Znanost in tehnologija

Invazivne vrste slepi potniki na ladjah do Antarktike

London, 11. 01. 2022 08.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Nuša Stegnar
Komentarji
16

Morske vrste z vsega sveta, ki se kot slepi potniki prevažajo na ladjah, ogrožajo nedotaknjen morski ekosistem Antarktike. To je zaključek študije, ki je spremljala raziskovalna, ribiška in turistična plovila, ki redno obiskujejo zaščiteno, sicer izolirano regijo. Antarktiko namreč obiščejo ladje iz kar 1500 pristanišč po vsem svetu.

Raziskovalna skupina iz British Antarctic Survey in Univerze v Cambridgeu je, da bi ugotovila količino prometa in izvor ladij, ki obiščejo Antarktiko, uporabila satelitske podatke in mednarodne ladijske baze. "Presenetljivo je, da nimajo le enega domačega pristanišča, kamor prihajajo in od koder odhajajo," je povedala glavna raziskovalka Arlie McCarthy z univerze v Cambridgeu. 

Pojasnila je, da ladje, ki obiščejo Antarktiko, potujejo po vsem svetu. "To pomeni, da je skoraj povsod lahko potencialni vir za invazivne vrste." Te tujerodne vrste, je pojasnila, lahko popolnoma spremenijo ekosistem. "Lahko ustvarijo popolnoma nove habitate, ki bi tem neverjetnim antarktičnim živalim otežili iskanje lastnega prostora za življenje." Znanstveniki pravijo, da so potrebni strožji ukrepi za zagotovitev, da ladje ne prinašajo vrst, ki bi lahko motile krhke habitate Antarktike.

Antarktika
Antarktika FOTO: Shutterstock

Vsaka morska vrsta, ki se lahko oprime trupa ladje in preživi pot na Antarktiko, bi namreč lahko predstavljala invazivno grožnjo. Bitja, vključno s školjkami, raki in algami, so še posebej zaskrbljujoča, ker se pritrdijo na trupe v procesu, imenovanem bioobraščanje. Školjke, na primer, lahko preživijo v polarnih vodah in se zlahka širijo, kar ogroža življenje na morskem dnu. Njihovo filtriranje vode spremeni morsko prehranjevalno verigo in tudi kemijo vode okoli njih.

"To je zadnje mesto na svetu, kjer nimamo morskih invazivnih vrst," je pojasnila McCarthyjeva. "Torej imamo (še vedno) priložnost, da jo zaščitimo." Profesor David Aldridge z Univerze v Cambridgeu pa je pojasnil, da so bile domorodne vrste na Antarktiki izolirane zadnjih 15-30 milijonov let. Zaradi tega je invazivna vrsta ena največjih groženj njeni biotski raznovrstnosti. In kot je dodal profesor Lloyd Peck iz British Antarctic Survey, je možnost, da izgubimo vrsto, ki je popolnoma edinstvena, veliko večja na Antarktiki.

In čeprav je turizem v regiji urejen, saj morajo turistične ladje upoštevati protokole biološke varnosti, pa je ta študija pokazala, da je turizem predstavljal 67 odstotkov obiskov antarktičnih lokacij, raziskovalne misije so predstavljale 21 odstotkov, ribolov pa sedem odstotkov prometa. Po podatkih Mednarodnega združenja organizatorjev potovanj na Antarktiki je v sezoni 2019/20 regijo obiskalo več kot 70.000 ljudi. In čeprav je pandemija zmotila turistično industrijo, se to število vztrajno povečuje, odkar je prvih nekaj sto obiskovalcev iz Čila in Argentine prispelo na Južne Šetlandske otoke v 50. letih prejšnjega stoletja.

Turizem
Turizem FOTO: Shutterstock

Gre za povečanje, pravijo raziskovalci, ki ima tudi druge posledice. McCarthyjeva je povedala: "Kamor koli gredo te ladje, vidimo druge vrste človeških vplivov na okolje, ne glede na to, ali je to nenameren izpust odpadkov, onesnaževanje, trki z divjimi živalmi ali motnje hrupa." Profesor Peck je dejal, da je antarktični turizem tako pozitiven kot negativen. "Predstavlja velik del števila obiskov celine in bi zato lahko pripeljal tujerodne vrste. Ampak organizatorji potovanj so zelo za okolje in sprejemajo veliko varnostnih ukrepov." 

