Stavkovni odbor novinarskih sindikatov na Radioteleviziji Slovenija se je v sredo odločil, da stavko nadaljuje v ponedeljek od 14. do 23. ure, ko bo tudi seja programskega sveta zavoda.
"Generalni direktor javnega zavoda Andrej Grah Whatmough s svojimi pomočniki in z zgrešeno programsko politiko nadaljuje razgradnjo javnega medija in krni ugled javne radiotelevizije v javnosti," so poudarili v Koordinaciji novinarskih sindikatov RTVS.
Potem ko je programski svet zavoda novembra lani sprejel programsko-produkcijski načrt zavoda za letos, s katerim je informativni program Televizije Slovenija (TVS) "osiromašil in degradiral", Grah Whatmough zdaj programskemu svetu predlaga še krnitev in ukinitev nekaterih dopisništev v tujini, so opomnili.
Kot so navedli, so bili v stavkovnem odboru nad novico o predlaganem krčenju oziroma zapiranju dopisništev v Moskvi, Berlinu, Bruslju, Rimu in Vatikanu šokirani, saj po njihovi oceni pomeni dokončen izbris televizijskega informativnega programa, nadaljnje krnjenje zunanjepolitičnih vsebin na javni RTV in uničevanja poslanstva javnega medija.
Enako menijo tudi v Društvu novinarjev Slovenije. Prepričani so, da je morebitno ukinjanje mednarodnih dopisništev v nasprotju z zakonom o RTVS. Ta v prvi alineji člena, ki opredeljuje javno službo, določa, da javni medij omogoča "zagotavljanje verodostojnih in nepristranskih informativnih oddaj, s katerimi celovito obvešča (...) o pomembnih dogodkih v preostalih evropskih državah, zlasti članicah Evropske unije, o pomembnih svetovnih temah tako, da posredovane vsebine omogočajo objektivno javno obveščenost državljanov Republike Slovenije ..."
Utemeljevanje krčenja dopisniške mreže z racionalizacijo stroškov je po njihovi oceni kratkovidno, saj ne zajema presoje posledic za ugled javnega medija, za njegovo verodostojnost, zaupanje javnosti, posledično pa za gledanost in poslušanost. "Padec slednjih pa zagotovo ne pomeni nič dobrega za prihodkovno stran zavoda, ki bo nižje stroške iz naslova dela bržkone kmalu beležil tudi na račun številnih odhodov novinarjev zaradi okoliščin, v katerih delajo in zaradi katerih tudi stavkajo."
Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon je medtem na direktorja RTV Slovenija naslovila pismo. Nad njegovimi predlogi je zaskrbljena. Razvejana mreža dopisništev po njeni oceni pomembno dopolnjuje naša zunanjepolitična prizadevanja, predvsem pa povečuje osveščenost državljanov o dogajanju v svetu.
"Kot nekdanja dopisnica RTV Slovenija v Bruslju pa tudi dobro vem, kaj pomeni spremljati dogajanje v srcu Evropske unije od blizu. Vem, kaj pomeni imeti dobre stike in mrežo, ki zagotavljajo ažurno in celovito obveščanje slovenske javnosti o dogajanju v Evropski uniji."
Skrbi jo tudi novica o ukinitvi dopisništev v Moskvi in Rimu. "Rusijo, svetovno velesilo, ki je v luči ukrajinske vojne trenutno še bolj aktualna kot sicer, ne gre razumeti, če nimamo informacij s terena, iz prve roke."
Sprašuje se, kdo bo slovensko javnost obveščal o dogajanju v svetu, če bo RTV slovenske dopisnike poslala domov. Direktorja je pozvala k ponovnemu razmisleku. "Kajti ne gre le za ugled Slovenije v svetu, gre za odgovornost do naših državljanov, Slovenk in Slovencev, ki si zaslužijo kakovostne in poglobljene informacije iz Evropske unije in sveta," je še poudarila Fajonova.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.