trošenje

Čarobnost narave: univerzalni antidepresiv

22. 01. 2025 19.00

Kako si lahko človek osvetli temne zimske dni? Eden najboljših nasvetov je z gibanjem in igro na prostem. In v tem času lahko to doživite v osrčju Triglavskega narodnega parka, kjer se skriva ena najlepših ledeniških dolin. V dolini Tamar zima še ni rekla zadnje besede, zato se je tja podala tudi naša Anamarija Ficko in to kar na sankah, ob povratku v dolino pa se je preizkusila še v vadbi, ki je odlična za trošenje kalorij in je pravi antidepresiv.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere

16. 11. 2024 16.14

Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

V NSi razočarani nad vladnim predlogom, SD želi dodatna usklajevanja

03. 09. 2024 16.24

V Novi Sloveniji so razočarani nad vladnim predlogom davčnih sprememb. "Po dveh letih in treh mesecih te vlade smo prišli od velikih obljub do popolnega niča," meni poslanec Jernej Vrtovec. S predlaganim davčnim svežnjem niso povsem zadovoljni niti v koalicijski SD, zato pričakujejo dodatna usklajevanja.

Banka Slovenije zvišala napoved gospodarske rasti

11. 06. 2024 12.11

Banka Slovenije je napoved letošnje gospodarske rasti zvišala na 2,5 odstotka, potem ko je decembra lani napovedala 2,2-odstotno rast. Napoved za prihodnje leto je prav tako zvišala za 0,3 odstotne točke na 2,6 odstotka. Inflacija se bo umirila bolj od prejšnje napovedi; letos naj bi dosegla 2,4 odstotka, nato naj bi se zvišala na tri odstotke.

Stojmenova Duh po burni razpravi ostaja ministrica

28. 03. 2024 06.15

Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je v DZ uspešno prestala interpelacijo, ki jo je proti njej vložila SDS. Za njen odhod je glasovalo 31 poslancev, 42 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Stojmenova Duh tako ostaja na ministrskem položaju. Razprava je bila sicer zelo burna in polemična. Ali gre opoziciji v nos zato, ker je ženska in - kot se je izrazila sama - "čefurka"? V debati pa poleg seksizma in nacionalizma celo o krščanstvu, spovedi in žaljenju verskih čustev.

Zavarovalnice lani s 180 milijoni evrov dobička, a premije se dražijo

06. 10. 2023 06.00

Zavarovalništvo je močna gospodarska panoga, vsako leto se v njej "obrne" več milijard evrov denarja. Lani so zavarovalnice ustvarile skupaj skoraj 180 milijonov evrov dobička, člani uprav štirih največjih zavarovalnic, ki obvladujejo več kot 80 odstotkov trga, pa so prejeli več kot štiri milijone evrov bruto. Zavarovalnice imajo v lasti tudi za 6,6 milijarde različnih naložb. Zavarovanja se dražijo, v zadnjem letu bolj od rasti plač in inflacije. Bodo letošnja izplačila škod v prihodnjem letu pognala premije v nebo? Si bomo ob vse višjih premijah lahko zavarovanje privoščili tudi v prihodnje?

Hitri in varni krediti za nekomitente

17. 08. 2023 11.49

Med novonastalimi alternativami običajnim bančnim produktom je ena od posebnih inovacij, ki je bila med uporabniki bančnih storitev še posebej dobro sprejeta, koncept hitrih posojil.

Gospodinjstva manj trošijo, gospodarska rast se umirja

15. 11. 2022 14.23

K močni umiritvi gospodarske rasti v tretjem četrtletju je bistveno prispevala umiritev potrošnje gospodinjstev, so zapisali v Banki Slovenije. Negativna gibanja se še niso odrazila na trgu dela, kjer razmere ostajajo izrazito ugodne, so zapisali v centralni banki, kjer v zadnjem četrtletju pričakujejo nadaljevanje skromne gospodarske aktivnosti.

