Infrastrukturni minister Kumer je povedal, da je ministrstvu pomembno, da opozorijo na velik pomen varčevanja z energijo. "To je tudi vseskozi pomemben ukrep Evropske komisije, ki ga naslavlja kot prvi ukrep v boju proti energetski draginji."
Vlada je po njegovih besedah tri tedne analizirala in nato sprejela 12 sklepov, ki naslavljajo priporočila za ravnanje in varčevanje v javnem sektorju. Poleti torej omejeno hlajenje in pozimi omejeno ogrevanje.
V stavbah javnega sektorja prostore ne bodo smeli ohladiti na manj kot 25 stopinj, ponoči in čez vikend pa ne na manj kot 28 stopinj. Pozimi bo obratno, javne urade bodo lahko ogrevali na največ 20 stopinj.
Dodal je, da je tudi sam v ožjem javnem sektorju testiral varčevanje z energijo in preveril, "kaj pomeni 25 stopinj v prostoru," in da je delo v takih temperaturah možno. S tem želi biti zgled ostalim podjetjem in širši industriji, je povedal.
Slovenija po njegovih besedah sledi programu Evropske komisije glede prihrankov in varčevanja z energijo. "S svojimi ukrepi smo naslovili klimatske razmere v času poletja in ukrepe, da se pravočasno pripravimo na sezono ogrevanja."
Poudaril je tudi pomen pospešitve zelene preobrazbe, ki si jo je koalicija zadala v pogodbi.
Javni sektor po besedah ministra zavzema od 5 do 10 odstotkov končne rabe energije, z ukrepi, ki jih predlagajo, ocenjuje, da bodo prihranili do 10 odstotkov energije, kar bi se nato v enem letu pretvorilo v prihranek nekaj deset milijonov evrov. Kar ni zanemarljivo, je dodal.
Pozval je tudi upravljalce stavb in klimatskih naprav, naj sisteme pregledajo sedaj in tudi pred zimo, da bodo sistemi dobro vzdrževani in pripravljeni na varčevanje.
O priporočilih za varčevanje so obvestili tudi vse organe v sestavi in širši javni sektor. V juliju in avgustu bodo naslavljali tudi ostale, predvsem z vidika, kako lahko vsak posameznik, širša skupnost in podjetniki pripomorejo k varčni rabi energije. "Priporočila bomo posredovali tudi lokalnim skupnostim, šolam in javnim zavodom, ki pa ne spadajo pod ožji državni sektor."
"Nadaljujemo tudi s sestanki za naslavljanje draginje. Tudi danes smo imeli sestanek. Ukrepi bodo iz več sklepov, in sicer bodo naslavljali varčevanje, zanesljivost oskrbe in energetsko draginjo. Pričakujem, da bo vlada ta teden na seji sprejela ukrepe najprej za električno energijo in jih v prihodnjih dneh v celoti predstavila," je dodal minister. Konkretnih rešitev ni želel komentirati, je pa dodal, da bodo ukrepi konkretni in 'precizni'.
Nabavne cene energentov na svetovnih trgih ostajajo na zgodovinsko visokih nivojih
Kot smo že poročali, se je nabavna cena električne energije od aprila lani, ko je bila okrog 50 evrov za megavatno uro, letos povzpela na okrog 200, za prihodnje leto pa cena trenutno znaša okrog 250 evrov. To pomeni, da se je cena elektrike na veleprodajnem trgu v enem letu zvišala za 400 odstotkov.
KOMENTARJI (508)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.