil video posnetek, ki naj bi prikazoval spopad med rusko skupino plačancev Wagner in ukrajinskima bojnima voziloma. Wagnerjeve sile naj bi blizu mesta Zaliznjanske uničile ukrajinsko amfibijsko vozilo pehote BMP-2 in vozilo, ki je videti kot oklepnik M80A. 35 takšnih vozil je sicer Slovenija za pomoč Ukrajini namenila junija lani.

Zaradi sporne zastave v srbski garderobi Kosovo poslalo protestno pismo Fifi

25. 11. 2022 19.10

Kosovski minister za šport Hajrulla Ceku je Mednarodni nogometni zvezi poslal protestno pismo, v katerem je izrazil ogorčenje nad fotografijo iz srbske slačilnice pred tekmo z Brazilijo, na kateri naj bi bila prikazana srbska zastava z zemljevidom, na katerem je Kosovo del Srbije, in z napisom "ni predaje".

Srbski potapljači pri Visu odkrili izgubljeno ladjo JLA

14. 11. 2022 11.37

Srbski potapljači so v hrvaških vodah v bližini otoka Vis našli izgubljeno ladjo jugoslovanske vojne mornarice. Poleg ladje, ki se je ponesrečila leta 1976, je potapljaška ekipa iz Beograda odkrila več bombnikov iz obdobja druge svetovne vojne, ko je na otoku Vis delovalo letališče zavezniških sil.