žledolom

Zlati red za zasluge sta prejela Anica Mikuš Kos in Sandi Curk

17. 12. 2024 16.09

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na posebni slovesnosti pred dnevom samostojnosti in enotnosti podelila odlikovanja Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela pediatrinja, psihiatrinja in humanitarka Anica Mikuš Kos ter poveljnik štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Žled, ki je ohromil naša življenja: mineva 10 let

02. 02. 2024 19.45

Žledolom, ki je vztrajal od 31. januarja do 12. februarja 2014, je največ škode povzročil našim gozdovom, prej gozdnata pokrajina je ponekod spominjala na apokalipso. Popolnoma je bilo treba obnoviti okoli 30.000 hektarjev gozda. Ujma je ohromila življenje, marsikje so bile zaprte šole in podjetja, številni so ostali brez elektrike. Toliko kot nam je ujma vzela, pa nam je tudi prinesla. Naučili smo se povezanosti, kmetje so se okrepili z boljšo mehanizacijo, tudi v marsikateri hiši danes stoji agregat.

Strateško načrtovanje in zakaj ga v Sloveniji ni?

26. 08. 2023 18.00

V teh dneh se večji del naše države še vedno spopada s posledicami katastrofalnih poplav, ki so povzročile tako neznansko razdejanje in materialno škodo kot žal tudi izgubo človeških življenj. Poplave so, kot druga večja naravna katastrofa tega poletja, nastopile le nekaj tednov po eni izmed najhujših neviht v zadnjih dvajsetih letih, ki je – predvsem zaradi toče in uničujočega vetra – pustila znatno škodo na kmetijskem pridelku, domovih in drugi osebni lastnini naših državljanov.

Sloveniji pri sanaciji pomagalo več kot 10 držav, med njimi ni bilo ZDA

24. 08. 2023 06.00

Manj kot mesec dni od najhujših poplav v Sloveniji na Koroškem že stojita dva nova montažna mostova, v državi jih bodo postavili še vsaj devet. To je sicer le del mednarodne pomoči, ki so jo takoj po ujmi prek bilateralnih dogovorov in mehanizmov EU in Nata ponudile tuje države. Slovenija je takoj zaprosila za pomoč v obliki mehanizacije, montažnih mostov, helikopterjev in vojakov. Ob tem so bile ZDA po naših informacijah edina država, ki jo je Slovenija za pomoč zaprosila z depešo, ponudili pa so pomoč v obliki inženirske izvidnice prek bilateralnega dogovora. Pomoči prek Natovega mehanizma niso ponudili, čeprav na ameriškem veleposlaništvu izpostavljajo prav učinkovito sodelovanje med Slovenijo in Natom v času poplav.

Kako napreduje pogozdovanje po uničujočem žledolomu?

12. 05. 2023 19.14

V Sloveniji je leto 2014 znano po najbolj uničujočem žledolomu, ki je zajel kar polovico slovenskih gozdov. Škoda je bila nepredstavljiva, ocenjena pa je na več kot 400 milijonov evrov. Najhuje je bilo predvsem na območju Postojne in Pivke. K razsežnosti katastrofe je prispevala kombinacija žledoloma, snegoloma in predhodnih obilnih padavin, ki so namočila in razmehčala tla. Tam, kjer je bil gozd poškodovan preveč, ga je bilo treba pogozditi. Zato so že oktobra istega leta začeli z obnavljanjem gozdov, obnova, sicer v manjšem obsegu, pa traja še danes.

'Pražnje' oblečena Amy in Tim sta imela Vintgar le zase

17. 04. 2023 06.00

"O, hvala lepa. Zelo je moden," v angleščini reče svetlolaska, ko si čez glavo smeje navleče rdeč dežni pončo za enkratno uporabo. Njen spremljevalec je na blagajni soteske Vintgar dobil modrega. Deževni dan je poleg vstopnice pač zahteval še en dodatni nakup, tistih nekaj evrov pa je bilo vsekakor vrednih svojega namena. Brezskrbno sta si tako lahko ogledala slovensko naravno znamenitost, za katero običajno vlada tako veliko zanimanje, da so morali omejiti število obiskovalcev. Tokrat pa sta jo imela praktično samo zase.

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'

19. 03. 2023 14.04

Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

Na Rožniku se konec tedna nadaljuje sečnja oslabljenih dreves

01. 03. 2023 16.07

Po začasni prekinitvi sečnje oslabljenih in bolnih dreves na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib se bo ta nadaljevala predvidoma v petek. Izvajalec del je posekal in odstranil približno 80 odstotkov vsega za posek označenega drevja, preostala drevesa pa bo predvidoma odstranil v naslednjih dveh tednih.

