delovna dovoljenja

Tragedija v 'kartonski škatli', zvok, ki buri duhove, in prenovljena Ilirija
23. 03. 2025 15.00Po tragediji v nočnem klubu, ki je vzela 59 mladih življenj, je Severna Makedonija zavita v žalost, jezni prebivalci Kočanov pa od pristojnih zahtevajo odgovore. Srbi se še vedno sprašujejo, ali je preplah na množičnih protestih povzročila uporaba zvočnega topa. Astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams se je po devetih mesecih v vesolju končno vrnila na Zemljo. V Ljubljani so naposled le odprli Športni center Ilirija, najvrednejši športni objekt v prestolnici od odprtja dvorane in stadiona Stožice pred skoraj 15 leti. V tem tednu so znova blesteli naši športniki, sanjska moška Hrvaške pa sta se odločila, kdo bosta njuni izbranki.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

V manj kot eni uri do finančnih sredstev za poslovanje
06. 01. 2025 09.15Pridobitev posojil in kreditov je v podjetju PNC nadvse hitra - tudi na praznik ali dela prost dan - z avtomatiziranim sistemom, 24/7, vse dni v letu.

Obiskovanje tistih, ki bodo tudi na najdaljšo noč skrbeli za varnost
31. 12. 2024 13.46Pred najdaljšo nočjo v letu, ko bodo številni policisti skrbeli za varnost po državi, notranji minister Boštjan Poklukar in generalni direktor Policije Senad Jušić tradicionalno obiskujeta policijske enote po Sloveniji. Na seznamu so Koper, Bled in Nova Gorica, zvečer pa sledi že tradicionalni obisk policijske postaje v središču Ljubljane.

Skoraj leto in pol po poplavah otroci v začasnih enotah, do novega vrtca še dolga pot
11. 12. 2024 12.42Februarja prihodnje leto bo minilo leto in pol od katastrofalnih poplav, ki so hudo prizadele občino Mengeš in poplavile tamkajšnji vrtec. Otroci so od takrat razporejeni po vsej občini, za reševanje prostorske stiske pa so začasno postavili dve začasni bivalni enoti. Občina je že pred časom napovedala, da bo zgradila povsem nov vrtec, a starši menijo, da se časovnica odvija prepočasi. V nove prostore se bodo otroci in njihovi vzgojitelji oz. vzgojiteljice vselili predvidoma leta 2026, tudi na račun dolgotrajnih birokratskih postopkov.

Alternativa UNRWI ne obstaja: 'Nikogar ne bo, ki bi jim ponudil zavetje in dal hrano'
02. 11. 2024 09.11Prepoved delovanja agencije ZN za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu je že začela kazati prve znake. Slabe sanitarne razmere, umazanija in ulice, polne vreč za smeti. A to je šele začetek. Situacija bo vse slabša, ljudje, ki so že tako zelo ranljivi, pa bodo še v hujšem stanju, opozarjajo pri Združenih narodih.

Ministrstvo predlaga, da se postopek za izdajo delovnega dovoljenja podaljša
25. 09. 2024 20.33V Sloveniji se soočamo z rekordnim pomanjkanjem kadra v številnih panogah. Delodajalci kadrovsko vrzel krpajo s tujo delovno silo. Še do nedavnega so delavci iz tujine za dovoljenja na upravnih enotah čakali tudi do pol leta, od konca julija pa lahko začnejo delati že v času, ko postopki na upravni enoti še tečejo. Na ministrstvu za javno upravo predlagajo, da se ta ukrep podaljša. Predlog bo na mizi vlade, a mu niso vsi naklonjeni.

V Dresdnu stekla gradnja 10 milijard evrov vredne tovarne čipov
20. 08. 2024 15.22V nemškem Dresdnu je stekla gradnja 10 milijard evrov vredne tovarne čipov European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC). Pet milijard evrov bo k skupnemu projektu podjetij Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC), Bosch, Infineon in NXP Semiconductor na podlagi dovoljenja Evropske komisije primaknila nemška država.

