Slovenija

'Človeška napaka' zapenila Sočo, v reko več ton snovi

Kobarid, 21. 04. 2022 11.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, N.S., T.H.
Komentarji
101

Uprava za zaščito in reševanje je ob 6.43 dobila obvestilo o onesnaženju Soče med Srpenico in Kobaridom. Šlo je za izlitje iz TKK Proizvodnje kemičnih izdelkov v Srpenici. Do izlitja je prišlo med prečrpavanjem snovi, potrebne za proizvodnjo cementa. Po zagotovilih poveljnika Civilne zaščite Bovec, Edija Melinca, gre po doslej znanih podatkih za nenevarno snov. Enako je zatrdil tudi direktor omenjenega podjetja. V okolje naj bi se “zaradi človeške napake” razlili najmanj dve toni t. i. polikarboksilatnega polimera. Izlita snov, ki je vidna kot pena na površini vode, se je razširila proti Tolminu. Civilna zaščita izvaja intervencijo in je Sočo zaprla za plovbo.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Pena na reki Soči
    02:19
    Iz 24UR: Pena na reki Soči
  • Iz SVETA: Pena na reki Soči
    02:33
    Iz SVETA: Pena na reki Soči
  • Onesnažena Soča na Srpenici
    00:20
    Onesnažena Soča na Srpenici

"Ob 6.43 so pri Trnovem ob Soči v občini Kobarid opazili peno na reki Soči. Ugotovljeno je bilo, da je snov v reko iztekla v kraju Srpenica v občini Bovec. Pri zatesnitvi izteka snovi iz varnostnih bazenov v reko Sočo so posredovali gasilci PGD Bovec in TKK Srpenica. Gasilci PGD Tolmin in PGD Kobarid pa so pri kraju Idrsko na gladino reke namestili pregrado. Po prvih ugotovitvah gre za snov, ki je relativno nenevarna za okolje, je pa lepljiva. Obveščene so bile pristojne inšpekcijske službe in ribiška družina," povzema omenjena uprava.

Izlita snov, ki je vidna kot pena na površini vode, se je razširila proti Tolminu. O dogodku so obvestili pristojne službe, pričakujejo tudi obisk inšpektorja, z dogodkom pa so seznanili tudi režijski obrat občine Kanal, ki je obvestil zaposlene v vodarni Močila in pozval k previdnosti. Posebni ukrepi za zdaj niso predvideni, svetujejo pa previdnost vsem uporabnikom pitne vode iz vodarne Močila, ki zajema vodo iz dovodnega rova hidroelektrarne Plave.

Direktor TKK: 'Vsekakor je šlo za nenevarno snov'

V podjetju TKK, ki je proizvajalec tesnilnih mas, lepil, poliuretanskih pen, tehničnih sprejev in dodatkov za beton in malto, so obljubili, da bodo javnost obvestili takoj, ko bodo imeli vse podatke o dogodku. 

Direktor podjetja Uroš Lozar je pojasnil, da se je nesreča pripetila pri prečrpavanju snovi, potrebne za proizvodnjo cementa, iz cistern v 20 kubičnih metrov velik rezervoar. Prišlo je do človeške napake, ob čiščenju rezervoarja so namreč sodelavci podjetja pozabili zapreti ventil. Prečrpavali so 19,8 tone te snovi, del je končal v reki, 1,8 tone je je ostalo v tanku, večina snovi pa se je ujela v drugi varovalni bazen s kapaciteto 18 kubičnih metrov.

Ko so ugotovili, da je prišlo do iztekanja, so namreč s tesnilnimi čepi preprečili nadaljnje iztekanje iz izpustnih jaškov na nivoju podjetja, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Ob 8.30 so vzpostavili prečrpavanje izlite snovi izpred barier pred iztokom v Sočo. Od takrat poteka tudi zajem snovi v brežini s pomočjo pivnikov. Ob 9. uri so vzpostavili črpalno linijo od izliva v Sočo nazaj na nivo podjetja, kjer jo prečrpavajo v cisterne. Trenutno poteka izčrpavanje zajezene količine snovi iz odtočnega sistema ter zbiranje snovi na brežini, so dodali.

Izvajajo monitoringe na mestu izlitja, v Tolminu pri mostu čez Sočo ter na vodni postaji v Ajbi.

Meritve so po direktorjevih navedbah pokazale, da je koncentracija snovi v lovilnem bazenu 44-odstotna, sama snov pa je 50-odstotno razredčena z vodo, tako da je je v Sočo izteklo od dve do šest ton. Natančne številke bodo znane v petek, ko bodo prečrpali tudi vodo iz lovilnega bazena.

Razlil se je polikarboksilatni polimer z oznako Bulident VR 750, ki po varnostnem listu ni klasificiran kot nevarna snov, nima nobenih piktogramov, nobenih signalnih besed, nobenih stavkov o nevarnosti, niti drugih opozoril. Njegova pH vrednost je 4,4, gre torej za rahlo kislo snov, ki pa je v vodi topna.

