Dejstva

Kako z varčevanjem do stanovanja, hiše?

Ljubljana, 31. 10. 2024 08.04 | Posodobljeno pred 4 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Brigita Potočnik
Komentarji
251

Danes je svetovni dan varčevanja. Ne le, da Slovenci v Evropski uniji varčujemo nadpovprečno, smo celo drugi najbolj varčen narod. Pred nami so samo še Madžari. Ana in Martin varčujeta za stanovanje in v rubriki 24UR DEJSTVA smo izračunali, koliko bi privarčevala, če bi mesečno varčevala na različne načine – na banki, v skladih, delnicah, zlatu in tudi v najbolj rizični naložbi, v kriptovaluti.

Ko smo iskali družino, ki bi z nami odkrito spregovorila o varčevanju, o tem, koliko in kako varčuje, smo imeli velike težave. Očitno gre za temo, o kateri nekateri javno ne govorijo radi. Nista pa imela nobenih zadržkov, da bi z nami delila svoje izkušnje, Ana Mestnik in Martin Udovič, ki živita s hčerkama v najetem stanovanju za Bežigradom v Ljubljani. Njuna dolgoletna želja je, da bi nekoč živela pod lastno streho, v podobno velikem stanovanju kot zdaj. A taka stanovanja v Ljubljani danes stanejo približno 300.000 evrov in da bi ga lahko kupila, sta začela pred šestimi leti varčevati.

Koliko bi privarčevali, če bi denimo 500 evrov na mesec varčevali na različne načine, torej, da bi ga imeli doma, na varčevalnem računu na banki, v skladih, delnicah, v zlatu ali pa v kriptovalutah? Nocoj v rubriki 24UR DEJSTVA.

Konservativno, pravita, z življenjskim naložbenim zavarovanjem, za kar danes mesečno plačujeta 200 evrov. "Na začetku nisva plačevala takega zneska, ampak sva najprej plačevala petdeset evrov, ko sva videla, da si lahko privoščiva toliko, sva dodajala police, tako da imava danes štiri police po petdeset evrov", razlaga Martin. 

Ne varčujeta pa samo na ta način. V nadaljevanju sta iskala tudi druge možnosti, med drugim bolj tvegane, kot so kriptovalute. Kot pravita, sta začela investirati v bitcoine, vmes sta tudi rudarila. 

Danes poskušata nameniti  za varčevanje skupno približno 500 evrov na mesec. Upata, da bosta v približno devetih, desetih letih privarčevala vsaj za tretjino stanovanja, za ostali del nameravata najeti posojilo. 

Izračunali smo, koliko bi privarčevali, če bi za to namenili 500 evrov v 10 letih. Pri tem smo v večini primerov upoštevali letne donose, kot so bili v zadnjih tridesetih letih, izjema so bitcoini. Nismo pa pri izračunu upoštevali inflacije, za katero se v prihodnjih letih napoveduje, da bo dvoodstotna, prav tako ne vstopnih in izstopnih stroškov in davka. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

S 500 evrov mesečno bi v desetih letih, če bi imeli denar doma, privarčevali toliko, kot smo vložili, in sicer 60.000 evrov. Pri tem bi nam vrednost zmanjšala inflacija, ta pa bi nam pojedla tudi skoraj ves donos na varčevalnem računu na banki. V tem primeru bi bil privarčevani znesek približno dobrih 68.000 evrov. Slabih 84.000 evrov bi imeli, če bi varčevali v zlatu, v skladih dobrih 90.000 evrov, še več pa v delnicah, in sicer približno 100.000 evrov. In še najbolj rizična naložba v primeru varčevanja 500 evrov na mesec: 2,3 milijona evrov. A strokovnjaki svarijo, gre za naložbo, s katero lahko veliko dobite, a tudi veliko izgubite, zato imate lahko v tako rizičnih naložbah le malo denarja, ki ga varčujete.

Donosnost bančnih vlog še naprej nizka, kriptovalute uganka

Bančne vloge so zelo varna naložba za posameznika, absolutno varna naložba, pravi prof. dr. Aljoša Valentinčič z ljubljanske Ekonomske fakultete in dodaja, da je cena, ki jo plačujemo za to, nizka donosnost na daljši rok. Glede delnic dr. Valentinčič napoveduje, da bodo imele na dolgi rok 8, 9, 10-odstotno donosnost, ne želi pa ničesar napovedovati glede kriptovalut oziroma bitcoinov, ki so imeli tudi 70-odstotoni letni donos. "Lastnosti špekulativnih naložb so take, da ne moremo reči, kaj se bo zgodilo jutri," pravi Valentinčič.

