Z današnjim gostom, izkušenim finančnim analitikom iz Optimtraderja Nikolo Maljkovićem, smo govorili o aktualnih dogodkih na finančnih trgih. Delnica AirBNB je samo včeraj poskočila za 7,23 odstotka, ker se bo uvrstila na S & P 500. "Ko nova delnica vstopi v indeks, avtomatično vsi, ki sledijo indeksu, kupijo delnico podjetja, tako pride do povečanega povpraševanja.''
Veliki premiki se dogajajo tudi pri trgovanju z nafto, ki je dosegla vrednost 90 dolarjev (Brent) in je od začetka junija zrasla že za dobrih 30 odstotkov. "Včeraj je Savdska Arabija sporočila, da bo do konca leta omejevala črpanje za milijon sodčkov na dan. Energetske delnice zato rastejo, zagotovo pa bo to slabo vplivalo na inflacijo."
Nikola Maljković je tudi eden iz skupine strokovnjakov, s katerim sodelujemo in bomo ta mesec zgradili Svetov Portfelj, v katerega bomo vložili 10.000 evrov virtualnega denarja z namenom, da skozi praktično dogajanje pokažemo postopek in na transparenten način razložimo, zakaj smo izbirali določene delnice in jih uvrstili v naš portfelj. "Ljudje želijo praktične nasvete, ne zgolj teorijo, in tako jim lahko približamo finančni svet."
V tokratnem Popkastu smo se posvetili predvsem osnovam vlaganja. Poudarili smo najpogostejše oblike naložb in se pogovarjali o glavnih razlikah med varčevanjem in investiranjem. "Vsi poznamo naložbo v denar, hranimo ga na bančnih računih. Naslednji naložbeni razred so obveznice, gre za to, da denar nekomu posodimo in po določenem času ga dobimo nazaj skupaj z obrestmi, lahko jih izdajo tako podjetja kot država. Pri obeh naložbah približno veš, koliko dobiš. Potem poznamo naložbo v delnice, surovine, kriptovalute."
Naložbe brez tveganja ne obstajajo. Najprej moramo privarčevati, da bi lahko začeli vlagati, zaslužiti moramo več, kot porabimo. Pomembno je, da potrošniško miselnost spremenimo v naložbeno. "Gre za zelo reguliran trg in prav je tako. Tudi v kripto svetu na številnih menjalnicah se regulacija povečuje, ni več dovolj, da imaš zgolj email."
Omenili smo tudi nekaj brezplačnih orodij, ki so pomembna za začetek vlaganja. Danes lahko trgovalni račun odpremo že s pomočjo telefona. "Sporočiti moramo več osebnih podatkov, tudi davčno številko, ker bo o vseh naših aktivnostih obveščen FURS."
Pomembno vlogo ima dolgoročno razmišljanje, pametni investitor se impulzivnim odločitvam izogiba. Velik pomen pri investiranju imajo čustva, pomembno je, da odločitve sprejemamo na podlagi argumentov in strategije. "Na koncu dneva moramo mirno spati, ko določimo finančne cilje."
Dobra knjiga za tiste, ki želijo vlagati na dolgi rok, je Pametni vlagatelj (Intelligent investor), ki jo je leta 1949 napisal Benjamin Graham. To knjigo je v mladosti prebiral tudi najbogatejši vlagatelj Warren Buffet, ki je vreden okoli 120 milijard dolarjev in je trenutno peti najbogatejši zemljan. "Meni je Warren Buffet iskreno malo dolgočasen, jaz imam rad hitro rastoča podjetja. Moja knjiga, ki jo obožujem, je Kako zaslužiti z delnicami (How to make money in stocks), ki jo ne napisal William O'Neil leta 1988."
Popkast na temo investiranja bo objavljen vsak četrtek na naši spletni strani.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.