Delovna skupina za koordinacijo obnove po poplavah je pozvala Agencijo za okolje, občine, Ministrstvo za naravne vire in prostor ter Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, naj Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo čim hitreje posredujejo podatke, na podlagi katerih bodo lahko oblikovali rešitve za upravljanje odpadnega mulja. Območja z neonesnaženim muljem bodo obravnavali od primera do primera in nato določili namembnost območja.
Trenutno čakajo tudi še na rezultate analize iz 21 merilnih krajev, kjer so odvzeli vzorce mulja in tal pod sedimentom na poplavljenih območjih. Ko bodo rezultati znani, jih bodo predstavili javnosti.
Navodila za ravnanje z odpadnim muljem
NIJZ ob tem prebivalcem in prebivalkam zgornje Mežiške doline svetuje, naj pri ravnanju z odpadnim muljem upoštevajo naslednja priporočila:
Pri rokovanju z muljem se uporablja osebna varovalna oprema (zaščitne rokavice, škornji, plašč itd.).
Mulj je treba odložiti na pravilen način, na mesta, kjer se zbirajo odpadki, pri čemer bodo za mulj poskrbele pristojne službe. Še posebej je treba paziti in preprečiti, da bi se z muljem igrali otroci.
Otroci so manj kritični glede osebne higiene, zato moramo toliko večjo pozornost temu namenjati odrasli. Otroku pogosto umivajte roke, posebno po opravilih in igranju v naravi, ob prihodu v bivalno okolje, pred hranjenjem in pred spanjem. Roke so pri majhnih otrocih pogosto v stiku s tlemi, prav tako pa otrok z njimi rad sega v usta.
Navodila za ravnanje z onesnaženo zemljo in vodo
Poleg tega NIJZ opozarja tudi na onesnaženosti zemlje in vode s svincem, saj je poplavljena zemlja lahko onesnažena z mikroorganizmi (kanalizacija, greznice/septične jame) in nevarnimi kemikalijami, kot so kurilno olje, mešanice naftnih derivatov, pesticidi, barve in druge kemikalije. NIJZ priporoča:
Naplavine na vrtu je treba odstraniti in priporočljivo je zasejati rastline, ki nase vežejo tudi snovi, ki so sicer nezaželene v zemlji. Temu procesu pravimo fitoremediacija. Tako lahko z rastlinami odstranimo tudi del težkih kovin, ki bi lahko prišle v zemljo s poplavljeno vodo.
Primerne rastline za čiščenje tal po poplavah so: gorjušica, sončnice, koprive, konoplja, praprot itd. Nato je treba te rastline požeti in jih skupaj s koreninami odstraniti iz vrta.
Za odstranjevanje težkih kovin in strupenih snovi iz zemlje je učinkovit tudi zeolit. Sredstvo se posuje po zemlji in plitko zadela v tla, v odmerku 20 g/ 1m2. Zeolit prav tako izboljšuje zemljo, spodbuja rast rastlin in jih varuje pred talnimi škodljivci.
NIJZ ob tem opozarja tudi, da je na območjih, ki so bila poplavljena, še vedno potrebna previdnost pri uporabi pitne vode in pri ravnanju z živili.
Sanacija sicer poteka tudi v vodotokih. Po podatkih Direkcije za okolje je trenutno odprtih 147 takih delovišč, še dodatna se bodo odprla do konca tedna, tudi zaradi interventnega zakona, ki predvideva poenostavljenje postopkov na področju javnega naročanja, je napovedala Delovna skupina.
V občini Dravograd odstranili več 10.000 kubičnih metrov mulja
Po ujmi 4. avgusta so v dravograjski občini z javnih in zasebnih površin odstranili več 10.000 kubičnih metrov mulja, ki so ga deponirali na dveh začasnih lokacijah, v nadaljevanju pa ga bo treba nekje trajno odložiti. "Tu čakamo navodila pristojnih organov," je v izjavi za medije po srečanju z ministrico dejal župan Anton Preksavec.
Občina Dravograd je tudi s ponujeno pomočjo uslužbencev Mestne občine Ptuj in večinoma z večernim delom zaposlenih v občinski upravi v aplikacijo Ajda že vnesla velik del popisane škode po ujmi. Prijavljena škoda je v dravograjski občini ocenjena na okoli 50 milijonov evrov, je povedal župan.
"Javili smo tudi že predhodno oceno škode, tu si obetamo čimprejšnje izplačilo teh 40 odstotkov," je dodal. Upa, da bo izplačilo izvedeno v dveh tednih, saj pričakuje, da bodo na občino začeli prihajati računi, občina pa zadosti sredstev za poplačilo stroškov nima, je povedal župan, ki je današnji razgovor z ministrico Sanjo Ajanović Hovnik ocenil kot konstruktiven.
Ministrica je sicer Koroško obiskala v okviru rednih regijskih obiskov upravnih enot. "Tudi na upravnih enotah smo se pogovarjali o tem, kako zagotoviti čim bolj učinkovito podporo državne uprave v postopku sanacije," je v izjavi medijem v Dravogradu dejala ministrica.
Pogovarjali so se še o napovedanem zakonu za obnovo. "In tu sem obljubila tako županom kot tudi načelnicam upravnih enot, da bomo tvorno sodelovali in pogledali, kje dejansko imamo prostor za izboljšave znotraj lastnih postopkov. Ker ključno vendarle bo, da so ti postopki hitro izpeljani, zato da bi potem tudi sama obnova lahko hitro stekla," je dejala ministrica.
Med drugim je izpostavila, da je država z interventno zakonodajo sprejela hitre postopke za zaposlovanje tujcev, ki prihajajo iz nevizumskih držav. "Tu bomo pogledali, ali lahko katere od teh postopkov tudi trajno umestimo v našo zakonodajo. Druga zadeva so gradbena dovoljenja. Tu bo veliko nadomestnih gradenj, veliko bo tudi razlastitev. In izkušnje s terena bodo tiste ključne, ki bodo morale biti vtkane tudi v samo zakonodajo," je dejala ministrica.
Posebej je pohvalila delo zaposlenih na koroških upravnih enotah, saj so primerjalno gledano po storilnosti med boljšimi v državi. "Tudi temu so namenjeni ti obiski, da poenotimo prakso, da zagotovimo, da se od najboljših učimo vsi skupaj," je dejala ministrica. Ocenila je še, da je Koroška morda specifična pri vprašanju odhajanja mladega izobraženega kadra iz regije. Na del izziva bo odgovorila prenova plačnega sistema, v načrtu je prenova kariernega sistema, je med drugim dodala ministrica.
Sestanka z ministrico se je udeležil tudi koroški poslanec Gibanja Svoboda Dušan Stojanovič, ki se zavzema za nadaljevanje okoljske sanacije na Koroškem ter da se popišejo lokacije, kjer so akutni problemi, da še naprej potekajo vzorčenja in da se za to zagotovijo ustrezna sredstva.
Sicer pa se je v dravograjski občini ob in po ujmi sprožilo več kot 240 plazov, ki trenutno mirujejo, je pa v občini še vedno evakuiranih 35 ljudi. Največji plaz je v naselju Tribej, gre za plaz Matavunder. Glede tega imajo po županovih besedah v sredo sestanek z geomehaniki, ki bodo podali končno oceno, ali se prebivalci lahko vrnejo v svoje hiše ali bo treba hiše porušiti in ljudem zagotoviti nadomestna bivališča.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.