Sodišče je tako pritrdilo tožnikom delničarjem, ki so trdili, da bi lahko vodstvo podjetja preprečilo katastrofo, če bi poslušalo priporočila strokovnjakov in vir napajanja elektrarne premaknilo na višjo lego. V Tepcu so vztrajali, da se takšne nesreče ni dalo predvideti.
Poleg tožb delničarjev se vodstvo Tepca zadnjih enajst let sooča tudi s tožbami žrtev najhujše jedrske nesreče po eksploziji nuklearke v Černobilu leta 1986. 11. marca leta 2011 je potres na Japonskem sprožil cunami, ki je udaril v jedrsko elektrarno Fukušima 1, zaradi česar je prišlo do taljenja reaktorjev in uhajanja radioaktivnih snovi.
Žarišče potresa pred enajstimi leti je bilo približno 130 kilometrov vzhodno od prefekture Mijagi na globini 24 kilometrov. Silovito tresenje tal so čutili v večjem delu države. Valovi, ki so nastali kot posledica potresa, so uničili na tisoče zgradb, številne hiše so odnesli v morje, ladje pa je razmetalo po kopnem. Umrlo je skoraj 16.000 ljudi, še vedno pa pogrešajo okoli 2600 ljudi, za katere domnevajo, da so mrtvi. Poškodovanih je bilo več kot 6000 ljudi.
Okoli poškodovane elektrarne je bila kasneje izvedena obsežna dekontaminacija in letos se je pet nekdanjih prebivalcev Futabe, zadnjega nenaseljenega mesta v regiji, poskusno vrnilo tja. Kljub temu več kot desetletje kasneje izzivi ostajajo. Enega največjih izzivov predstavlja vse večja količina kontaminirane vode, ki so jo uporabili za hlajenje staljenega jedrskega goriva. Ena od možnosti je, da bi jo izpustili v morje, vendar se upravljavec elektrarne Tepco sooča z velikim nasprotovanjem svojim načrtom.
Japonska vlada sicer zatrjuje, da je izpust vode več kot desetletje po nesreči varen, vendar nekatere sosednje države in lokalne ribiške skupnosti v to dvomijo.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.