ukinitev programa

Sporna usoda zasebnih vrtcev: jih vlada res obsoja na propad z novim zakonom?

25. 04. 2025 06.00

Predlagana zakonodaja, ki naj bi spremenila financiranje zasebnih vrtcev, je povzročila ostro polemiko med ministrstvom in združenjem zasebnih vrtcev. Medtem ko ministrstvo trdi, da gre za urejanje javne mreže in dvomov o kakovosti, zasebniki opozarjajo, da bo ukinitev sofinanciranja uničila njihov sektor in omejila ustavno pravico staršev do izbire.

Več kot pol milijona priseljencev mora zapustiti ZDA

22. 03. 2025 08.17

Administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa je sporočila, da ukinja pravni status zaščite več kot pol milijona priseljencem s Kube, Haitija, Nikaragve in Venezuele, ki bodo imeli nekaj tednov časa, da zapustijo državo.

7500 zaposlenih v Volkswagnovem Audiju bo do leta 2029 ob službo

18. 03. 2025 06.00

Volkswagnov Audi bo do leta 2029 v Nemčiji odpustil do 7500 zaposlenih na področjih, kot sta administracija in razvoj. Ukrepi, ki so del Volkswagnovega programa zmanjševanja stroškov, naj bi jim prihranili milijardo evrov na leto.

Carine na uvoz jekla in aluminija slaba novica za slovenska podjetja

11. 02. 2025 10.55

Uvedba ameriških 25-odstotnih carin na uvoz jekla in aluminija, ki bo skladno z odločitvijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa v veljavo stopila 12. marca in bo veljala tudi za EU, je slaba novica, se strinjajo slovenska podjetja, ki se ukvarjajo z jeklom in aluminijem. Predvsem se bojijo še večjih pritiskov konkurence.

Ukinitev agencije Usaid: kakšne bodo posledice in koga bo najbolj prizadelo?

04. 02. 2025 16.25

Trumpov svetovalec za vladno učinkovitost Elon Musk je napovedal ukinitev ameriške agencije za mednarodni razvoj Usaid. Organizacija financira številne zdravstvene, humanitarne in druge projekte v vrednosti več deset milijard evrov letno. Kaj pomeni ukinitev organizacije in katere države bodo to najbolj občutile?

Trump zamrznil zvezno pomoč Američanom

28. 01. 2025 20.11

Predsednik ZDA Donald Trump je odredil zamrznitev več kot 3000 milijard evrov različnih oblik pomoči Američanom iz zveznega proračuna, kar so demokrati ostro kritizirali kot kršitev ustave in zakonov.

Pomilostitev napadalcev na kongres, umik iz WHO, izredne razmere na meji

21. 01. 2025 06.35

Ameriški predsednik Donald Trump je ob vrnitvi v Belo hišo podpisal več izvršnih ukazov. ZDA je ponovno umaknil iz Pariškega podnebnega sporazuma in Svetovne zdravstvene organizacije. Med drugim je v neposrednem televizijskem prenosu pomilostil skoraj 1600 obsojencev za napad na kongres in razglasil izredne razmere na južni meji z Mehiko. Mehiška predsednica je ob tem poudarila pomen podpisanih sporazumov in ne izjav. Kanada pa se je odzvala na morebitno ameriško sprejetje carin.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Cankarjev dom obiskali kriminalisti

13. 09. 2024 11.57

Po naših neuradnih informacijah so danes dopoldne kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada obiskali Cankarjev dom. Obisk policistov se je zgodil dva dni po objavi, da vodstvo Cankarjevega doma pod taktirko Uršule Cetinski že štiri mesece pred javnostjo skriva več spornih pogodb. Poleg tega smo razkrili tudi, da nekatere pogodbe sploh ne obstajajo, da so bili v Cankarjevem domu organizirani dogodki, za katere vodstvo ni izstavilo računa, in celo očitke, da si Cetinski z uslugami kupuje glasove članov sveta.

Simon Kardum odstopil kot član uprave RTVS

29. 12. 2023 16.29

Simon Kardum je odstopil kot član uprave Radiotelevizije Slovenija. V svoji odstopni izjavi je ocenil, da ni več v položaju, kjer bi lahko učinkovito prispeval k uresničevanju poslanstva in vizije javnega medijskega servisa ter uresničeval naloge, ki so pred njim, so sporočili z RTVS.

'Ukinili ne bomo nobenega programa nobenemu izvajalcu v nobeni regiji'

14. 12. 2023 16.39

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel po nekaterih kritikah in opozorilih zagotavlja, da ne bodo ukinili "nobenega programa nobenemu izvajalcu v nobeni regiji". Nasprotno, ker želijo izboljšati dostopnost, si bodo prizadevali za širitev programov z manj kot 0,2 tima, če tako narekujejo potrebe prebivalstva, je napovedala.