'Padajo stoletne veličastne bukve, ostajajo pa le majhna drevesa'

17. 01. 2023 16.58

Predstavniki civilne družbe so s protestom v neposredni bližini tivolskega gradu znova opozorili na pretirano sečnjo gozda na območju ljubljanskega Rožnika. Vztrajajo pri tem, da gre za nepremišljen in netransparenten poseg. Ljubljanski župan Zoran Janković pa je o protestu povedal le to, da ima vsak pravico povedati svoje stališče.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa

07. 02. 2022 06.00

V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Bo Sloveniji, kjer je zelo nizka potresna odpornost, uspelo prehiteti potres?

08. 03. 2021 07.51

Potresov ni mogoče napovedati, prav tako jih ni mogoče preprečiti. Lahko pa preprečimo nekatere – tudi najbolj tragične – posledice, ki jih s seboj prinašajo močnejši potresi. Rešitve imajo inženirji. Tokrat so nekaj teh predstavili na slovenskem inženirskem dnevu, hkrati pa pozvali državo k sistemskemu ukrepanju. Je rešitev v sofinanciranju ojačitve stavb? Bomo uvedli sankcije za tiste, ki bodo poskrbeli za energetsko sanacijo stavbe, ne bodo pa poskrbeli za potresno varnost? Bomo po vzoru energetskih vendarle dobili še potresne izkaznice?

25 let osrednje informativne oddaje 24UR

12. 10. 2020 07.00

Oddaja 24UR se približuje pomembnemu jubileju. Kmalu bo minilo četrt stoletja, odkar vedno znova uvaja sodobne trende informativnega programa v Sloveniji. Z verodostojnostjo, atraktivnostjo in zagnanostjo ekipe že 25 let ostaja najbolj gledana osrednja informativna oddaja v Sloveniji.

KSJS: Pričakovanja, da bi vsi v javnem sektorju prejeli solidarnostno pomoč, so lahko preveč optimistična

12. 05. 2020 11.42

Kako je z izplačilom solidarnostne pomoči? Bo izplačana? Ali dodatek glede na kolektivno pogodbo pripada vsem javnim uslužbencem? Bi morali vsi javni uslužbenci solidarnostno pomoč dobiti izplačano posebej? Konfederacija sindikatov javnega sektorja uslužbence opozarja pred prevelikimi pričakovanji.

Pri nas raste 627 milijonov dreves, lesna vrednost ocenjena na 21 milijard evrov

29. 05. 2019 14.33

Direktor zavoda za gozdove Damjan Oražem je na novinarski konferenci ob tednu gozdov izpostavil, da so v 25 letih javne gozdarske službe največji izziv predstavljale naravne ujme – žledolom in vetrolom. Pravi, da so gozdovi, v katerih raste okrog 627 milijonov dreves, danes v boljšem stanju kot pred 25 leti. Ocena lesne vrednosti je v tem obdobju zrasla iz 14 na 21 milijard evrov.

Žledolom ohromil Bukarešto, porušenih na stotine dreves

28. 01. 2019 10.18

V preteklih dneh so zaprli tudi več cest. Ker so se spremenile v drsališča, se je na njih zgodilo veliko prometnih nesreč. Prav tako je bil moten železniški promet med številnimi mesti, tudi zaradi poškodovanih žic.

Kako dobro unovčiti žledolom, migrantsko krizo in gradbena dela?

07. 12. 2018 19.36

Dvema majhnima in popolnoma neznanima podjetjema Šmitrans in Temna luna 5 so Slovenske železnice za nadomestne avtobusne prevoze v zadnjih petih letih nakazale kar pet od skupno desetih milijonov evrov. "Vse je res, a postopki so bili popolnoma transparentni, cene pa storitvam primerne," se brani šef Slovenskih železnic Dušan Mes.

V akciji 'Pomladimo gozdove' bodo posadili 10.000 sadik

08. 10. 2018 13.25

Pred štirimi leti je žledolom uničil 51 odstotkov vseh gozdnih površin v Sloveniji. Po lanskem decembrskem vetrolomu je škoda še večja, zato Slovenski državni gozdovi zdaj organizirajo vseslovensko akcijo pogozdovanja "Pomladimo gozdove". Prostovoljci bodo na šestih različnih lokacijah posadili 10.000 sadik različnih drevesnih vrst.

Kaj se skriva v ozadju medalj slovenskih gozdnih delavcev?

11. 08. 2018 07.00

Srebrna medalja v seštevku vseh disciplin in zlata v štafeti Ines Frančeškin, bron Janeza Medena v skupnem seštevku in srebro v podiranju dreves, peto mesto slovenske ekipe. To so rezultati naših gozdnih junakov, ki so na svetovnem prvenstvu gozdnih delavcev dokazali, da vihtijo motorne žage na najvišji ravni. A kaj vse stoji za tem, kaj gre lahko narobe? Kakšen je poklic gozdarja, ki sodi med najnevarnejše poklice na svetu?

