integracijski

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?

12. 10. 2024 07.00

Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Pridobili smo posnetek streljanja, Macedoni: Romi so sami sebi največja grožnja

09. 09. 2024 10.27

Župan Mestne občine Novo mesto Gregor Macedoni je po streljanju v romskem naselju Šmihel v Novem mestu dejal, da so "Romi sami sebi največja grožnja" in da glavno odgovornost za situacijo nosi država. Župani so kritizirali tudi sklepe četrtkove izredne seje državnega zbora o priporočilih vladi v zvezi z učinkovitostjo obravnave romske problematike. Medtem smo na POP TV pridobili posnetek streljanja.

Poklukar o romski problematiki: Za umiritev razmer je nujen dialog

03. 09. 2024 19.09

"Dialog je tisto, kar je nujno v tem trenutku, da se razmere, tudi varnostne, umirijo," je po srečanju s predstavniki civilne iniciative na temo romske problematike poudaril notranji minister Boštjan Poklukar. Ocenil je, da je srečanje potekalo v konstruktivnem dialogu. Predstavnik civilne iniciative Silvo Mesojedec medtem poudarja, da se morajo v pripravo ukrepov vključiti tudi druga ministrstva, ne samo MNZ.

Vlada z ukrepi na področju romskih vprašanj, sestajajo se v Ribnici in Kočevju

28. 08. 2024 19.23

Vlada pripravlja več ukrepov na področju romskih vprašanj. Ministrstvo za delo med drugim napoveduje odprtje več večnamenskih romskih centrov, 130 dodatnih zaposlitev v nekaterih centrih za socialno delo in tri dnevne centre za otroke iz romske skupnosti. Medtem so predstavniki Romov in vodstvo občine Ribnica so na sestanku govorili o zahtevah Romov iz romskih naselij Otavice in Goriča vas, da jim občina zagotovi vodo. Kočevski občinski svet pa je na torkovi prvi izredni seji v tem mandatu razpravljal o zaostrenih razmerah na področju romskih vprašanj.

Prepovedali bi nože: 'Spet se borimo samo proti simptomom'

12. 06. 2024 15.38

V Nemčiji ugotavljajo, da so postali država, kjer so napadi z nožem vse prepogost del vsakdana. Po umoru policista v Mannheimu želijo tako zvezna kot deželne vlade strožje ukrepati proti nožem in podobnemu orožju. V središču razprave so tudi območja – med drugim železniške postaje in festivali, kjer bi nože prepovedali. A nekateri poznavalci že ugotavljajo, da gre za javnosti všečno, a v praksi neizvedljivo idejo, ki niti ne naslavlja bistva problema.

Interventni zakon: zaposlene bi razbremenili tudi s prostovoljci

30. 05. 2024 21.33

Vlada je pripravila predlog interventnega zakona o nujnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. S predlogom želi spodbuditi in podpreti zaposlovalce, zaposlene in tiste, ki se odločajo za zaposlitev v socialnem varstvu.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o migrantih?

06. 04. 2024 11.17

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter na družbenih omrežjih. Katere trditve o migrantih držijo?

Kulturne pravice narodov nekdanje SFRJ: glasovanja še ne bo

02. 04. 2024 14.37

DZ je v tretji obravnavi razpravljal o koalicijskem predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje Jugoslavije, vendar o predlogu še ne bo glasoval. Pred končnim glasovanjem o zakonskem predlogu mora namreč odločiti še o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma, ki so ga marca vložili v NSi.

'Vse se začne z jezikom'

14. 01. 2024 18.37

Novembra lani je vlada sprejela integracijsko strategijo tujcev, prvi tovrstni dokument v zgodovini Republike Slovenije. Kot pojasni državna sekretarka na notranjem ministrstvu Tina Heferle, pa se integracija tujcev v slovensko okolje začne z jezikom. "Ko tujec pride v našo državo, je potreben vsaj tisti začetni nivo znanja slovenskega jezika, da se lahko učinkovito vklopi v družbo, da se počuti sprejetega in da ob tem tudi slovensko prebivalstvo lažje sobiva z njim," pojasnjuje.

