Vse več držav v Evropi se odloča za krepitev nadzora na mejah. Med njimi je tudi Slovenija. Ta je sledila potezi Italije, ki je to storila zaradi povečanja nevarnosti terorizma ob nedavnih napadih v Bruslju in Parizu. Italija nadzor na meji s Slovenijo uvaja v soboto za deset dni z možnostjo podaljšanja.
Za zdaj še ni jasno, kako okrepljen bo nadzor na meji, a napoved ministrstva, da bosta o podrobnostih odločala šefa slovenske in italijanske policije, bi lahko kazala, da gre za 'mehkejšo' obliko nadzora. Vprašanja o tem, kako konkretno bo potekal nadzor, smo naslovili GPU.
Slovenija posledično uvaja začasni nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko. Vlada je obravnavala obvestilo Evropski komisiji o tem in prižgala rdečo luč. Nadzor bo trajal deset dni, z možnostjo podaljšanja. V skladu s schengenskimi pravili mora država schengenskega območja o uvedbi nadzora na notranji schengenski meji obvestiti Bruselj. Avstrija, ki nadzor na meji s Slovenijo izvaja že od leta 2015, ga je pred kratkim podaljšala še za pol leta.
V sporočilu po seji vlade so pojasnili, da zadnji dogodki potrjujejo, da se pripadniki različnih terorističnih in ekstremističnih gibanj umikajo z območij oboroženih spopadov, da bi se izognili morebitnim posledicam za svoja dejanja ali celo z namero, da bi v nadaljevanju ogrozili varnost. "Ob tem obstaja tveganje, da bi te osebe skušale na nedovoljen način vstopiti tudi v Slovenijo," piše v sporočilu za javnost, ki navaja, da je Slovenija do 15. oktobra zabeležila 48.076 nedovoljenih prehodov notranje meje.
Slovenski varnostni organi sicer pozorno spremljajo morebitna tveganja in varnostne razmere v državi in v širši regiji, kot tudi dejavnike, ki bi lahko vplivali na radikalizacijo posameznikov in širjenje nasilnega ekstremizma. Med drugim je v sredo medresorska delovna skupina za protiterorizem dvignila stopnjo teroristične ogroženosti zaradi trenutnih zaostrenih varnostnih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu ter pozivov k izvajanju terorističnih dejanj z nizke na srednjo.
Odzvala se je tudi hrvaška stran. Notranji minister Davor Božinović ne pričakuje, da bo Slovenija na meji s Hrvaško izvajala strog nadzor. Povedal je še, da so mešane patrulje slovenske in hrvaške policije, o katerih sta se z ministrom Boštjanom Poklukarjem dogovorila septembra, prispevale k zmanjšanju števila prehodov meje med Hrvaško in Slovenijo. Odzval se je tudi hrvaški premier Andrej Plenković, ki je povedal, da se je o tem že pogovarjal s slovenskim premierom Robertom Golobom. Plenković je na seji hrvaške vlade dejal, da gre za začasni nadzor ter da ne gre za "nobeno novost". Spomnil je, da morajo države članice, ki želijo uvesti nadzor na notranji meji schengna, pred uvedbo ukrepa obrazložiti, v kolikšni meri bo odločitev zmanjšala varnostno grožnjo. Ob tem se morajo posvetovati tudi s sosedami, na katere se nanaša mejni nadzor.
Plenković danes sicer potuje v Sarajevo, da bi videl, v kateri fazi je postopek začetka sodelovanja Bosne in Hercegovine z evropsko agencijo za mejno in obalno stražo Frontexom. "Stališče Hrvaške in Slovenije je enotno – da Frontex sklene sporazum z BiH in pomaga njenim institucijam pri zaščiti meja," je dejal hrvaški premier po seji vlade. Pri tem je ponovil, da na Hrvaškem meje varuje 67000 policistov, in poudaril, da so v zadnjem obdobju pridržali več kot tisoč tihotapcev nezakonitih migrantov.
Kaj v praksi pomenijo kontrole?
