Slovenska industrija jekla je zaposlene pošiljala na čakanje, jih pahnila v negotovost in ob tem tudi prek šefa gospodarske zbornice in člana uprave prosila državo za pomoč v boju z draginjo. Istočasno pa je poslovala rekordno in lastnikom izplačala milijonske dobičke.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je odnos s predsednikom GZS in glavnim podpredsednikom uprave Sij Tiborjem Šimonko junija komentiral s sledečimi besedami: "Še najmanj, kar lahko rečemo, je to, da je ta odnos sigurno kontaminiran. Dejansko sem razočaran."
Šimonka, ki je eden najvplivnejših zagovornikov interesov gospodarstva, pa na drugi strani ob izstopu iz Ekonomsko-socialnega sveta vlado vnovič poziva k dialogu in sodelovanju. Ali Šimonka meni, da je po aferi, ki je izbruhnila pred tedni, še verodostojen sogovornik za pogovore z vlado? "Najprej bi rad povedal, da to seveda ni tematika današnje konference in je nepošteno do vsebine, ki jo današnja konferenca predstavlja, da postavljate ta vprašanja. Ne vem, če ste vi verodostojen novinar, ker je Slovenska industrija jekla po aferi, ki jo vi imenujete kot afera, dala vašemu mediju pojasnila, ki jih dva dni niste objavljali. Zato menim, da o verodostojnosti niste upravičeni govoriti," je dejal Šimonka.
V Siju so junija res zahtevali objavo pojasnil oziroma, kot so takrat zapisali, objavo nasprotnih dejstev. Dejstev, kot so denimo ta, da je Sij v preteklosti za naložbe namenil več sto milijonov, družba pa je v 16 letih ustvarila skoraj 280 milijonov evrov dobička. In celo, kot so posebej izpostavili, pa četudi to velja za domala vse nas, da redno plačujejo davke v Republiki Sloveniji. To so torej nasprotna dejstva, ki jih navajajo; torej dejstva, ki tako rekoč v ničemer niso povezana z izplačilom dividend in nagrad ob prejeti državni pomoči.
Slaba dva milijona in pol sta od države za blaženje energetske draginje prejeli hčerinski družbi Acroni in Metal Ravne. Vlada je kljub temu, da očitno preslabo spisan zakon izrecno ne prepoveduje izplačil dobička krovnim družbam, finančni upravi naložila, naj to pomoč izterja nazaj.
"Jaz mislim, da se je v tem primeru vendarle treba pogovarjati. Sam sem z gospodom Šimonko že govoril," na vprašanje, ali meni, da bo država še kdaj videla ta denar, odgovarja minister za gospodarstvo Matjaž Han.
Ali bo država dobila nazaj subvencijo? "To ni tematika današnje konference," odgovarja Šimonka.
Zelo podobno pa tudi s sedeža Slovenske industrije jekla, družbe, ki je še vedno v četrtinski državni lasti. Po tem, ko so bili vnovič pozvani, naj posredujejo dokument, ki razkriva, kako si je vodstvo neuradno razdelilo več kot 20-milijonsko pogačo, so zapisali le, da "mediju in novinarju, ki do sedaj ni poskrbel za objektivno in uravnoteženo poročanje, skupina Sij ne bo posredovala odgovora na novinarsko vprašanje".
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.