varčevanjem

5 načinov, kako za vsak slučaj privarčevati več.
20. 01. 2025 00.15Odkrijte 5 preprostih načinov, kako za vsak slučaj privarčevati več – od postavljanja finančnih ciljev do pametnih investicij.

Kako do pokojnine z varčevanjem
01. 11. 2024 06.58Za boljšo pokojnino je treba začeti varčevati čim prej, opozarjajo strokovnjaki. Nataša in Janez sta to upoštevala in začela varčevati takoj, ko sta dobila prvo službo. Sprva sta kot večina Slovencev varčevala konservativno, pozneje pa tudi več tvegala. Analizirali smo različne načine varčevanja za pokojnino, kaj se najbolj splača in kaj je najbolj tvegano. Mlada družina, ki ima še veliko let do pokojnine, si lahko privošči tudi tvegane oblike varčevanja, pravi prof. dr. Aljoša Valentinčič, a s tem nima v mislih naložbe v kriptovalute.

Kako z varčevanjem do stanovanja, hiše?
31. 10. 2024 08.04Danes je svetovni dan varčevanja. Ne le, da Slovenci v Evropski uniji varčujemo nadpovprečno, smo celo drugi najbolj varčen narod. Pred nami so samo še Madžari. Ana in Martin varčujeta za stanovanje in v rubriki 24UR DEJSTVA smo izračunali, koliko bi privarčevala, če bi mesečno varčevala na različne načine – na banki, v skladih, delnicah, zlatu in tudi v najbolj rizični naložbi, v kriptovaluti.

Kariera po karieri: Na pomoč pri krepitvi finančnih veščin
28. 10. 2024 00.15Skupina Triglav pod okriljem trajnostne pobude Zavarujmo prihodnost krepi finančno opismenjevanje.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Sanjski dom sta si zgradila za 180 tisočakov: 'Varčevanje je najin hobi'
18. 03. 2024 18.22Zgodba 28-letne Eve Homan in 34-letnega Marka Lindiča kaže, da se da vse, če se le hoče. Že dve leti namreč živita v svoji sanjski hiši, do katere pa nista prišla s sanjsko dediščino ali s kreditom po sanjskih obrestnih merah. Do lastnega doma za 180 tisočakov sta prišla z varčevanjem. Kot pravi Eva, ki jo ekonomija in finance že od nekdaj veselijo, sta za graditev hiše potrebovala veliko preračunavanja in organizacije. Ob tem pa seveda tudi določeno mero skromnosti.

Šokiralo jih je koliko denarja je potrebnega za bodočo pokojnino!
21. 12. 2023 00.15Kako lahko najugodneje poskrbite za svojo pokojnino?

Odbor DZ za dodatne ukrepe za ekonomsko stabilnost RTVS
06. 12. 2023 14.25Odbor državnega zbora za kulturo, ki je obravnaval finančni položaj Radiotelevizije Slovenija (RTVS), je z devetimi glasovi za in tremi proti sprejel sklep, s katerim podpirajo prizadevanja ministrstva za kulturo, da v dialogu z vodstvom javne radiotelevizije pripravi dodatne ukrepe za ekonomsko stabilnost in neodvisnost zavoda.

Kako začeti varčevati in graditi svoje premoženje?
23. 10. 2023 00.15Skoraj gotovo med nami ni nobenega, ki si ne bi želel varne finančne prihodnosti. Da bi čez pet, deset, dvajset let lahko uresničili svoje želje in živeli čim bolj brezskrbno, varčujemo. Tako ali drugače. Ampak kako lahko varčujemo tako, da iz svojih prihrankov naredimo največ?

Zamrznitev socialnih transferjev: varčevanje na plečih revnih
12. 10. 2023 18.00Predloga proračunov za prihodnji dve leti so obravnavali tudi člani odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide. Največ kritik tako opozicijskih kot koalicijskih članov je letelo na predvideno neuskladitev socialnih transferjev v 2024. Kot so ocenili, bo ta ukrep še poslabšal pogoje ljudem na socialnem dnu. Da jih odločitev "boli", je dejal tudi minister Mesec, ki je spomnil, da je Slovenija glede davkov na premoženje na repu Evrope, o čemer se bo treba temeljito pogovoriti.

Z naložbo zaslužil 56 %!
02. 10. 2023 09.04Gregor in Marko sta prijatelja, ki živita povsem običajno življenje. Oba imata družino, službo in poleg vsakodnevnih obveznosti nimata ravno dosti prostega časa.

Popkast: Osnove investiranja
07. 09. 2023 06.12Goldman Sachs je napoved za recesijo zmanjšal za 5 odstotkov, verjetnost recesije je zdaj samo še 15 odstotkov. Imeli smo najhitrejši dvig obrestnih mer v zgodovini, vendar ekonomska moč ne popušča ne v ZDA ne v EU.

