zakon o finančni upravi

Prepoved arom v e-cigaretah: strožji nadzor in visoke globe
24. 04. 2025 10.54V veljavo je stopila zakonodajna prepoved vseh arom, razen tobačnih, v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih. Zdravstveni inšpektorat in finančna uprava bosta tako odslej izvajala poostrene nadzore. Kaznovani bodo lahko tudi posamezniki, ki bodo prodajali, brezplačno ponujali ali preko spleta nakupovali prepovedane izdelke.

Kripto po novem obdavčen? Ministrstvo predlaga 25-odstotni davek na dobiček
17. 04. 2025 12.37Kot vse kaže, bo trgovanje s kriptovalutami v Sloveniji že kmalu obdavčeno. Ministrstvo za finance namreč predlaga 25-odstotno stopnjo za dobičke od kriptosredstev in izvedenih finančnih instrumentov.

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'
14. 03. 2025 10.56Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

Ali ministrstvo za kmetijstvo normalizira slabo oskrbo živali?
26. 02. 2025 16.54Nekateri nevladniki nasprotujejo členu novele zakona o zaščiti živali. Ta namreč predvideva denarne globe vse do 84 tisočakov za tista zavetišča, ki živali posvojiteljem ne bodo oddala v čim krajšem roku. Od pristojnega ministrstva zato zahtevajo, naj predlagano spremembo črta iz zakonodaje, saj da ta kaznuje zavetišča, ki za živali zgolj iščejo najbolj primeren dom. Na upravi za varno hrano medtem mirijo, da bodo zavetišča še naprej imela možnost samostojne presoje o primernosti posvojitelja, vse dokler bo ta ustrezal zakonsko določenim pogojem.

Korupcija v zdravstvenem zavodu: s prirejenimi razpisi obnavljali zasebne domove
30. 01. 2025 10.40Celjski kriminalisti so zaključili predkazenski postopek preiskave sumov korupcijskih kaznivih dejanj v enem od javnih zdravstvenih zavodov na območju Policijske uprave Celje. Ugotovili so, da sta v zavodu osumljenca prirejala javne razpise in sodelovala pri pridobivanju delavcev za obnovitvena in vzdrževalna dela tudi na svojih domovih. Javna naročila so dogovorjeno drobili in jih podražili tudi do 30 odstotkov. V enem primeru so ugotovili, da so plačali tudi potovanje v New York. Direktorica ZD Žalec Hana Šuster Erjavec je potrdila, da je v začetku leta 2024 v njihovem zavodu potekala hišna preiskava zaradi kaznivih dejanj s področja korupcije.

Državne svetnike razjezil 'pobalinski odvzem' denarja zanje
25. 11. 2024 17.15Državni svet je z 28 glasovi za in nobenim proti izglasoval veto na zakon o izvrševanju proračuna za leto 2025. Kljub dogovoru z vlado o povišanju sredstev državnemu svetu so koalicijski poslanci na parlamentarnem odboru za finance z dopolnilom državnemu svetu odvzeli približno 485.000 evrov sredstev, o tem pa se z državnim svetom niso posvetovali, je pojasnil predsednik DS Marko Lotrič.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe
17. 10. 2024 06.00Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Odbor DZ sprejel dopolnila k novemu plačnemu zakonu
14. 10. 2024 21.23Odbor DZ za notranje zadeve se je v drugi obravnavi opredelil do predloga zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju. Besedilo so popravili z dopolnili, ki jih je vložila koalicija, predhodno pa so se o njih uskladili predstavniki vlade in sindikatov. Pripravljena so bila kot odziv na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ (ZPS).

V DZ večinska podpora predlogom za davčne spremembe
10. 10. 2024 10.08DZ je predloge vseh šestih novel davčnih zakonov, ki jih je vlada pripravila s ciljem povečanja konkurenčnosti gospodarstva, ocenil kot primerne za nadaljnjo obravnavo. Zdaj jih bo v obravnavo najprej dobil odbor za finance, pri čemer je po napovedih poslancev, tudi koalicijskih, mogoče pričakovati kar nekaj dopolnil.

