arbitraža. sodišče

'Škandalozna' odločitev sodišča: 'Namesto arbitraže so priznali hrvaške predpise'

18. 05. 2024 07.00

Najprej Sloveniji ni uspelo prepričati Evropske komisije, potem nam je spodletelo na sodišču EU v Luksemburgu, zdaj še zaušnica ribičem na sodišču v Strasbourgu. Kljub temu da imamo zelo jasno arbitražno razsodbo, ki pa je soseda Hrvaška ne priznava. Pravni strokovnjak in nekdanji premier, ki je pred šestimi leti v svojem mandatu prav tako dejal: Slovenski ribiči ne bodo čutili nobenih posledic glede kazni, Miro Cerar, pravi, da je škandalozno, da je sodišče priznalo kot pravni temelj "neke hrvaške predpise, ki so v nasprotju z odločbo arbitraže".

Bodo hrvaške kazni za slovenske ribiče obveljale?

14. 05. 2024 19.58

Bodo hrvaške kazni slovenskim ribičem za ribolov v Piranskem zalivu obveljale ali jih bo Evropsko sodišče za človekove pravice poslalo na smetišče zgodovine? Še ta teden bo v Strasbourgu znana odločitev glede pritožbe slovenskih ribičev zaradi množičnih kazni hrvaških organov za ribolov v vodah, ki so z arbitražo sicer pripadle Sloveniji, a južni sosedje razsodbe ne priznavajo.

Ministrstvo medicinski fakulteti: Nadaljujte s storitvami, odloči naj sodišče

05. 12. 2023 13.37

Potem ko je medicinska fakulteta zagrozila, da bo prenehala izvajati vse storitve za ljubljanski UKC, če ji ta ne poplača nakopičenega dolga, so se odzvali na ministrstvu za zdravje. Nesprejemljivo se nam zdi, da bi kateri koli deležnik iz finančnih razlogov prekinil izvajanje zdravstvenih storitev, saj bi bilo to na škodo pacientov, je povedal državni sekretar. Apeliral je na medicinsko fakulteto, naj nadaljuje z izvajanjem storitev in naj končno odločitev tega spora prepusti sodišču. To pomeni, da se bodo zaradi nesoglasij kopja spet lomila na plečih pacientov, pa so prepričani zastopniki pacientovih pravic.

Tožbo na ESČP zaradi kazni vložili tudi hrvaški ribiči

14. 06. 2023 12.36

Na ESČP so se zaradi kršitve meje na morju obrnili tudi hrvaški ribiči. Ti so namreč v Sloveniji izrabili vsa pravna sredstva za kazni, ki jim jih je izdala slovenska Policija zaradi kršitve meje, kot jo je določilo arbitražno sodišče.

Ukrajina o nalogu za aretacijo Putina: Odločitev je zgodovinska

18. 03. 2023 07.00

Mednarodno kazensko sodišče v Haagu je v četrtek izdalo nalog za aretacijo ruskega predsednika. Putina namreč obtožuje, da je odgovoren za vojne zločine v Ukrajini. "Ploskam," je ob informaciji dejal ukrajinski zunanji minister, kakšno pa je slovensko stališče? Gostili smo Tanjo Fajon. Ameriški predsednik je medtem izdajo naloga za aretacijo Putina označil kot upravičeno. Nalog ICC je pozdravil tudi nemški kancler Olaf Scholz.

