"Naše stališče je od začetka jasno. Ne vidimo, kje je pristojnost evropskega sodišča v tem sporu," je odgovoril hrvaški premier Andrej Plenković na vprašanje, kaj pričakuje od ustne obravnave v Luksemburgu. Na vprašanje, kdo bo Hrvaško zastopal na ustni obravnavi, pa je odgovoril, da imajo svoje pravne zastopnike in da ima vsaka država svojega agenta pri sodišču.
To je proces, ki ga je sprožila Slovenija pred Sodiščem EU, naše stališče je zelo jasno, povedal sem ga tudi medijem ob obisku predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja prejšnji teden v Zagrebu, je še dejal Plenković hrvaškim in slovenskim novinarjem v San Sebastianu, kjer se udeležuje sestanka desnosredinske evropske politične družine Evropske ljudske stranke (EPP).
"Menim, da sta Slovenija in Hrvaška prijateljski in sosednji državi, ki nikoli v zgodovini nista imeli kakršnih koli težav. Vse, kar nas na neki način trenutno postavlja v kontekst reševanja odprtih vprašanj, so vprašanja, ki so ostala od razpada nekdanje SFRJ. To so vprašanja, ki se lahko rešijo z dogovorom," je ponovil že večkrat slišano stališče.
V tiskovni službi Evropske komisije pa so na vprašanje, ali bo na obravnavi kakor koli sodelovala tudi komisija, odgovorili, da Evropska komisija ni stranka v postopku, a je kot vselej pripravljena sodelovati s sodiščem in predložiti kakršen koli prispevek, če bi bilo treba.
Na dodatno vprašanje, ali je sodišče komisijo pozvalo k predložitvi kakršnega koli prispevka, v tiskovni službi odgovarjajo, da ne morejo povedati ničesar več o tem odprtem primeru in načinu, kako sodišče vodi postopek, da pa se lahko vselej obrnemo na sodišče.
Na sodišču v odgovoru na vprašanje, ali so pozvali komisijo k predložitvi kakršnega koli prispevka, pravijo, da sodišče, ker je primer še odprt, ne zagotavlja informacij o poteku postopka in da se je treba za več informacij obrniti na Evropsko komisijo. So pa povedali, da bodo imena sodnikov sporočena na dan obravnave.
Cerar: Slovenija je dobro pripravljena na obravnavo tožbe
Za Radio Slovenija je zunanji minister in nekdanji premier Miro Cerar zatrdil, da je Slovenija dobro pripravljena na obravnavo tožbe. Ob tem je poudaril, da je končna razsodba arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško mednarodnopravno veljavna in zavezujoča. "To je dejstvo, ki je mednarodno pravno zavezujoče in zdaj seveda z neizvršitvijo te odločbe mednarodnega sodišča Hrvaška pravzaprav ovira Slovenijo pri izvrševanju prava Evropske unije," je utemeljil tožbo na sodišču v Luksemburgu.
Pojasnil je še, da ostaja odločba arbitražnega sodišča zavezujoča ne glede na izid postopka v Luxembourgu in da jo je treba uveljaviti. Če bo evropsko sodišče potrdilo slovenski strani in ugotovilo kršitve prava EU, pa je to še dodaten argument, da mora Zagreb implementirati in izvršiti odločbo mednarodnega sodišča glede meje, je dejal Cerar.
Sodišče Evropske unije je za 8. julij razpisalo ustno obravnavo glede dopustnosti tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava kot posledice nespoštovanja arbitražne razsodbe, je razvidno s spletne strani sodišča. Obravnava bo potekala pred velikim senatom v hrvaškem jeziku. Postopek sicer v skladu s poslovnikom sodišča vedno poteka v jeziku tožene države.
KOMENTARJI (422)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.