fukušima

Kitajska, Japonska in Južna Koreja se bodo skupaj odzvale na ameriške carine

31. 03. 2025 22.46

Kitajska, Japonska in Južna Koreja so se dogovorile, da se bodo skupaj odzvale na ameriške carine, je v ponedeljek na enem od družbenih omrežij zapisal profil, povezan s kitajsko državno radiotelevizijo CCTV.

Na Japonskem padajo rekordi: večmetrska odeja ohromila tudi smučišča

26. 02. 2025 12.55

Japonska je že večji del februarja v primežu obilnega sneženja. Ponekod je snežna odeja debela več kot pet metrov, zaradi česar imajo težave tudi na smučiščih, kjer sneg sega že do višine sedežnic. Ekstremne razmere, ki so zahtevale že več kot 20 smrtnih žrtev, se bodo nadaljevale tudi v prihodnjih dneh, zato so vremenoslovci izdali več opozoril.

Zaradi močnega sneženja umrlo že 12 ljudi

16. 02. 2025 14.17

Močno sneženje na Japonskem je prineslo tragične posledice. Od 4. februarja je namreč na tej otoški državi po podatkih agencije za obvladovanje požarov in naravnih nesreč umrlo že 12 ljudi.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'

09. 10. 2024 06.47

Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Na Tajvanu rešujejo ljudi, ujete v predorih, streslo tudi Japonsko

04. 04. 2024 08.17

Na Tajvanu so dan po močnem potresu s prizadetega območja rešili skupino šestih rudarjev. Število umrlih je medtem naraslo na deset. Več sto ljudi ostaja ujetih, vendar so po ocenah reševalcev na varnem. Sosednjo Japonsko je medtem stresel potres z magnitudo 6,0 - poročil o žrtvah ali škodi ni bilo.

Novi posnetki iz poškodovanega reaktorja jedrske elektrarne Fukušima

19. 03. 2024 14.59

Iz močno poškodovanega reaktorja jedrske elektrarne Fukušima so prispele prve fotografije. Japonsko podjetje je v notranjost elektrarne, ki sta jo leta 2011 prizadela močan potres in cunami, poslalo dva izjemno lahka in agilna drona. V treh poškodovanih reaktorjih naj bi sicer ostalo še približno 880 ton reaktivnega staljenega jedrskega goriva, ki ga želi japonska vlada v naslednjih desetletjih odstraniti in elektrarno očistiti.

13 let po cunamiju na Japonskem območje še vedno ni varno

11. 03. 2024 09.44

13 let je že, odkar je Japonsko prizadel silovit potres, spremljal pa ga je še cunami. Prizadela sta severno obalo države, umrlo je skoraj 20.000 ljudi, uničena pa so bila celotna mesta, pa tudi jedrska elektrarna Fukušima Daiči, zaradi česar še dandanes obstaja strah pred sevanjem.

Iz Fukušime iztekala radioaktivna voda

09. 02. 2024 09.11

Iz poškodovane jedrske elektrarne v Fukušimi naj bi iztekala kontaminirana radioaktivna voda. Delavci so namreč odkrili težavo z zunanjim ventilom filtrirne naprave. Ob tem so se pojavile skrbi, da bi lahko kontaminirana voda onesnažila okolico.

Mesec dni po izpustu vode iz Fukušime v ribah niso zaznali tritija

30. 09. 2023 16.00

24. avgusta letos so Japonci iz jedrske elektrarne Fukušima v morje začeli spuščati prečiščeno radioaktivno vodo. Agencija za ribištvo od takrat objavlja vsakodnevne podatke o stanju v morju in najnovejši vzorci rib, odvzetih iz morja v bližini elektrarne, kažejo, da brancini ne vsebujejo tritija.

Japonski ribiči zaradi izpusta vode iz Fukušime v tožbo: 'Prelomili so obljubo'

04. 09. 2023 12.27

Več kot 100 japonskih ribičev in prebivalcev, ki živijo okoli jedrske elektrarne Fukušima, bo ta teden z vložitvijo tožbe poskušalo ustaviti izpuščanje hladilne vode iz poškodovane nuklearke v Pacifik. Tožniki izpostavljajo prelomljeno obljubo oblasti in opozarjajo, da bo izpuščanje vode prizadetim v nesreči leta 2011 prineslo nove težave.

