Japonska vlada je odločitev sprejela deset let po najhujši jedrski nesreči v državi, ko sta Japonsko prizadela sprva uničujoč potres, nato pa še cunami. V nuklearki je zaradi pomanjkanja električne energije, ki bi gnala hladilni sistem, prišlo do stalitve sredice in izpusta radioaktivnosti v okolje. Vse odtlej upravljavec elektrarne Tokyo Electric Power z vodo še naprej hladi reaktorje, odpadne vode pa nato shranjuje v več kot 1000 velikih rezervoarjih.
Voda iz jedrske elektrarne v Fukušimi, ki bo na koncu očitno pristala v morju, bo obdelana in razredčena, tako da bodo ravni sevanja v njej nižje od tistih, predpisanih za pitno vodo, zagotavljajo oblasti. Kot poroča BBC, so japonske oblasti sicer sporočile, da se bo izpust vode, ki so jo uporabljali za hlajenje jedrskega goriva, pričel v roku dveh let. Končna odobritev je padla po več letih razprave, pričakujejo pa, da bo dokončanje načrta trajalo več desetletji. Takšno vodo skladiščijo v velikih rezervoarjih, a upravljavec nima več veliko prostora in ti naj bi se zapolnili do leta 2022, so sporočili. Okoli 1,3 milijona ton kontaminirane vode, ali dovolj, da bi z njo zapolnili 500 plavalnih bazenov, je trenutno skladiščenih v teh zabojnikih.
'Oblasti so prebivalce Fukušime pustile na cedilu', Južna Koreja in Kitajska kritični do Japonske
Trenutno kontaminirano vodo obdelajo s filtracijskim procesom, med katerim odstranijo večino radioaktivnih elementov, a nekateri ostanejo, med njimi denimo tritij. Številni vztrajajo, da gre vendarle za radioaktivni element, ki ga ne bi smeli izpuščati v okolje. Okoljevarstvene skupine, med njimi Greenpeace, že dlje časa nasprotujejo izpustu takšne vode v ocean. Kot pravijo, je ta odločitev Japonske pokazatelj, da so oblasti prebivalce Fukušime spet pustile na cedilu. Proti načrtom je tudi ribiška industrija, ki se boji, da potrošniki ne bodo več kupovali produktov iz te regije. Še posebej zaskrbljena je Južna Koreja, ki je izrazila veliko obžalovanje, Kitajska pa je Japonsko spodbudila 'k odgovoremu ravnanju'.
Japonske oblasti neomajno trdijo, da je takšna voda varna in da bodo skoraj vsi radioaktivni elementi v veliki meri odstranjeni. Načrt podpira tudi Mednarodna agencija za jedrsko energijo, ki je sporočila, da je takšen načrt podoben odstranjevanju odpadne vode iz drugih takšnih obratov po svetu. Prav tako zatrjujejo, da ne gre za noben škandal, saj takšna praksa ni nova. Znanstveniki, kot piše BBC, pravijo, da je takšna za ljudi škodljiva le 'v velikih količinah'. Tako obdelana in razredčena voda po mnenju stroke ne predstavlja večjega tveganja. ZDA po drugi strani niso izrazile nasprotovanja japonski odločitvi. Kot je sporočil State Department, se zdi, da je Japonska "sprejela pristop v skladu z globalno sprejetimi standardi jedrske varnosti."
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.