davčno breme

V bundestag najverjetneje štiri stranke, možnost imajo še tri
23. 02. 2025 12.30
Na predčasnih parlamentarnih volitvah v Nemčiji se bodo volivci odločajo med 29 strankami. Kljub velikemu številu strank se bodo v bundestag zagotovo uvrstile štiri, možnost za to pa imajo glede na ankete še tri. Sledi predstavitev glavnih strank in njihovih kanclerskih kandidatov.

Bodo ZDA postale solastnice TikToka?
04. 02. 2025 09.43
Ameriški predsednik Donald Trump je v ponedeljek podpisal izvršni ukaz o ustanovitvi državnega premoženjskega sklada, preko katerega bi lahko prevzel družbeno omrežje TikTok, poroča ameriška televizija NBC.

Boštjančič: Zmanjšal bi se črni trg, višina najemnin pa bi padla
24. 12. 2024 06.00
1,45 odstotka od vrednosti nepremičnine. Toliko bi lastnikom druge in več nepremičnin, v katerih ne prebivajo, letno vzela vlada. "Z obdavčitvijo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin, povečali kupno moč, tako zbrani denar pa namenili za razbremenitev dela," odločitev argumentirajo na vladi, v javnosti pa se že pojavljajo številni pomisleki, češ da bodo, če bo davek sprejet v takšni obliki, najemnine v večjih mestih še bolj poskočile in da bodo breme davka na koncu prevzeli najemniki. Kaj pravi na takšne in druge pomisleke finančni minister Klemen Boštjančič, predlagatelj izhodišč davka na nepremičnine, kaj so cilji izhodišč in kako dolgo bo potekala javna razprava na to temo?

'Z obdavčitvo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin in povečali kupno moč'
23. 12. 2024 07.04
Vlada je na seji obravnavala in potrdila izhodišča za spremembe pri obdavčitvi premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Zakonodaja naj bi bila v najboljšem scenariju sprejeta v naslednjem letu. Premier Golob pravi, da naj bi se po izračunih s to dodatno obdavčitvijo nepremičnin v blagajno steklo okoli 600 milijonov evrov, kar pa bi bilo v celoti namenjeno za razbremenitev plač.

Finančni minister Klemen Boštjančič prestal interpelacijo
18. 12. 2024 07.43
Minister za finance Klemen Boštjančič je v državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki jo je proti njemu vložila SDS. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 47 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Boštjančič tako ostaja na ministrskem položaju.

Kijevska računovodkinja v vozilu prevažala več milijonov evrov gotovine
10. 08. 2024 08.56
Ukrajinski preiskovalci oddelka za gospodarski kriminal so v prtljažniku avtomobila računovodkinje iz Kijeva odkrili več kot 4,7 milijona evrov gotovine. Ženska izvora denarja ni znala pojasniti.

'Naredimo konec prilagajanju zgodovine trenutnim političnim interesom'
24. 06. 2024 16.37
Slovenija bo v torek ob 33. obletnici osamosvojitve praznovala dan državnosti, že danes pa so po državi potekale številne slovesnosti. Časi pred osamosvojitvijo niso bili lahki, a smo znali videti svetlo prihodnost, je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zdaj so na obzorju temni oblaki, nanje moramo biti pripravljeni, a prebrodimo jih lahko le skupaj. Zato moramo vsak dan dokazovati, da smo skupnost, je pozvala.

'Priljubljenost najlažje dobiš tako, da kritiziraš stvari, ne da jih spreminjaš'
03. 01. 2024 16.38
Ob vstopu v novo leto je še kako pomembno, kakšno bo to leto za nas, državljanke in državljane. Kaj bo z davčno in zdravstveno reformo? Kako bo vlada reševala migrantsko problematiko? In kako na odločitve premierja vplivajo svetovalci in partnerka? V protokolarnem objektu Vila Podrožnik smo se o tem pogovarjali s predsednikom vlade Robertom Golobom.

'Vsaka represija, vsaka obremenitev rojeva nek upor'
29. 11. 2023 06.00
Da davčno breme za gospodarstvo postaja pretežko, opozarjajo v gospodarski zbornici, da vse to vodi v sivo ekonomijo, pa opozarja predsednik obrtno-podjetniške zbornice Blaž Cvar. "Vsaka represija, vsaka obremenitev rojeva nek upor," je dejal v oddaji 24UR ZVEČER. Finančnega ministra Klemna Boštjančiča je pozval k znižanju davkov, saj je prepričan, da se gospodarstva ne sme več dodatno obremenjevati. Opozarja, da se na plečih gospodarstva ne sme reševati niti problema absentizma, od današnjega vrha gospodarstva, kjer bo podjetnike nagovoril tudi predsednik vlade Robert Golob, pa pričakuje, da "se tudi v Sloveniji vendarle začne odločati v prid gospodarstva".