'Šele ko bo razglašena kriza, bodo ukrepi obvezni. A to zimo ne kaže na to'

04. 11. 2022 06.00

Prihaja ohladitev, zdaj bo treba zares kuriti in ogrevati. Deležni smo bili poziva: "Nižajte temperaturo, prihranite 15 odstotkov elektrike in plina." Večina slovenskih mest se sicer ne bo odpovedala prazničnim okrasitvam, rdeči alarmi pa medtem že zvonijo v vrtcih, šolah in drugih javnih zavodih. Jih je vlada pri spopadanju z draginjo spregledala? Tudi to je bilo slišati na seji parlamentarnih odborov, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Bi se lahko prevalili na starše? Generalni direktor direktorata za energetiko Hinko Šolinc pravi, da ne in ob tem zagotavlja, da bodo ukrepi postali obvezni, šele ko bo razglašena kriza. Kar pa trenutno ni.

Okoljske rešitve: svetovalec za podnebne spremembe in referendum o nuklearki

20. 10. 2022 16.39

Poleti dolgotrajna suša, jeseni pa obilne padavine in poplave. Ekstremne vremenske razmere prizadenejo vse več ljudi, zato tudi politika ni več imuna na podnebno in okoljsko problematiko. Poletje in jesen pa sta tudi v znamenju energetske draginje, zato so se že pred meseci pojavili prvi politični pozivi k varčevanju z energijo, da nas pozimi ne bo zeblo. Evropske države želijo z ukrepi omejiti cene energentov in najti razpršene vire energije. Kandidate in kandidatki smo zato vprašali, kako bi v novi vlogi naslavljali perečo okoljsko problematiko, ali zaradi zaostrovanja na energetskem trgu tudi sami več varčujejo in ali podpirajo drugi blok Jedrske elektrarne Krško?

Novakova: Stranka SDS očitno ne more razumeti, da ni več v vladi

14. 10. 2022 06.00

"To bo referendum o vladi, za napad na vlado gre, za nerazumevanje in nespoštovanje rezultata državnozborskih volitev 24. aprila," tako težke so bile besede predsednika vlade Roberta Goloba in šefa poslanske skupine Gibanja Svobode Boruta Sajovica po tem, ko je Janševa SDS v parlament vložila pobudo za tri referendume, o RTV, zakonu o vladi in dolgotrajni oskrbi. Branko Grims iz SDS koaliciji glede referendumov očita dvojna merila, Tereza Novak iz Gibanja Svoboda pa je dejala, da stranka SDS očitno ne more razumeti, da ni več v vladi.

Potrjen predlog rebalansa: načrtovani primanjkljaj več kot dve milijardi evrov

07. 09. 2022 18.15

Vlada je potrdila predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna. Prihodki so načrtovani v višini 12,54 milijarde evrov, kar je približno milijardo več kot v veljavnem proračunu, zgornja meja odhodkov pa je 14,60 milijarde evrov ali okoli 600 milijonov evrov več. Načrtovani primanjkljaj je tako nekaj nad dvema milijardama evrov.

Bešič Loredan po očitkih: Zdaj bo vsebina, prej je bila prazna vreča

03. 08. 2022 06.00

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan opozarja, da bolnišnice porazno črpajo sredstva za investicije, ki so jim na voljo. S strani urada za nadzor kakovosti in investicij v zdravstvo je bilo še opozorjeno, da milijoni evrov, ki bi lahko prinesli nujne izboljšave za paciente, ki čakajo v nesprejemljivo dolgih čakalnih vrstah, ostajajo neporabljeni. Nasprotno pa so se na ministra usuli očitki skupine zdravnikov, zbranih v skupini Zdravstvo.si, ki trdijo, da so z umikom novele zakona o javnem naročanju stopili v smer korupcije in dogovorne ekonomije v slovenskem državnem zdravstvu. Eden izmed njih, Marko Noč, opozarja tudi na preplačila pri nabavi žilnih opornic.