Drugače je z zlatom, ki je bolj predvidljiv, je prepričan finančni svetovalec Aljoša Zelnik. Več kot je problemov na svetu, boljše je to za ceno zlata in obratno: če je stabilna gospodarska rast in v svetu ni konfliktov, slabše je to za zlato, ugotavlja Zelnik.

Pri varčevanju pomembna disciplina

Je pa pri varčevanju pomembna disciplina. Pogosto nas zamika, da bi porabili denar za kaj, kar ni nujno potrebno. Ana priznava, da je manj disciplinirana kot Martin. Fiksni del gre za zavarovanja, glede ostalega se vsak mesec dogovorita, koliko bosta dala na stran. So tudi meseci, ko privarčujeva manj, pravi Ana v smehu, tak je december, ali pa maj, dodaja Martin, ko praznujejo veliko rojstnih dnevov. 

Predvsem pa je nujno varčevanje odvisno od prihodkov, ki jih imata. Ti se spreminjajo, oba sta namreč samostojna podjetnika, ki delata v prodaji.

Za kaj varčujemo? 

O motivih za varčevanje na Statističnem uradu Slovenije nimajo konkretnih podatkov. Je pa varčevanje za stanovanje, za kar varčujeta tudi Ana in Martin, po ugotovitvah Evropske centralne banke eden pomembnejših razlogov za varčevanje gospodinjstev v državah evrskega območja. Med najpomembnejšimi motivi so tudi zagotavljanje sredstev za nepričakovane dogodke, dohodka ob upokojitvi, za večje nakupe, med drugim vozil, pa tudi za izobraževanja in finančno podporo otrokom ali vnukom.

Jutri v 24UR DEJSTVA o tem, kako varčevati za pokojnine? Kdaj začeti in s kolikšnimi zneski? Naredili smo izračun, koliko bi privarčevali v 25 letih, če bi vsak mesec varčevali 100 evrov. 

Le še Madžari bolj varčni 

Slovenci smo med najbolj varčnimi narodi v Evropi. Po rekordnem varčevanju leta 2020, to je bilo v času pandemije covida-19, smo začeli spet več trošiti. Se pa v zadnjih letih nadaljuje trend višjega varčevanja. Lani so tako gospodinjstva v povprečju privarčevala nekoliko višji delež razpoložljivega dohodka kot v letu pred tem. Stopnja bruto varčevanja gospodinjstev, to je delež bruto varčevanja v bruto razpoložljivem dohodku, je lani znašala 14,8 odstotka, v letu 2022 pa 14 odstotkov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Da smo Slovenci v Evropski uniji nadpovprečni varčevalci, kažejo tudi najnovejši podatki. Kot nam sporočajo z Eurostata, smo bili v prvi četrtini letošnjega leta z 22,49-odstotno stopnjo bruto varčevanja tik pod vrhom lestvice največjih varčevalcev v Evropski uniji. Pred nami so bili s 23,25 odstotka samo še Madžari. V enakem obdobju lani so bila najbolj varčna gospodinjstva v Nemčiji, letos so Nemci na tretjem mestu, sledijo jim Švedi, Avstrijci in Čehi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Vreča za hude časa ali zlata rezerva

Ni pomembno samo, da denar, namenjen varčevanju, nekam 'umaknemo', pomembno je tudi, pravi finančna svetovalka Ana Vezovišek, da ga imamo nekaj tudi za zlato rezervo in to takoj dosegljivega, če ga potrebujemo. "A ga ljudje pogosto nimajo, ker smo vajeni varčevati za neke dolgoročne cilje ali pa ničesar ne damo na stran," ugotavlja Vezovišek. In zakaj potrebujemo vrečo za hude čase ali zlato rezervo, kot ji pravijo nekateri. Da lahko pridemo do denarja takoj, ko ga potrebujemo ob nenapovedanih dogodkih, odgovarja Vezovišek.

Lahko ostanemo brez službe, zbolimo, se nam pokvari avto, gospodinjski aparat. V teh primerih potrebujemo denar takoj. Lahko bi ga vzeli tudi iz naših dolgoročnih naložb, vendar pa bi v tem primeru lahko to storili v nepravem času, ko je vrednost delnic, sklada in ostalega padla, s čimer bi izgubili nekaj denarja, opozarja Vezovišek. 

