Pred nami je nepopisan list leta 2024, ki pa vendarle ima že neke začrtane poti, saj se le nadaljuje od preteklih let, tudi lanskega, ko gre za nekatere ključne stvari, ki krojijo naša življenja: življenja vseh Slovenk in Slovencev. Kaj predsednik vlade Robert Golob napoveduje, da se bo uresničilo letos? Katere reforme? Katere velike spremembe, ki se bodo poznale v našem življenju?
Zdravstvena reforma: 'Ukrepi, ki smo jih sprejeli, se bodo letos pokazali'
Lani ob tem času smo napovedali vrsto reform, je v pogovoru z voditeljem oddaje Svet Gregorjem Trebušakom uvodoma pokimal Golob. "Že takrat smo povedali, da so reforme nujne zaradi zaostankov iz preteklih let, hkrati pa bodo dale rezultate v bodočih letih. Eno je reformo začeti, drugo pa je, kdaj pridejo rezultati," je opomnil. V letu 2024 se bodo tako po njegovih besedah začeli kazati prvi rezultati aktivnosti iz lanskega leta. "Letošnje leto je zelo pomembno – ker se bo demonstriralo, ali so se ukrepi, ki so bili sprejeti, prijeli in ali je iz njih že možno začutiti konkretne koristi za prebivalstvo. Prepričan sem, da se bo marsikaj pokazalo, kar danes mogoče še ni vidno, je očem skrito, in bo na koncu rezultat kar občuten."
Ali torej to v primeru zdravstvene reforme pomeni, da nas v letu 2024 čakajo krajše čakalne dobe, več družinskih zdravnikov, se bo hitreje gradilo prepotrebne ustanove za bolnike? Po besedah predsednika vlade vse te aktivnosti potekajo že celo leto. "Žal se 30 let, tudi zablod, če hočete, ne da odpraviti v enem letu, še manj v šestih mesecih. Vmes smo se marsikaj naučili v zdravstvu – tudi to, da ne moremo staviti samo na to, da bomo dali denar na razpolago, kot je bila filozofija nekdanjega ministra Bešića, in se bo sistem sam reorganiziral. To se je pokazalo kot zgrešeno, "priznava premier.
Danes stavijo na množico korakov, manjših in manj vidnih ukrepov, ki bodo dali boljše rezultate in bodo tudi bolj racionalni. "Prepričan sem, da se bodo v letošnjem letu vsi ukrepi, ki ste jih našteli, pokazali. Verjamem, da bo nova ministrica, ki ima sistemski pristop, uspela upravičiti naše zaupanje. Na koncu bo to, da je zdravje naša največja vrlina, ne samo mantra ali usmeritev, ampak dejansko tudi rezultat delovanja te vlade."
O napakah: 'Začneš proces, se prilagajaš, učiš in rasteš'
Kaj bodo torej zdaj počeli drugače, da do napak, ki jih tudi sam priznava, ne bo prihajalo? Vsakemu politiku je najbolj enostavno, da se ne loteva ničesar, da poskuša samo plavati in iskati priljubljenost. In priljubljenost najlažje dobiš tako, da kritiziraš stvari, ne da jih spreminjaš, pravi Golob. Njegova vlada se je odločila, da v spremembe gre. "Nihče ne more vedeti vnaprej, v prvem mesecu ali dveh, katera je pot, ki te bo pripeljala do cilja. Tudi v gospodarstvu se ne ve – štejeta fleksibilnost in prilagodljivost. Sam verjamem, da so tudi v politiki pristopi – začneš proces, potem se pa prilagajaš, učiš in rasteš – edini možni način, da izpeljemo prave spremembe."
Lahko se zgodi, še pravi, da bomo spet zašli v kakšno slepo ulico, saj nihče nima kristalne krogle, ki bi napovedovala pot. "Pred spremembami se ne bomo ustrašili in ne ustavili, izvajali jih bomo naprej in na koncu bo rezultat bistveno boljši od tega, kar smo dobili v roke," je prepričan.
Sodnikom ne bodo popuščali
Smo pred situacijo, ko bodo prvič v zgodovini države stavkali sodniki, kaj bo v zvezi s tem naredila vlada? Sodna veja oblasti je bila od leta 2008 zanemarjena, plače so ostale enake, niso se usklajevale z inflacijo in so v tem času padle, se strinja Golob. A kljub temu sodnikom ne bodo popuščali. "To, kako naj bo videti plačna reforma sodnega stebra, je že dogovorjeno, gre samo za to, kdaj se ta stvar izvede. Dogovora ne moremo izpeljati parcialno samo za sodno vejo oblasti, ne da bi enako reformo izpeljali tudi za ostanek javnega sektorja. To bi bilo nepošteno do ostalih," izpostavlja.