DZ po odložilnem vetu DS znova potrdil novelo zakona o tujcih

07. 11. 2023 16.23

DZ je z 52 glasovi za in osmimi proti ob ponovnem odločanju po odložilnem vetu DS znova potrdil novelo zakona o tujcih. Poslanci SDS so sejo DZ obstruirali. Novela z dveh na eno leto skrajšuje rok, po katerem je tujec upravičen do združitve z družino in za družinske člane namesto pogoja A1 uvaja t. i. preživetveno raven znanja jezika.

Poljaki zahtevajo spremembo poti, večino glasov namenili opoziciji

17. 10. 2023 14.45

Na Poljskem je na nedeljskih parlamentarnih volitvah z 35,38 odstotka glasov zmagala vladajoča stranka Zakon in pravičnost (PiS) premierja Mateusza Morawieckega, ki pa ji vladne koalicije najverjetneje ne bo uspelo sestaviti. Večino so si namreč zagotovile opozicijske stranke na čelu z Državljansko koalicijo (KO) nekdanjega premierja Donalda Tuska. Morebitna nova poljska vlada pod Tuskovim vodstvom bo odprta za dialog z EU, meni nekdanji diplomat Bojan Grobovšek. Kot je dejal, je sicer še prezgodaj napovedovati, ali se bo nova vlada strinjala z uredbami EU glede migracij. Je pa po njegovem mnenju pričakovati vsaj legalizacijo splava, zaradi katere se je veliko Poljakinj sploh odpravilo na volišča.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Srbi na Kosovu nadaljujejo proteste, razmere so mirne

01. 06. 2023 15.32

Srbi na severu Kosova nadaljujejo proteste proti začetku dela novoizvoljenih županov, etničnih Albancev, v občinah z večinsko srbskim prebivalstvom. Razmere pred občinskimi poslopji v Zvečanu, Leposaviću in Zubinem Potoku so zaenkrat mirne. Medtem se na družbenih omrežjih širi sporočilo Albancem na Kosovu, naj se udeležijo "marša na sever". ZDA so srbske in kosovske voditelje danes pozvale k takojšnji umiritvi napetosti.

Po novici o delni mobilizaciji v Slovenijo pribežalo povečano število Rusov

25. 11. 2022 15.05

Mineva že devet mesecev, odkar je Rusija začela invazijo na Ukrajino. Od takrat je v Slovenijo pribežalo skoraj 8000 državljanov Ukrajine, od tega je skoraj 3000 otrok. Povečanega prihoda Rusov v Sloveniji vse do 21. septembra nismo beležili, nato pa je Rusija razglasila delno mobilizacijo, število prihodov pa se je z 12 v septembru povečalo na skoraj 100 v oktobru. Zgolj v prvem tednu novembra je prišlo 68 državljanov Rusije, ki pa za razliko od Ukrajincev ne morejo pridobiti statusa začasne zaščite. Urad za migrante je imel medtem s pomočjo Ukrajincem doslej že 13 milijonov evrov stroškov.

'Danes ubijajo zaradi stvari kot so čast, ponos in druge malenkosti'

11. 09. 2022 13.12

Na Švedskem potekajo parlamentarne volitve. A tokrat je volilno kampanjo skoraj povsem zaznamovalo vprašanje varnosti. Država ima namreč ogromne težave zaradi nasilja tolp. Švedske stranke levega centra so sicer na poti, da osvojijo večino v švedskem parlamentu, so pokazale vzporedne volitve. Po rezultatih televizije TV4 bodo štiri leve stranke dobile 50,6 odstotno podporo, po rezultatih televizije SVT pa 49,8 odstotka, medtem ko bo desnica dobila 49,2 odstotka.