Odbor DZ za dodatne ukrepe za ekonomsko stabilnost RTVS

06. 12. 2023 14.25

Odbor državnega zbora za kulturo, ki je obravnaval finančni položaj Radiotelevizije Slovenija (RTVS), je z devetimi glasovi za in tremi proti sprejel sklep, s katerim podpirajo prizadevanja ministrstva za kulturo, da v dialogu z vodstvom javne radiotelevizije pripravi dodatne ukrepe za ekonomsko stabilnost in neodvisnost zavoda.

Predvidena izguba RTVS ob koncu leta 10,5 milijona evrov

22. 11. 2023 21.55

Svet Radiotelevizije Slovenija se je seznanil s poslovanjem zavoda v prvih devetih mesecih in oceno poslovanja do konca leta. Do oktobra je imel zavod 7,2 milijona evrov izgube in ocenjujejo, da bodo leto končali z 10,5 milijona evrov izgube. Med ukrepi, ki bi lahko sledili, so ukinitev organizacijske enote glasbena produkcija, ukinitev informativnega programa drugega programa TVS, ukinitev regionalnega programa radia in televizije Koper, ukinitev regionalnega programa radia in televizije Maribor, ukinitev mediateke ...

Kakšna bo nova zdravstvena strategija?

11. 09. 2023 15.48

Kakšne so smernice zdravstvene politike za leti 2024 in 2025, ki jih je pripravilo ministrstvo za zdravje? Neuradni dokument med drugim predvideva povečanje ekip v ambulantah družinske medicine, ukinitev stopnje nujnosti napotnic zelo hitro ter uvajanje plačevanja po kakovosti. Pripravlja se tudi platforma za samotriažo pacientov, kjer bodo lahko preverili svoje simptome pred vzpostavljanjem stika z zdravstveno službo.

Golob: Ministrov odhod je logičen in pričakovan

07. 07. 2023 15.16

Danijel Bešič Loredan po dobrem letu dni zapušča položaj ministra za zdravje. Premier Robert Golob mu je predložil odstopno izjavo, minister pa jo je podpisal. Golob je dejal, da imata z Bešičem Loredanom na temo krepitve javnega zdravstvenega sistema različne poglede, zato je bil ministrov odhod po premierjevih besedah logičen in pričakovan.

'Kvantitativno ocenjevanje je kruto'

23. 06. 2023 06.00

Javna razprava o reformi osnovnega šolstva postaja vse bolj vroča. Država bi prevetrila predmetnike, več bi bilo športa in tujih jezikov. Socialna psihologinja, zaslužna profesorica dr. Mirjana Ule, pa poudarja, da ni težava v kurikulu, saj da so drugi problemi v šoli bolj pereči. Politika se pogosto nanaša le na rezultate faktografskega znanja, medtem ko so rezultati pri duševnem zdravju otrok katastrofalni. Meni tudi, da je kvantitativno ocenjevanje kruto in da so s tem, ko je vse odvisno zgolj od ocen, prikrajšani vsi otroci. Prepričana pa je še, da je treba učiteljem vrniti avtonomijo in svobodno odločanje.

Logarjeva platforma: 'Zdaj je to krožek. Če zapusti SDS, pa resen politični projekt'

29. 05. 2023 16.31

Poslanec SDS Anže Logar je v zadnji javnomnenjski raziskavi, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli v inštitutu Mediana, zdrsnil s položaja najbolj cenjenega politika v državi, vlada Roberta Goloba pa je stabilizirala javno podporo. Politična in ideološka trenja v državi, težo reform, ki visijo nad vlado, in ozadje, kot pravi prvak SDS-a Janez Janša: "dobrodošle popestritve v slovenskem političnem prostoru", smo pretresali v tokratni epizodi Popkasta z odgovorno urednico in direktorico informativnega programa POP TV Tjašo Slokar Kos ter direktorico in urednico portala N1 Katjo Šeruga.

Nika Kovač: Bojim se nedelje

25. 11. 2022 14.36

Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, velja za neustrašno. Fizični napad, katerega tarča je bila pred kratkim, je pri njenih prizadevanjih ni ustavil, pač pa jo je le še bolj spodbudil. Boji pa se nedelje. Dneva, ko si želi, da bi Slovenci in Slovenke na referendumu o RTV Slovenija glasovali ZA in s tem znova pokazali, v kakšni državi si želijo živeti. Pojasnila nam je, kaj pravzaprav pomeni glas za in zakaj je tako pomembno, da ga ljudje oddajo.

Grah Whatmough: Namen zakona o RTV je nastavitev vladi poslušnih ljudi

25. 11. 2022 14.35

Pred nedeljskim referendumom o Zakonu o RTV Slovenija smo želeli govoriti z direktorjem Televizije Slovenija Urošem Urbanijo, vendar se ta na našo prošnjo za intervju ni odzval. Dan pred volilni molkom objavljamo del pogovora z generalnim direktorjem Radiotelevizije Slovenija Andrejem Grahom Whatmoughom, ki je sicer na vprašanja odgovarjal kot fizična oseba.