Odslej bivalna in delovna dovoljenja tujcem lahko izdajajo vse upravne enote
25. 07. 2024 06.42V veljavo stopa zakon o ukrepih za optimizacijo določenih postopkov na upravnih enotah, ki so ga na izredni seji DZ v prvi polovici julija potrdili poslanci. Zakon odpravlja krajevno pristojnost pri izdajanju bivalnih in delovnih dovoljenj tujcem ter poenostavlja zaposlovanje tujcev.

Hitrejše zaposlovanje tujcev: vlada ukinja krajevno pristojnost upravnih enot
15. 07. 2024 20.08V Sloveniji imamo ta trenutek rekordno nizko brezposelnost. A povpraševanje po delavcih kljub temu ostaja. In ker smo bolj ali manj izčrpali domače kadre, se delavce išče v tujini. Med vsemi zaposlenimi je že skoraj vsak šesti tujec in bilo bi jih verjetno še več, če ne bi upravni postopki tekli tako dolgo. Še dodatno jih je podaljšala stavka. A zdaj se bodo postopki, vsaj začasno, poenostavili. Vlada namreč ukinja krajevno pristojnost upravnih enot pri reševanju vlog za tujce za vse poklice. Kaj to v praksi prinaša in kakšni so odzivi pristojnih?

Ker ni gradbenih dovoljenj, se hiše ne gradijo, podjetja pa odpuščajo
18. 06. 2024 16.52Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije opozarja, da ima stavka na upravnih enotah resne posledice za gospodarstvo. Zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj so ogrožena delovna mesta, poudarjajo, saj nekatera podjetja že odpuščajo.

'Nemčija krši pogodbo o trgovini z orožjem, ženevsko konvencijo in konvencijo o genocidu'
12. 04. 2024 14.21Nemčija se bo kmalu soočila z novim pozivom, naj prekliče vso prodajo orožja Izraelu. V tožbi na nemških nacionalnih sodiščih bodo sodniki od vlade zahtevali, naj nujno odredi preklic vseh dovoljenj za prodajo orožja, izdanih od 7. oktobra, ko je Hamas začel napad na Izrael. Nemčija namreč velja za drugo največjo izvoznico orožja v Izrael, takoj za ZDA.

Pomanjkanje kadra: OZS za zaposlovanje tujcev 'na zaupanje'
11. 04. 2024 13.31Postopki pri pridobivanju ustreznih dovoljenj za delo tujcev so v Sloveniji še vedno predolgi, so opozorili v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Ministra za delo Luko Mesca so zato pozvali, naj jih pospeši po vzoru zaposlovanja po lanskoletnih poplavah. "Gre za t. i. zaposlovanje na zaupanje," so pojasnili.

Policija v Zürichu za osem ur pridržala srbsko pevko Seko Aleksić
10. 04. 2024 14.14V noči iz sobote na nedeljo je pretekli vikend policija v Zürichu pridržala srbsko pevko Seko Aleksić, ki je tam imela enega svojih koncertov. Policija je Seko in njeno ekipo na policijsko postajo privedla kar med njenim koncertom. Incident je za srbske medije zdaj komentirala tudi glasbenica.

'Politika je razmajala javni zdravstveni sistem do te mere, da se sam sesuva'
11. 03. 2024 06.15Zdravniški sindikat Fides vstopa v deveti teden stavke. V prvi polovici tedna naj bi se med sindikatom in vladno stranjo nadaljevala pogajanja, ki doslej, sodeč po izjavah predstavnikov obeh strani, bistvenega napredka niso prinesla. V Fidesu so v sporočilu za javnost zapisali, da vlada zavestno zavaja, da zdravniki stavkajo, da bi razgradili javni zdravstveni sistem. Po njihovih trditvah zdravniki tudi med stavko delajo poln delovnik , in sicer 40 ur na teden in osem ur dežurstva. Medtem se ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel čudi, da inšpektorat za delo na URI Soča, kjer ambulanta za voznike s posebnimi potrebami kljub vladnemu odloku deluje omejeno, prejšnji teden ni odkril kršitev.

Nevladniki prepričani v potrditev novele zakona o varstvu okolja
07. 03. 2024 15.18Predstavniki Inštituta 8. marec, Društva Eko Anhovo in dolina Soče ter Amnesty International Slovenija so prepričani, da bodo poslanci potrdili novelo zakona o varstvu okolja. Kot so dejali na novinarski konferenci v Ljubljani, je kampanja za sprejem novele znova potrdila obsežno nasprotovanje ravnanju podjetij v škodo zdravja in okolja.

