Tujina

Evropski poslanci zaradi visokih cen energije pozvali k pomoči državljanom in podjetjem

Strasbourg, 06. 10. 2021 06.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropski poslanci so spričo naraščanja cen energije v Evropi opozorili na nevarnost energetske revščine in pozvali k pomoči ogroženim državljanom in podjetjem, pri čemer pričakujejo ukrepanje Evropske komisije. Te je pričakovati prihodnji teden, je dejala komisarka za energijo Kadri Simson in ob tem pozvala k uresničitvi zelenega dogovora.

Naraščanje cen energentov, zlasti plina, je postalo v EU v minulih mesecih resna težava, predvsem za državljane, ki se soočajo z visokimi cenami električne energije. Poslanci so zato v današnji razpravi z Evropsko komisijo in Svetom EU, ki mu predseduje Slovenija, želeli slišati rešitve za to.

Veleprodajne cene elektrike v Evropi so po podatkih Evropske komisije v prvih devetih mesecih letos narasle za več kot 200 odstotkov, kar je pognalo v zrak tudi prodajne cene.

Po ocenah komisije bodo cene plina čez zimo ostale visoke in se od spomladi prihodnje leto postopno znižale. A kot je opozorila Simsonova, naraščanje cen nima veliko skupnega z evropsko podnebno politiko, pač pa z odvisnostjo od uvoza fosilnih goriv. Zato je evropski zeleni dogovor po njenem edina dolgotrajna rešitev, ki vključuje več obnovljivih virov energije.

Po komisarkinih besedah je ta cenovni šok prizadel evropske državljane in še zlasti najbolj ranljiva gospodinjstva, povečuje inflacijski pritisk in ogroža okrevanje Evrope. "Ta cenovni šok je nepričakovana kriza v kritičnem trenutku, zato se moramo skupaj odzvati in ostati na poti k čistejši, varnejši in cenovno ugodnejši energetski prihodnosti," je še dejala v razpravi na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu.

Evropski poslanci o visokih cenah energije in Pandorinih dokumentih
Evropski poslanci o visokih cenah energije in Pandorinih dokumentih FOTO: Dreamstime

Evropa se mora odzvati s hitrim in usklajenim delovanjem na ravni držav članic, da bi okrepili enotni trg in pripravljenost na prihodnje krize. A prva naloga bi morala biti ublažitev socialnih posledic in zaščita ranljivih gospodinjstev ter pomoč malim in srednjim podjetjem, je prepričana.

Evropska komisija bo prihodnji teden predstavila nabor orodij s kratkoročnimi in srednjeročnimi ukrepi, ki se jih članice lahko poslužijo v skladu z evropskim pravili. To je komisarka sicer že napovedala na neformalnem srečanju ministrov za energijo in promet konec septembra na Brdu pri Kranju. Do konca leta pa bo komisarka predstavila predlog reforme evropskega trga s plinom.

Poslanci so v razpravi pozvali k pomoči prizadetim državljanom in podjetjem. Vodja politične skupine socialistov (S&D) Iratxe Garcia Perez je dejala, da visoke cene energije niso samo nacionalna, ampak tudi evropska težava in da z zanimanjem čakajo na predloge komisije. "Zima je pred vrati, visoke cene ne bodo izginile same po sebi," je opozorila.

Po mnenju Philippa Lambertsa iz Zelenih je evropska odvisnost od fosilnih goriv nevzdržna. Nesprejemljivo je, da najbolj ranljivi nosijo breme zelenega prehoda. Države članice bi morale priskočiti na pomoč z ustrezno davčno politiko v korist najbolj ranljivih, je menil.

Po prepričanju Christopha Grudlerja iz vrst liberalcev (Renew) bi bilo treba promovirati energijo "narejeno v Evropi", da bi s tem zmanjšali odvisnost od zunanjih akterjev. Pri tem se je zavzel za strateško avtonomijo Evrope na področju energije.

Poslanec iz Evropske ljudske stranke (EPP) Siegfried Muresan pa je pozval k razjasnitvi, zakaj je prišlo do naraščanja cen in, ali so v ozadju morda manipulacije na trgu, denimo s strani Rusije. Menil je tudi, da predlagani socialni podnebni sklad ni ustrezna rešitev in da komisija zamuja s predlogom o novih lastnih virih.

