Gospodarstvo

Stekla pogajanja za zvišanje odkupne cene mleka na raven povprečja EU

Ljubljana, 24. 03. 2022 11.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na ministrstvu za kmetijstvo je potekal prvi krog pogajanj o izboljšanju razmer v mlečnem sektorju. Deležniki v verigi so pristali na več zahtev kmetov, ne pa (še) tudi na zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na liter, kolikor je povprečje v EU. V podporo sindikatu kmetov se je pred stavbo ministrstva zbralo 60 mlekarjev.

Kot je po koncu pogajanj v nagovoru zbranim mlekarjem in predstavnikom medijev v Ljubljani poudaril predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, so kmetje sestanek s predstavniki v verigi zahtevali zaradi velikih težav mlečnega sektorja.

"Stanje v mlečnem sektorju je zelo kritično," je opozoril. Kmetje so po njegovih besedah izpostavljeni dnevnim cenam repromateriala. Spomnil je na nenehne podražitve krmil, posebej koruze in soje, pa tudi ostalih komponent. "Da ne govorim o umetnih gnojilih, ki so se zelo podražila," je dodal.

Pri tem pa je povprečna odkupna cena mleka v Sloveniji s 35,9 centa na liter med najnižjimi v EU – nižjo imajo samo na Portugalskem, je povedal Medved. Sindikat zato zahteva takojšnje zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na liter, kolikor je povprečje v uniji.

Mleko
Mleko FOTO: Shutterstock

Kmetje tudi z drugimi zahtevami

Kmetje so na današnja pogajanja prišli še z nekaterimi drugimi zahtevami. Zavzeli so se za oblikovanje transparentnega in vzdržnega modela oblikovanja cene na mesečni ravni, ki bo vključeval tudi obračun surovega mleka na utežno enoto, in ne na volumensko (na kilogram, ne več na liter, tako kot imajo to urejeno v drugih državah EU) ter plačilo mlečne maščobe v celoti, ne le do določenega deleža (v številnih primerih le do 4,2 odstotka).

Udeleženci sestanka so pristali na večino zahtev kmetov, pri čemer naj bi podrobnosti še dorekli, z izjemo takojšnjega dviga odkupne cene mleka za pet centov na liter. Dogovoriti se o tej zahtevi že danes bi bilo preveč optimistično, je v izjavi po pogajanjih dejal kmetijski minister Jože Podgoršek. "Vsakdo potrebuje svoje kalkulacije," je menil, pri tem pa ocenil, da so bili trgovci na današnjih pogajanjih vendarle proaktivni.

"Trgovci so pripravljeni na večjo dinamiko sprememb cenikov do mlekarn, torej navzdol. To je zame zelo pomembna informacija, zato da se lahko vendarle skomunicira morebiten dvig cene v javnosti na način, da s tem rešujemo prvega v verigi, kmeta, da ta člen ne poči," je navedel minister. Sam je že jasno postavil izhodišče, da moramo v čim krajšem času priti do povprečne cene v EU.

Medved je današnja pogajanja označil za pomemben korak naprej, pričakuje pa še tudi ureditev cen. "Nekatere kmetije so zelo zadolžene in če se cene ne bodo uredile, se kmetije ne bodo več mogle nadalje razvijati niti obstajati," je posvaril. Zvišanje cen je nujno za ohranjanje slovenskega podeželja, je dodal.

Osebno je upal, da se bodo pogajanja nadaljevala že v petek, a so se na koncu deležniki v verigi dogovorili za vnovično srečanje v ponedeljek.

Sindikat kmetov so na sestanku podprli v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) in Zadružni zvezi Slovenije. Slednja preko zadrug članic povezuje družinske kmetije, ki pridelajo 80 odstotkov slovenskega mleka za predelavo v mlečne proizvode. Njen predsednik Borut Florjančič je v sporočilu za javnost po pogajanjih zapisal, da so zaradi resnosti situacije tako pri kmetih kot v živilsko predelovalni industriji potrebni takojšnja uskladitev cen s stroškovnimi razmerami v prireji mleka, vzpostavitev vzdržnega modela oblikovanja odkupne cene surovega mleka v bližnji prihodnosti in pravična porazdelitev vrednosti v celotni verigi. "Cene vhodnih surovin resda rastejo po celotni EU, kljub temu da imajo evropske mlekarne tudi podobne težave, nudijo svojim dobaviteljem višje cene kot slovenske mlekarne," je poudaril.

"Slovenski kmetje potrebujejo odgovor zdaj. Zato pozivam vse člene verige k razumnim odločitvam, ki bodo omogočile kmetom ohranitev dejavnosti in potrošnikom dostop do kakovostnih slovenskih živil po razumnih cenah. Dvig cen je potreben čez celo verigo, vendar se povečanje odkupne cene surovega mleka lahko naprej v verigi, tudi v maloprodajni ceni za končnega potrošnika, odrazi kvečjemu v enakem nominalnem dvigu, in ne enakem procentu," je dodal. Po navedbah zveze so slovenski kmetje med letoma 2013 in 2021 prejeli za skupno 158,8 milijona evrov manj plačila, kot bi ga, če bi prejemali povprečno evropsko odkupno ceno mleka.