Podražitve v Mariboru: višji zneski na položnicah za vrtce, več tudi za kopanje
26. 05. 2023 16.30Maratonska, več kot šest ur dolga seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nekatere nove podražitve. Višji zneski na položnicah bodo po novem tako pričakali starše vrtčevskih otrok, več bodo treba odšteti tudi za vstopnine v javne športne objekte. So pa svetniki z umikom točke z dnevnega reda preprečili zvišanje cen vožnje z gondolo, prav tako niso soglašali s predlagano podražitvijo vozovnic za mestni avtobus. O ostalih predlogih mestne uprave bodo razpravljali (in odločali) na naslednjem srečanju, seja je bila nazadnje namreč prekinjena.

Takšna zavarovanja potrebujete, če imate otroka
27. 03. 2023 00.15Med starševskimi skrbmi je varnost otroka na prvem mestu, je pokazala ameriška raziskava.

'Naučila sem se, kako pomembno je imeti natančen vpogled prihodkov in odhodkov'
03. 02. 2023 08.14Finančna pismenost je ena izmed pomembnejših veščin, ki jo v življenju potrebuje vsak posameznik, saj nam pomaga pri upravljanju s proračunom, ki ga imamo na voljo. Tudi zato v Verigi dobrih ljudi redno prirejajo finančne delavnice in izobraževanja za uporabnike, da bi jih naučili smotrnega upravljanja z družinskimi financami.

Kaj narediti, da vaša pokojnina ne bo znašala samo 600 evrov?
09. 01. 2023 00.15Sploh sedaj v času visoke inflacije je zelo pomembno, da se odločimo za primerno obliko investiranja za svojo prihodnost.

'Šele ko bo razglašena kriza, bodo ukrepi obvezni. A to zimo ne kaže na to'
04. 11. 2022 06.00Prihaja ohladitev, zdaj bo treba zares kuriti in ogrevati. Deležni smo bili poziva: "Nižajte temperaturo, prihranite 15 odstotkov elektrike in plina." Večina slovenskih mest se sicer ne bo odpovedala prazničnim okrasitvam, rdeči alarmi pa medtem že zvonijo v vrtcih, šolah in drugih javnih zavodih. Jih je vlada pri spopadanju z draginjo spregledala? Tudi to je bilo slišati na seji parlamentarnih odborov, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Bi se lahko prevalili na starše? Generalni direktor direktorata za energetiko Hinko Šolinc pravi, da ne in ob tem zagotavlja, da bodo ukrepi postali obvezni, šele ko bo razglašena kriza. Kar pa trenutno ni.

Zgodovinska priložnost za donosno vlaganje
02. 11. 2022 00.15Denar, ki ni investiran na delniških trgih, izgublja realno vrednost

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?
21. 10. 2022 06.00Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?

Po gospodarstvu žrtev energetske krize tudi zeleni prehod?
12. 10. 2022 17.10Številni strokovnjaki, med njimi ekonomisti, inženirji in okoljevarstveniki, opozarjajo, da bi lahko vojna v Ukrajini in z njo povezana energetska kriza upočasnili trajnostni prehod. Države mrzlično iščejo izhod iz krize visokih cen energentov, pri tem pa v imenu blaženja njenih posledic začasno ustavljajo že začete trajnostne projekte. Kako bomo zimo preživeli pri nas? Z varčevanjem, menijo strokovnjaki. Zeleni prehod pa kljub temu moramo izvesti.

Žičničarji napovedali nemoteno delovanje smučišč v prihajajoči zimi
05. 10. 2022 18.49Potem ko je v preteklih dneh med predstavniki slovenskih smučišč veliko prahu dvignila izjava infrastrukturnega ministra Bojana Kumra o možnosti zaprtja smučišč v luči reševanja energetske krize, so bili ti danes bolj optimistični. Po njihovih zagotovilih bodo smučišča navkljub izzivom visokih cen energentov prihajajočo zimo obratovala normalno.

Država bo podjetjem subvencionirala najmanj 30 odstotkov energetskih stroškov
18. 08. 2022 16.38Gospodarski minister Matjaž Han je predstavil ukrepe pomoči, ki jih je vlada predvidela za gospodarstvo. Slednja je namreč potrdila besedilo predloga zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen elektrike in plina. Pojasnil je, da štiri petine podjetij pričakuje upad dobička. Do sredine marca 2023 nameravajo izplačati 40 milijonov evrov pomoči, saj bodo subvencionirali del energetskih stroškov. Gospodarska zbornica vladni zakon pozdravlja, a opozarja, da le-ta naslavlja letošnji porast cen energentov, ne pa tudi zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Obrtna zbornica pa meni, da bi bilo treba kriterije za dodelitev pomoči popraviti, da bi bilo do subvencij upravičenih več podjetij, obseg pomoči pa bi moral biti večji.