V razpravi je v vlogi visokega predstavnika Slovenije, ki med predsedovanjem zastopa Svet EU v odnosih z Evropskim parlamentom, nastopil tudi zunanji minister Anže Logar. Dejal je, da Svet EU spremlja dogajanje in je aktiven v zvezi s tem pomembnim vprašanjem.

Slovensko predsedstvo EU spodbuja izmenjavo najboljših praks o tem, kako omiliti negativne posledice visokih cen na nacionalni ravni, pa tudi razmislek o morebitnem skupnem delovanju na ravni EU, je povedal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Generacija56
06. 10. 2021 11.44
+2
Rusija ima možnost povečati transport plina skozi Ukrajino iz 40 na 100 milijard, v letnem obsegu. Tolika je kapaciteta plinovodov. A tega ne bo naredila. Ker bi si s tem odžagala certifikacijo Severnega toka 2. Trajala bi v nedogled.... Drugi moment je, da bi morala za ta transport plačati transfer takse... Ukrajina pa bi izsiljevala z večletno pgodbo, vzdrževanjem plinvoda, ki propada.... Itd. A en krak Severnega toka 2 se že polni... Za potrebe certificiranja seveda.. Torej, zadeve se premikajo. Kar vam nihče ne pove, ker vsi lažejo, pogodbena cena dobave v dolgoročni pogodbi je 225 eur za 1000 kubikov.... Torej, to, kar se sedaj dogaja, so manipulacije. Rusija svoje pogodbene obveznosti spoštuje. Če pa hočejo Norvežani še zadnjič nekaj zaslužiti....
Ate_ist
06. 10. 2021 10.03
+2
evro komisarji hvalijo norveško, da na trg pošilja povečane količine plina. a kakšen je učinek? nikakršen saj cene rastejo kot gobe po dežju
Uporabnik1948590
06. 10. 2021 09.39
+1
Teh pandorinih dokumentov imamo se kar nekaj
cEstMoi
06. 10. 2021 09.23
+1
Oni o cenah govorijo, jejo njoke in govejo ličnico, ter se zabavajo, med tem cene skačejo, še naprej.
NLKP
06. 10. 2021 09.02
+3
Važno da je evropski parlament ogrevan...
Stauffenberg
06. 10. 2021 09.00
+5
Vidimo, da je to vse skupaj igra pokvarjencev. Z našim denarjem iz javnega zdravstva se pa na luksuznih jahtah vozijo ljudje, ki bi morali po mojem globokem prepričanju srebati projo na Dobu. Ta svet je sprevržen do amena. Kraja kamorkoli pogledaš. Vse skupaj ena velika farsa.
cEstMoi
06. 10. 2021 09.25
+2
Žal res, reče se ji, "Vladanje z masami".
Millady
06. 10. 2021 08.36
+1
Razprava o Pandori je navadno sprenevedanje. Offshore oaze so namenoma ustanovljene in imajo točno določen namen. Lovijo pohlepne neumne vzhodnjake, zahodni pa so varno skriti v nevtralni Švici..:)
Generacija56
06. 10. 2021 08.06
+2
Pandora dokumente je plasirala "Open society", združba, financirana iz Soroševih virov. Na svetu ne obstaja novinarsko združenje, ki bi 11 milijonov dokumentov, iz držav, ki ne sodelujejo niti z predstavniki vlad, lahko zbralo! Če davčnim institucijam, kot so ameriško, naprimer, ni uspelo zbrati teh podatkov, jih tudi novinarjem ne bi uspelo. Zato, če je CIA omogočila, da se ti podatki objavijo, s ciljem, da se poskuša diskreditirati nekaj svetovnih voditeljev, ki so trn v peti ZDA, mora EU parlament, ki je hlapec ZDA politike, o tem razpravljati. Ker, drugače bo kdo jezen...
Ate_ist
06. 10. 2021 09.59
+1
offshore oaze so ustanovili američani in glavne oaze se nahajajo v ameriki. pandora dokumenti imajo neljubo napako; tam ni ameriških državljanov in pridobljeni so na nelegalen način. to pomeni, da jih v spis ne more vključiti nobeno sodišče sveta. vsi omenjeni v teh dokumentih so si sedaj oddahnili. novinarska raca jim je naredila več dobrega kot slabega. ljudstvo bo 14 dni razburjeno, potem pa bo vse potihnilo.