V širšem smislu so ukrepi za zaščito Antarktike – na primer čiščenje ladijskih trupov – trenutno osredotočeni na majhno skupino priznanih antarktičnih pristanišč. Ker pa je ta študija razkrila, da je veliko več pristanišč po vsem svetu povezanih z regijo, British Antarctic Survey poziva k izboljšanim protokolom o biološki varnosti in ukrepom za varstvo okolja za zaščito voda Antarktike. To pomeni pregledovanje trupov ladij s kamerami in njihovo pogostejše čiščenje. Profesor Peck je dejal, da je to še posebej pomembno, ker se temperature oceanov zaradi podnebnih sprememb še naprej dvigujejo

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TistoPravo
11. 01. 2022 15.39
+0
Čimdlje bo Antarktika v nizkotlačnem zračnem tlaku, manj bo problemov...problem je, ker je bila v pretekposti preveč v visokotlačni fazi in potem človeška invazivna vrsta preveč zahaja gor
ni_mi_vse_eno
11. 01. 2022 13.39
-1
Antarktika je specifična v toliki meri, da večina invazivnih vrst propade. Okolje je res neprijazno do vseh prišlekov. To ni tako, kot zajci v avstraliji.
nestabilen
11. 01. 2022 13.22
-1
Se ponavlja Avstralija.Vazen biznis in denar.
VelikoVedro
11. 01. 2022 11.48
-1
Če tja prihajajo ladje iz 1500 pristanišč, kar malo dvomim da je večina tega masovni turizem ... Če se mogoče te turistične ekskurzije vsaj deklarativno trudijo, da tja ne pripeljejo invazivnih vrst, sem prepričam da ribičem, ki grejo tja dol visi za vse skupaj.
c00kies
11. 01. 2022 11.40
+2
Pa kako da ladje vozijo tja, če pa je tam konec sveta pa vojaške ladje preprečujejo prehode pa mali bolfenik hodi s trdim drsat na ledenike in ga ne smemo vznemirjat drugače bo globalna kataklizma, vsi bomo s trdimi okrog hodili. Pa to je neverjetno. 🤣🤣🤣 šalo na stran. Ja, preveč posegamo v naravo, se absoluno strinjam. Antarktika bi morala biti svet zase pa je žal vse prej kot to. Še tam izpodrinemo avtohtono življenje pa je konec s to lepo pravljico.
dr.Fen0men
11. 01. 2022 11.34
-2
Kaj ne poveste?...
Janko Ig
11. 01. 2022 11.04
+0
Povsod kjer pridejo neavtohtoni organizmi povzročijo probleme. ..
guruguru
11. 01. 2022 11.22
-1
Marck
11. 01. 2022 10.52
+0
Ma kaj sploh ima sploh folk lazit tja kamor ne spadamo in ta turizem vtikat v vsak kos narave...
Jan zan 1234
11. 01. 2022 10.48
-6
Vsem je ze jasno da se tam skriva nekaj....za kar navadni smrtniki nesmemo izvedeti. .!!! Zato tudi sataliti ne pokazejo tistega predela....!! Vidis lahko vsako hiso in avto...cele pokrajine pa ne...??? Pa avioni tudi nesmejo tam leteti...!! Najvecja naravna bogatstva so tam....pa nobena velesila ne upa izcrpavati tega tam...???
guruguru
11. 01. 2022 11.25
+1
Svetovne vlade imajo podpisan dogovor, da tam ne bodo gospodarsko ali kakor koli drugače posegale v ekosistem.... Pa ni glih tko...
slim386
11. 01. 2022 12.05
+0
Jan zan 1234
11. 01. 2022 12.50
-1
Guruguru....in katerega sporazuma so se se velesile drzale 80let...????? Posebno takega ki je ogromno denarja v igri...???? Probaj sam potovati tja....???? Bos hitro na hladnem....
MeireMetran
11. 01. 2022 09.46
+3
Če pride na Antarktiko samo en SRBIJANEC, bo tam že Srbija in JOGURT REVOLUCJA..
Milč
11. 01. 2022 11.33
+0
Novorazodetje
12. 01. 2022 19.10
-1