Obvezni zdravstveni prispevek naj ne bi zniževal osnove za dohodnino
16. 11. 2023 13.15
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje se bo s prihodnjim letom preoblikovalo v obvezni zdravstveni prispevek, določa novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je predvidela, da bo prispevek zniževal osnovo za dohodnino. Po predlogu novega interventnega zakona ministrstva za zdravje pa prispevek osnove ne bi zniževal.

Nižjega DDV na energente ne bo, z junijem zato višje položnice
15. 06. 2023 17.54
Poslancem SDS namreč ni uspelo najti dovolj političnih somišljenikov, da bi stopnjo DDV znižali z 22 na 9,5 odstotka, kot je to veljalo do konca maja. Opozicijski SDS in Nova Slovenija odločitev obžalujeta in vlado pozivata, naj v času hude draginje začne delati v dobrobit ljudi.

Kaj pa, če bi namesto plač raje obdavčili premoženje?
25. 05. 2023 16.27
Hitra rast upokojevanja in izdatkov pokojninske blagajne državo postavlja pred težko odločitev. Ve namreč, da bo v naslednjih sedmih letih morala najti dodatno milijardo evrov za pokojnine. Zato se mora odločiti, ali naj še dodatno zviša prispevke za socialno varstvo, ki so že zdaj za okoli polovico bolj obremenjeni od evropskega povprečja, ali pa ubere drugo pot. Ustanovitelji visokotehnoloških podjetij se zavzemajo za drugo pot, državi pa bi jo prek novoustanovljenega združenja radi pomagali najti.

Obdavčitev plač v Evropi raste, Slovenija med redkimi z znižanjem
29. 04. 2023 08.10
Z inflacijo, ki je dosegla najvišjo raven v več kot 30 letih, so se v mnogih državah članicah OECD lani zvišali tudi davki na plače. Davčni primež oziroma delež bremena davkov in socialnih prispevkov v celotnem strošku dela za samskega delavca se je zvišal v 23 državah članicah in znižal le v 11. Med zadnjimi je tudi Slovenija.

Koalicijski partnerji presenečeni in nezadovoljni z Golobovimi izjavami
29. 03. 2023 16.33
Izjave premierja Roberta Goloba glede usode davčne in drugih reform, ki jih za letos napoveduje vlada, so koalicijske partnerje presenetile, pa tudi nekoliko vznemirile. V SD so njegove besede po neuradnih informacijah povzročile precejšnje nezadovoljstvo, v Levici menijo, da je treba vztrajati pri predstavljenih izhodiščih davčne reforme.

Golob: Tisti, ki imajo bistveno več premoženja, bodo pošteno plačali davke
20. 02. 2023 13.35
Vlada bo predlog davčne reforme predstavila sredi marca, šla pa bo v smeri, da bodo bistveno bolj premožni za svoje premoženje pošteno plačali davke, je povedal premier Robert Golob. Zagotovil je tudi, da so vsi ukrepi vlade usmerjeni v to, da različne družbene skupine čim manj občutijo dvig cen. Kot pravi, so osredotočeni tudi na upokojence, ti bodo februarja tako dobili pokojnine, ki bodo redno usklajene za 5,2 odstotka.

'Brezplačen vrtec bi državo stal 200 milijonov evrov na leto'
06. 02. 2023 11.42
Nekatere starše že februarja ali marca čakajo višje položnice za vrtce. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec se je odzval na aktualno problematiko cen vrtcev. "Brezplačen vrtec bi stal 200 milijonov evrov na leto, česar v proračunu nimamo," je dejal. Kot pravi, bodo, da bi čim manj bremena nosili starši, največ naredili na področju socialnih transferjev. S februarjem se tako povečujejo pragi za socialne transferje, kar po besedah ministra prinaša lažji dostop do subvencij. Z marcem pa je napovedal uskladitev otroških dodatkov z inflacijo.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča
12. 11. 2022 13.43
Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Ali kandidati za predsednika države darujejo v humanitarne namene?
11. 10. 2022 13.03
Kandidati za predsednika države so redni darovalci v humanitarne namene, ki se zavedajo, da bo draginja močno vplivala na številne prebivalce. Prav zato so prepričani, da bi država morala draginjo s primernimi ukrepi blažiti in da je treba omenjeno krizo reševati kot skupnost. Država bi namreč morala po njihovem narediti več, da ne bi bilo vse breme pomoči tistim, ki jo najbolj potrebujejo, na humanitarnih in nevladnih organizacijah.

Čadonič Špeličeva: Srednji razred bo s to davčno reformo največ izgubil
05. 08. 2022 06.00
Cene stanovanj in drugih nepremičnin so že tako podivjale, zdaj pa nam grozi, da bodo še višje. Za najemnino povprečnega dvosobnega stanovanja v Ljubljani bi pred leti na mesec plačali 500 evrov, danes pa 800 ali celo 1000 evrov, opozarjajo nepremičninarji. Cene bi lahko bile s predlaganimi davčnimi spremembami, ki jih želi uvesti Golobova vlada, še višje. "Srednji razred bo s to davčno reformo največ izgubil," je prepričana podpredsednica NSi Vida Čadonič Špelič. Miha Kordiš iz Levice pa je odločen, da mora država pošteno obdavčiti nakopičena stanovanja multimilijonarjev, potem pa te dohodke uporabiti za družbene potrebe.