Gospodinjstva pod vse večjim pritiskom inflacije

15. 07. 2022 12.25

Rast domače potrošnje je spomladi ostala visoka. Na potrošnjo gospodinjstev so ugodno vplivali sprostitev epidemičnih ukrepov, unovčevanje bonov in rekordno visoka zaposlenost. Kupna moč gospodinjstev je sicer pod vedno večjim vplivom naraščajočih cen, zlasti energentov in hrane, v najnovejši izdaji Ekonomskega ogledala ugotavlja Umar.

Cene naraščajo, katere naložbe se kljub temu izplačajo?

25. 05. 2022 12.43

Cene življenjski potrebščin občutno naraščajo. Letna inflacija je aprila dosegla 6,9, mesečna 2,6 odstotka. S podobno situacijo smo se nazadnje spoprijeli septembra 1992. Kaj ta inflacija pravzaprav pomeni, kako vpliva in še bo vplivala na potrošnike? Ali bomo manj trošili in skušali vsak evro privarčevati? Ali se bomo odpovedali zgolj določenim dobrinam in 'luksuzu', denimo počitnicam, ker so cene turističnih paketov in letalskih kart poletele v nebo? Se v turbulentnih časih visoke inflacije sploh izplača investirati? Pogovarjali smo se s strokovnjakoma za ekonomijo.

Konec sveta, kot ga poznamo?

01. 05. 2022 12.21

Dramatična sprememba na slovenskem političnem parketu bo še nekaj časa zaposlovala tako politiko kot družbo. Medtem pa dogajanje v Evropi in svetu, politično in gospodarsko, teče naprej. Prav tako dramatično. In to bo na našo prihodnost vplivalo ravno tako kot strankarske predvolilne obljube.

Opozicija pozdravlja regulacijo cen in koalicijo poziva, naj ne sprejema novih zakonov

14. 03. 2022 17.24

Predstavniki opozicijskih strank pozdravljajo napoved predsednika vlade Janeza Janše o regulaciji maloprodajnih cen naftnih derivatov z namenom blaženja krize zaradi vse dražjih goriv. Po mnenju opozicije je to korak v pravo smer, ob tem pa apelirajo na vlado in koalicijo, naj pred volitvami ne sprejema finančno nevzdržnih zakonov.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'

13. 03. 2022 08.21

Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

Banka Slovenije: Zaradi vojne v Ukrajini se tveganja za slovensko gospodarstvo povečujejo

04. 03. 2022 17.36

Na podlagi visoke gospodarske rasti konec leta 2021 in dodatnih ukrepov vlade bi lahko Banka Slovenije občutno zvišala napovedi za letos, toda nadaljnji razvoj gospodarskih gibanj je zaradi dogajanja v Ukrajini zelo nepredvidljiv. Za zdaj je njegov vpliv na slovensko gospodarstvo in inflacijo še razmeroma omejen, se pa tveganja povečujejo.

Januarja ob rasti cen energentov in hrane okrepljena inflacija

15. 02. 2022 15.26

Kot ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj, se je inflacija januarja ob hitri rasti cen energentov, hrane in storitev precej okrepila. Še naprej se krepijo tudi cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev.

Banka Slovenije napoved gospodarske rasti za letos zvišala, za drugo leto znižala

17. 12. 2021 11.51

Banka Slovenije Sloveniji za letos napoveduje gospodarsko rast v višini 6,7 odstotka, kar je 1,5 odstotne točke višje, kot je predvidevala junija. Za prihodnje leto je napoved rasti znižala s 4,8 na 4,0 odstotka, za leto 2023 pa jo je povišala s 3,1 na 3,3 odstotka.

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije

02. 12. 2021 12.52

Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

DZ končal obravnavo proračunskih dokumentov

17. 11. 2021 16.27

Državni zbor se je seznanil še s predlogom zakona o izvrševanju proračunov za leti 2022 in 2023, v katerem sta med drugim zapisana zvišanje povprečnine za občine ter višina letnega dodatka upokojencem. S tem je končal obravnavo proračunskih dokumentov, glasovanje pa je napovedano v četrtek. Po tem, ko naj bi se prihodnje leto proračunski primanjkljaj z letošnjih štirih milijard evrov spustil na 2,47 milijarde evrov, se bo ta čez dve leti še dodatno znižal, in sicer na 1,52 milijarde evrov. Marsikateri opozicijski poslanec tega ne verjame. "Gre za nadaljevanje popolnoma zgrešene fiskalne politike te vlade," so kritični v Levici.