'Pravice slovenskih ribičev so kršene zaradi Hrvaške'

18. 03. 2023 08.00

Zdi se, da nihče ne pomaga slovenskim ribičem. Čeprav ti lovijo na ozemlju, ki je po arbitraži pripadlo Sloveniji, s hrvaške strani nad njimi visijo za skupaj 780.000 evrov vredne kazni. Tanja Fajon meni, da se Hrvaška za izvršbo ne bo odločila, a da bodo v nasprotnem primeru ribiči pomoč države dobili.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'

11. 10. 2022 06.00

Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Britanija s predlogom zakona o spremembi severnoirskega protokola razjezila EU

13. 06. 2022 19.55

Britanska vlada je razkrila načrte za odpravo določenih delov sporazuma, ki ga je po brexitu podpisala z EU. Spremeniti želijo severnoirski protokol ter tako olajšati pretok blaga iz Velike Britanije na Severno Irsko. Vendar pa Unija potezi Združenega kraljestva nasprotuje ter trdi, da gre za kršenje mednarodnega prava. Evropska komisija je v odzivu že napovedala, da bo preučila možnost nadaljevanja pravnega postopka proti Britaniji, ki ga je začasno ustavila septembra lani. Razmislila bo tudi o sprožitvi novih pravnih postopkov, je sporočil podpredsednik komisije Maroš Šefčovič.

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'

27. 03. 2022 07.52

Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'

03. 12. 2020 18.01

Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Logar: To vprašanje bomo reševali z dialogom in ne na očeh javnosti

02. 12. 2020 13.39

Kaj za Slovenijio pomeni razglasitev izključne gospodarske cone v Jadranu, ki jo načrtujeta Italija in Hrvaška? Minister Logar je pojasnil, da gre za strateško vprašanje, ki ga vlada namerava reševati s strpnim dialogom in ne na očeh javnosti. Hrvaška stran meni, da Slovenija nima posebnih pravic v tej coni in zato ne pričakuje nasprotovanja s slovenske strani. V opoziciji pa so medtem zaskrbljeni nad možnostjo, da bi Slovenija lahko izgubila dostop do odprtega morja in s tem status pomorske države. Sprašujejo se, ali je morda v ozadju dogovor sestrskih strank SDS in HDZ, ki ga vlada postavlja pred interese države.

Ob 10-letnici referenduma Slovenija in Hrvaška še vedno brez dogovora

06. 06. 2020 09.03

Pred desetimi leti smo Slovenci na referendumu (sicer s tesno večino) podprli arbitražni sporazum o meji s Hrvaško. A kljub temu se državi še do danes nista zedinili o poteku meje na kopnem in na morju, stiku Slovenije z odprtim morjem in režimu za uporabo ustreznih morskih območij. Pahor je ob obletnici sicer dejal, da je bil to "daleč, daleč najpomembnejši" referendum.

Lenarčič: Sodišče lahko vprašamo, ali arbitražna razsodba zavezuje obe strani

03. 02. 2020 17.25

Ponujena sporazumna predložitev arbitražnega spora Sodišču EU na podlagi 273. člena pogodbe o delovanju EU je dobra možnost, je v Bruslju ocenil evropski komisar Janez Lenarčič. Strani bi lahko sodišču po njegovih besedah zastavili zelo preprosto vprašanje: ali arbitražna razsodba zavezuje obe strani?

Milanović: Arbitražna razsodba bi lahko bila podlaga za nadaljnje pogovore

02. 02. 2020 19.58

Novoizvoljeni hrvaški predsednik Zoran Milanović je dejal, da bi lahko bila arbitražna razsodba podlaga za nadaljnje pogovore s Slovenijo. Tako je podprl predlog nekdanjega hrvaškega predsednika Stjepana Mesića in stranke SDP. Komentiral je tudi odločitev sodišča Evropske unije- to se po njegovih besedah ni razglasilo za pristojno v sporu, ker bi sicer dobilo še več podobnih primerov.

'Hrvaška tekmuje z močjo argumentov in ne z jezikom groženj in pritiskov'

01. 02. 2020 09.53

Z za lase privlečeno interpretacijo bo slovenska politika poskusila opravičiti nadaljevanje političnega pritiska na Hrvaško in pogojevanje hrvaškega vstopa v schengen z implementacijo arbitraže, čeprav na ta način ne bo prikrila vrste kardinalnih napak, povezanih s tožbo, ki je na koncu pripeljala do neugodne pravne blamaže Ljubljane na sodišču v Luksemburgu, piše hrvaški Večernji list. Ljubljana se mora končno začeti pogajati, pa izpostavlja Jutarnji list.