Mrtvi in ranjeni v mestnem parku in blokih Harkova

15. 04. 2022 11.14

Teče že 51. dan ruske invazije na Ukrajino, umik ruskih sil z nekaterih območij pa razkriva vse več dokazov o grozodejstvih, ki so utrpeli prebivalci. Medtem se pripravlja nova večja ofenziva ruskih sil na vzhodu države. Rusija je medtem obljubila nove napade na ukrajinsko prestolnico, ruske oblasti pa so sporočile, da so nadzor prevzeli tudi nad mariupolsko tovarno Ilič. Obstreljevanje se nadaljuje tudi vzdolž "frontne črte" v Donecku, od koder poskušajo evakuirati čim več ljudi. V granatiranju naseljenega območja v Harkovu na vzhodu Ukrajine je umrlo sedem ljudi, med njimi tudi otrok, 34 pa je bilo ranjenih, so sporočile lokalne oblasti.

Urad o 'krivični' obravnavi beguncev: Gre za dva različna mehanizma pomoči in zaščite

15. 04. 2022 17.07

Prosilci za azil so opozorili na dvojna merila pri obravnavi beguncev iz Ukrajine in tistih iz drugih držav. Na Uradu za oskrbo in integracijo migrantov odgovarjajo, da so navedbe, verjetno zaradi nerazumevanja statusnih razlik med različnimi oblikami zaščite, neutemeljene. Pojasnili so, da so se prosilci glede pravic, ki jim pripadajo po ZMZ, primerjali z osebo, ki ji je priznana začasna zaščita in ne s prosilci za začasno zaščito. Ukrajinskim beguncem je namreč zaradi sklepa vlade začasna zaščita že priznana.

Začasna zaščita doslej okoli 1200 Ukrajincem, zaznali sporne ponudbe begunkam

15. 04. 2022 12.15

V Sloveniji je bilo doslej 18.415 opravljenih registracij ukrajinskih beguncev, prijavljenih pa jih je 4718, saj jih večina le prečka našo državo. Status začasne zaščite jih ima trenutno 1225. Od teh jih je vlogo za pomoč urada za oskrbo in integracijo migrantov oddalo 198, odobritev pa dočakalo 43, kažejo sicer neuradni podatki.Veliko ljudi državljanom Ukrajine ponuja pomoč, vključno z nastanitvijo v zasebnih prostorih, ponudbo dela, s prevozom v druge regije ali celo druge države. Za določenimi ponudbami in navidezno pomočjo pa se lahko skriva tudi trgovina z ljudmi, opozarja ministrstvo za notranje zadeve. Sporne ponudbe begunkam so bile v Sloveniji že zaznane.

'Nobena generacija ni zaščitena pred grozodejstvi zgodovine'

31. 05. 2020 15.27

Ko govorimo o teorijah 'čiste družbe' in 'multikulturne družbe', je pomembno, da vemo, o čem govorimo, pravi Sami Al-Daghistani, strokovnjak za islam, ki deluje v ZDA, na Norveškem in v Sloveniji. Porast populizma, fašizma in skrajnih ideologij ima lahko velike posledice za pravice državljanov, pravi in poudarja, da ne smemo živeti v iluziji, da so to stvari preteklosti.

Načrt za primer novega vala prebežnikov

05. 07. 2018 16.45

Vlada je sprejela načrt države, ki v primeru povečanega prihoda migrantov predvideva sredstva in ukrepe za zagotovitev njihove nastanitve. V načrtu so ocenjeni stroški in predvidene nove namestitvene lokacije. Trenutne razmere v regiji in predvidevanja trenda migracij zahtevajo učinkovito pripravo na morebitno povečanje števila prošenj za azil, meni vlada.

Za ustavitev deportacije sirskega begunca tudi premier Miro Cerar in predsednik DZ Milan Brglez

13. 11. 2017 18.06

Poslanci vseh treh koalicijskih strank in Levice, premier Miro Cerar in predsednik državnega zbora Milan Brglez pozivajo ministrstvo za notranje zadeve, naj ustavi postopek deportacije sirskega begunca Ahmada Šameja. Po njihovem je Šamej eden najboljših primerov integracije beguncev v slovensko družbo. "Namesto, da bi ga postavili za zgled, ga pošiljamo stran", poudarjajo.

