Dejstva

Kako do pokojnine z varčevanjem

Ljubljana, 01. 11. 2024 06.58 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Brigita Potočnik
Komentarji
70

Za boljšo pokojnino je treba začeti varčevati čim prej, opozarjajo strokovnjaki. Nataša in Janez sta to upoštevala in začela varčevati takoj, ko sta dobila prvo službo. Sprva sta kot večina Slovencev varčevala konservativno, pozneje pa tudi več tvegala. Analizirali smo različne načine varčevanja za pokojnino, kaj se najbolj splača in kaj je najbolj tvegano. Mlada družina, ki ima še veliko let do pokojnine, si lahko privošči tudi tvegane oblike varčevanja, pravi prof. dr. Aljoša Valentinčič, a s tem nima v mislih naložbe v kriptovalute.

"Varčevati sem začel pri štiriindvajsetih, petindvajsetih letih in to iz strahu, da ne bom imel pokojnine. Pravzaprav je bilo še vedno študentsko delo, ampak bolj resno, za dlje časa," pravi računalničar Janez Trilobit. Ko je za to, da ima redne dohodke, izvedel njegov prijatelj, ga je nagovoril, naj začne varčevati. Približno pri teh letih je začela varčevati tudi njegova žena Nataša, oba pa najprej konservativno. Sicer se nista odločila, da bi odprla varčevalni račun na banki, sta pa sklenila polico za naložbeno življenjsko zavarovanje.

Nataša mesečno za to plačuje 300, njen mož 115 evov. A pozneje sta začela varčevati tudi bolj drzno. Imata skupni račun in kar jima na koncu leta ostane, investirata v sklade, delnice, tudi v kriptovalute. Na začetku je bilo težko, počutiš se, kot da ti je del denarja odvzet, poleg tega je bil prisoten še strah, kaj se bo z denarjem zgodilo, ker ni več v tvojih rokah, ampak nekdo drug upravlja z njim, razlagata iskreno. Kar nekaj časa sta potrebovala, da sta začela zaupati.

100 evrov na mesec 25 let 

Izračunali smo, koliko bi privarčevali v 25 letih, če bi varčevali vsak mesec 100 evrov na različne načine. Pri tem smo v večini primerov upoštevali letne donose v zadnjih tridesetih letih, izjema so bitcoini. Nismo pa upoštevali inflacije, za katero se v prihodnjih letih napoveduje, da bo dvoodstotna, prav tako ne vstopnih in izstopnih stroškov in davka. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Če bi varčevali doma, bi bil znesek, ki bi ga v 25 letih privarčevali 30.000 evrov. Donosa v tem primeru ni, celo nasprotno, upoštevati je treba inflacijo, za katero se predvideva, da bo v naslednjih letih dvoodstotna. Skoraj ves donos bi skopnel v primeru varčevanja na banki, v tem primeru bi privarčevali slabih 42.000 evrov. Sledi varčevanje v pokojninskih skladih, v zlatu in delnicah. Privarčevani znesek v primeru naložbe v delnice bi bil 124.000 evrov. Največ pa bi privarčevali z naložbo v bitcoine, a, kot vemo, gre za rizično naložbo, v kateri bi lahko tudi veliko izgubili. Poleg tega tudi nihče v zgoraj omenjenih načinih varčevanja ne more jamčiti donosov.

Mlajši si lahko privoščijo bolj tvegane oblike varčevanja kot tisti pred upokojitvijo

"Če si lahko privoščite dolgoletno varčevanje, so bolj tvegane oblike boljše, recimo vzajemni skladi, delnice in podobno." prof. dr. Aljoša Valentinčič, Ekonomska fakulteta v Ljubljani

Mlajši kot si, bolj tvegane naložbe si lahko privoščiš, pravi prof. dr. Aljoša Valentinčič z ljubljanske Ekonomske fakultete. Prepričan je, da si lahko mlada družina, ki ima še veliko let do pokojnine, privošči bolj tvegane oblike varčevanja kot tisti, ki so tik pred upokojitvijo. S tveganimi oblikami ima Valentinčič v mislih varčevanje v vzajemnih skladih, delnicah in podobno, ne pa v kriptovalutah, ki so zelo rizična naložba in je njen izid nemogoče napovedati.

Previdna sta bila glede kriptovalut tudi Nataša in Janez Trilobit. V kripto sva dala vedno samo toliko, kolikor ne bi bolelo, če bi izgubila, pojasnjuje Janez. Se pa nista odločila za varčevanje na banki. Vedno je nevarnost, da bi kaj kupil in za to porabil denar, ki ga imaš na računu, pojasnjuje Nataša.

Kolikšen dodatek k pokojnini zaradi varčevanja?