Z novim letom dvig RTV-prispevka na 14 evrov mesečno
28. 08. 2024 13.20Ministrica za kulturo Asta Vrečko je sporočila, da je vlada na seji potrdila odlok o zvišanju RTV-prispevka, ki bo v veljavo stopil 1. januarja prihodnje leto. Višina prispevka se bo tako s sedanjih 12,75 evra dvignila na 14,02 evra. Na RTVS so pozdravili odločitev vlade o zvišanju prispevka. Dodatna finančna sredstva predstavljajo pomemben korak k finančni stabilizaciji in s tem tudi k nadaljnjemu razvoju javnega zavoda, so zapisali v odzivu.

KPK o sklepanju pogodb uradnih oseb z zunanjimi izvajalci: možen sum korupcije
04. 01. 2024 11.00Ravnanje uradnih oseb, ki v organih, kjer so zaposleni ali opravljajo funkcijo, sklepajo in podpisujejo podjemne pogodbe z zunanjimi izvajalci, pri tem pa omogočijo nedovoljeno korist sebi ali osebam, s katerimi so povezani, predstavlja sum korupcije, je v načelnem mnenju presodila Komisija za preprečevanje korupcije.

RTVS: V prvi polovici leta manj rezov, v drugi grozi 'programski mrk'
22. 12. 2023 08.22Svet RTVS je sprejel predlog programsko-produkcijskega načrta za leto 2024, ki ukinja Panoramo in predvsem v drugem delu leta krči število oddaj. Ohranja pa prenose pomembnejših športnih dogodkov. Sprejeli so tudi predlog finančnega načrta, po katerem bo zavod leto 2024 končal s presežkom 2000 evrov. Iz uprave jim ob tem očitajo, da niso upoštevali sporazuma o uskladitvi plač z inflacijo, kar bo za RTVS na odhodkovni strani pomenilo 1,9 milijona evrov več.

Grimsova vila: KPK ni potrdil sumov, preiskovali bodo drugi organi
21. 12. 2023 10.09Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je končala postopek glede oddajanja vile na Bledu v lasti poslanca SDS Branka Grimsa. Zaradi zaznanih sumov kršitev predpisov je primer odstopila DZ, finančni upravi in geodetski upravi, sama pa zadevo končala, saj kršitev iz lastnih pristojnosti glede na doslej znane informacije ni potrdila.

Vrniti morajo neupravičeno pomoč po prvem zakonu zaradi visokih cen energentov
25. 09. 2023 14.46Na Finančni upravi RS vse podjetnike in podjetja, ki so prejeli pomoč po zakonu o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu, sprejetem še pred ruskim napadom na Ukrajino, pozivajo, da v primeru neizpolnjevanja pogojev do 10. oktobra oddajo izjavo o vračilu pomoči. S tem se lahko izognejo nadzoru.

Delodajalci lahko predložijo zahtevke za povračilo izplačanih plač zaposlenim
14. 09. 2023 11.38Delodajalci, ki so od Zavoda RS za zaposlovanje že prejeli odločbo, s katero jim je bila po poplavah priznana pravica do državne pomoči, lahko na zavodu predložijo zahtevke za povračilo nadomestila plače zaradi višje sile in čakanja na delo ter zahtevke za povračilo izplačanih plač zaposlenim, ki so odstranjevali posledice poplav. Nevladne organizacije (NVO), ki v skladu z odločbo ministrstva za kulturo delujejo v javnem interesu na področju kulture, pa lahko škodo po avgustovski ujmi prijavijo do 20. septembra.

Plačilo taks v občini Grosuplje le še brezgotovinsko
09. 08. 2023 10.28Občina Grosuplje je s 1. avgustom prešla na brezgotovinsko poslovanje, kar pomeni, da je plačilo upravnih taks mogoče le še kartično ali z univerzalnim plačilnim nalogom. Glede na Zakon o uvedbi evra so evrski bankovci in kovanci sicer edino zakonito plačilno sredstvo v Sloveniji, kar pomeni, da bi morali trgovci potrošnikom omogočiti plačevanje z gotovino. A hkrati na Ministrstvu za finance poudarjajo sodbo evropskega sodišča, na podlagi katere se obveznost sprejemanja bankovcev načeloma lahko omeji.

