Slovenija

Slovenija bo na hrvaški ugovor na tožbo odgovorila v roku

Ljubljana, 11. 02. 2019 13.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA / M.S.
Komentarji
15

Sloveniji se izteka rok za odgovor na hrvaški ugovor glede pristojnosti Sodišča EU o odločanju na slovensko tožbo proti Hrvaški zaradi nespoštovanja evropskega prava. Slovenska vlada je odgovor že potrdila, na sodišče s sedežem v Luksemburgu pa bo prispel pravočasno, zagotavljajo pristojni.

Z vsebino odgovora na hrvaški ugovor na tožbo, ki ga je Slovenija prejela 4. januarja, in s celotnim postopkom se je prejšnji teden seznanil tudi zunanjepolitični odbor državnega zbora - prvič pod vlado Marjana Šarca.

Kot je po seji odbora, ki je sicer zaradi zaupnosti postopka potekala za zaprtimi vrati, povedal zunanji minister Miro Cerar, so se pred pripravo odgovora posvetovali s strokovnjaki za evropsko in mednarodno pravo iz Slovenije in odvetniki iz tujine.

Ta posvet pravnih strokovnjakov pri ministru Cerarju je bil po navedbah diplomatskih virov zelo plodovit. Na njem je sodelovalo več kot 20 strokovnjakov, med njimi bivši slovenski predsednik Danilo Türk, svetovalec sedanjega predsednika Ernest Petrič in slovenska agentka v arbitraži o meji s Hrvaško Mirjam Škrk, vsi profesorji mednarodnega prava.

Odgovor, ki so ga pripravili, je sicer vsebinsko precej "tehničen" - zavrača argumente Hrvaške, da se slovenska tožba nanaša v bistvu na hrvaško nepriznavanje arbitražne razsodbe, o čemer pa da Sodišče EU ni pristojno razsojati, ker so meje med državami stvar mednarodnega, ne pa evropskega prava.

Odgovor zavrača argumente Hrvaške, da se slovenska tožba nanaša v bistvu na hrvaško nepriznavanje arbitražne razsodbe, o čemer pa da Sodišče EU ni pristojno razsojati, ker so meje med državami stvar mednarodnega, ne pa evropskega prava.
Odgovor zavrača argumente Hrvaške, da se slovenska tožba nanaša v bistvu na hrvaško nepriznavanje arbitražne razsodbe, o čemer pa da Sodišče EU ni pristojno razsojati, ker so meje med državami stvar mednarodnega, ne pa evropskega prava. FOTO: POP TV

Slovenija: Hrvaška konkretno krši evropska pravila in politike

Slovenija v tem odgovoru vztraja, da Hrvaška s tem, ko sicer ne priznava arbitražne razsodbe o meji, konkretno krši evropska pravila in politike. Sama arbitražna razsodba pa za Slovenijo ni več vprašanje, ampak dejstvo, ki ga sodišče mora upoštevati. Hrvaška tako s kršenjem z arbitražo določene meje in izvajanjem svojih dejanj na ozemlju Slovenije onemogoča Sloveniji, da bi izvajala evropska pravila na svojem ozemlju, in tudi sicer krši pravila lojalnega sodelovanja v Evropski uniji.

Slovenija v tem odgovoru tudi zavrača hrvaške trditve, da slovenska tožba ne izpolnjuje vseh kriterijev za tožbo pred Sodiščem EU in da bi jo moralo sodišče tudi zato zavreči. Tožba izpolnjuje vse kriterije in standarde in je primerljiva z ostalimi tožbami, ki so vložene pred tem sodiščem, zatrjujejo v Ljubljani.

Tudi sicer so v odgovoru na hrvaški ugovor še enkrat pojasnili zgodovinsko ozadje spora in tako sodišču morda pokazali celovitejšo sliko, saj so v Zagrebu v svojem ugovoru marsikatero podrobnost izpustili.

Zdaj se bo čakalo na odločitev sodišča, katerim argumentom bo prisluhnilo. Ker je Slovenija odgovor pripravila v slovenščini, bo sodišču nekaj časa pobralo pripravljanje prevoda v hrvaščino, ki je v skladu s poslovnikom sodišča jezik postopka - ta je namreč vedno v jeziku tožene države. Prav tako bodo morali celotno zadevo prevesti še v francoščino, ki je delovni jezik sodišča, nato pa naj bi sodišče imenovalo pravobranilca v postopku in sestavo sodnega senata.

Zaradi ugovora se bo postopek zamaknil za nekaj mesecev

Pravobranilec bo moral še pred odločitvijo sodišča sprejeti mnenje, ali podpira hrvaški ugovor glede pristojnosti sodišča. To pa se bo nato odločilo, ali se bo ločeno izreklo glede pristojnosti ali pa bo morda to odločitev združilo z odločanjem glede same vsebine tožbe. To odločitev v Ljubljani pričakujejo "spomladi".

