"Ob 6.43 so pri Trnovem ob Soči v občini Kobarid opazili peno na reki Soči. Ugotovljeno je bilo, da je snov v reko iztekla v kraju Srpenica v občini Bovec. Pri zatesnitvi izteka snovi iz varnostnih bazenov v reko Sočo so posredovali gasilci PGD Bovec in TKK Srpenica. Gasilci PGD Tolmin in PGD Kobarid pa so pri kraju Idrsko na gladino reke namestili pregrado. Po prvih ugotovitvah gre za snov, ki je relativno nenevarna za okolje, je pa lepljiva. Obveščene so bile pristojne inšpekcijske službe in ribiška družina," povzema omenjena uprava.
Izlita snov, ki je vidna kot pena na površini vode, se je razširila proti Tolminu. O dogodku so obvestili pristojne službe, pričakujejo tudi obisk inšpektorja, z dogodkom pa so seznanili tudi režijski obrat občine Kanal, ki je obvestil zaposlene v vodarni Močila in pozval k previdnosti. Posebni ukrepi za zdaj niso predvideni, svetujejo pa previdnost vsem uporabnikom pitne vode iz vodarne Močila, ki zajema vodo iz dovodnega rova hidroelektrarne Plave.
Direktor TKK: 'Vsekakor je šlo za nenevarno snov'
V podjetju TKK, ki je proizvajalec tesnilnih mas, lepil, poliuretanskih pen, tehničnih sprejev in dodatkov za beton in malto, so obljubili, da bodo javnost obvestili takoj, ko bodo imeli vse podatke o dogodku.
Direktor podjetja Uroš Lozar je pojasnil, da se je nesreča pripetila pri prečrpavanju snovi, potrebne za proizvodnjo cementa, iz cistern v 20 kubičnih metrov velik rezervoar. Prišlo je do človeške napake, ob čiščenju rezervoarja so namreč sodelavci podjetja pozabili zapreti ventil. Prečrpavali so 19,8 tone te snovi, del je končal v reki, 1,8 tone je je ostalo v tanku, večina snovi pa se je ujela v drugi varovalni bazen s kapaciteto 18 kubičnih metrov.
Ko so ugotovili, da je prišlo do iztekanja, so namreč s tesnilnimi čepi preprečili nadaljnje iztekanje iz izpustnih jaškov na nivoju podjetja, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Ob 8.30 so vzpostavili prečrpavanje izlite snovi izpred barier pred iztokom v Sočo. Od takrat poteka tudi zajem snovi v brežini s pomočjo pivnikov. Ob 9. uri so vzpostavili črpalno linijo od izliva v Sočo nazaj na nivo podjetja, kjer jo prečrpavajo v cisterne. Trenutno poteka izčrpavanje zajezene količine snovi iz odtočnega sistema ter zbiranje snovi na brežini, so dodali.
Izvajajo monitoringe na mestu izlitja, v Tolminu pri mostu čez Sočo ter na vodni postaji v Ajbi.
Meritve so po direktorjevih navedbah pokazale, da je koncentracija snovi v lovilnem bazenu 44-odstotna, sama snov pa je 50-odstotno razredčena z vodo, tako da je je v Sočo izteklo od dve do šest ton. Natančne številke bodo znane v petek, ko bodo prečrpali tudi vodo iz lovilnega bazena.
Razlil se je polikarboksilatni polimer z oznako Bulident VR 750, ki po varnostnem listu ni klasificiran kot nevarna snov, nima nobenih piktogramov, nobenih signalnih besed, nobenih stavkov o nevarnosti, niti drugih opozoril. Njegova pH vrednost je 4,4, gre torej za rahlo kislo snov, ki pa je v vodi topna.
Del snovi se je razlil prek varnostnih bazenov
Podjetje se je oglasilo tudi v sporočilu za javnost, v katerem so med drugim zapisali, da so bili v četrtek zjutraj obveščeni, da je del reke Soče, kjer so brzice, precej spenjen. "Žal smo ugotovili, da je zaradi človeške napake prišlo do izlitja naše surovine v reko. Po podatkih iz varnostnega lista gre za nenevarno snov, brez oznak o nevarnostih in ni škodljiva življenju v reki. Sistemi varovanja so večinoma delovali, saj smo večino izlite snovi ujeli v naše varnostne bazene, del snovi pa se je razlil prek varnostnih bazenov in stekel v reko. Varnostni bazeni so bili redno vzdrževani in nazadnje pregledani 30. novembra 2021. V njih danes razen te surovine in vode ni bilo ugotovljene nobene druge snovi."
Dodali so, da pogina rib ni bilo, po njihovih informacijah življenje v reki ni ogroženo. Vseeno pa so naročili vzorčenje reke na treh različnih lokacijah do Tolmina, rezultate iz nacionalnega laboratorija pa naj bi predvidoma dobili v petek.
Gasilske enote so že od jutra na terenu. "Gre za relativno nenevarno snov, ki se meša z vodo. Naredili smo tudi prve analize, ki ne kažejo večjega onesnaženja. S kolegi iz Tolmina delamo zaščitno pregrado pod Kobaridom, z bovškimi pa smo dodatno zatesnili izpust in preprečili dodatno odtekanje iz rezervoarja na proizvodni lokaciji. Bomo pa situacijo nadzorovali še ves dan in verjetno tudi v petek," je za tednik Novimatajur povedal Andraž Mašera, vodja intervencije in poveljnik Gasilske zveze Kobarid.
Reko pregledujejo tudi čuvaji Ribiške družine Tolmin, pogina rib pa za zdaj niso opazili. Po besedah čuvaja Ribiške družine Tolmin Erika Goloba v tem trenutku ni zaznati pogina rib na območju onesnaženja, ki v tem trenutku v obliki penjenja vode sega do Tolmina. Ribiška družina je ribiče predvsem prek družbenih omrežij obvestila, naj danes iz reke ne odvzemajo rib, ker vpliv razlite snovi na ribji organizem še ni znan, lahko pa lovijo po sistemu ulovi in spusti. Ribe so poslali tudi na analizo, rezultate pa pričakujejo v petek.
V TKK so sicer v preteklosti že bili tarča inšpekcijskih pregledov zaradi prijav podobnih, a precej manjših primerov, a so se takrat branili, da imajo zaprt sistem, ki preprečuje uhajanje odplak v Sočo, še poroča tednik. Danes se je podjetje zavezalo, da bodo sprejeli vse potrebne ukrepe, da do podobnega dogodka ne bo več prišlo.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.