Za nujno pomoč prizadetim v nedavnih neurjih 1,1 milijona evrov
03. 08. 2023 18.53Vlada je na dopisni seji zagotovila 1,1 milijona evrov pomoči prizadetim v neurjih med 12. julijem in 2. avgustom. Sredstva bo ministrstvo za finance zagotovilo iz splošne proračunske rezervacije, pomoč pa bodo oškodovancem v sodelovanju z občinami dodeljevale humanitarne organizacije.

Vladi od Sija še vedno ni uspelo izterjati 2,4 milijona evrov državne pomoči
24. 07. 2023 19.58Vladi tudi mesec dni po napovedi, da bo od Slovenske industrije jekla zahtevala vračilo državne pomoči, še vedno ni uspelo izterjati milijonske subvencije. Družba, ki je dobila pomoč za blaženje energetske krize, je namreč lastnikom izplačala skoraj šest milijonov dividend, še trikrat toliko, okoli 20 milijonov evrov, pa je razdelila med vodstvo. Podpredsednik uprave in predsednik gospodarske zbornice Tibor Šimonka na novinarska vprašanja o vračilu sredstev ne odgovarja. Na gospodarskem ministrstvu pa še vedno verjamejo, da bodo rešitev našli.

Mož, od katerega je odvisna prihodnost JEK 2
01. 07. 2023 07.00Z avgustom bo Kabinet predsednika vlade okrepil še deseti sekretar. Danijel Levičar bo bržkone imel eno najtežjih nalog med vsemi, saj bo moral uskladiti in najti rešitev za največji večgeneracijski projekt v zgodovini Slovenije. Dražji od vseh velikih infrastrukturnih projektov (avtoceste, TEŠ, drugi tir, Karavanke) skupaj. Moral bo pripraviti podlago za nov zakon, krmariti med različnimi interesi vplivnih organizacij in posameznikov, poskrbeti, da ne bo lukenj v zakonu, ki bodo dopuščale zlorabe, predvsem pa državljanke in državljane pripraviti na referendumsko odločitev.

Šimonka: Izplačilo dividend je zakonito in legitimno
20. 06. 2023 20.27Vloga Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je bila ves čas, tudi ob energetski krizi, podrejena zastopanju interesov gospodarstva oz. članov, so se na poročanje o izplačilu dividend in nagrad poslovodstvu skupine Sij, katerega del je tudi predsednik GZS Tibor Šimonka, odzvali v GZS. Prepričani so v upravičenost opozoril na težave podjetij.

Zaposleni na Fursu začeli stavko
22. 05. 2023 17.09Zaposleni na Finančni upravi RS (Furs) so začeli stavko, ki so jo zamrznili sredi februarja. Od vlade namreč v tem času niso dobili nobene konkretne ponudbe, je za STA povedal predsednik sindikata Dušan Pečnik. Njihove zahteve, med njimi je dvig izhodiščnih plač za pet plačnih razredov za vse uslužbence Fursa, ostajajo nespremenjene.

Dacarji še ne bodo smeli tajno slediti sumljivemu tovoru
27. 04. 2023 19.32Ustavni sodniki so začasno zadržali vladni predlog zakona o finančni upravi, ki je v najbolj spornem delu predvidel tudi možnost tajnega spremljanja prevoza blaga, brez sodnih odredb. Tako dacarji brez zunanjega nadzora še ne bodo smeli tajno slediti sumljivemu tovoru.

V veljavo stopila za mnoge sporna novela Zakona o finančni upravi
18. 02. 2023 07.09Veljati je začela novela Zakona o finančni upravi, s katero se odpravlja nekatere določbe, uveljavljene v času prejšnje vlade, zaradi za mnoge spornega člena o tajnem sledenju blagu pa je bila predmet odložilnega veta državnega sveta in se ji po ponovni potrditvi v DZ obeta ustavna presoja. Vlada je prepričana, da člen ni ustavno sporen.

