Sedanja višina prispevka velja od leta 2012, nato pa se ni več zviševala. V tem obdobju so se povečali stroški javnega zavoda tako za plače zaposlenih kot tudi materialni in programski stroški. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je danes poudarila, da višji stroški sicer niso edini problem RTV Slovenija in da bodo potrebne tudi organizacijske spremembe.
Odlok o zvišanju prispevka so po njenih besedah na vladi sprejeli soglasno, v veljavo pa bo stopil 1. januarja 2025. Hkrati bodo do takrat pripravljene tudi spremembe zakona. Vrečkova je dejala, da je RTV Slovenija naš največji medijski in kulturni zavod ter hkrati javni zavod posebnega kulturnega in nacionalnega pomena, po njeni oceni pa je dvig prispevka upravičen in nujen.
"Kot vlada smo se obnašali kot odgovoren ustanovitelj, zavedamo se stanja v samem zavodu. Nenazadnje tudi ta prispevek zadnjih 12 let ni bil spremenjen, nobena vlada se s tem ni znala soočiti in vemo, kaj vse se je v 12 letih spremenilo," je medtem komentiral podpredsednik vlade, pristojen za komuniciranje, Matej Arčon.
Tako Arčon kot Vrečko sta ob tem spomnila, da je bila v začetku mandata te vlade RTVS deležna številnih sprememb, ki jih je prinesla novela zakona o RTVS in katere namen je bil umik politike iz javnega zavoda. "Zdaj nas čakajo spremembe tudi same organizacije in delovanja javnega zavoda, ki so povezane tudi s financami. Zavedamo se, da ta povišica ne bo rešila vseh težav, da je veliko na sami organizaciji in sanaciji zavoda," je poudaril Arčon. Po njegovih besedah je bil javni zavod v zadnjih letih predvsem na področju filmske produkcije in športa "zelo oslabljen", na vladi pa si želijo kakovostno javno službo RTVS.
Ministrica je obenem izpostavila, da je RTVS največji kulturni in javni medijski zavod, ob informativnem programu ima tudi širše naloge, kot zabavanje in izobraževanje slovenske javnosti s kakovostnimi vsebinami s področja kulture, športa, znanosti, mednarodne politike, podjetništva, prostovoljstva. Med nalogami je naštela tudi varovanje arhivskega gradiva ter izvajanje glasbene in filmske produkcije.
Izhodišča sprememb predvidevajo tudi izboljšanje upravljanja javnega zavoda z jasnejšo razdelitvijo pristojnosti med upravo in finančnim odborom ter uvedbo obvezne notranje in zunanje revizije. "Poleg tega bo razširjen obseg javne službe in vanjo vključena glasbena produkcija. Za zagotovitev dolgoročne finančne stabilnosti bomo preučili tudi različne modele financiranja," izhaja iz sporočila po seji vlade. Ministrstvo za kulturo obenem napoveduje, da bo vse predlagane spremembe na vlado predložilo do konca leta.
Višina prispevka je sicer določena z zakonom o Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Vlada višino prispevkov spremeni za največ 10 odstotkov, če za to obstajajo utemeljeni ekonomski razlogi, vendar najkasneje do 1. septembra tekočega leta za naslednje leto, predvideva zakon.
Svet RTVS je sicer junija vlado pozval k delni uskladitvi RTV-prispevka z inflacijo. Takrat so poudarili, da se je obstoječi sistem financiranja, ki naj bi skrbel za stabilnost javnega zavoda, v 12 letih sam sprevrgel v vir destabilizacije.
RTVS: Dvig prispevka bo prispeval k izboljšanju finančnega stanja
Aktualna vlada je prva, ki je po 12 letih prisluhnila Radioteleviziji Slovenija (RTVS), prepoznala finančne izzive, s katerimi se sooča, in nanje tudi konkretno odgovorila, so v sporočilu za javnost zapisali na RTVS.
Dvig rtv-prispevka v okviru, ki ga predvideva zakon o RTVS, bo po navedbah javnega zavoda vsekakor prispeval k izboljšanju finančnega stanja, RTVS pa si bo z uvajanjem sprememb in preoblikovanjem javnega zavoda aktivno prizadevala zagotoviti neodvisen in kakovosten medij, ki bo sledil razvoju tehnologij in potrebam našega občinstva, so zagotovili.
Obenem bodo sodelovali pri pripravi nove zakonodaje, da bi zagotovili dolgoročno vzdržno poslovanje in s tem ob programski tudi finančno neodvisnost, so še zapisali.
Dvig rtv-prispevka je po besedah predsednika sveta RTVS Gorana Forbicija dobra in vesela novica. "Dvig prispevka je bil verjetno samoumeven vsaj od leta 2019, ampak vse vlade doslej so vztrajale, da se ne da. Osebno sem vesel, da je Golobova vlada sedaj dokazala, da se to da," je povedal ob začetku današnje seje sveta RTVS.
"Ne slepim se, in verjamem, da se tudi kolegi v svetu ne, da ta dvig sam po sebi rešuje vse nakopičene težave, mislim pa, da bo ustvaril podlago, da trend obrnemo na bolje," je povedal.
Ob tem predsednik sveta upa, da bo dvig prispevka vsem zaposlenim na RTVS, upravi in svetu služil kot motivacija za nujno potrebne programske in poslovne spremembe in da bo RTVS zaradi njih ne samo ohranila število gledalcev, poslušalcev in bralcev, ampak tudi nagovorila in pridobila nove, je še dejal.
KOMENTARJI (601)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.