Mejo se bo smelo prehajati samo tam, kjer bodo določeni mejni prehodi, je povedal direktor Uprave uniformirane policije GPU, Marko Gašperlin. Državljani EU bodo lahko normalno prehajali čez vse mejne prehode, državljani tretjih držav pa izključno preko 14 cestnih (12 s Hrvaško in 2 z Madžarsko) ter osmih železniških, kjer bodo selektivne kontrole policistov. Med temi mejnimi prehodi naj bi bili cestni Dolga vas, Pince, Obrežje, Metlika, Gruškovje, Dragonja in železniški, kot so Hodoš, Lendava in Dobova.
"Če se bo kdo znašel na napačnem mejnem prehodu, ga bomo preusmerili. Policija ima sicer možnost opozorila ali pa sankcij po Zakonu o prestopanju državne meje," je pojasnil Gašperlin. Dodal je, da se Policija intenzivno pripravlja na to, da bodo na teh mejnih prehodih zagotovili stalno prisotnost.
Na meji s Hrvaško bodo mejne prehode obnovili, na Madžarskem, kjer infrastrukture prehodov praktično ni več, pa bodo verjetno postavili šotore. "Ne moremo pustiti, da policisti stojijo na dežju," je razložil.
Nadzor bodo izvajali policisti s policijskih postaj za izravnalne ukrepe. Kot pojasnjuje Gašperlin, je bilo tudi za takšen primer nadzora meje predvideno zadostno število delovnih mest, da se kontrolo lahko učinkovito opravlja.
Poklukar ljudem ob meji zagotavlja normalno življenje kljub nadzoru
Notranji minister Boštjan Poklukar je zagotovil, da bo nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko ljudem, ki živijo ob meji, omogočal normalno življenje. To pričakuje tudi od italijanskih oblasti, ki bodo od sobote izvajale nadzor na meji s Slovenijo.
"Moja usmeritev generalnemu direktorju Policije je bila, da ljudem, ki živijo ob meji, zagotovijo normalno življenje in normalen prehod meje. Se pa že vnaprej opravičujem vsem državljankam in državljanom in vsem prebivalcem Slovenije, da bodo zaradi tega ukrepa večkrat zaustavljeni, da bodo morali pokazati dokumente, kajti teroristična grožnja je vseeno v Evropi visoka," je po današnji odločitvi vlade, da Slovenija uvede nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko, povedal minister Poklukar.
Ministri v Luksemburgu
Stanje v schengenskem območju je bila sicer ena od osrednjih tem današnjega zasedanja notranjih ministrov članic EU v Luxembourgu, ki se ga je udeležil tudi minister Poklukar.
Obenem so se ministri posvetili posledicam spopadov med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas za notranjo varnost v državah članicah. Poleg morebitnega migracijskega pritiska so to še porast sovražnega govora, antisemitizem ter protesti, povezani z dogajanjem na Bližnjem vzhodu. Razpravo sta zaznamovala nedavna teroristična napada v Franciji in Belgiji. Z napadoma je bila povezana tudi razprava o vračanju migrantov brez dovoljenja za bivanje v tretje države. Strožja pravila na področju vračanja migrantov določa pakt o migracijah in azilu, ki bo prav tako na dnevnem redu ministrskega zasedanja.
Melonijeva: vzpostavitev nadzora na meji s Slovenijo nujna zaradi razmer v svetu
Italijanska premierka Giorgia Meloni je odločitev o začasni uvedbi nadzora na meji s Slovenijo v sredo opisala kot nujno zaradi trenutnih razmer v svetu, od Bližnjega vzhoda do migrantske krize. Italijansko politiko skrbi zlasti možnost terorističnih napadov, na katere sicer zaenkrat po zagotovilih zunanjega ministra Antonia Tajanija nič ne kaže.
"Začasna ukinitev veljavnosti schengenske pogodbe o prostem gibanju v Evropi je postala nujna zaradi vse slabših razmer na Bližnjem vzhodu, okrepitve migrantskih tokov po balkanski poti in zlasti zaradi vprašanj nacionalne varnosti," je na družbenih omrežjih zapisala Melonijeva. "Za to prevzemam polno odgovornost," je dodala.
O vzpostavitvi nadzora so se tudi že pogovarjali s slovenskimi kolegi, s katerimi naj bi še naprej sodelovali pri obvladovanju nezakonitih migracij, je še dodala po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa. Na meji med Slovenijo in Italijo sicer prav zaradi nezakonitih prehodov že nekaj časa delujejo mešane slovensko-italijanske policijske patrulje.
KOMENTARJI (643)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.