izpust vode

Od otroške paralize, hepatitisa do morebitne epidemije kolere
26. 08. 2024 14.11Zdravstveni strokovnjaki vse bolj opozarjajo na bolezni, ki se širijo po celotnem ozemlju Gaze. Ob obali Deir al-Balaha se je izlilo veliko odpadnih voda, satelitski posnetki namreč kažejo, da se ta voda v morje steka zaradi prenatrpanih taborišč. Izpust se je prvič pojavil junija in se je v zadnjih dveh mesecih nenehno povečeval.

'Noben kapitan potniške ladje ne bi tvegal kariere zaradi fekalij'
22. 07. 2024 14.33V zadrski luški kapitaniji mirijo zgroženo javnost, da ameriška potniška ladja ni odgovorna za izpust fekalij v tamkajšnjem pristanišču. Kot pravijo, gre najverjetneje za umazanijo, ki so jo močni tokovi v zaliv prinesli ob močnem deževju.

Reka Sena še ni dovolj čista, v vodi visoka raven bakterije E. Coli
15. 07. 2024 13.23Bližajo se olimpijske igre v Parizu, a reka Sena je še daleč od varne za kopanje, kažejo uradni podatki. V vodi naj bi bila namreč visoka raven bakterije E. Coli, športniki pa bi lahko bili izpostavljeni resnemu tveganju za zdravje. Sicer raven bakterije upada, oblasti pa so prepričane, da bo kmalu povsem varna za kopanje.

V občini Muta preverjajo pogin rib, ribiče skrbi kalna voda iz Avstrije
04. 12. 2023 17.24V potoku Bistrica v občini Muta so opazili pogin rib, zato je bila aktivirana mobilna enota ekološkega laboratorija. V Ribiški družini Radlje in tamkajšnji ribogojnici so ob tem izrazili zaskrbljenost zaradi že več dni kalne vode, ki v potok teče iz avstrijskega rezervoarja Sobota, ki ga avstrijska družba Kelag trenutno prazni.

Japonski ribiči zaradi izpusta vode iz Fukušime v tožbo: 'Prelomili so obljubo'
04. 09. 2023 12.27Več kot 100 japonskih ribičev in prebivalcev, ki živijo okoli jedrske elektrarne Fukušima, bo ta teden z vložitvijo tožbe poskušalo ustaviti izpuščanje hladilne vode iz poškodovane nuklearke v Pacifik. Tožniki izpostavljajo prelomljeno obljubo oblasti in opozarjajo, da bo izpuščanje vode prizadetim v nesreči leta 2011 prineslo nove težave.

Rezultati analize morske vode po izpustu iz Fukušime v varnih mejah
25. 08. 2023 11.34Upravitelj poškodovane jedrske elektrarne Fukušima je po izpustu hladilne vode v ocean odvzel vzorce morske vode in opravil analize. Te so pokazale, da je vrednost enaka izračunani koncentraciji in je nižja od 1500 bekerelov na liter, kar je operativna meja. Za primerjavo, po določilih Svetovne zdravstvene organizacije je meja za pitno vodo 10.000 bekerelov na liter.

Izpuščanje vode v Fukušimi: Kitajska sprejela prve povračilne ukrepe
24. 08. 2023 07.39Ob ostrih kritikah Kitajske in nasprotovanju številnih okoljevarstvenih organizacij je Japonska začela v Tihi ocean izpuščati hladilno vodo iz poškodovane jedrske elektrarne Fukušima. Kitajska je že prepovedala uvoz vse morske hrane iz Japonske, pa čeprav upravitelj elektrarne miri, da je voda zaradi čiščenja in redčenja varnejša od mednarodnih standardov.

Japonska bo v ocean izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime
22. 08. 2023 08.10Japonska bo kljub številnim kritikam in nasprotovanju v ocean izpustila prečiščeno radioaktivno vodo iz Fukušime. Načrtu nasprotujejo nekateri znanstveniki, Kitajska, lokalno prebivalstvo in ribiči. Za prehransko varnost oziroma kakovost japonske morske hrane je zaskrbljena tudi Južna Koreja.

Bo Japonska kljub kritikam izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime v ocean?
05. 07. 2023 15.35Japonska bo prav kmalu začela z izpuščanjem obdelane radioaktivne vode v ocean, potem ko je jedrski nadzorni organ Združenih narodov odobril ta sporni načrt, ki se bo izvajal 12 let po jedrski nesreči v Fukušimi.