Del snovi se je razlil prek varnostnih bazenov

Podjetje se je oglasilo tudi v sporočilu za javnost, v katerem so med drugim zapisali, da so bili v četrtek zjutraj obveščeni, da je del reke Soče, kjer so brzice, precej spenjen. "Žal smo ugotovili, da je zaradi človeške napake prišlo do izlitja naše surovine v reko. Po podatkih iz varnostnega lista gre za nenevarno snov, brez oznak o nevarnostih in ni škodljiva življenju v reki. Sistemi varovanja so večinoma delovali, saj smo večino izlite snovi ujeli v naše varnostne bazene, del snovi pa se je razlil prek varnostnih bazenov in stekel v reko. Varnostni bazeni so bili redno vzdrževani in nazadnje pregledani 30. novembra 2021. V njih danes razen te surovine in vode ni bilo ugotovljene nobene druge snovi."

Dodali so, da pogina rib ni bilo, po njihovih informacijah življenje v reki ni ogroženo. Vseeno pa so naročili vzorčenje reke na treh različnih lokacijah do Tolmina, rezultate iz nacionalnega laboratorija pa naj bi predvidoma dobili v petek.

Gasilske enote so že od jutra na terenu. "Gre za relativno nenevarno snov, ki se meša z vodo. Naredili smo tudi prve analize, ki ne kažejo večjega onesnaženja. S kolegi iz Tolmina delamo zaščitno pregrado pod Kobaridom, z bovškimi pa smo dodatno zatesnili izpust in preprečili dodatno odtekanje iz rezervoarja na proizvodni lokaciji. Bomo pa situacijo nadzorovali še ves dan in verjetno tudi v petek," je za tednik Novimatajur povedal Andraž Mašera, vodja intervencije in poveljnik Gasilske zveze Kobarid.

Reko pregledujejo tudi čuvaji Ribiške družine Tolmin, pogina rib pa za zdaj niso opazili. Po besedah čuvaja Ribiške družine Tolmin Erika Goloba v tem trenutku ni zaznati pogina rib na območju onesnaženja, ki v tem trenutku v obliki penjenja vode sega do Tolmina. Ribiška družina je ribiče predvsem prek družbenih omrežij obvestila, naj danes iz reke ne odvzemajo rib, ker vpliv razlite snovi na ribji organizem še ni znan, lahko pa lovijo po sistemu ulovi in spusti. Ribe so poslali tudi na analizo, rezultate pa pričakujejo v petek.