Trilobitova na to vprašanje odgovarjata, da tega ne vesta. Janezu so sicer izračunali, da naj bi v dvajsetih letih sicer z življenjskim naložbenim varčevanjem nabral približno 40 oziroma 42.000 evrov. A vprašanje je, se sprašuje Janez, kaj bo to pomenilo zaradi inflacije, številke so, a ne vem, koliko bodo vredne, ko bom ta denar dobil, koliko štruc kruha bom lahko kupil zanje. Bi si pa, pravita, želela vsaj podoben standard, kot ga imata danes.

Nerealna pričakovanja

Pogosto imajo ljudje tudi nerealna pričakovanja, pričakujejo previsoke donose, nam pravijo finančni svetovalci, s katerimi smo se pogovarjali. Take izkušnje ima tudi finančni svetovalec Aljoša Zelnik. Ena od strank je denimo pričakovala, da bo imela na mesec 10-odstotni donos ali celo večjega, medtem ko bi bil realni donos, in to na letni ravni, med šest in 10 odstotkov, pove Zelnik. Prav postavljanje nerealnih ciljev je poleg prelaganja varčevanja na jutri, izbire napačnih varčevalnih načrtov, nepoznavanja stroškov varčevalnih produktov ter varčevanja brez pravega načrta velika napaka pri varčevanju.

Ali boste v naslednjem letu varčevali?

Da smo Slovenci med najbolj varčnimi narodi v Evropi, kažejo podatki Eurostata. Lani so gospodinjstva pri nas privarčevala 14,8 odstotka plače, v letu 2022 pa 14 odstotkov. Letos varčujemo še bolj kot lani. Po podatkih iz prve četrtine letošnjega leta smo bili z 22,49-odstotno stopnjo bruto varčevanja na drugem mestu med državami EU. Prehiteli so nas le Madžari.

Kljub temu anketa, ki jo je septembra letos izvedel Statistični urad Republike Slovenije in z njo ugotavljal, kakšne namene imamo glede varčevanja, razkriva, da se 45 odstotkom potrošnikom trenutno zdi primeren čas za varčevanje, večini vprašanih pa ne. Neopredeljen je bil odstotek vprašanih.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Septembra letos je bilo tudi 37 odstotkov potrošnikov mnenja, da bodo v naslednjih 12 mesecih verjetno nekaj privarčevali. 62 odstotokov jih je predvidevalo, da jim to ne bo uspelo, odstotek anketiranih pa se glede tega ni opredelil.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na Statističnem uradu pojasnjujejo, da je kljub morda na prvi pogled slabim napovedim glede varčevanja v zadnji anketi v primerjavi s preteklimi več takih, ki se jim zdi trenutni čas primeren za varčevanje.

Finančna sredstva gospodinjstev

Slovenska gospodinjstva so imela po podatkih Banke Slovenije v prvem polletju letošnjega leta 82,9 milijarde evrov sredstev, kar je 6,6 milijarde evrov več kot v enakem obdobju lani. Še vedno največ je konservativnih varčevalcev, največji delež namreč predstavljajo gotovina in vloge, in sicer 46 odstotokov, 35 odstotkov je delež delnic in drugega lastniškega kapitala, sledijo pa zavarovanja in pokojninske sheme ter ostalo. 