Janković o pozivu Pirc Musarjeve, naj ustavi gradnjo C0: Podprla je ulico
15. 05. 2023 22.49Bo ljubljanski župan Zoran Janković upošteval poziv predsednice države Nataše Pirc Musar, da začasno ustavi gradnjo kanala C0, ki je konec tedna dvignil veliko prahu in ga je predsednica države končala s pomenljivim napisom "Verjamem, da vam nikakor ni vseeno za zdravje ljudi, za kar ste kot župan soodgovorni, zato vas vnovič pozivam, da začasno prekinete gradnjo kanala C0." "Nad dopisom sem zgrožen in razočaran," priznava Janković, ki trdi, da bo pitna voda z dokončanim kanalom, ki bo imel tudi varovalke za primere potresov ali izpustov, še bolj zaščitena.

Kdo je poškodoval ventil, zaradi katerega je iz bioplinarne iztekla črna gošča?
07. 03. 2023 13.05Potem ko je iz bioplinarne v Lendavi izteklo več sto kubičnih metrov črne snovi, ki je močno zaudarjala in onesnažila bližnjo njivo ter potok Kopica, je inšpektorica za okolje opravila izredni inšpekcijski nadzor. Ugotovila je, da je bil poškodovan glavni ventil na vratih fermentorja, na kar je opozoril že župan, ki je prepričan, da je šlo za nameren izpust v okolje. Oskrbnik bioplinarne nasprotno trdi, da je ventil poškodoval neznani povzročitelj. Tožilstvo v zvezi z izpusti v preteklosti obravnava kazensko zadevo zoper dva osumljena in eno pravno osebo.

V Nigeriji v poplavah umrlo več kot 600 ljudi
17. 10. 2022 09.52V najhujših poplavah, ki so v zadnjem desetletju prizadele Nigerijo, je umrlo več kot 600 ljudi. Približno 1,3 milijona ljudi je moralo zapustiti svoje domove, poplave pa so uničile več kot 200.000 domov. Po besedah nigerijske ministrice za obvladovanje nesreč, so nedavne poplave postale velika katastrofa, številne države pa kljub opozorilom nanje niso bile ustrezno pripravljene. Poplave se bodo predvidoma nadaljevale do konca novembra.

Nigerijci bežali na strehe svojih avtov, umrlo že okoli 500 ljudi
15. 10. 2022 10.22Okoli 90.000 nigerijskih domov je potopljenih zaradi poplav v 27 od 36 zveznih držav. Poplave naj bi ubile že okoli 500 ljudi, kar 1,4 milijone pa jih je razseljenih. Stopnja uničenja in razseljenosti zaradi poplav povzroča strah pred pomanjkanjem hrane. Slabe okoljske prakse in zastarela infrastruktura so nekateri temeljni vzroki za poplave, medtem ko nigerijski uradniki pravijo, da so letošnje poplave povzročile prelivajoče se reke, padavine, ki trajajo dlje časa in izpust odvečne vode iz kamerunskega jeza Lagdo.

Vodstvo jedrske elektrarne v Fukušimi mora plačati skoraj 100 milijard evrov
13. 07. 2022 10.14Četverica nekdanjih šefov podjetja, ki je upravljalo z jedrsko elektrarno v Fukušimi ob nesreči leta 2011, mora plačati okoli 13 bilijonov jenov (94,5 milijard evrov) odškodnine, je odločilo sodišče v Tokiu.

Ruske sile v središču Severodonecka, eksplozija v kemični tovarni
31. 05. 2022 09.37Ruska vojska nadaljuje napade v Donbasu na vzhodu Ukrajine. Bitka za nadzor nad mestom Severodoneck na vzhodu Ukrajine je prešla v odločilno fazo, je sporočil generalštab ukrajinske vojske. Ruska vojska po navedbah ukrajinskih lokalnih oblasti obvladuje večji del mesta in napada iz treh smeri. Dosegli so mestno središče, ukrajinske sile pa naj bi se umikale na drugo stran reke Donec. V kemični tovarni Azot, ki se nahaja v zahodnem delu mesta se je zgodila eksplozija in domnevni izpust dušikove kisline. Po navedbah ruske vojske je bilo medtem v podzemnih predorih jeklarne Azovstal v ukrajinskem mestu Mariupolj, ki so jo več mesecev oblegale ruske sile, odkritih več kot 150 trupel ukrajinskih borcev. Rusija je sporočila, da bo trupla izročila Ukrajini.