Sodišče EU bo 31. januarja odločilo glede pristojnosti v tožbi Slovenije proti Hrvaški

24. 01. 2020 12.56

Sodišče EU je za 31. januar napovedalo objavo odločitve glede pristojnosti v tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja prava EU, povezanega z nespoštovanjem arbitražne razsodbe o meji, je objavljeno na spletni strani sodišča. Generalni pravobranilec je decembra sodišču priporočil, da se razglasi za nepristojno.

Grabar Kitarovićeva: Arbitraža je mrtva, edina trajna rešitev so dvostranska pogajanja

11. 12. 2019 14.25

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je na Twitterju zapisala, da je generalni pravobranilec Priit Pikamäe s svojim mnenjem o tožbi Slovenije proti Hrvaški glede arbitraže potrdil hrvaško stališče. "Arbitraža je mrtva," je poudarila. Odzval se je tudi hrvaški premier Plenković, ki je zatrdil, da je mnenje pravobranilca korak v smeri iskanja rešitve na dvostranski ravni.

Razočaranje nad mnenjem pravobranilca: 'Vrnitev na točko nič ne pride več v poštev'

11. 12. 2019 12.40

Arbitražno sodišče je določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško, tega ne more spremeniti niti stališče generalnega pravobranilca Sodišča EU, je po srečanju štirih predsednikov zatrdil predsednik republike Borut Pahor. Tudi po besedah predsednika vlade Marjana Šarca bo Slovenija pri implementaciji arbitražne razsodbe ostala neomajna. In kakšni so odzivi v parlamentarnih strankah? Nad mnenjem pravobranilca je večina bolj ali manj razočarana.

Pravobranilec EU: Nismo pristojni za tožbo Slovenije

11. 12. 2019 08.25

Generalni pravobranilec Priit Pikamäe je presodil, da Sodišče EU ni pristojno za obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški oziroma za odločanje o mejnem sporu, ki ne spada pod pravo Unije. Zunanji minister Cerar je v odzivu dejal, da je argumentacija Pikamäeja šibka in da moramo počakati na dokončno odločitev Sodišča EU. Spomnil je še, da njegovo mnenje za sodišče ni zavezujoče.

Hrvaška verjame, da bo sodišče EU sklenilo, da spor ni v njihovi pristojnosti

09. 07. 2019 11.25

Ponedeljkova ustna obravnava o dopustnosti slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava kot posledice neizvajanja arbitražne razsodbe v Luxembourgu ni naletela na velik odmev v hrvaških medijih. Večinoma so povzeli pričakovanja hrvaških diplomatov, da se sodišče ne bo razglasilo za pristojno v primeru slovenske tožbe.

Slovenska stran odhaja s pozitivnimi občutki, odločitev pričakujejo v začetku prihodnjega leta

08. 07. 2019 06.24

Veliki senat Sodišča EU v Luksemburgu je zaključil ustno obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški glede neizvajanja arbitražne razsodbe. Generalni pravobranilec bo svoje sklepne predloge v primeru slovenske tožbe glede arbitraže predstavil 6. novembra.

Hrvaška: Sodišče v Luksemburgu ni pristojno za slovensko tožbo

07. 07. 2019 15.55

Hrvaško zunanje ministrstvo je ponovilo svoja stališča pred ustno obravnavo glede dopustnosti tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe, ki bo potekala na sodišču EU v Luksemburgu. Poudarilo je, da sodišče ni pristojno za slovensko tožbo. Hrvaško bo zastopala britanska odvetnica Jemima Stratford.