Rezultati analize morske vode po izpustu iz Fukušime v varnih mejah

25. 08. 2023 11.34

Upravitelj poškodovane jedrske elektrarne Fukušima je po izpustu hladilne vode v ocean odvzel vzorce morske vode in opravil analize. Te so pokazale, da je vrednost enaka izračunani koncentraciji in je nižja od 1500 bekerelov na liter, kar je operativna meja. Za primerjavo, po določilih Svetovne zdravstvene organizacije je meja za pitno vodo 10.000 bekerelov na liter.

Izpuščanje vode v Fukušimi: Kitajska sprejela prve povračilne ukrepe

24. 08. 2023 07.39

Ob ostrih kritikah Kitajske in nasprotovanju številnih okoljevarstvenih organizacij je Japonska začela v Tihi ocean izpuščati hladilno vodo iz poškodovane jedrske elektrarne Fukušima. Kitajska je že prepovedala uvoz vse morske hrane iz Japonske, pa čeprav upravitelj elektrarne miri, da je voda zaradi čiščenja in redčenja varnejša od mednarodnih standardov.

Japonska bo v ocean izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime

22. 08. 2023 08.10

Japonska bo kljub številnim kritikam in nasprotovanju v ocean izpustila prečiščeno radioaktivno vodo iz Fukušime. Načrtu nasprotujejo nekateri znanstveniki, Kitajska, lokalno prebivalstvo in ribiči. Za prehransko varnost oziroma kakovost japonske morske hrane je zaskrbljena tudi Južna Koreja.

Bo Japonska kljub kritikam izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime v ocean?

05. 07. 2023 15.35

Japonska bo prav kmalu začela z izpuščanjem obdelane radioaktivne vode v ocean, potem ko je jedrski nadzorni organ Združenih narodov odobril ta sporni načrt, ki se bo izvajal 12 let po jedrski nesreči v Fukušimi.

Bi JEK 2 lahko bila priložnost za investiranje?

02. 07. 2023 07.00

Še pred nekaj leti so govorili o petih milijardah evrov za nov jedrski blok. Predsednik vlade Robert Golob pa je na zadnji seji državnega zbora uradno potrdil, da je investicija okoli 7000 evrov na kilovat moči, kar je za skoraj polovico višji znesek od prvotnih ugibanj. Glede na reaktorsko moč bi tako JEK 2 lahko stala od 7,7 do 11,2 milijarde evrov. Za proračun dvomilijonske države je to skoraj nepredstavljiv znesek, a ne tudi nedosegljiv. Na bančnih računih državljanov je za 26 milijard evrov depozitov, ki se zaradi inflacije manjšajo. Interesa za investiranje je veliko, tako doma kot v tujini.

V Nemčiji bodo zaprli zadnje tri jedrske elektrarne

15. 04. 2023 07.21

V Nemčiji bodo zaprli še zadnje tri jedrske elektrarne, Isar 2, Neckarwestheim 2 in Emsland. Te bi prvotno morale prenehati obratovati s koncem 2022, a se je vlada v Berlinu po napadu Rusije na Ukrajino in prekinitvi dobav ruskih energentov odločila za njihovo podaljšanje.

Fukušima: Japonska bo letos v morje izpustila radioaktivno vodo

13. 01. 2023 09.55

Japonska je napovedala, da bo letos iz uničene jedrske elektrarne Fukušima v morje izpustila več kot milijon ton vode. Tamkajšnji operater namreč pravi, da raven večine radioaktivnih delcev v vodi ustreza nacionalnim standardom. Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je sicer dejala, da je postopek varen, vendar pa so sosednje države izrazile zaskrbljenost.

Japonska načrtuje podaljšanje življenjske dobe jedrskih reaktorjev

25. 12. 2022 09.43

Japonska se trenutno sooča z eno najhujših energetskih kriz v zadnjih desetletjih, zaradi česar želi pospešiti oživitev jedrskih elektrarn. V luči tega je vlada ta teden sprejela zakonodajo, s katero bi lahko življenjsko dobo obstoječih reaktorjev podaljšali prek trenutne 60-letne omejitve.

Onesnažena voda iz Fukušime se bo drugo leto pomešala z morjem

12. 12. 2022 16.50

Več kot 11 let je minilo od jedrske nesreče v japonski Fukušimi, država pa počasi, a vztrajno presega izzive, ki jih je izzval cunami. Več kot deset let trajajoča dekontaminacija stavbe in okolice naj bi trajala še vsaj 40 let. Kljub temu pa je prišel čas, ko so vodni rezervoarji polni in jih je treba izprazniti. Kot pravijo znanstveniki nevarnosti za okolje ni, prav tako je dovoljena stopnja radioaktivnosti v okolici fukušimske elektrarne za 20-krat manjša, kot drugod.