'Če vlada z javnim denarjem ravna odgovorno, ljudje nimajo težav s plačevanjem davkov'
06. 07. 2022 06.00
Je davčno breme v Sloveniji visoko ali je to zgolj naš občutek? Kje smo na lestvici v primerjavi z drugimi državi? Zakaj skandinavski model visokih davkov deluje? Prav zato, pravi Suzana Macuh, rojena slovenskim staršem na Švedskem, ker lahko vsak ne glede na dohodek ali socialni položaj dobi od države tisto, kar potrebuje.

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca
02. 06. 2022 09.02
Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.

Koliko prihrankov bo dovolj za upokojitev?
10. 01. 2022 00.15
Vsi si želimo dostojno pokojnino, želimo si, da bi bila pokojnina enaka našim prihodkom iz časa delovne dobe, s čimer bi lahko mirno preživeli zadnja leta svojega življenja. Žal ni tako. Ko gremo v pokoj, se nam prihodki praktično prepolovijo, zaradi česar se vse več ljudi znajde na pragu revščine. Da bi lahko na stara leta uživali, moramo že danes varno naložiti privarčevani denar. A kako to narediti? S tem vprašanjem se spoprijema večina med nami.

Tako se zasluži 600 % v naložbenem varčevanju!
15. 11. 2021 00.15
Številni razlogi, ki silijo ljudi v naložbe, so: nič obresti na banki in uvedba ležarin, inflacija in visoki donosi na delniških trgih. V delniške naložbe danes vlaga že vsak četrti Slovenec.

Evropski poslanci zaradi visokih cen energije pozvali k pomoči državljanom in podjetjem
06. 10. 2021 06.14
Evropski poslanci so spričo naraščanja cen energije v Evropi opozorili na nevarnost energetske revščine in pozvali k pomoči ogroženim državljanom in podjetjem, pri čemer pričakujejo ukrepanje Evropske komisije. Te je pričakovati prihodnji teden, je dejala komisarka za energijo Kadri Simson in ob tem pozvala k uresničitvi zelenega dogovora.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00
Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Evropska komisija s predlogom o obdavčitvi podjetij
18. 05. 2021 16.44
Evropska komisija je predstavila predlog za obdavčitev podjetij, s čimer želi vzpostaviti trden, učinkovit in pravičen sistem obdavčitve podjetij v EU. V njem sta predstavljeni dolgoročna in kratkoročna vizija za podporo okrevanju Evrope po pandemiji covida-19 in zagotovitev ustreznih javnih prihodkov v prihodnjih letih.

Biden za brezplačen vrtec in zvišanje davkov za najbogatejše
28. 04. 2021 19.07
Ameriški predsednik Joe Biden naj bi v svojem prvem nagovoru v ameriškem kongresu, odkar je prevzel položaj, pozval k brezplačnemu vrtcu in dvoletnemu dodiplomskemu študiju, pa tudi k zvišanju davkov za najbogatejše.

Nikar ne storite tega, če želite zaslužiti!
22. 02. 2021 00.15
Predčasno ne prekinjajte naložbenih polic, dolgoročno ne varčujte na banki in ne vlagajte v slovenske delniške sklade preko zavarovalnic. Te odločitve vašo denarnico najbolj kaznujejo. Preberite, katere najhujše napake delajo varčevalci in po nepotrebnem stalno izgubljajo svoj denar.

Finančna pomoč in solidarnostni dodatki: kdaj, komu in kako do njih?
17. 01. 2021 15.38
Komu pripada krizni dodatek v višini 200 evrov? Kdo lahko uveljavlja oprostitev plačila DDV in kateri dodatki so izvzeti iz osnove za plačilo dohodnine? Kdo vse lahko računa na solidarnostne dodatke? In kako je z vračanjem neupravičeno prejete pomoči? Sedmi paket protikoronskih ukrepov je prinesel kar nekaj ugodnosti, s katerimi poskušajo ljudem olajšati breme epidemije. Pripravili smo njihov pregled.

Sedmi paket prinaša zamrznitev minimalne plače in dodatek za upokojence
02. 12. 2020 18.48
Solidarnostni dodatek za upokojence in družine z najnižjimi prejemki, zamrznitev minimalne plače, mesečni temeljni dohodek za verske uslužbence - vse to prinaša sedmi protikoronski paket, kaže osnutek. Kljub zaprtju trgovin ob nedeljah ta predvideva tudi dve izjemi, 27. decembra in 3. januarja. Obenem zakon prinaša pravno podlago za izvedbo množičnega testiranja.