zadružni

Kmetje za prepoved prodaje izdelkov pod nabavno ceno

24. 04. 2025 12.47

Zadružna zveza Slovenije (ZZS) ob objavi novega Zakona o hrani z zaskrbljenostjo ugotavlja, da kmetijsko ministrstvo v zakonu ne predvideva prepovedi prodaje kmetijskih in prehrambnih izdelkov pod nabavno ceno. Kot primer izpostavljajo popis cen mesa leta 2023, ko je v dobrem letu dni delež slovenskega mesa v košarici s skoraj 80 odstotkov padel na tretjino, ob tem je občutno padla tudi cena. "Enormno znižanje cen mesnih izdelkov je bilo povezano izključno s prodajo pod nabavno ceno in ne morebitnimi zunanjimi dejavniki."

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'

19. 09. 2024 06.10

Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

'Ministrico čaka veliko dela, saj je kmetijski resor že skoraj pol leta brez ustreznega vodstva'

11. 01. 2024 15.10

Sindikat kmetov Slovenije in Zadružna zveza Slovenije sta odprta za pogovore in sodelovanje z novo kmetijsko ministrico. Vsi si želijo, da bi z Matejo Čalušić, ki jo bo DZ potrjeval v petek, čim prej sedli za skupno mizo, da bi ji lahko predstavili svoje poglede. Poudarjajo pa, da ministrico takoj čaka veliko dela.

Zakonu o zaščiti živali se obeta podpora, kmetje žugajo z ustavno presojo

17. 10. 2023 11.49

Poslanci so vnovič soočili mnenja glede novele zakona o zaščiti živali, na katero je državni svet zaradi neupoštevanja stroke in vprašljivosti nekaterih določb z ustavnopravnega vidika izglasoval odložilni veto. Podporo noveli so znova napovedali poslanci koalicije, medtem ko ji v opoziciji še naprej nasprotujejo. Še pred sejo DZ pa so predstavniki kmetijskih organizacij izrazili nasprotovanje predvidenim rešitvam. Če bo vnovič sprejeta, bodo zahtevali ustavno presojo, so napovedali.

Sklenjen nov dogovor o sledljivosti porekla mesa

04. 09. 2023 12.17

Deležniki v verigi oskrbe z mesom so z ministrstvom za kmetijstvo sklenili nov dogovor o izvajanju sledljivosti porekla mesa in spremljanju njegovih masnih tokov. Novost med drugim prinaša jasno povezljivost označb na maloprodajnem računu z označbami na prodajnem mestu. S sklenitvijo dogovora je tudi izpolnjena ena od stavkovnih zahtev kmetov.

Brez vsega ostali tudi kmetje: 'Ne vem, kako naprej'

26. 08. 2023 21.37

Težki časi zaradi poplavljanja čakajo tudi kmete. V Zadružni zvezi Slovenije so prepričani, da si morajo med seboj pomagati, zato so ustvarili elektronsko bazo podatkov Kmet-kmetu, v katero se lahko prijavijo vsi poljedelci in živinorejci, ki so zaradi katastrofalnih ujm ostali brez pridelkov, brez krme za živino. Kako deluje?

Izgubili so hlev, živino, stroje, kmetijsko površino ... Zdaj jih ogroža še plaz

23. 08. 2023 17.53

Poplave so hudo poškodovale in ogrozile kmetijstvo, na kmetiji Hriberšek denimo čakajo oceno, ali je tam sploh še varno živeti in kmetovati, kmetija Zager se sooča z izgubo kmetijskih površin in strojev, poplave pa so na kmetiji Fale v Lučah odnesle hlev z živino. Kmetje sicer ne čakajo križem rok, ustanovili so namreč projekt, v katerem si medsebojno pomagajo s krmo. Kmetije si je ogledala tudi ministrica Irena Šinko in ocenila, da bo potreben individualen pristop.

Bo vlada z zbiranjem cen v prehranski verigi omejila podražitve?

01. 08. 2023 09.34

Zavezanci bodo danes začeli Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (AKTRP) pošiljati podatke o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, s čimer naj bi se po napovedih vlade omejilo naraščanje cen hrane. Spremljanje cen bo trajalo pol leta, zavezanci za poročanje so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci.

Kmetje prepričani, da so predlagane zaostritve pri Naturi 2000 neustavne

05. 06. 2023 19.14

Zakon o ohranjanju narave in predlog uredbe, ki med drugim predvideva strožje režime na določenih območjih Nature 2000, sta v neskladju z ustavo, ugotavlja pravno mnenje, ki ga je Zadružna zveza Slovenije naročila pri Inštitutu za javno upravo pri ljubljanski pravni fakulteti. Zahtevajo umik predloga, sicer bodo predlagali ustavno presojo.

Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?