Za zlato rezervo ni treba imeti prihranjenih šest mesečnih plač, kot nekateri mislijo, ampak šestkrat toliko, pravi finančni svetovalec Aljoša Zelnik, kot imamo mesečnih stroškov.

V to so všteti hrana, prevoz na delo, šolanje otrok ... Seveda pa moramo v času, dodaja Zelnik, ko pride do nepredvidljive situacije in potrebujemo denar, tudi sicer zategniti pas in denarja ne trošiti za nenujne stvari, kot je denimo nova obleka.

Najbolj pa je pomembno, da ne trošimo več, kot imamo prihodka. Finančna svetovalka Vezoviškova opozarja, da lahko denimo za bivanje porabimo do 20 odstotkov svojega proračuna, glede avtomobila je ta odstotek nižji, do 15 odstotkov svojega proračuna.

preiskovalna zgodba, dejstva
  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (251)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jernej Sekirnik
31. 10. 2024 12.16
Golobovi volivci pridejo ceneje skozi, saj ne rabijo tople vode, ker tako plešejo, da se lahko komot z mrzlo vodo tuširajo....
BroNo1
31. 10. 2024 12.14
+0
Nikako v tej požrtni državi?! Če človek zasluži okrog 1000 eur, kako bo dajal 500 eur na stran??? Stroški in cena hrane v nebo in pol varčuj??
Mukec
31. 10. 2024 12.08
+1
Ali prilagodiš plačo stroškom ali pa stroške plači....
Mukec
31. 10. 2024 12.07
-1
Nove hiše dela samo še JU.
BroNo1
31. 10. 2024 12.15
+1
Samo JU ne, kaj tebi ni jasno, 3/4 jih ne doseže niti 1200 eur na mesec??
Holy50
31. 10. 2024 12.02
+6
Cene so šle astronomsko navzgor v zadnjih 10 letih tudi preko 100 % za stara stanovanja. Plače nikakor.
soncarica84
31. 10. 2024 12.05
+2
Mr Nobady
31. 10. 2024 11.49
+2
Največja beda je imeti Deco na tem svetu.
Coco Loco
31. 10. 2024 11.46
+6
Cigl na cigl, palača...euro na euro, pijača...
2mt8
31. 10. 2024 11.43
+8
Če hočeš z minimalno plačo želel kupiti hišo npr. v Ljubljani, boš potreboval 500 plač 🤣🤣🤣
Murgol
31. 10. 2024 11.35
+4
S ženo prineseva domov malo čez 5.000. enega srednješolca V hiši. Nobenih luksuzov. Samo normalno preživetje. To so dejstva.
Old_geezer
31. 10. 2024 11.38
+1
Tudi pri nas je tako. Mislim da je v resnici to v Sloveniji nekako povprečje.
Miskic a
31. 10. 2024 11.40
+5
5000e. Cestitke... samo to res vec ni nek luksiz
Mr Nobady
31. 10. 2024 11.51
+2
Ne vsak dan žreti v restavraciji pa bo veliko ostalo.
iMichael
31. 10. 2024 11.53
+5
Nisi povedal drugo stran bilance. Lahko imas tudi 10k place ce so stroski visoki.
Vselepo
31. 10. 2024 11.27
+1
Bosta Luka Mesec in oni Maljavec uredila, da se bodo stanovanja delila zaston ter brez najemnine, placali pa bodo tisti, kateri so si lahko zgradili stanovanja, pa ne rabijo placevat najemnine, 500000 volilcev a se zavedate kaj ste izvolili z SVOBODO-KUL, vi ste sokrivi za taksen polom drzave, katere nebo nihce in nikoli vec vrnil v normalne tirnice, ker je in se bo prevec uniceno........
Podlupo
31. 10. 2024 11.25
+6
Najboljša naložba je v zlatu..od korone raste konstantno..samo v tem letu skoraj 40posto.. če si kupu npr 2 leti nazaj za 5k € zlata dobiš trenutno nekaj čez 8k€..pa lep dan
BB55240
31. 10. 2024 11.24
+1
Žal zivimo v kapitalizmu...Ko je marsikatere placa misija nemogoce za priti do lastnega stanovanja
džonborno
31. 10. 2024 11.23
+5