'Prosim, ne pustite jih umreti'
12. 05. 2022 06.00Papež Frančišek je sprejel Katerino Prokopenko in Julijo Fedosjuk, ženi pripadnikov ukrajinskega bataljona Azov, ki sta skupaj s soborci že nekaj tednov ujeta v jeklarni Azovstal v Mariupolu. Ukrajinska nacionalna garda je medtem tiskovnim agencijam posredovala serijo fotografij, za katere pravijo, da so nastale v kleti omenjene tovarne v obleganem pristaniškem mestu, prikazujejo pa ranjence v izjemno slabih higienskih razmerah. Kijev je medtem Moskvi posredoval nov predlog evakuacije, in sicer da bi najtežje ranjene branilce zamenjali za ruske vojne ujetnike.

'Človeška napaka' zapenila Sočo, v reko več ton snovi
21. 04. 2022 11.38Uprava za zaščito in reševanje je ob 6.43 dobila obvestilo o onesnaženju Soče med Srpenico in Kobaridom. Šlo je za izlitje iz TKK Proizvodnje kemičnih izdelkov v Srpenici. Do izlitja je prišlo med prečrpavanjem snovi, potrebne za proizvodnjo cementa. Po zagotovilih poveljnika Civilne zaščite Bovec, Edija Melinca, gre po doslej znanih podatkih za nenevarno snov. Enako je zatrdil tudi direktor omenjenega podjetja. V okolje naj bi se “zaradi človeške napake” razlili najmanj dve toni t. i. polikarboksilatnega polimera. Izlita snov, ki je vidna kot pena na površini vode, se je razširila proti Tolminu. Civilna zaščita izvaja intervencijo in je Sočo zaprla za plovbo.

Invazivne vrste slepi potniki na ladjah do Antarktike
11. 01. 2022 08.59Morske vrste z vsega sveta, ki se kot slepi potniki prevažajo na ladjah, ogrožajo nedotaknjen morski ekosistem Antarktike. To je zaključek študije, ki je spremljala raziskovalna, ribiška in turistična plovila, ki redno obiskujejo zaščiteno, sicer izolirano regijo. Antarktiko namreč obiščejo ladje iz kar 1500 pristanišč po vsem svetu.

Jeseničane skrbi za zdravje, pristojni mirijo, da izpusti prahu niso škodljivi
09. 01. 2022 16.42Tik pred novim letom so nebo nad Jesenicami obarvali rdeče-rumeni oblaki dima. Iz podjetja SIJ Acroni so sporočili, da je med postopkom čiščenja pralnika prišlo do nepričakovanega izpusta dušikovega dioksida in zatrdili, da to ni predstavljalo nevarnosti za krajane ali imelo vpliva na okolje. A lokalni prebivalci opozarjajo, da je pobočje hriba Straža zaradi obrata že povsem golo, zaradi nenehnega močnega jedkastega vonja se je tam nemogoče zadrževati dlje časa. Skrbi jih, kako bo vse to onesnaževanje vplivalo na njihovo zdravje.

Zaradi fekalij na priljubljenem hrvaškem kopališču zbolevajo obiskovalci
17. 08. 2021 20.07Hrvaška Klenovica, turistično mestece blizu Novega Vinodolskega, je priljubljeno tudi med slovenskimi turisti. Obiskovalci pa zdaj higienske razmere na plaži postavljajo pod vprašaj. Iz umazanega morja se širi neprijeten vonj, nemalo okoliških prebivalcev in turistov, ki so se tam kopali, pa je imelo prebavne težave.

Vodo iz jedrske elektrarne Fukušima bodo začeli spuščati v morje
13. 04. 2021 08.13Japonska je potrdila načrt, da bo v morje izpustila več kot milijon ton odpadne vode iz jedrske elektrarne v Fukušimi. Pred izpustom jo bodo ustrezno obdelali in razredčili, da ta, kot zagotavljajo oblasti, ne bo predstavljala tveganja za zdravje ljudi in okolja. Okoljevarstvene organizacije medtem odločitvi nasprotujejo, odločitev obžalujeta tudi Južna Koreja in Kitajska.

