Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je na izredni seji razpravljal o predlogu generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha, naj poda predhodno soglasje k imenovanju na mesto direktorja televizije za oba prijavljena kandidata, to sta Patrik Greblo in Uroš Urbanija. Podporo je dobil le slednji.
Po poročanju spletnega portala rtvslo.si je Urbanija dobil 17 glasov, Greblo pa 13, kar pomeni, da sta mu zmanjkala dva glasova. Urbaniji so torej zdaj na široko odprta vrata do direktorskega stolčka, škarje in platno pa ima v rokah Grah Whatmough, ki je napovedal, da bo končno odločitev po pogovoru z njim sprejel sam. S Kolodvorske so še sporočili, da se bo Grah Whatmough z Urbanijo pogovoril prihodnji teden.
Urbanija je v predstavitvi svojega programa dela kot poglavitno nalogo omenil izboljšanje odnosov na nacionalni televiziji. Po njegovih besedah je zelo pomembna organizacija dela. Prepričan je namreč, da nekateri pregorevajo, drugi pa imajo še kar nekaj manevrskega prostora za delo. Nacionalna televizija mora delovati kot celota, je pozval.
V odgovoru programskemu svetniku Ivanu Štuhecu o analizah poročanja TVS, ki jih je opravljal urad vlade za komuniciranje (Ukom) v času njegovega vodenja urada, je izrazil prepričanje, da nikakor ni šlo za žaljenje. Pač pa je šlo za iskanje najboljših rešitev, v čemer vidi pozitivni prispevek. Pričakoval bi, da se več razpravlja o standardih poročanja. Medijske hiše so po njegovih besedah močne toliko, kot je močno zaupanje javnosti v njih. Do analiz, ki so jih videli kot pritisk na novinarsko avtonomijo, so bili sicer kritični tako v vrstah novinarjev RTVS kot v novinarskih organizacijah.
Programski svetnik Sašo Hribar, ki je v svetu predstavnik zaposlenih, pa je spomnil na ukinitev številnih uveljavljenih oddaj v zadnjem času in uvedbo novih. Na vprašanje o tem je Urbanija dejal, da je zagovornik evolucijskih in ne radikalnih sprememb. "Treba se je držati zastavljenih smernic, spreminjati pa tam, kjer bi stvari lahko delovale bolje," je dejal.
V odgovoru vsem, ki jih je zanimalo njegovo stališče o vladnem predlogu novele zakona o RTVS, s katerim želi aktualna vlada depolitizirati RTVS, pa se je strinjal, da zakon potrebuje spremembe. Vendar pa je po njegovem veliko vprašanje, ali je primerno "tako radikalno in na vrat na nos" posegati v javni zavod. Ustroj RTVS, ki predstavlja vse državljane, bi se moral spreminjati skozi premišljene spremembe, je menil.
Koordinacija novinarskih sindikatov: Urbanija najbolj neprimeren kandidat za vodenje TVS
Predsednica koordinacije Helena Milinković je v odzivu za medije zapisala, da sta kandidatura in izbor Urbanije za direktorja TVS pričakovana že od poteka njegovega mandata na Ukomu in s koncem mandata prejšnje vlade. Pričakujemo, da se bodo razmere na televiziji zdaj še zaostrile, je dodala.
"Po našem mnenju je najbolj neprimeren kandidat, ki bi ga lahko radiotelevizija imela na katerem koli mestu, kaj šele na mestu direktorja televizije v tem trenutku. Znan je kot rušilec in tisti, ki razkraja javni medij, in ne kot tisti, ki ga poskuša graditi ali delovati v njegovem interesu," je zapisala predsednica koordinacije. Po njenih besedah so njegove reference že precej poznane tudi javnosti.
Opozorila je, da ima Urbanija temačno preteklost v javnih medijih, saj so mu očitali šikaniranja in pritiske na podrejene. Spomnila pa je še na njegovo vlogo v zadnjem letu, "ko je kar urednikoval kot direktor Ukoma in analiziral poročanje novinarjev v vseh informativnih oddajah Radia in Televizije Slovenija".
Nespodobnost, nekompetentnost in konflikt interesov
Imenovanju Urbanije nasprotujejo tudi v Društvu novinarjev Slovenije (DNS). Menijo namreč, da je nedopustno z več vidikov. Prvi je po njihovih navedbah konflikt interesov, saj bo nekdanji vladni piarovec s tem nadrejen tudi informativnemu programu TVS.
Drugi, neposredno povezan s prvim, je nespodobnost. "Urbanija je bil tisti vladni uradnik, ki je posegal v uredniško in novinarsko avtonomijo RTVS z neposrednimi pritiski v obliki svojih 'analiz' poročanja. Zdaj pa bo torej prevzel vodenje tudi uredniško-novinarske ekipe, ki jo je kritiziral, in bo celo s pozicije neposrednega šefa in z vzvodi, ki so na voljo delodajalcu, lahko dodatno pritiskal na novinarje, da bodo delali po njegovem nareku," so zapisali v DNS.
Tretji vidik je po navedbah DNS njegova nekompetentnost, saj nima zadostnih strokovnega znanja za vodenje tako pomembne in obsežne produkcije, kot so vse vsebine javne televizije. Svoje nerazumevanje in nepoznavanje televizijskega novinarstva je dokazal tudi s tako imenovanimi analizami. Jasno je tudi, da ne uživa podpore novinarskega kolektiva, ki trenutno stavka prav zaradi tega, ker mu vodstvo ne zagotavlja avtonomije in možnosti profesionalnega dela, so poudarili v društvu.
Ob tem so še spomnili, da je Urbanija človek, ki je na čelu vladnega urada za komuniciranje za več kot 300 dni prekinil zakonsko zahtevano financiranje javne službe STA in jo skoraj spravil v stečaj.
Zato ocenjujejo, da predstavlja grožnjo neodvisnemu in profesionalnemu novinarstvu, ki je temelj informativnega programa javne radiotelevizije. Generalnega direktorja RTVS pozivajo, da prevzame odgovornost in pri svoji presoji o imenovanju vsaj tokrat ravna apolitično, prisluhne novinarski stroki, in ne prispeva k dodatnemu nižanju ugleda javnega zavoda z imenovanjem Urbanije na mesto direktorja TVS.
KOMENTARJI (409)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.