Cerar: Na tožbo proti Hrvaški smo dobro pripravljeni

12. 06. 2019 13.24

Hrvaški premier je v San Sebastianu ponovil stališče, da za Hrvaško Sodišče EU ni pristojno v tem sporu. To je storil po tem, ko je Sodišče EU obravnavo tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi neupoštevanja arbitražne razsodbe razpisalo za 8. julij. Zunanji minister Miro Cerar zatrjuje, da je Slovenija na obravnavo dobro pripravljena.

Sodišče EU bo tožbo Slovenije proti Hrvaški obravnavalo 8. julija

11. 06. 2019 18.47

Prva obravnava pred sodiščem EU v zadevi arbitraža bo 8. julija. Kot so potrdili naši viri, bo o tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi neuresničevanja razsodbe arbitražnega sodišča razpravljal veliki senat.

Sodišče obsodilo Sabadina in Radina, ker naj bi lovila v hrvaških vodah

15. 04. 2019 19.56

Padle so prve obsodbe zaradi nedovoljenega prehoda morske meje in ribarjenja v Piranskem zalivu. Sodišče v Umagu je obsodilo Elvina Sabadina in ribiško podjetje Silvana Radina zaradi vplutja v hrvaške vode. Kriva naj bi bila, ker sta ribe lovila do meje, ki jo je določilo arbitražno sodišče, medtem ko je sodišče v Umagu upoštevalo sredinsko črto. Sledi pritožba, a ribiči so vse bolj zaskrbljeni.

Pričakovano: Doviziosu tudi uradno potrdili zmago iz Dohe

26. 03. 2019 21.36

Pritožbeno sodišče Mednarodne motociklistične zveze je sprejelo končno odločitev o razpletu uvodne dirke razreda motoGP za VN Katarja, kjer so nekaj prahu dvignile najnovejše Ducatijeve aerodinamične rešitve. Čeprav so napovedovali, da bodo zmago (ali odvzem le-te) italijanskega dirkača Andrea Doviziosa potrdili do petka, se je to zgodilo šele v torek zvečer po našem času. Rezultati iz Dohe ostajajo.

Slovenija bo na hrvaški ugovor na tožbo odgovorila v roku

11. 02. 2019 13.05

Sloveniji se izteka rok za odgovor na hrvaški ugovor glede pristojnosti Sodišča EU o odločanju na slovensko tožbo proti Hrvaški zaradi nespoštovanja evropskega prava. Slovenska vlada je odgovor že potrdila, na sodišče s sedežem v Luksemburgu pa bo prispel pravočasno, zagotavljajo pristojni.

Cerar: Čvrsto verjamemo, da je naša tožba močno utemeljena

04. 02. 2019 20.25

Slovenski in hrvaški politiki se bodo o meji med državama pogovarjali le še preko sodišč. Slovenija tako sodišču EU v Luksemburgu pravkar odgovarja na hrvaško zahtevo, naj sodišče zavrže slovensko tožbo zaradi nespoštovanja arbitražne odločbe. Šarec in Cerar pa, kljub vabilu, ne nameravata na obisk v Zagreb, dokler se Hrvati ne bodo pripravljeni pogovarjati o uveljavitvi arbitraže.

Slovenskim ribičem še naprej hrvaške kazni

05. 11. 2018 14.50

Devet let po podpisu arbitražnega sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško je slovenski ribič Silvano Radin dobil novih deset kazni zaradi ribolova v Piranskem zalivu. Kot je poudaril Radin, so slovenski ribiči kaznovani samo zato, ker spoštujejo arbitražno odločbo. Medtem je sodišče EU v Uradnem listu EU objavilo povzetek tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi kršenja evropske zakonodaje.

Vlada vložila tožbo proti Hrvaški na Sodišče EU zaradi neizvajanja arbitraže

13. 07. 2018 17.18

Vlada je sprejela sklep, da Sodišču EU nemudoma predloži tožbo proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava, ki je posledica nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško. Tožbo je v skladu s sklepom tudi vložila.