"Moja usmeritev generalnemu direktorju Policije je bila, da ljudem, ki živijo ob meji, zagotovijo normalno življenje in normalen prehod meje. Se pa že vnaprej opravičujem vsem državljankam in državljanom in vsem prebivalcem Slovenije, da bodo zaradi tega ukrepa večkrat zaustavljeni, da bodo morali pokazati dokumente, kajti teroristična grožnja je vseeno v Evropi visoka," je po današnji odločitvi vlade, da Slovenija uvede nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko povedal minister Boštjan Poklukar.
Da bo Slovenija ukrepe prilagajala ljudem, ki živijo ob meji, je minister Poklukar davi zagotovil tudi hrvaškemu kolegu Davorju Božinoviću.
Podobno Poklukar pričakuje od italijanskih oblasti, ki bodo prav tako v soboto uvedle nadzor na meji s Slovenijo.
"Danes sem italijanskemu ministru Matteu Piantedosiju še enkrat povedal, da želim, da Republika Italija v mejnih kontrolah na notranji meji z Republiko Slovenijo zagotovi normalen pretok ljudi, ki živijo ob meji," je poudaril. V času zaprtja meje zaradi pandemije covida-19 je bilo namreč življenje ob meji "nevzdržno". Vsi trije ministri bodo sicer o tem govorili tudi na tristranskem srečanju v Trstu v začetku novembra.
Kaj pa pravijo krajani, ki živijo ob meji?
Medtem ko prebivalci v Rigoncah ob južni meji uvedbo mejnih kontrol podpirajo, saj da se bodo počutili bolj varne, pa je ob zahodni meji popolnoma drugače.
Domačin Jože Blažinč v Rigoncah živi že vse svoje življenje. Tik za njegovo hišo je travnik, preko katerega v Slovenijo prihajajo skupine migrantov. "Razmišljali smo tudi, da bi postavili električne pastirje, ker vsak dan ali pa vsako noč prihajajo čez Sotlo. Ob Sotli se razpršijo in pridejo do naših zemljišč in prek naših zemljišč na cesto," je povedal Blažinč.
Uvedbo kontrole na mejah zato podpira, kot tudi drugi domačini, ki si zaradi migrantov ne upajo več sami na bližnja polja. "Mislim, da to ni nič slabega, glede na to, da že imamo tak režim na meji z Avstrijo in sedaj Italijo, je to logična poteza ministra," razmišlja domačin Drago Ilijaš. "Jaz to pozdravljam, ker je to nevzdržno stanje," je še pripomnil.
Vaščani Rigonc si želijo, da bi žičnato ograjo pristojni zamenjali za panelno ograjo in jih tako zaščitili. 200 metrov dodatne panelne ograje bi pomagalo policistom pri varovanju meje, dodaja brežiški župan Ivan Molan. "Jaz bi apeliral, da te pobude krajanov v Ljubljani resno vzamejo in jim gredo nasproti, ker so ti ljudje za moje pojme daleč najbolj strpni, čeprav doživljajo najtežje čase. Jaz mislim, da bo treba maksimalno prisluhniti ljudem ob meji," je dejal. Sicer se sprašujejo, če bo ta kontrola na mejnih prehodih dovolj, oziroma, če se bo zaradi tega zanje karkoli spremenilo na boljše.
In medtem ko v Rigoncah nadzor meje pozdravljajo, je popolnoma drugačna zgodba na Goriškem in v slovenski Istri. Čeprav tistih, ki meje ne prečkajo pogosto nov režim ne bo motil, gre ljudem, ki mejo prečakajo tudi večkrat na dan, v nos. "Zgleda, da smo se preveč hitro veselili tega, da smo spet svobodni, brez nekih kontrol, brez kolon," pravi vinarka Ingrid Mahnič, ki ima vinograde na obeh straneh meje. Prepričana je, da so takšne odločitve preuranjene in za to območje nepotrebne.
"Ne samo, da nam ni všeč, ovira življenje domačinov, ki živijo na tem območju, tukaj je veliko družin, ki živi na drugi strani Dragonje," je izpostavila Mirela Flego, predsednica Krajevne skupnosti Sečovlje.
Vlada je danes sprejela odlok o uvedbi začasnega ponovnega nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko. Uvedla ga bo v soboto, sprva za deset dni z možnostjo podaljšanja. Za to se je odločila zaradi povečane teroristične grožnje, s čimer je svojo odločitev o uvedbi nadzora na meji s Slovenijo utemeljila tudi Italija.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.