Vzet kredit brez euriborja, za garancijo pa nepremičnina ki jo kupiš. Če se preseliš na svoje, ti odpade strošek najemnine, ki je velikokrat višji od obroka. Potem pa molit, da bo inflacija čim večja!
Pa kaj
31. 10. 2024 11.18
+1
Popolnoma preprosto..drzava da brezobrestno posojilo za stanovanje/novogradnjo, ki ga povisuje le inflacija. Stanovanje imas lahko le eno. Ne smes preprodajati. Ob locitvi moras stanovanje prodati drzavi..
Old_geezer
31. 10. 2024 11.25
+2
Država da, ne smeš, moraš...bljak. ambicija biti tlačan.
medŠihtom
31. 10. 2024 11.17
+1
realno lahko upoštevate še povprečno najmanj dve ločitve tja do 55 leta, preživnine namesto varčevanja, delitev premoženja, po 55 letu pa kasneje samsko življenje kjer je sam ena plača pr bajti. na tak način pač ni variante, sploh ne z miselnostjo da je najbolši šiht tisti v javnem sektorju, ali nekje v pisarni nek marketing, brez strokovnih kompetenc, lol. v bodoče bo tako da, če ne pogruntaš neke novitete in jo tržiš s svolim podjetjem, in če ne znaš okoli sebe pogledat za poslovnimi priložnostmi in jih realizirat z dobičkom, je vse zastonj, življenje, ki ni življenje, je životarjenje iz meseca v mesec v poceni garsonjeri. mindset slovenčka ni naravnan v iznajdljivost ali podjetnost, pač pa v jamranje in sprijaznjenost z usudo hlapčka. to je realen problem. lahko gre hlapec iz štale v svojo državo, ampak hlapec iz glave ne bo šel kar tako.
tron3
31. 10. 2024 11.14
+11
To pa ja ni noben problem, včlaniš se v stranko in potem napreduješ po lestvici navzgor in kmalu imaš vse kar potrebuješ!!!!
la-cucaracha
31. 10. 2024 11.27
+1
v SDS kjer so celo poizkušali uvesti t.i. DEJMOKRATSI SKLAD pod nadtorom Janšota in Borisa
Hugh_Mungus
31. 10. 2024 11.14
+6
"Vezoviškova opozarja, da lahko denimo za bivanje porabimo do 20 odstotkov svojega proračuna". Aha, torej če imaš 2000 plače (redki), bi za stanovanje smeli potrošiti max 400 eur. Torej živeti v garsonjeri. Če sta par z istima plačama max 800, torej 2h sobno stanovanje. Kje živijo tile "strokovnjaki"?
slayer2
31. 10. 2024 11.10
+5
To je ratal misija nemogoče,razen,če imaš +3000€ neto plače!!!
Nikdar več
31. 10. 2024 11.08
-1
Davek bi morali plačevati le na prazne premičnine. Sicer pa, za vsako opeko, za vsak papir, okno.... ... je bil davek že plačan ob nakupu. Najboljše da plačujemo davke še na vse premičnine - kolesa, skiroje, pogalnjalčke, otroške vozičke,....
Nikdar več
31. 10. 2024 11.09
+2
la-cucaracha
31. 10. 2024 11.33
+1
Da so nepremičnine prazne je predvsem kriva država PRVA in edina nepremičnina bi morala biti OPROŠČENA vseh davkov razen NUSZ - tu se ve da gre za pluženje , vzdrževanje itd DRUGA , tretja , četrta bi MORALE BITI res kapitalno obdavčene
xkfr1
31. 10. 2024 11.07
+6
Bahahaha življenjsko naložbeno zavarovanje. To je najslabši možen način varčevanja. Samo, če bi mel doma v nogavici, je slabše. In pravita zanimive kriptoprojekte, no you morons. Bitcoin. Lahko data vsak mesec meni 50 EUR in jima upravljam konzervativen portfelj 50 % S&P 500 in 50 % BTC pa bosta na dolgi rok še vedno precej na boljšem. Za ta denar se lahko lepo napravim, jima govorim bedarije in kažem učene izračune. Mogoče na vsake toliko pošljem še kak optimističen email. Se pravi kot naši brokerji ;)
Hugh_Mungus
31. 10. 2024 11.12
+2
ETF niti omenili niso, kaj šele IBKR, namesto naših lokalnih kradljivcev. Eh