NEK po potresu preventivno ustavili, sledi izredna inšpekcija
29. 12. 2020 12.49Nuklearna elektrarna Krško, ki se je po potresu na Hrvaškem samodejno zaustavila, je v varnem stanju zaustavitve. Po prvem pregledu kaže, da ni utrpela posledic, je sporočil minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. V elektrarni sedaj opravljajo sistematičen pregled njenih sistemov in opreme, v 24 urah pa bodo načrtovali vnovični zagon. Bodo pa glede na rezultate pregledov v elektrarni v kratkem izvedli še izredno inšpekcijo v elektrarni.

Japonska namerava radioaktivno vodo iz Fukušime spustiti v ocean
16. 10. 2020 11.24Japonska bo radioaktivno vodo iz jedrske elektrarne Fukušima, ki je bila poškodovana v potresu in cunamiju leta 2011, spustila v ocean. Postopek, ki mu mnogi nasprotujejo, naj bi se začel leta 2022 in trajal več desetletij.

Se ponavlja zgodba z azbestom? 'Tudi takrat so govorili, da je vse po zakonu in da ne škoduje'
19. 09. 2020 07.37Prebivalci Občine Kanal ob Soči že dolga leta opozarjajo na svoje zdravstvene in okoljske težave. Kljub temu Salonit Anhovo svojo dejavnost nemoteno nadaljuje, emisije pa je v vseh teh letih celo povečeval. Cementarna je neposredno odgovorna za tisoče uničenih življenj, smrti in uničenega okolja, opozarjajo v društvu Eko Anhovo in dolina Soče.

Vozila, ki bolj onesnažujejo, bodo bolj obdavčena
14. 01. 2020 13.01V javni razpravi je predlog novega načina obračunavanja davka na motorna vozila, ki bo upošteval zgolj okoljske standarde. Upajo, da se bodo kupci tako hitreje in lažje odločili za "zelena" vozila, medtem ko na primer dizli, ki precej bolj onesnažujejo, ne bodo več tako privlačni. Hkrati ukinjajo davek na luksuzna vozila. Država si s spremembami obeta 15 milijonov evrov dodatnih davčnih prilivov.

Težave s fekalijami tudi na hrvaških plažah
10. 08. 2019 07.50S fekalijami v morju in neustreznostjo kopališč se spopadajo tudi na Hrvaškem. V drugi polovici julija so zaznali izliv odpadnih voda v kaštelanskem in dubrovniškem akvatoriju. Tako so inšpektorji zaradi izliva fekalij v morje zaprli plažo na dubrovniškem Koločepu.

'Žrtve niso izključene, gospodarski, družbeni in drugi vplivi bi prizadeli celotno Slovenijo'
02. 08. 2019 07.00Kako smo v Sloveniji pripravljeni na morebitno jedrsko nesrečo Nuklearne elektrarne Krško?Kot pojasnjujejo na upravi za jedrsko varnost, ob jedrski nesreči v NEK ne moremo izključiti žrtev, kar pa je odvisno od dejanskega poteka nesreče in izvajanja zaščitnih ukrepov: "Število ranjenih ali bolnih v primeru uspešnih zaščitnih ukrepov bi bilo zelo majhno."

'Postavite tablo, da je voda rakotvorna in da je vstop v bazen na lastno odgovornost'
26. 11. 2018 08.41Že vsak peti delavec v EU je izpostavljen rakotvornim snovem na delovnem mestu, za poklicnim rakom v enem letu umre 446 Slovencev. Strokovnjaki izpostavljajo, da je največja težava zakonodaja – ta snovi, ki so dokazano rakotvorne, sploh ne opredeljuje kot zdravju škodljive. Zaskrbljujoča zgodba iz slovenskega zdravilišča: voda v bazenu za 1000-krat presegla dovoljeno vrednost benzena, ki povzroča levkemijo.

Za nastanek alg ni kriva blejska čistilna naprava
24. 08. 2018 13.04Neodvisna raziskava, ki jo je opravila ljubljanska biotehnična fakulteta, je pokazala, da v vodi na sotočju Save Bohinjke in Save Dolinke na Lancovem ni fekalij, temveč se na Cajhnovem jezu kopičijo odmrle alge, zaradi procesa gnitja pa se širi neprijeten vonj. Čistilna naprava deluje dobro.

V Štorah začeli popravljati poškodovano peč
12. 04. 2018 10.31V podjetju Valji, kjer se je pred enim tednom izlilo 30 ton taline, so začeli demontažo delov talilne peči, saj se je peč ohladila. Škode je po oceni direktorja Ivana Štrlekarja za več sto tisoč evrov.