28. 09. 2022 06.00

Sinoči sta se v oddaji 24UR ZVEČER druga po vrsti soočila evropski poslanec Milan Brglez in poslanec Miha Kordiš. Oba za predsednika kandidirata s podporo koalicijskih strank. Kordiša podpira Levica, Brgleza pa Socialni demokrati in Gibanje Svoboda. Ali bi bila vojaška nevtralna drža za Slovenijo res dražja? Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene

08. 07. 2022 16.34

Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Stekla pogajanja za zvišanje odkupne cene mleka na raven povprečja EU

24. 03. 2022 11.12

Na ministrstvu za kmetijstvo je potekal prvi krog pogajanj o izboljšanju razmer v mlečnem sektorju. Deležniki v verigi so pristali na več zahtev kmetov, ne pa (še) tudi na zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na liter, kolikor je povprečje v EU. V podporo sindikatu kmetov se je pred stavbo ministrstva zbralo 60 mlekarjev.

Je Slovenija pripravljena na prvo stanovanjsko zadrugo?

12. 11. 2021 07.32

Predstavniki projekta Zadrugator so nedavno nazaj sporočili, da je javni stanovanjski sklad MOL pripravljen nameniti del zemljišča na Rakovi jelši za projekt najemne stanovanjske zadruge. Ali je Slovenija sploh pripravljena na tovrstne stanovanjske premike glede na to, da so odločevalci v DZ konec oktobra rekli ne Zakonu o gradnji javnih najemnih stanovanj? Socialno podjetje Združenje EPEKA in Skupnost občin Slovenije sta organizirala spletno konferenco, kjer sta strokovnjaka na področju javnih stanovanj in zasebnih stanovanjskih zadrug iz Avstrije med drugim pojasnila, zakaj zadruge lahko rešujejo stanovanjsko problematiko.

Program nove vlade: naborništvo, univerzalni otroški dodatek, učinkovito varovanje meje

26. 02. 2020 07.57

Predsednik Borut Pahor je državnemu zboru predlagal prvaka SDS Janeza Janšo za novega predsednika vlade. Med ključnimi ukrepi nove vlade, zapisanimi v koalicijski pogodbi, naj bi bili postopna uvedba naborništva, učinkovito varovanje državne meje, uvedba univerzalnega otroškega dodatka, stanovanjska shema za mlade družine in gradnja najemniških stanovanj.

Zahteve DeSUS za vstop v vlado težke okoli dve milijardi evrov

14. 02. 2020 13.09

DeSUS je objavila prioritete, za katere v primeru vstopa v programsko vlado zahteva časovnico in zagotovljena finančna sredstva. Vrednotijo jih na okoli dve milijardi evrov v mandatu. Največ se jih nanaša na področje zdravstva in skrbi za starejše, med njimi je tudi ustanovitev ministrstva brez listnice ali vladnega urada za demografska vprašanja.

'Prva dolžnost vsakega odraslega človeka je, da ostane zvest svoji identiteti'

22. 09. 2019 08.37

Globalizacija ne zanika identitete, pravi Boris Pahor, znameniti tržaški pisatelj in mislec. Zreli narodi z jasno identiteto lažje sobivajo, saj je manj želje po nadvladi, je prepričan človek, ki je na lastni koži izkusil totalitarne režime. Skrbi ga, ker ima Evropa "papirnato identiteto" in prešibko socialno komponento. Prepričan je tudi, da potrebujemo evropsko vojsko.

Lovcem pri odvzemu volkov v pomoč tudi intervencijska skupina zavoda za gozdove

07. 08. 2019 14.43

Pri odvzemu volkov iz narave bo lokalnim lovskim družinam odslej v pomoč tudi intervencijska skupina zavoda za gozdove, so se dogovorili na usklajevalnem sestanku na temo aktualne problematike škod zaradi napadov volka. Kmetijsko ministrstvo je medtem že začelo s postopkom spremembe uredbe za povečanje deleža sofinanciranja zaščitnih ukrepov.

V urbani Ljubljani vedno težje do stanovanja

05. 11. 2018 12.48

Raziskava o stanovanjih v Ljubljani je pokazala, da se stanovanjski fond stara, novogradenj je premalo, najemni trg pa je neurejen. Kljub temu se cene stanovanj zvišujejo in stanovanja postajajo vse bolj nedostopna. Leta 2014 bi bilo za 50 kvadratnih metrov veliko stanovanje potrebnih 84 mesečnih plač, leta 2017 pa 101 plača.

Letina, kakršne ni bilo že nekaj desetletij

10. 10. 2018 18.43

Trgatev je končana. Vinogradniki si manejo roke, saj imajo v kleteh obilno in kakovostno letino. V briški zadružni kleti so tako prevzeli kar za četrtino več grozdja kot lansko leto, rekorden odkup so imeli tudi na Vipavskem, kjer so klet Vipava leta 1894 po skorajšnjem propadu z ukrajinskimi lastniki prevzeli Avstrijci.

