Po besedah direktorice Inštituta 8. marec Nike Kovač se z današnjim glasovanjem poslancev "končuje zgodovinski trenutek groze, ki se je vlekel več desetletij ter sprožil številne bolezni in smrti v eni najlepših dolin v Sloveniji".
Z zaostritvijo pogojev za okoljsko obremenjujočo industrijo smo po besedah vodje društva Ekokrog Uroša Macerla korak bliže odpravi krivice, ki se nikoli ne bi smela zgoditi. "Danes imajo poslanci nalogo sprejeti zakon, ki bo vsaj malo pripomogel k temu, da ta umazana industrija ne bo več na tako nedopusten način krajšala te kratke črtice, ki se ji reče življenje," je dejal na današnji novinarski konferenci.
Metka Naglič iz Amnesty International Slovenija je izrazila prepričanje, da v sodobnem svetu nobeno podjetje ne bi smelo poslovati tako, da ogroža človekove pravice. "Na lastnikih podjetij je odgovornost za pravično poslovanje," je dejala.
Podporo predlagani noveli pričakuje tudi Franc Bevčar iz Društva Eko Anhovo in dolina Soče. Poudaril pa je, da njihov boj s tem še ne bo končan. "Vse sile bomo usmerili v to, da naša prelepa soška dolina v prihodnosti ne bo več smetišče Evrope, kjer bi umazana industrija še naprej kovala velike dobičke na račun našega zdravja in naše narave," je napovedal.
Med nasprotniki novele tudi nekateri delavci
Novela, ki so jo nevladniki vložili v okviru kampanje Naj Anhovo zadiha s 5000 overjenimi podpisi volivcev, med drugim določa, da bo morala vlada za naprave za sosežig, kot je cementarna Salonit Anhovo, z namenom zmanjšanja znatnega tveganja za zdravje ljudi in okolje določiti tako stroge mejne vrednosti, kot so določene v zaključkih o najboljših razpoložljivih tehnologijah (BAT) za sežig (razen če zaključki o BAT za naprave za sosežig določajo strožje mejne vrednosti).
Upravljavci naprav za sosežig bodo morali obratovanje naprav z okoljevarstvenim dovoljenjem v delu, ki se nanaša na strožje mejne vrednosti emisij, uskladiti v štirih letih od njegove pravnomočnosti. Nove zahteve glede monitoringa pa bodo morale biti prvič izpolnjene najpozneje v šestih mesecih od pravnomočnosti okoljevarstvenega dovoljenja.
Nasprotniki sprememb zakonodaje, med katerimi so nekateri delavci Salonita Anhovo, predlagateljem očitajo, da želijo uničiti edino cementarno v Sloveniji in delovna mesta, ki jih prinaša. Kot eno najbolj kritičnih zahtev iz predloga novele izpostavljajo, da bi morale biti mejne vrednosti izpustov za cementarne tako stroge, kot so določene v zaključkih o BAT za sežigalnice.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.