preiskovalna zgodba, dejstva
  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (70)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PIERREBRICE
01. 11. 2024 09.31
+1
Kam gre denar človeka, kateri vplačuje prispevek za pokojnino štirideset let, potem pa prvi dan v penziji umre? Kdo si napolni potem svoj žep? To nam pove, da je vplačevanje za penzijo čista loterija. Če ob koncu kaj dobiš pa je mizerija. Pozdravljam gospoda Janšo, kateri mi je odmeril pokojnino na 57% plače. Hvala mu! LOL
nemski_ovcar
01. 11. 2024 09.31
Pišejo nerealna pričakovanja 10%....ja saj vabijo z oglasi s še višjimi donosi...in potem pa glej drobni tisk, kjer nič ne zagotavljajo. Zagotovijo samo, da bodo pobrali svoje provizije, pa tudi če greš ti v minus. Hvala za take ponudbe. Dajte poštene karte na mizo.
1butnskala
01. 11. 2024 09.25
Uradne Ponzujeve sheme, že preizkušeno daleč nazaj
nemski_ovcar
01. 11. 2024 09.25
+1
Pa vdove ali pa vdovci bi morali po pokojnem dobiti 100% pokojnine, če je bila ta večja od svoje. Ne pa dobi samo 70%. Spet kradejo.
Dragica Cegler
01. 11. 2024 09.19
+3
Že oktobra bi morala biti uskladitev pokojnin,pa niti besede o tem.Sedaj pravi Luka,da tudi bozicnice upokojenci ne potrebujemo.Upokojenci so največja volilna baza.Ps upam,da si to zapomnijo,ko bodo volitve
Finfer
01. 11. 2024 09.17
+3
Kaj ti pomaga varčevati če pa ti država preko pokojninskega zavoda krade denar in potem ti se pri odmeri pokojnine polovico pokojnine pokrade da lahko hrani udbovce,partizane,komuniste,belogardiste in emigrante !!
Boka972
01. 11. 2024 09.14
+2
Z 900 EUR ni moč nič privarčevati. Še za sproti ni.
nemski_ovcar
01. 11. 2024 09.14
+2
Depozit v banki, ki da kaj obresti. Dolgo sem visel v skb, kjer ni bilo nič obtesti. Spal sem in nisem razmišljal o inflaciji. Je bilo toliko drugih obveznosti. Lani sem šel končno stran ob gnile skb
nutrio
01. 11. 2024 09.14
+1
Ali proba te članke inflitrirat kakšno bitkonjsko slovensko združenje? Ker je videt, da ne znajo osnovne matematike, pa še nagovarja se na neke kripto vlaganja, ki nimajo nobene osnove zakaj bi bili donosni.
nemski_ovcar
01. 11. 2024 09.22
+2
Kripto zna biti donosen če imaš viška denarja in se ne sekiraš če izgubiš. Za štos sem dal lani notri 100 eur...seda je vredno cca 230 eur...bilo je tudi že 260 eur.
Darko32
01. 11. 2024 09.12
+3
Če gledamo glede varčevanja je tisti, ki to reklamira največji prevarant. Namreč če gledamo varčevanje vidimo kaj se dogaja. Vsi vemo kaj se je dogajalo z stebri, kjer so še preden se je sploh začelo že razglašali minus v blagajnah stebrov. Vidimo sedaj, da ljudje so vplačevali in jih na vse verzije poskušajo preslepiti, da jim nebi nič izplačali. V vodstva so se vslinili kadri, ki so prepleteni z korupcijo in razni kvazi ekonomisti, kateri govorijo, da denar raste na drevesu in nakladajo, d adelavec še 300€ plače dobi preveč. Vse prej navedeno pove vse o tem, da so to področje zlorabili z 600 na uro. Kdor varčuje ve z čim se srečuje. Nabijajo mu davke na obresti in nevem kaj še vse. Potem za vodenja računov nabijajo stroške, da te glava boli. Na koncu pa še hočejo provizijo, če ti izplačajo privarčvana sredstva. Vse to prej navedeno samo pove zakaj ljudje ne verjamejo tem sleparjem, k is egredo neke kvazi ekonomistein bančnike.
Betuul
01. 11. 2024 09.10
+3
Ukinite zavarovalnice in podobne pobiralnice denarja! Najprej se lepo sliši ko pa hočeš kaj uveljaviti je pa cel cirkus! Te zavarovalnice so pravzaprav same na različnih posojilih trgov in ponudnikov posojil!
ježevka123
01. 11. 2024 09.09
+2
Kako naj varčuje tisti z minimalno plačo, ki ne more niti preživeti iz meseca v mesec ob takih cenah najemnin, hrane in drugih življenjskih stroških?
a res je
01. 11. 2024 09.13
+2
Država ne vidi, da je velik strošek za tiste na minimalni plači, avtomobil, ki ga je treba kupiti in potem vsi številni stroški okoli njega, ki so obvezni zato, da se pride v službo, ker javni prevoz pač tega ne omogoča.
motorist_mb
01. 11. 2024 09.08
+2
Samo ne v kavbojske sklade to so sami lopovi kot vlada tak da...
AlexReal
01. 11. 2024 09.03
+1
Povprečen upokojenec že itak ne dobi enakovrednega deleža nazaj, kolikor je vplačal. Kaj sedaj naj pa še dodatno špara , da bodo šle penzije lahko tistim, ki nikdar niso delali in celo življenje viseli na sociali ??
Betuul
01. 11. 2024 09.01
+3
Koliko € znaša mesečno osnovni preživetveni pogoj na slo!
2mt8
01. 11. 2024 09.01
+5
Država si mane roke, ko nekdo umre med 58. in 65. letom starosti in takšnih sploh ni malo...
NLKP
01. 11. 2024 08.55
+4
Potem greš v pokoj ko si star 60 let, in koliko kvalitetnega življenja imaš pred sabo, kaj ti bo denar? Za kaj bom potreboval veliko denarja v pokoju? Potem si v pokoju 3 leta in smrt... Samo nakladate...
300 let do specialista
01. 11. 2024 08.52
+2
Mislim, da moramo v Zloveniji samo šmuglati, če hočemo karkoli imet!
Betuul
01. 11. 2024 08.52
+3
Upokojencem TAKOj dvigniti pokojnino s 1.oktobrom 2024! Tako da bo Golobova amerika tukaj !
scipio
01. 11. 2024 08.51
+1
Trilobit...Troglodit...Tremolit...Heraklit...sami lepi slovenski priimki.
Betuul
01. 11. 2024 08.59
+2