11 let po jedrski katastrofi odpravljena še zadnja odredba o evakuaciji

30. 08. 2022 08.51

Več kot desetletje po najhujši jedrski katastrofi na Japonskem je mesto, ki je dom onesposobljeni jedrski elektrarni Fukušima-Daiči, v torek končno preklicalo ukaz o evakuaciji in nekdanjim prebivalcem omogočilo vrnitev domov. Čeprav vsi predeli mesta še niso varni za prebivalce, želijo oblasti do leta 2023 tja naseliti vsaj 2000 prebivalcev.

Vodstvo jedrske elektrarne v Fukušimi mora plačati skoraj 100 milijard evrov

13. 07. 2022 10.14

Četverica nekdanjih šefov podjetja, ki je upravljalo z jedrsko elektrarno v Fukušimi ob nesreči leta 2011, mora plačati okoli 13 bilijonov jenov (94,5 milijard evrov) odškodnine, je odločilo sodišče v Tokiu.

V potresu na Japonskem umrle štiri osebe, več kot sto je ranjenih

17. 03. 2022 08.43

V silovitem potresu, ki je v sredo stresel Japonsko, so umrle najmanj štiri osebe, več kot sto pa jih je ranjenih. Tla so se tresla v prefekturah Fukušima in Mijagi, ki ju je uničujoči potres prizadel že leta 2011. Takrat je umrlo okoli 18.000 ljudi, potres pa je povzročil škodo tudi na jedrski elektrarni.

Močan potres stresel Japonsko, mrk v Tokiu

16. 03. 2022 16.14

Severovzhod Japonske je stresel močan potres z magnitudo 7,3, zato je tamkajšnja meteorološka agencija za prefekturi Fukušima in Mijagi izdala opozorilo pred cunamijem in prebivalce opozorila, naj se ne zadržujejo v bližini obale. Brez elektrike je za krajši čas ostalo kar dva milijona gospodinjstev, od tega 700.000 v Tokiu. Območje Fukušime, kjer stoji velika jedrska elektrarna, je katastrofalen potres prizadel tudi leta 2011. Tokrat poškodb v jedrski elektrarni ni bilo, je sporočil državni organ za jedrsko regulacijo. Enako velja za jedrsko elektrarno Onagava. Prav tako ni poročil večji gmotni škodi, zaradi posledic potresa pa naj bi umrla ena oseba.

Fotografije robotov prikazujejo staljeno gorivo v reaktorju Fukušima

11. 02. 2022 14.47

Daljinsko voden robot je posnel fotografije, na katerih se zdi, da so posneti kupčki jedrskega goriva, ki se je stopilo in padlo na dno najbolj poškodovanega reaktorja v uničeni japonski jedrski elektrarni Fukušima.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja

05. 01. 2022 06.00

Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

Bach: Najpomembnejše je, da igre bodo

10. 07. 2021 13.06

Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach je podprl odločitev prirediteljev iger, da na tekmovanjih ne bo gledalcev. "Odločitev je bila nujna, da zagotovimo varno izvedbo iger," je v videosporočilu udeležencem iger povedal Bach in dodal: "Upam, da smo si enotni, da je najpomembnejše, da igre bodo."

Ura, ki se je ustavila med cunamijem na Japonskem pred desetimi leti, spet začela biti

14. 04. 2021 08.36

Deset let je minilo od uničujočega potresa in cunamija, ki je prizadel Japonsko, in za skoraj toliko časa je prenehala biti ura v budističnem templju. Februarja letos pa je, po novem potresu, ki je prizadel to otoško državo, spet začela tiktakati. Kot da me je želela spodbuditi, naj ne odneham, pravi glavni menih templja.

Vodo iz jedrske elektrarne Fukušima bodo začeli spuščati v morje

13. 04. 2021 08.13

Japonska je potrdila načrt, da bo v morje izpustila več kot milijon ton odpadne vode iz jedrske elektrarne v Fukušimi. Pred izpustom jo bodo ustrezno obdelali in razredčili, da ta, kot zagotavljajo oblasti, ne bo predstavljala tveganja za zdravje ljudi in okolja. Okoljevarstvene organizacije medtem odločitvi nasprotujejo, odločitev obžalujeta tudi Južna Koreja in Kitajska.

Mok potrdil: olimpijske igre brez gledalcev iz tujine

20. 03. 2021 11.56

Olimpijske igre, ki jih bo z enoletnim zamikom letos gostila japonska prestolnica Tokio, bodo potekale brez gledalcev iz tujine, so po zadnjem zasedanju potrdili pri Mednarodnem olimpijskem komiteju.