Sam verjame, da bodo v prihodnjih mesecih uspeli pripeljati pogajanja do konca in začeli izvajati plačno reformo. "Zelo podobno je tudi pri zdravnikih in ostalih v javnem sektorju. Pogajanja tečejo. Ko bodo zaključena za celotni javni sektor, se bo reforma začela izvajati," je zatrdil in opomnil, da so se vmes zgodile poplave, zaradi katerih so pogajanja o plačni reformi zamaknili za šest mesecev. "Nobena vlada ni usklajevala plač z inflacijo v javnem sektorju. Naša vlada je bila prva po 14 letih, ki je to storila. Mislim, da je šest mesecev po 12 letih nekaj, kar vsak razumen sprejme – niti ne kot kompromis, pač pa kot nujo zaradi situacije, v kateri smo."
Po velikem padcu priljubljenosti Golobove vlade oziroma stranke se je sicer Golob začel pogovarjati tudi z ljudmi, s katerimi se prej ni družil, z njimi ni imel skupnih točk ali pa niti niso bili njegovi odkriti podporniki. Ob tem je Trebušak naštel Kučana, Golubiča in Tonina. Golob je odvrnil, da nekatere informacije glede naštetih ne držijo, dalje zadeve ni komentiral.
Je pa pojasnil, da se je treba več pogovarjati. "Tudi z ljudmi, s katerimi se v nekaterih točkah razhajaš," je dejal in dodal, da če želimo ustvariti enotnost in pozitivno družbeno klimo, ne smemo izključevati. Želi si čim več pogovorov, in sicer zato, da bi vsi čutili čim več zadovoljstva, ne le pri delu, pač pa tudi v življenju.
'Ilegalnih migracij se ne da rešiti s tem, da postaviš ograjo na meji'
Spregovorila sta tudi o migracijah. Trebušak je poudaril, da imajo v Ljubljani, na območjih, kjer so skoncentrirani centri za migrante, velike težave. Da domačini živijo v strahu in da vlada te težave ne naslavlja. Čeprav so centri prepolni, vlada namreč ni uspela zagotoviti dodatnih prostorov.
Golob je odvrnil, da migracije niso težava, ki zadeva samo Slovenijo, pač pa da gre za svetovno oziroma širše evropsko težavo. Dodal je, da se tudi v Bruslju vedno pogovarjajo tudi o migracijah. "Ilegalnih migracij se ne da rešiti s tem, da postaviš ograjo na meji, ali s tem, da bi izgnali ljudi, ki so se zatekli v Slovenijo. Gre za kompleksna vprašanja," pravi.
"Ključno je, da slovenska policija poskrbi, da desettisoče, ki prihajajo v Slovenijo, ustrezno sprejme, hkrati pa tudi registrira in jim omogoči nadaljnjo pot, večina namreč pot nadaljuje naprej, tako da to ne vpliva na lokalno prebivalstvo," je dejal.
V ta namen so okrepili nadzor na meji in sprejem na tistih točkah, kjer je vstop v državo najštevilčnejši. "Hkrati smo uvedli tudi dodaten nadzor na slovensko-madžarski meji, ne le slovensko-hrvaški," zagotavlja premier. Dodal je, da so prav na slovensko-madžarski meji pri poostrenem nadzoru našli osebe, "ki se dejansko ne bi smele nahajati znotraj evropskega schengenskega prostora". "Žal imamo v evropskem prostoru ljudi, ki si jih ne želimo tukaj in ki predstavljajo varnostno tveganje," je povedal.
Ilegalne migracije so težava celotne Slovenije, ne morejo biti koncentrirane zgolj na Ljubljano
Od 60.000 migrantov, ki so letos vstopili v slovenski prostor, se jih med 800 in 1200 giblje v azilnem domu, pravi Golob. Poudaril je, da gre torej za veliko razliko med tistimi, ki prečkajo Slovenijo in tistimi, ki želijo tu tudi ostati. Zagotovil je, da ima vlada lokacije, ki jih bo v letošnjem letu aktivirala. "O njih ne bom govoril, da ne nastane dodatna težava," je povedal in pojasnil, da se zavedajo, da potrebujejo dodatne lokacije – tako za registracijo kot tudi začasno namestitev teh oseb.
