Rak predstavlja veliko globalno breme, saj na leto terja 8,2 milijona življenj po svetu, v Sloveniji okoli 6000. Zato Mednarodna zveza proti raku ob današnjem svetovnem dnevu proti raku nadaljuje kampanjo s temo Mi zmoremo. Jaz zmorem, ki išče odgovore na vprašanje, kaj lahko kot posameznik in družba naredimo, da zmanjšamo to breme.
Po napovedih bo v svetu leta 2030 za rakom na novo zbolelo 21,7 milijona ljudi, 13 milijonov pa jih bo zaradi raka umrlo. Podatki Registra raka RS pa kažejo, da v Sloveniji v zadnjih letih zboli za rakom več kot 13.000 Slovencev, od tega več kot 7000 moških in več kot 6000 žensk. Umre jih okrog 6000, približno 3400 moških in 2600 žensk. Med nami pa živi že skoraj 95.000 ljudi, ki so kadar koli zboleli zaradi ene od rakavih bolezni.
Mednarodna zveza proti raku (UICC), katere člana sta tudi Onkološki inštitut Ljubljana in Zveza slovenskih društev proti raku, je lani začela triletno kampanjo Mi zmoremo. Jaz zmorem. V tej kampanji zveza poudarja, da kar koli že lahko naredimo sami zase ali za skupnost, bo pripomoglo k celovitemu boju proti raku.
Kot družba lahko v boju proti raku po mnenju zveze spodbujamo politike, da ukrepajo in z učinkovitim zdravstvenim sistemom izboljšajo uspešnost zdravljenja, s celovitim programom obvladovanja raka pa skrbijo za napredek vseh ravni obvladovanja te bolezni.
Med drugim lahko kot družba opozarjamo na nevarnostne dejavnike raka in spodbujamo zdrav življenjski slog, preganjamo napačne predstave in mite o raku, skrbimo za zdravo življenjsko in delovno okolje ter zahtevamo od politikov, da nam tako okolje tudi omogočijo.
Zdravo prehranjevanje, fizična aktivnost in primerna telesna teža
Kar tretjino rakavih obolenj bi po mnenju strokovnjakov lahko preprečili z zdravim prehranjevanjem, redno fizično aktivnostjo in vzdrževanjem primerne telesne teže. Pri zdravem prehranjevanju je ključno uživanje kakovostne hrane lokalnega izvora, poudarjajo v zadružni zvezi.
Poleg tega lahko kot družba zahtevamo dostop do primernega specifičnega in paliativnega zdravljenja, spodbujamo vse zdravstvene delavce k čim večji izobraženosti o obravnavi bolnikov z rakom in izboljšajmo sodelovanje vseh deležnikov, ki delujejo na področju obvladovanja raka, navajajo v mednarodni zvezi.
Vsak posameznik pa lahko deluje v boju proti raku tako, da živi zdravo, se udeležuje presejalnih programov, je pozoren na vse zdravstvene spremembe, pomaga drugim bolnikom ali sam prosi za pomoč, aktivno sodeluje pri zdravljenju ter deli svojo zgodbo z drugimi.
Med pomembnejšimi letošnjimi sporočili UICC je tudi poziv k dostopu do kakovostnega kirurškega, radioterapevtskega in sistemskega zdravljenja za vse bolnike. Okrog polovica bolnikov z rakom namreč potrebuje obsevalno zdravljenje, operativno zdravljenje prispeva k 65 odstotkov ozdravitev raka ali vsaj njegovem obvladanju.
Za sistemsko zdravljenje Svetovna zdravstvena organizacija priporoča 46 osnovnih zdravil, ki naj bodo na voljo bolnikom; v Sloveniji jih je zagotovljenih še bistveno več, navajajo na onkološkem inštitutu.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.