'Novinarji bodo z aktom o svobodi medijev bolje zaščiteni'

16. 09. 2022 13.33

Vlade v državah članicah nelegitimno vohunijo za novinarji in politiki, opozarja evropska poslanka Sophie in 't Veld, ki pričakuje ukrepanje Evropske komisije. Evropska komisarka za vrednote in podpredsednica komisije Vera Jourova pa novinarjem sporoča, da bi bili lahko v kratkem bolje zaščiteni pred napadi in ovirami, ki jim onemogočajo svobodno opravljanje dela.

Urbanija dobil podporo programskega sveta, Greblo ne

07. 07. 2022 17.38

Kandidata za direktorja javne televizije, Uroš Urbanija in Patrik Greblo, sta iskala predhodno soglasje programskega sveta RTVS za imenovanje na izpraznjeno mesto. Dobil ga je le Urbanija. Tako so mu zdaj na široko odprta vrata do direktorskega stolčka, škarje in platno pa ima v rokah Grah Whatmough, ki je napovedal, da bo končno odločitev sprejel sam. Novinarske organizacije ob tem opozarjajo, da je Urbanija neprimeren kandidat.

Ostri odzivi na krčenje dopisništev, Fajonova na direktorja naslovila pismo

16. 06. 2022 19.37

V Društvu novinarjev Slovenije so se ostro odzvali na predlog krčenja oziroma zapiranja nekaterih dopisništev RTVS. Kot so poudarili, predlog kaže na nerazumevanje pomena RTVS kot javnega medija, ki zagotavlja obveščenost državljanov tudi o dogodkih v tujini. Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon je medtem na generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha naslovila pismo. Izrazila je zaskrbljenost in direktorja pozvala k ponovnemu razmisleku.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?

14. 05. 2022 07.41

Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Danska je prva država, ki je ustavila program cepljenja proti koronavirusu

28. 04. 2022 20.47

Prva država, ki je ustavila svoj program cepljenja proti covidu-19, je postala Danska. Kot pojasnjujejo, so cepljenje ustavili, ker je virus trenutno pod nadzorom. Vendar pa ob tem poudarjajo, da je cepljenje ustavljeno le začasno ter da bodo jeseni najverjetneje znova nadaljevali s programom. Virus namreč še naprej mutira, po napovedih pa naj bi se količina virusa v populaciji jeseni znova povečala.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?

12. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

Mesec: Levica je orodje, s katerim poskušamo svet spreminjati na bolje

05. 03. 2022 14.26

Koordinator Levice Luka Mesec je na kongresu stranke dejal, da je Levica orodje, s katerim poskušajo svet okoli nas spreminjati na bolje. Hkrati je zatrdil, da razume tiste, ki so od njih pričakovali več, a ocenjuje, da so glede na število poslancev v DZ dosegli veliko. Na volitvah bodo stavili tudi na to, da bo država dobila vlado z Levico.

Primer Đoković: Sodniki zavrnili pritožbo, Novak na poti v domovino

16. 01. 2022 06.00

Zaslišanje v primeru Novak Đoković se je zaključilo. Trije sodniki so odločili, da bodo potezo pristojnega ministra Alexa Hawka, ki je Srbu preklical vizo, potrdili. Končno odločitev so sporočili v nedeljskih jutranjih urah. Srb je moral zapustiti Avstralijo in je že na letalu za Dubaj, državi pa bo moral plačati tudi odškodnino. Njegovi odvetniki so namignili, da se na zadnjo odločitev ne bodo pritožili, kar je Đoković v izjavi za javnost že potrdil.

Okužbe tudi med zaposlenimi v zdravstvu, v UKC Ljubljana 239 okuženih in v karanteni

07. 01. 2022 13.06

Okužbe z novim koronavirusom se širijo tudi med zdravstvenimi delavci. Nekatere bolnišnice poročajo o povečani odsotnosti kadra zaradi covida, denimo v UKC Ljubljana je 109 zaposlenih v karanteni, 130 jih je okuženih. V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije pa svarijo, da ob povečanju karanten zaposlenih obstaja nevarnost, da bo treba zmanjšati nastanitvene zmogljivosti z zapiranjem oddelkov in bivalnih enot v domovih za starejše.

Pomanjkanje kadra: tujci na delo raje v Nemčijo, tudi študentov vedno manj

05. 01. 2022 18.32

Moralo bi biti več ustreznih in hitrih rešitev za že kar zaskrbljujoče pomanjkanje slovenskega kadra pri kar 108 od skupno 177 registriranih poklicev. Dobra polovica slovenskih delodajalcev široko kadrovsko vrzel že zdaj krpa s tujo delovno silo in študenti. A delavcev primanjkuje tudi pri njih, državni ukrepi s štipendiranjem izobraževalnih programov za deficitarne poklice, kot so denimo pek, voznik in mehanik, pa so za zdaj, kot kaže, še neučinkoviti.