Dokaz, da 'Šarčeva vlada' plus Levica ne more delovati, peterček pa nima konkretnih predlogov?

03. 08. 2018 11.35

Potem ko so se okrepila prizadevanja za sestavo vlade pod vodstvom Marjana Šarca po formuli 5 plus 1, torej s podporo Levice pri ključnih projektih, se postavlja vprašanje, kateri bi ti projekti sploh lahko bili. Šarčeva koalicijska pogodba, h kateri so dodani komentarji Levice, namreč kaže na precejšnja razhajanja med peterčkom in Levico. Pa tudi zelo konkretne rešitve boste v dokumentu zaman iskali.

Ko veš, kam gre dobiček

19. 06. 2018 23.03

Mariborčani so se v zadnjih letih začeli združevati v številne zadruge oz. kooperative in odpirati nova socialna podjetja. Hotelirji, vinarji, gostinci, kmetje in drugi so prepričani, da lahko na tak način dosežejo več kot vsak zase. V nasprotju s klasičnimi podjetji morajo zadruge večino dobička dati v razvoj, nova delovna mesta in lokalno okolje.

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?

24. 05. 2018 07.29

Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?

Vrisk: To jemljem kot zaupnico mojemu delu

21. 11. 2017 19.30

Na izrednem občnem zboru Zadružne zveze Slovenije so zadružniki podprli Petra Vriska na mestu predsednika upravnega odbora zveze. Kritikom pa je sporočil, da so naredili škodo tako banki kot celemu zadružnemu sistemu.

Mladi zaradi visokih cen nepremičnin in prekarizacije vse težje do stanovanja. So rešitev zadruge?

09. 11. 2017 07.12

Zaradi neurejenih razmer na trgu dela mladi v Sloveniji težko pridejo do redne zaposlitve, ki bi jim omogočila nakup stanovanja in posledično vstop v samostojno življenje. Nedavna raziskava je pokazala, da kar tri četrtine mladih Slovencev živi s starši. So rešitev stanovanjske zadruge? Pilotni projekt je pripravljen, zdaj nas čaka izvedba, obljubljajo na ministrstvu za okolje in prostor.

FOTO: Mesta prihodnosti po meri mladih arhitektov navdušujejo

06. 06. 2017 17.31

Študentje arhitekture so znova dokazali, da premorejo veliko novih in kakovostnih idej o urejanju tako domačega kot tudi mednarodnega prostora s poudarkom na trajnostnih rešitvah, inovativnih vsebinah ter zlasti na širši vrednosti za končnega uporabnika.

FOTO: V Ponikvi pri Žalcu gorel zadružni dom: na gasilca se je zrušil strop

31. 05. 2017 06.57

V Ponikvi pri Žalcu je zagorel večnamenski objekt zadružni dom. Uničeni so eno stanovanje, večnamenska dvorana in ostrešje objekta. Poškodovan je en gasilec, na katerega se je zrušil strop.

FOTO: Pahor: Če nam uspe stopiti skupaj, smo kot država in narod nepremagljivi

01. 05. 2017 07.24

"Živimo v zahtevnem času, a ni razlogov, da našim otrokom dajemo občutek negotovosti. Mladi morajo na svet gledati z upanjem in ne s strahom. Prihodnost bo odvisna od tega, koliko bomo znali stopiti skupaj. Če nam to uspe, smo kot država in narod nepremagljivi," je zbranim na Joštu nad Kranjem dejal predsednik Pahor.

V Mlekarni Celeia so prepričani, da je vredno puščati sledi

17. 03. 2017 11.23

Blagovna znamka ZELENE DOLINE v letošnjem letu praznuje 30 let. Izdelki blagovne znamke so plod tradicionalne kakovosti iz izključno slovenskega mleka. Ta izvira iz več kot 90 let izkušenj naše največje mlekarne v večinski zadružni lasti.

Pijani vozniki na naših cestah: v Črnomlju 19-letnik trčil v hišo, v Bohinju vozil z zaledenelimi stekli

27. 02. 2017 10.00

Gorenjski in novomeški policisti so imeli polne roke dela s pijanimi vozniki. V Bohinju je pijan voznik vozil z zaledenelimi stekli. V Črnomlju je pijani 19-letni voznik začetnik izgubil oblast nad vozilom, zapeljal s ceste in trčil v stanovanjsko hišo.

Za rakom letno zboli 13 milijonov ljudi, dobrih osem milijonov jih umre

04. 02. 2017 07.19

Podatki Registra raka RS kažejo, da v Sloveniji v zadnjih letih za rakom zboli več kot 13.000 Slovencev, od tega več kot 7000 moških in več kot 6000 žensk. Umre jih okrog 6000, približno 3400 moških in 2600 žensk.