Podgoršek: Suša že kaže prve posledice

Sicer pa ima Slovenija na področju mleka okoli 130-odstotno samooskrbo. Podgoršek je priznal, da z zaskrbljenostjo spremljajo vreme in da suša že kaže prve posledice, "zlasti na peščenih tleh so žita že zelo prizadeta". Poleg tega je spomnil na težave pri dobavi gnojil. "A mlečni sektor je zaenkrat vendarle še stabilen in kolikor poznam resne kmete, imajo načeloma kar nekaj zaloge krme, ker imamo nekaj ugodnih let za sabo, neki manjši odmik od običajnih let pa načeloma takoj ne bi smel puščati posledic," je sklenil.

Današnjega sestanka pri ministru so se udeležili predstavniki sindikata kmetov, KGZS, zadružne zveze, Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije ter predstavniki mlekarn in trgovskih verig.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KladivoSi
24. 03. 2022 16.17
Se bojijo, da bo slovenski kmet kmalu dobil ponudbe iz tujine za svojo surovino... Pred tem pa ga je domača predelava in trgovina 30 let cecala na minimalnih odkupnih cenah. So prišli časi , ko bo lahko kmet izbiral komu bo prodal. Zakaj zdaj ne uvažajo poceni robo iz polske in romunije? Zdaj je pa domač kmet dober, takrat ko je šlo dnevno na tisoče litrov mleka v kanal in na tone paradajza na gn0j. Takrat so pa na ušesih sedeli. Naj zdaj mestna gospoda je tisto kar se dobi iz uvoza za 2x višjo ceno.
MesniBurek
24. 03. 2022 14.11
+2
Kmetje si zaslužijo prejeti večji delež MPC kot trgovinske verige. Ko bi vsaj svoje delavce bolje plačevali ali pa jim omogočili bolše pogoje za ta denar, ki ga lastniki poberejo.
oktalz999
24. 03. 2022 14.08
+2
Na policah trgovin je cena mleka že konkretno višja. Sklepal sem, da pač zato, ker je cena pridelave res višja, zdaj pa vidim, da kmet, ki nosi 90% stroškov dobi isto. Pa kdo zdaj tu koga napizduje?
Neutrino
24. 03. 2022 12.43
+2
Rešitev je da kmetje ustanovijo svojo mlekarno, oz. postanejo solastniki v Ljubljanskih Mlekarnah. To so, naredili na Bavarskem v Berchesgadener Land Molkerei, kjer za liter najbolje prodajanega alpskega mleka dobijo 47 centov, za bio 59 centov in za Demeter mleko 61 centov. V povprečju tako kmetje dobijo 42 procentov MPC.
KladivoSi
24. 03. 2022 16.10
Problem je trgovec, ne mlekarna. Delež trgovca je največji. Njegov vložek pa je najmanjši.
NLKP
24. 03. 2022 12.18
-3
Kaj se je tu za pogajati, kaj??? Smo se za ceno nafte tudi pogajali?????
kwa.dugaja
24. 03. 2022 11.55
+13
glede na to da placam cez € na liter mleka je to najmanj kar lahko storite. zakaj bi kmet zasluzil manj kot je marza trgovine??? to je zasluzek ki gre direkt v njihov zep brez vseh davkov in moznih stroskov. marze pri nas so nenormalne, na nekatere izdelke vec kot 50%!! zakaj mislite da se trgovski centri mnozijo kot gobe po dezju?? kmetje si zasluzijo posteno placilo, ne pa ti kravatarji 🤢
Adolph
24. 03. 2022 11.50
+2
Omejiti proizvodnjo, pa se bo kmetu zacelo placevati realno ceno,primer olje ,zitarice plinpremog . . . . . . . .
vvvilice
24. 03. 2022 11.48
-2
Ker je očitno mleko lahko pridobivati, ga je povsod po EU viška. Naj pridelujejo kaj drugega. Naj se prilagodijo. Zakaj bi pridelovali toliko mleka in imeli sto vrst sira, 50 vrst jogurta, tako in drugačno skuto, .... in še se zmišljujejo ne vem kakšne jedi, samo da bi porabili mleko.
Smeile
24. 03. 2022 12.23
+3
Super še en strokovnjak za lahko delo. No mojster potem pa v akcijo in pokaži kako pridemo do litra mleka. In praviš da ga je dovolj - se pa zelo motiš. Moraš razumeti, da druge države subvencionirajo pridelavo in predelavo hrane z namenom uničenja konkurence v drugih državah, da pridejo do trga. No nadaljevanje zgodbe pa itak poznate, ker se naša vlada dela neumne okrog tega in tistih par na pozicijah polni žepe, pri nas marsikaj propade....
vvvilice
24. 03. 2022 11.46
+1
Mleko je dobro zato, da teliček zraste v kravo.
Banion
24. 03. 2022 11.37
+12
Nisem strokovnjak a po zdravi pameti mi ne gre skupaj da je liter mleka pri kmetu vreden manj kot liter mineralne ali navadne vode v trgovini. Ko pride kakovostno polnomastno mleko v mlekarno mu poberejo maščobe za maslo in potem v trgovini še vedno stane okrog 1 EUR, porabijo ali prodajo tudi vso sirotko. Kam gre oziroma kdo tukaj služi. Kmet sigurno ne.