'Z varčevanjem energije želimo biti zgled ostalim podjetjem in industriji'
11. 07. 2022 13.16Vlada je sprejela ukrepe za učinkovito rabo energije v stavbah javnega sektorja. Ukrepi med drugim predvidevajo, da se prostori državne uprave ne hladijo pod 25 stopinj Celzija. S tem in še nekaterimi drugimi ukrepi naj bi znižali porabo energije za deset odstotkov. K takšnemu varčevanju pozivajo tudi druge. Na novinarski konferenci je minister za infrastrukturo Bojan Kumer predstavil ukrepe in priporočila za energetsko učinkovitost v stavbah državne uprave in širšem javnem sektorju, ki jih je vlada sprejela prejšnji teden.

'Redukcijam pitne vode na Obali se najverjetneje ne bomo mogli izogniti'
07. 07. 2022 13.25Prazne fontane, nedelujoči tuši na plažah, presušena tla ... To so podobe slovenske Istre, ki se sooča s hudo sušo. Tako hudo je, da se letos redukcijam vode, obdobjem, ko iz pip na Obali ne bo pritekla voda, najbrž ne bo mogoče izogniti. Kdaj se obeta ta scenarij, ko druge rešitve več ne bo, v rižanskem vodovodu ne morejo napovedati, saj je vse odvisno od tega, kdaj bo treba vodo začeti vračati v sistem. In obeti niso najboljši. Naš hišni prognostik napoveduje, da se vsaj do 20. julija ne pričakuje obilnejših padavin, situacijo pa bo še dodatno zaostrila vročina, ki se vrača naslednji teden.

Župani obalnih občin uvedli prepoved vse nenujne rabe vode
05. 07. 2022 17.24Čeprav se poraba pitne vode v slovenski Istri kljub povečanemu obisku v minulih dneh ni povečala, pa so zaradi dolgotrajne suše količine vode čedalje bolj omejene in verjetnost redukcij vse višja. Istrski župani so zato v sodelovanju z Rižanskim vodovodom in civilno zaščito sprejeli vrsto ukrepov za nadaljnje zmanjšanje porabe vode, pa tudi popolno prepoved vse nenujne rabe vode.

Na izviru Rižane ni več vode, v Vipavski dolini prepovedi porabe
23. 06. 2022 15.23Zaradi zgodnjega začetka turistične sezone je na območju slovenske Istre povečana poraba pitne vode, kar je v kombinaciji s premajhno količino padavin pripeljalo do tega, da na izviru Rižane vode sploh ni več. Za pripravo pitne vode črpajo podtalnico. V državi bi lahko zaradi nizkih vodostajev v kratkem prišlo do pomanjkanja pitne vode, v Vipavski dolini in v kanalski občini so že uvedli prve prepovedi glede porabe.

Skrivnost je razkrita: To je najboljše varčevanje za pokojnino!
20. 06. 2022 00.15Za svojo bodočo pokojnino varčujemo samo enkrat v življenju in popravnega izpita žal ne bomo imeli, pravijo strokovnjaki iz FINANČNE HIŠE d.o.o.

Paradigmatske spremembe in krize: kapitalizem, gospodarstvo in regulacija države
28. 05. 2022 15.22Pri odzivanju na krize kapitalizma se vloga kapitalistične države v odnosu do regulacije gospodarstva spreminja. Šele velike krize – finančne, gospodarske, vojaške, zdravstvene – dejansko pripeljejo do paradigmatskih sprememb v kapitalizmu. To je stalnica, ki se vleče že vsaj od 20. stoletja naprej. Velika kriza v času prve svetovne vojne in imperialističnega bojevanja za resurse je rezultirala v prvi socialistični revoluciji v Rusiji leta 1917. Ta dogodek je imel vpliv na celoten svet, saj so po tem dogodku različne države in vladajoči razredi iskali načine, kako preprečiti možnost socialistične revolucije in razlaščanje najbogatejših.

Kako v teh časih varčevati za svojo pokojnino?
09. 05. 2022 00.15Za svojo bodočo pokojnino varčujemo samo enkrat v življenju in popravnega izpita žal ne bomo imeli, pravijo strokovnjaki iz FINANČNE HIŠE d. o. o.

Luka Mesec o obrambi, Natu in (svoji) politični prihodnosti: Nehati se moramo obnašati panično
20. 03. 2022 07.00Koordinator Levice Luka Mesec je prepričan, da bo zavezništvo KUL zdržalo tudi po volitvah, čeprav pravi, da je Šarčeva vlada padla, ker se druga stran ni vedla dovolj resno. O tem, ali jih bo Robert Golob v primeru volilne zmage pustil pred vrati koalicije, ne želi špekulirati, je pa jasen, da bi bilo področje obrambe eno ključnih v koalicijskih pogajanjih. Levica namreč niti v luči vojne v Ukrajini ne odstopa od svojih stališč, ko gre za vojsko, Nato ali obrambni proračun.