Veter povzročil škodo v najmanj 101 občini. Na Ojstrici po tednu dni odprli šolo

19. 12. 2017 13.54

Škodo po vetrolomu, ki je Slovenijo zajel pred tednom dni, je po do zdaj zbranih podatkih prijavila 101 občina. Podatke še zbirajo, je pa škoda po prvih ocenah precej velika, so povedali na Upravi RS za zaščito in reševanje. Samo na Koroškem je škode za več milijonov evrov. Teden dni po orkanskem vetru so šolarji ponovno vstopili v prostore šole na Ojstrici.

Les je slovenska nafta, a zakaj dopuščamo, da nam ga poberejo Avstrijci?

09. 02. 2017 17.32

Les Slovencem predstavlja tako bogastvo kot Arabcem nafta, a smo vseeno dopustili, da so v stečaju končali nekdanji velikani. Novoles, Javor, KLI Logatec, Brest, vsi so se pridružili tistim, ki so končali globoko v rdečih številkah. Zobe pa je pokazala tudi narava, posledice žledoloma bodo občutili še naši vnuki in pravnuki.

Pozabite žledolom, največja katastrofa se v slovenskih gozdovih dogaja prav zdaj

16. 08. 2016 13.55

Lubadarji so letos uničili že dva milijona kubičnih metrov smreke. Napada v takšnem obsegu ne pomnimo in predstavlja največjo katastrofo doslej v gozdovih. Da bi jih ustavili, bo treba poseči v lastninsko pravico, pa čeprav bo to pomenilo odstop od zakona, opozarja Jošt Jakša.

FOTO in VIDEO: Največ škode v sadovnjakih: ponekod je uničenih okoli 90 odstotkov

28. 04. 2016 06.57

Za konec aprila nenavadno obilno sneženje je botrovalo nevšečnostim po večini države. Pod težo snega so se podirala drevesa in lomile veje – poglejte si hitri posnetek sneženja, ki je povzročilo tudi prekinitve električnih vodov. Ponekod so še vedno brez elektrike. Pozeba in sneg sta ponekod uničila tudi 90 odstotkov pridelkov.

VIDEO: Dve leti po žledu je opustošenje v gozdovih še strašnejše

05. 03. 2016 06.52

Pred žledom je bil gozd bogat, polovico je bilo iglavcev. Zdaj vlada opustošenje. Če je bilo prej podnevi temno, je zdaj ponoči svetlo. Razlogi so trije: žled, mila zima in predvsem lubadar.

FOTO in VIDEO: Konec nadomestnih prevozov. Vlaki proti Obali spet vozijo

31. 08. 2015 06.47

Potem ko je žled močno poškodoval primorsko železniško progo, med Borovnico in Pivko pa je bilo vozno omrežje za napajanje električnih vlakov skoraj popolnoma uničeno, vlaki iz Ljubljane proti Primorski znova vozijo.

Lubadar uničuje slovenske gozdove, razsežnosti hujše, kot so pričakovali

07. 07. 2015 17.45

Zavod za gozdove opozarja na kritičnen razmah podlubnikov v slovenskih gozdovih, problem pa se zaradi poletne vročine le še stopnjuje. In čeprav so lubadarja po žledolomu pričakovali, jih je razsežnost vseeno presenetila.

Med sečnjo umrl 65-letnik

13. 04. 2015 15.52

Blizu Kanala ob Soči je med sečnjo v gozdu umrl 65-letnik. Policisti pravijo, da je šlo za delovno nesrečo, ko je moški odpravljal posledice lanskega žledoloma. Med delom v gozdu moramo ostati previdni, pravijo.

FOTO: Akciji sajenja dreves se je pridružil tudi ljubljanski župan Janković

11. 04. 2015 16.09

Ljubljana, ki je pred kratkim prejela naziv Zelena prestolnica Evrope 2016, se je pridružila akciji sajenja dreves, s katero želijo pospešiti obnovo gozdov po lanskem uničujočem žledolomu. Letos in prihodnje leto bodo na območjih, ki jih je žled najbolj prizadel, zasadili 12.089 novih dreves.

Cene stanovanj upadle četrto leto zapored, promet pa se je krepko povečal

31. 03. 2015 17.51

Cene nepremičnin v Sloveniji so tudi v letu 2014 upadle. Cene stanovanj so se znižale četrto leto zapored, in sicer za okoli sedem odstotkov. Promet s stanovanjskimi nepremičninami pa se je krepko povečal in dosegel najvišjo raven od dna v letu 2009.

Prostovoljci posadili okoli 20.000 mladih dreves

21. 03. 2015 07.00

Okoli 700 prostovoljcev je ob mednarodnem dnevu gozdov na šestih lokacijah posadilo okoli 20.000 mladih dreves in s tem prispevalo k obnovi naših gozdov. Na sadike po žledolomu čaka še okoli 850 hektarjev površin.