Biden zmanjšuje izvoz utekočinjenega zemeljskega plina. Kaj čaka Evropo?
29. 01. 2024 08.24ZDA začasno zaustavljajo povečanje izvoza utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) in odobravanje projektov novih izvoznih terminalov. Kot razlog je administracija predsednika Joeja Bidna navedla potrebo po učinkovitem boju s podnebno krizo in pospešitvi prehoda na obnovljive vire energije. ZDA so največji svetovni izvoznik LNG, bistvene so tudi za oskrbo Evrope s plinom, sploh po invaziji Rusije na Ukrajino. Odločitev je vznemirila ameriško plinsko industrijo, na drugi strani pa prinesla začasno zadovoljstvo podnebnim organizacijam.

'Vse se začne z jezikom'
14. 01. 2024 18.37Novembra lani je vlada sprejela integracijsko strategijo tujcev, prvi tovrstni dokument v zgodovini Republike Slovenije. Kot pojasni državna sekretarka na notranjem ministrstvu Tina Heferle, pa se integracija tujcev v slovensko okolje začne z jezikom. "Ko tujec pride v našo državo, je potreben vsaj tisti začetni nivo znanja slovenskega jezika, da se lahko učinkovito vklopi v družbo, da se počuti sprejetega in da ob tem tudi slovensko prebivalstvo lažje sobiva z njim," pojasnjuje.

Stavka na upravnih enotah: 'Število zadev narašča, število zaposlenih pada'
15. 11. 2023 06.09Okoli 800 zaposlenih na upravnih enotah v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici, Novem mestu, Rušah, na Ptuju in Jesenicah stavka. V času stavke, ki bo trajala med 7. in 19. uro, bodo strankam zagotavljali najnujnejše storitve v skladu z zakonom. Predstavniki sindikata državnih organov opozarjajo na večletna prizadevanja za rešitev preobremenjenosti zaposlenih, pa tudi na nekatere kršitve pravice do stavke. Njihove glavne stavkovne zahteve so zagotovitev ustreznega števila zaposlenih, primernejše plače oziroma linearno povišanje za sedem plačnih razredov in razbremenitev uslužbencev v upravnih enotah.

Državni svet izglasoval veto na novelo zakona o tujcih
02. 11. 2023 15.31Državni svet je s 17 glasovi za in pet proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o tujcih, ki namesto ravni znanja jezika A1 uvaja t. i. novo preživetveno stopnjo znanja. Svetniki so noveli očitali predvsem strokovno nedefiniranost te nove ravni in nepoštenost do učiteljev, za katere ne predvideva ocenjevalnih okvirov.

DZ potrdil obravnavo novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in DDV
25. 10. 2023 17.03Poslanci so na plenarni seji potrdili odločitev kolegija predsednice DZ, da parlament predloge novel zakonov o tujcih, delovnih razmerjih in davku na dodano vrednost obravnava po nujnem postopku. Pozneje je odbor DZ za delo prepričljivo podprl predlog novele zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim prinaša oskrbovalski dopust ter večjo zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja. Odbor DZ za notranje zadeve pa je soglasno podprl predlog novele zakona o tujcih, ki kot pogoj za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje nadomešča pogoj znanja jezika na ravni A1 s t. i. preživetveno ravnjo.

Državljani EU bodo mejo prehajali normalno, ostali skozi določene prehode
19. 10. 2023 08.33Na odločitev Italije, da bo okrepila notranji nadzor na meji Slovenijo, je reagirala tudi Slovenija. Vlada se je odločila za nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko. Notranji minister Boštjan Poklukar je o tem že obvestil sosednji državi. Na Hrvaškem verjamejo, da gre le za začasno potezo. Tudi uradno bo v veljavi 10 dni, vendar z možnostjo podaljšanja. Kaj bodo mejne kontrole pomenile v praksi?