Razkril je še, da lokacije iščejo izven Ljubljane. "Včasih je bila Ljubljana edina, ki je bila pripravljena to sprejeti, danes bomo morali to breme porazdeliti tudi po preostanku Slovenije. Ilegalne migracije so težava celotne Slovenije in ne morejo biti koncentrirane zgolj na Ljubljano," je povedal.
Golob se v vlogi evropskega komisarja ne vidi
Prihaja tudi čas evropskih volitev in čas za novega evropskega komisarja. Trebušaka je zanimalo, če bo Golob v luči svojega govora o skupni pozitivni klimi komisarja iskal tudi izven lastne stranke in svojih okvirjev. Golob je spomnil, da nam je denimo prišlo prav, da je bil v času poplav evropski komisar na področju civilne zaščite prav slovenski komisar Janez Lenarčič. "To nam je pomagalo, da smo prišli do rešitev, ki so bile za Slovenijo takrat nujne. Tudi bistveno boljše od tega, kar smo pričakovali, in da smo dobili tudi več sredstev. Torej, kdo je komisar, je zelo pomembno," je povedal.
Želi si komisarja, ki v Bruslju ne bo pozabil, da je Slovenec. "Govori se obratno, ne sme razmišljati o tem, iz kje prihaja, a jaz bom rekel obratno – prav je, da ve, od kod prihaja, in pomaga svoji državi," je povedal in dodal, da je do izbora komisarja še kar nekaj časa.
Stranke sicer povečini že pripravljajo svoje liste za evropske volitve. Tudi Svoboda. "Jaz verjamem, da bomo imeli dobre kandidate. Predvsem pa se želijo profilirati kot tista stranka, ki bo v Bruslju aktivno zagovarjala politiko miru," je dejal. Po njegovih besedah danes namreč večina strank zagovarja "izrazito desna stališča, predvsem kar se tiče varnosti in miru". Sebe v vlogi evropskega komisarja Golob ne vidi.
Kakšen vpliv ima Tina Gaber na Goloba?
"Kdor pozna gospo Tino Gaber, ve, da so njeni pogledi enaki že zadnjih deset let. In za stvari, za katere se je borila prej, se bori še vedno. Je pa zdaj bistveno bolj vidna," pravi Golob. Pojasnil je, da imata samo en dogovor, in sicer da stvari, za katere se želi boriti in jih sporočati javnosti, sporoča neposredno.
"Ne pa da bi to skušala na nek tih način sporočati preko mene. In se tega oba drživa. Ko želimo delovati aktivistično, povej to javnosti in potem naj javnost o zadevi sama presodi," pravi. "Meni osebno, pa je to, da imam doma ob sebi osebo, ki so ji ranljive skupine tako pomembne, v navdih. Mi je v navdih, da se tudi sam, ko bi to sicer morda spregledal, spomnim, da so tisti, ki so najbolj ranljivi, najbolj potrebni naše pozornosti in da tudi poskrbim zanje," je sklenil.
Kdo mu je v letu 2023 prilepil največjo klofuto?
"Klofut je lahko bilo več. A takrat, ko klofute sprejmeš kot pozitivno kritiko, zato da se zamisliš, ali stvari počneš na pravi način, takrat so klofute koristne. Jaz ne bi nobene izpostavljal, rekel bi, da so bile vse koristne, ker verjamem da sem danes boljši, kot sem bil pred letom dni," je še povedal Golob.
Glede novega kandidata za kmetijskega ministra je Golob povedal, da to ostaja Vojko Adamič. "Je pa res, da je imel Vojko Adamič določene obveznosti, bil je tudi odsoten. Imela sva dogovor, da počakava, da se vrne v Slovenijo in potem nadaljujemo s tem procesom," je razložil in dodal, da ostajajo pri njem kot kandidatu, a da je, dokler stvar ni vložena, še vse možno.
Glede številnih menjav ministrov je Golob pojasnil, da če nekdo naredi napako, izgubi zaupanje in mora za to sprejeti odgovornost. Letos bo KPK odločil, če je Golob kršil integriteto v primeru kadrovanja v Policiji. Bo Golob, če bodo ugotovili, da je kršil integriteto, odstopil? "Jaz sem prepričan, da integritete nisem kršil, in to je vse, kar v tem trenutku lahko rečem," je sklenil predsednik vlade.
Ob koncu je povedal še, da se kot predsednik vlade veseli ne le tega leta, ampak tudi vseh bodočih.
KOMENTARJI (721)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.