Golob: Vse tri koalicijske stranke bodo prispevale glasove. Poslanci SD proti
26. 01. 2023 15.02Premier Robert Golob je po sagi glede novele Zakona o finančni upravi, ki so jo poslanci na ponovnem glasovanju nepričakovano sprejeli, dejal, da bodo vse tri koalicijske stranke prispevale glasove za ustavno presojo spornega člena zakona. A iz poslanske skupine SD so kasneje sporočili, da njihovih sedem poslancev ne bo prispevalo glasov. Varuh človekovih pravic je medtem napovedal, da bo vložil zahtevo za oceno ustavnosti novele.

V SD začudeni nad glasovanjem. V NSi: Manever Levice umazana trgovina
25. 01. 2023 16.49V DZ dan po glasovanju odmeva podpora noveli Zakona o finančni upravi, ki so ji zeleno luč poleg poslancev Gibanja Svoboda nepričakovano prižgali tudi poslanci Levice. Glasovanje je presenetilo tudi tretjo koalicijsko partnerko, stranko SD. V NSi so manever Levice označili za "lažno predstavo in umazano trgovino".

Nenavadno: podprli novelo zakona in sami napovedali ustavno presojo
24. 01. 2023 10.22Poslanci so na ponovnem glasovanju sprejeli novelo zakona o finančni upravi, ki uvaja sporno sledenje blagu. Podporo so mu namreč v zadnjem trenutku poleg Gibanja Svoboda zagotovili tudi v Levici. So se pa hkrati zavezali, da bodo sporni člen poslali v ustavno presojo s predlogom za začasno zadržanje. Ali je to sploh dopustno?

Za ponovno podporo noveli Zakona o finančni upravi zmanjkal en glas
20. 01. 2023 12.31Odbor DZ za finance ni ponovno podprl novele Zakona o finančni upravi, na katero je državni svet zaradi določb glede tajnega sledenja izglasoval odložilni veto. Da je primerna za vnovično potrditev, bi morala glasovati večina vseh članov odbora, torej osem. Toda glasove za je prispevalo le sedem poslancev Svobode.

Furs opozarja: vsi poslovni subjekti morajo imeti odprt transakcijski račun
18. 01. 2023 11.49Furs bo v naslednjih mesecih večjo pozornost posvetil tveganju, da zavezanci poslujejo brez transakcijskih računov. V skladu z zakonom o davčnem postopku morajo namreč vsi poslovni subjekti imeti odprt transakcijski račun pri banki ali hranilnici. V nasprotnem primeru jim grozi kazen, in sicer od 800 do 30.000 evrov za poslovni subjekt ter od 400 do 4000 evrov za njegovo odgovorno osebo. Tistim, ki transakcijskega računa morda še nimajo odprtega, pa na Fursu svetujejo, da to čim prej storijo.

Državni svet izglasoval veto na novelo zakona o finančni upravi
21. 12. 2022 06.55Državni svet je na izredni seji izglasoval odložilni veto na novelo zakona o finančni upravi, ki ga je podala skupina lokalnih interesov. Svetnike namreč moti morebitno nezakonito sledenje državljanom. Državni zbor je vladno novelo potrdil sredi decembra, zdaj pa bodo za ponovno sprejetje novele potrebovali vsaj 46 glasov poslancev.

Potrdili davčni noveli. Pri finančni preiskavi bo dovoljeno sledenje blaga
15. 12. 2022 13.46DZ je ob polemiki glede morebitnega nezakonitega sledenja potrdil dve davčni noveli. Tako tudi predvidene spremembe ureditve finančne preiskave. Uradna oseba bo denimo imela možnost, da pri opravljanju finančne preiskave pridobiva podatke o položaju in gibanju blaga z uporabo tehničnih pripomočkov s ciljem, da se odkrijejo na primer nezakonite proizvodnje trošarinskih izdelkov, ki s svojim delovanjem škodujejo državnemu proračunu.