Iniciativa prosilcev za azil: Nismo kriminalci, smo delavci
10. 10. 2023 13.24Iniciativa prosilcev za azil je danes pred poslopjem državnega zbora izpostavila, da niso kriminalci, temveč delavci. Predstavili so zahteve "po takojšnji ustavitvi vseh deportacij, pravico do dovoljenja za prebivanje za vse, ki delajo, in konec rasističnega obravnavanja s strani Policije in vlade". Podprl jih je tudi državni sekretar Dan Juvan.

'Ljudi pač ni, težko dobimo delavce'
04. 10. 2023 17.45Slovenija se lahko pohvali z rekordno nizko brezposelnostjo, a to po drugi strani pomeni velike težave za delodajalce. Ti namreč ne uspejo zagotoviti dovolj kadra. Obstoječi delavci so zato preobremenjeni, ponekod pa morajo zapirati oddelke, krajšati obratovalni čas in iskati druge rešitve, ker preprosto ni ljudi, ki bi delali. Zato slovenski delodajalci vse pogosteje delovno silo iščejo tudi v tujini.

Nova priporočila, kako ravnati z onesnaženim muljem, zemljo in vodo
04. 09. 2023 15.49Mesec dni po poplavah je večja količina mulja še vedno odložena na začasnih lokacijah na prizadetih območjih, je po delovnem obisku sporočila Delovna skupina za obnovo po poplavah. Na 21 merilnih mestih so pristojne službe odvzele vzorce mulja in tal pod sedimentom, rezultatov zaenkrat še ni. NIJZ pa je medtem pripravil priporočila za ustrezno ravnanje z odpadnim muljem ter onesnaženo zemljo in vodo.

Turnirja WTA na Kongresnem trgu ne bo, organizator ni dobil soglasja
31. 08. 2023 17.32Čeprav sta Teniška zveza Slovenije in Občina Ljubljana upali na izvedbo velikega teniškega dogodka v središču Ljubljane, se bosta sedaj morali obrisati pod nosom. Tako je namreč odločil Zavod za varstvo kulturne dediščine, ki je zavrnil prošnjo za soglasje za postavitev začasnega teniškega igrišča v parku Zvezda. Razlog je poseben varstveni režim za dela arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani.

Je Krka talka okoljskih aktivistov ali ne izpolnjuje predpisanih pogojev?
03. 08. 2023 19.38Bodo načrti novomeške Krke, ki je pred tremi leti napovedala širitev in 500 novih delovnih mest v Krškem, splavali po vodi? Dve leti po pridobitvi gradbenega dovoljenja farmacevtski gigant še naprej bije bitko z naravovarstveniki in s sodnimi mlini. Okoljevarstvenega dovoljenja pa jim, kljub dopolnitvam, za zdaj ni uspelo pridobiti. Je Krka res talka okoljskih aktivistov, ki zavirajo projekt? Gre za obrat z nevarnimi snovmi, Krka pa išče obvode in ne izpolnjuje predpisanih pogojev, odgovarjajo okoljevarstveniki.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo
18. 07. 2023 06.54V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Podjetniki vse bolj nestrpni
14. 06. 2023 10.11Medtem ko se podjetja v Sloveniji s tehnološkim sektorjem na čelu množično pripravljajo in svoje poslovanje prilagajajo novi realnosti, ki jo poganja tehnologija umetne inteligence, digitalna preobrazba javnih storitev zamuja. V okviru načrta za okrevanje in odpornost je digitalizaciji namenjenih 260 milijonov evrov, v vladi imamo tudi namensko ministrstvo s 60 zaposlenimi. Toda podjetniki po prvem letu delovanja novega ministrstva pravijo: "Pričakovali smo več."

DZ o noveli o izvrševanju proračunov in gradnji kanala C0
09. 06. 2023 07.12DZ je pred ponovnim odločanjem o noveli zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024 opravil še eno razpravo o rešitvah, ki jih je maja že potrdil, a je državni svet nanje sprejel veto. Argumenti podpornikov in nasprotnikov ostajajo enaki. Za vnovično potrditev novela v današnjem glasovanju potrebuje 46 glasov podpore. DZ ima na zahtevo poslanske skupine SDS na dnevnem redu tudi priporočila vladi o gradnji povezovalnega kanala C0.