Šele nato naj bi sodišče vnovič pozvalo Hrvaško, naj se izreče glede tožbenih zahtevkov Slovenije, čemur so se v Zagrebu z ugovorom glede pristojnosti sodišča zaenkrat izognili. Potem naj bi imela Slovenija pravico do replike, Hrvaška pa nato še pravico do duplike. Roke za to bo sodišče še določilo, a običajno imajo stranke za to na voljo po dva meseca.

Zaradi tega ugovora se bo celoten postopek zdaj zamaknil za nekaj mesecev, kar pomeni, da bo ustni del postopka, ki bo sledil pisnemu, najverjetneje potekal šele jeseni. Ko bo celoten postopek končan in sodba izrečena, pa se bo verjetno pisalo že leto 2020. Seveda če bo sodišče zdaj zavrnilo hrvaški ugovor, v kar pa so v Ljubljani prepričani, saj da ima Slovenija dobre argumente.

Slovenija je za zastopanje pred Sodiščem EU zaprosila tudi pariško odvetniško pisarno Signa. Zaenkrat je slovenska vlada tej družbi plačala okoli 150.000 evrov, sicer pa je v povezavi s tožbo nastalo za okoli 200.000 evrov stroškov. Tudi sicer v Ljubljani načrtujejo, da bo ta postopek Slovenijo stal bistveno manj, kot je stala arbitraža o meji - s to je bilo namreč za več kot šest milijonov stroškov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

piljan
11. 02. 2019 20.37
+2
Ni mi jasno zakaj se hrvatarji ubadajo s tem,ce pravijo da so iztopili?So kot sveckarji,ki zahtevajo izlocitev dokazov,ki jih ni.
Karantanija
11. 02. 2019 16.24
+6
Ne vem, zakaj naši sproti ne prevedejo v hrvaščino in francoščino, tako bi se stvar skrajšala.
Hrenko
11. 02. 2019 14.37
-4
nehajte že s temi tožbami levaki nesposobni, najslabši diplomati v Evropi, izgubili ste 1/3 Piranskega zaliva in teritorialno pot to odprtega morja!
jg57
11. 02. 2019 14.52
+3
Ampak ko so dogovor zacementirali je bilpa bil fsntastičen.
jg57
11. 02. 2019 14.53
+6
JApajaDAja
11. 02. 2019 14.34
+5
sodeč po tajanijevem govoru v eu parlamentu, bo slo imela pregovore z italijo in ne s hr!
murinar
11. 02. 2019 14.24
+18
Tu se pokažejo vse zahrbtnosti in prevare hrvata tata
Sabir
12. 02. 2019 08.25
-5
Diva15
11. 02. 2019 13.31
+5
Od Poncija do Pilata....
etul
11. 02. 2019 13.31
+8
Mi se med seboj dajemo, ta čas s pa Italijani po desni prehitevajo, hočejo pol Hrvaške, še malo pa bo Hrvaška Himna lepa naša Slavonija,drugo bojo pa Ataljani vzel.
SDS_je_poden
11. 02. 2019 13.47
+4
etul: Ne zganjat panike, 'taljani so bili enkrat že nabiti s strani slovanov, se bo pa zgodba ponovila še enkrat, če bo treba. Če že do tega pride, bo treba lahe pognati nazaj do Benetk.
etul
11. 02. 2019 14.00
+3
Brez skrbi nobene panike ni v mojem pisanju, Slovani smo jih že in bi jih še enkrat nabili ce bi bilo treba to imaš prav sam prvo se bi morali med seboj nazaj pobratit to pa zna bit problem, me zanima v katero smer bodo Srbi merili? Torej bi ostali samo hrvati in mi a jim naj zopet pomagamo??
SDS_je_poden
11. 02. 2019 14.02
+4
etul: Mislim, da je Hrvaška čisto spodobna branit svojo ozemeljsko celovitost, bolj me skrbi za nas. Naša vojska je trenutno v razsulu in nič ne kaže, da bi se stanje kmalu izboljšalo. So pa besede Tajanija lep opomin, zakaj vsaka država rabi svojo vojsko.
etul
11. 02. 2019 14.28
+2
Tudi Hrvati so v strašansko težki kar se vojske tiče. Tista 30 let stara Izraelska letala so pase, trenutno so bosi in odvisni od milosti ZDA, hkrati pa nimajo nobenega zavez ika Italijani nas sploh ne omenjajo saj nas nimajo za relevantni faktor tu bodo kar mimo sli in zauzeli jim se Hrvaške obale lušta, pa nc bat to je vse sam teorija do vojaškega spopada je se zelo daleč, bo pa smiselno pomislit kdo bi bil s kom zaveznik, Italijanov ni tako malo, pa še zelo sodobno oborožitev imajo. Pa to so vse samo teorije.
Pan1
11. 02. 2019 15.40
+2
In to jih boš ti pregnal? Taljani nas pohodijo peš brez orožja. Razmisli preden treskaš v meglo