FOTO: Velike izgube dosedanje koalicije, a zmaga vseeno Merklovi. Skrajna desnica gre v parlament, SPD pa v opozicijo

24. 09. 2017 08.28

Na parlamentarnih volitvah v Nemčiji je slavila unija CDU in CSU kanclerke Angele Merkel, ki je sicer prejela precej manj glasov kot na zadnjih volitvah. A še precej bolj so razočarani v dosedanji koalicijski partnerici SPD, kjer menijo, da bo za stranko najbolje, da se umakne v opozicijo.

Se Nato na ruski meji pripravlja na vojno ali samo razkazuje mišice?

09. 04. 2017 07.09

Medtem ko so oči sveta zaradi zaostrovanja med ZDA in Rusijo znova uprte v Sirijo, se napenjanje vojaških mišic stopnjuje tudi na mejah baltskih držav in Poljske z Rusijo. In da gre pri tem za sile zveze Nato, ne le ameriške, je za Slovenijo še toliko bolj pomembno, saj bodo v tem sodelovali tudi slovenski vojaki.

Na Škofijah znova protest

08. 04. 2017 16.30

Domačini s Škofij so se znova sešli na protestnem shodu. Krajani so poudarili, da bodo z veseljem sprejeli eno ali dve begunski družini in jim ob naselitvi v praznih občinskih stanovanjih tudi pomagali. Ne želijo pa imeti sredi kraja večjega števila mladih moških, ki bi lahko v kraju in njegovi okolici povzročali težave kot v sosednjih Miljah.

V občini Koper bi sprejeli do 50 ljudi, a ne smejo biti naseljeni le na enem mestu

18. 03. 2017 18.47

Koprski občinski svet je našel skupno besedo glede namestitve beguncev: sprejeli bi jih do 50, a naj se ne naselijo le na Škofijah, ampak v posamezna stanovanja na območju več krajevnih skupnosti v občini.

Alternativa integracijski hiši na Škofijah? Stanovanje na Škofijah

15. 03. 2017 18.37

Po precej razgretem ozračju med krajani Škofij, županom Popovičem in sekretarjem Šeficem, ko so padali ostre besede in žvižgi, so na koncu vendarle našli rešitev glede beguncev. Vzeli si bodo 10 dni časa, da občina poišče ustrezna stanovanja v več različnih krajevnih skupnostih, kamor bi razpršeno integrirali begunske družine. Prvo stanovanje, prav na Škofijah, so že našli in ga tudi pokazali.

Integracijska hiša za begunce na Škofijah pri Kopru bo, vztrajajo pristojni

13. 03. 2017 18.58

Notranje ministrstvo ne popušča. Integracijska hiša za begunce na Škofijah pri Kopru - bo. Zanimivo pa je, da ji občina Koper nasprotuje šele zdaj, čeprav jih je ministrstvo o nameri obvestilo pred štirimi meseci.

FOTO: Na Škofijah mirni protest zaradi načrtovane namestitve beguncev

11. 03. 2017 16.56

V središču Škofij se je na mirnem shodu proti načrtovani vzpostavitvi integracijske hiše za begunce zbralo okoli 300 ljudi. Prišlo je tudi nekaj podpornikov beguncev. Predsednik KS Škofije Edmond Gašpar je zbranim povedal, da dokončna odločitev o integracijski hiši še ni sprejeta.

Trump skušal pojasniti, kaj je mislil z 'incidentom na Švedskem'

20. 02. 2017 07.13

Ameriški predsednik Trump se je skušal izvleči iz 'godlje', v katero se je spravil, ko je na zborovanju na Floridi omenjal incident, ki naj bi se po njegovih trditvah zgodil na Švedskem, a se ni. Zapisal je, da je mislil na poročanje televizije Fox o kriminalu in beguncih na Švedskem.

Za nastanitev azilantov na voljo 46 državnih stanovanj in 45 zasebnih lokacij

09. 01. 2017 18.17

Državni organi so za potrebe naselitve oseb z mednarodno zaščito identificirali 46 stanovanj v lasti države, poleg tega je trenutno še 45 aktualnih vlog fizičnih oziroma pravnih oseb, ki imajo prednost pri obravnavi. Stanovanji v Dravogradu sta na seznamu možnih zmogljivosti, a trenutno nista v načrtu za selitev, so pojasnili na MNZ.