V TKK so sicer v preteklosti že bili tarča inšpekcijskih pregledov zaradi prijav podobnih, a precej manjših primerov, a so se takrat branili, da imajo zaprt sistem, ki preprečuje uhajanje odplak v Sočo, še poroča tednik. Danes se je podjetje zavezalo, da bodo sprejeli vse potrebne ukrepe, da do podobnega dogodka ne bo več prišlo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (101)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User1538643
21. 04. 2022 19.47
+1
Imeli so nočni izliv.
Solatko
21. 04. 2022 18.52
+3
ups, zgodila se je napaka, pozabili smo zaprti ventil....medtem pa URE IN URE TEČE snov v sošo...KOGA IMATE VI ZA NORCA?!?! SPET PODKUPLJENI INŠPEKTORJI.
Covid 19
21. 04. 2022 18.54
Solatko, to je bilo ponoči, kjer je nekdo, ki je opravljal še druga dela očitno pozabil zapreti loputo..
Covid 19
21. 04. 2022 18.43
+3
Stvar gre v cement in je taka rjavkasto obarvana tekočinal. S tem cementolom pa vi gradite svoja stanovanja,kuhinje, sobe... Kaj res mislite,da dodajajo cementolom strupene, kancerogene snovi,katere boste vi vgrajevali v svoje kuhinje in spalnice.. in jih potem še leta vdihavali in ne vem kaj še? Kdo pa mislite, da bi to odobril,zdravju škodljive materiale? Ta stvar je 50%koncentrat,ki se meša in redči z vodo,zato se peni,tudi v mešalcu za beton boste opazili to peno,ko pride v stik z vodo. Ni pa zadeva taka, da bi povzročila kakršnokoli katastrofo.. No sreča.Penasta Soča pa ni ravno biser.
oježeš
21. 04. 2022 18.42
Hitro se naredi človeška napaka, če se kdo želi nekaj znebiti. Zakaj bi si le delal stroške, ko so pri roki enostavne izvedbe.
CHAKAL
21. 04. 2022 18.37
Nisem strokovnjak ampak zakaj je drugi lovilni bazen manjši od glavnega?Prečrpavali so 20 tisoč litrov v glavni bazen,lovilni bazen pa v primeru nesreče sprejme 18 tisoč litrov.
Covid 19
21. 04. 2022 18.51
+2
CHAKAL,to se črpa s cisterne na linijo,cisterna pa je silos kjer avtocisterne vozijo surovino.. Na silosu je ostala loputa odprta in zato je tekla surovina v podzemni lovilni bazen, kateri pa je spet imel loputo za izpust, ki ni tesnila, oz je bila odprta..
CHAKAL
21. 04. 2022 18.56
+1
Mio56
21. 04. 2022 18.32
+0
Al se bodo postrvi lepo svetle ponoči...bo dosti lažje za jih lovit...bos od delec vidu pod kerim kamnom se skriva hahah
proofreader
21. 04. 2022 18.27
-1
Nika vas je nahecala, da ste glasovali za ohranitev obstoječega zakona o rekah. Ki take objekte dovoli.
Mio56
21. 04. 2022 18.34
+1
da bi bil nov zakon, bi pod napoleonovim mostom u kobaridu se ze gradil jez...so vsi papirji bli potrjeni ze pa je padlo v vodo! Da bi potem istocasno bil TKK meter stran od vode sploh nebi zgubljal besed!
B zovc
21. 04. 2022 18.19
+0
Sedaj ko ni nevarna snov se govori o izlitju. V primeru nevarne snovi, pa ne bi bilo nobenega krivca.
Matobato84
21. 04. 2022 17.39
+1
Bravo primorci. Čista 5ka bi djal farški Tonko Toninko
Sputnik8
21. 04. 2022 17.30
+5
Kje je raziskovalni inštitut 8. marec??? Za vodo gre?? Išče izvor pitne vode na obali??
Fluxx
21. 04. 2022 17.30
+12
Naš dragulj. Pa tezka industrija zraven. Zalost
Sakramenttinajne
21. 04. 2022 17.23
+5
Katera snov je nenevarna , tako kot je sežiganje v salonitu
flojdi
21. 04. 2022 17.17
+8
Medex
21. 04. 2022 17.10
+1
Sežig odpadkov je ratala draga stvar....dokaz ↑
Mateo Charles von Pavlovi?
21. 04. 2022 16.48
-1
Odrešenik666 in koga Briga kaj si se ti u ucil v šoli. Aja pa sej mnogi so ti dislikali. Pač imam slovnične napake, ker ne gledam na njih včasih se mi pa zalomi. In sploh nisem nicesar povedal o tem ucenju. Pač ne sodite ker boste bili sojeni.
ŠeVednoPlešem
21. 04. 2022 16.38
+7
Žalostno, ampak za to "človeško napako" nihče ne bo odgovarjal ... Tožilstvo in kriminalisti bi seveda morali že potrkati na vrata te tovarne. Kajti očitno dejstvo je, da ni šlo za "človeško napako", ampak namerno izlitje odpadnega materiala, odvoz in skladiščenje katerega bi morala fabrka drago plačati. To je očitno vsem, samo pristojnim službam ne. Zato sledi logično podvprašanje, ali ne gre morda tudi za sum korupcije, in so podkupljeni vsi od gasilcev naprej ...
flojdi
21. 04. 2022 17.25
+1
.Te napakic" je ogromno . / videnih veliko. na poti s šihta po 10i zvečer. nekje se hudo kadi iz dimnika , iz katerega se podnevi nič. slišano : stanovanje ob malem kanalu ob fabriki . .. ko se stemni , iz njega smrdi ko vrag . še marsikaj .. ampak nekaj videnega : iz enega odtoka v reko se občasno natečejo hudo Sumljive ( že na pogled) tekočine" . očitno z Dovoljenji . / in vse to ubija živalce .. je pa zagotovo tudi delček samomora" , ubijanja"
Geres
21. 04. 2022 16.28
+6
Ok, huda napaka, kazen mora bit, tudi v obliki potrebnih varnostnih ukrepov, da do tega ne pride več. Za ostalo pa dajmo počakat analize vode.
flojdi
21. 04. 2022 17.26
+2
..mene bolj zanima zakaj ni več potočnih rib in rakcev
Antena
21. 04. 2022 16.24
+10
TKK nemudoma zapreti. Prej ko slej bodo uničili Sočo
ajnat1
21. 04. 2022 16.37
+9
...in Anhovo zapret...uničevalci zraka in vode doline...banda
JohannDoe
21. 04. 2022 16.23
+7
Slučajno se v Kemisu zlije v potok, slučajno se vsak mesec vžge in zgori kaka deponija kje po državi, slučajno se znajdejo v kakem starem skladišču kaki nevarni odpadki, slučajno se sosežiga in nefiltrirano izpušča izpuste v zrak namesto v modernih sežigalnicah. Slučajno je rak v Sloveniji najpogostejši razlog za smrt pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah. Zbudi se. Oziroma: srečno Slovenija!
flojdi
21. 04. 2022 17.27
BLAŽEN
21. 04. 2022 16.21
+4
pošteno po žepu, to "človeško napako"
kjkljk
21. 04. 2022 16.44
+0
koga. delavca ki je na minimalcu. pa ga ne ščiti, ker gre za šalabajzarizem prve klase.