Amandma za nov vodni vir v Anhovem ima podporo dela koalicije

17. 11. 2021 13.14

Poslanke in poslanci razpravljajo o proračunih za leti 2022 in 2023, razprava pa se večinoma vrti okoli velikega primanjkljaja. Opozicija vladi očita neodgovorno trošenje. So pa v NSi napovedali podporo nekaterim opozicijskim dopolnilom, med drugim naj bi zagotovili tudi denar za vodni vir v Anhovem.

Fiskalni svet: ključni razlog za povečanje izdatkov je izplačilo covidnih dodatkov

03. 11. 2021 18.44

Kam je šel denar, ki smo si ga izposodili predvsem za boj proti pandemiji (zanj smo do zdaj namenili 4,7 milijarde evrov) in kako ga bomo vrnili? Minister za finance je pred časom dejal, da bomo ta primanjkljaj nadomestili s polno zaposlenostjo in gospodarsko rastjo, a fiskalni svet opozarja, da so izračuni nerealistični. Trenutno smo pri 86 odstotkih javnega dolga glede na bruto domači proizvod, medtem pa je odbor za finance obravnaval proračuna za letos in prihodnje leto, ki predvidevata povečanje izdatkov.

Proračun 2021: v letošnjem letu občutno večja poraba od načrtovane

28. 09. 2021 19.53

Občutno večja poraba od načrtovane v letošnjem letu, še večja v prihodnjem, nato pa manjši popravek navzdol v letu 2023. To so ključni poudarki popravkov aktualnih treh proračunov. Ministrski zbor naj bi jih dokončno potrdil v sredo, saj jih mora najkasneje do petka poslati v državni zbor. Fiskalni svet pa že opozarja, da je pospešeno trošenje lahko nevarno, sploh v času, ko se bližajo volitve.

Prihodek gospodinjstev lani višji za 3,8 odstotka, trošili smo občutno manj

04. 05. 2021 12.13

Državni ukrepi na trgu dela, povezani s koronavirusom, so lani omogočili nadaljnjo rast razpoložljivega dohodka gospodinjstev. Ta se zlasti zaradi ukrepov proti širjenju virusa ni močneje prelil v potrošnjo, ampak v večje varčevanje. Vloge gospodinjstev so se v bankah povečale na rekordnih 23 milijard evrov, ugotavlja Banka Slovenije.

Umar napoved letošnje rasti BDP zvišal na 4,6 odstotka

24. 03. 2021 22.37

Umar je zvišal napoved gospodarske rasti. Sloveniji za letos po novem napoveduje 4,6-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), potem ko je v zimski napovedi pričakoval 4,3-odstotno rast. Za 2022 napoveduje 4,4-odstotno rast BDP, za 2023 pa 3,3-odstotno. Z Umarjevo spomladansko napovedjo se je danes seznanila vlada.

BDP lani upadel za 5,5 odstotka

26. 02. 2021 11.14

Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) Slovenije se je lani po prvi oceni statističnega urada zmanjšal za 5,5 odstotka. Občutno se je zmanjšala domača potrošnja, k padcu gospodarske aktivnosti je prispevalo tudi zmanjšanje zunanjega povpraševanja. V zadnjih treh mesecih leta je bil medletni padec BDP 4,5-odstoten.

Gospodarske posledice zajezitvenih ukrepov v drugem valu manjše kot spomladi

14. 01. 2021 09.42

Gospodarske posledice zajezitvenih ukrepov v drugem valu epidemije covida-19 so manjše kot spomladi, vendar pa tudi bolj osredotočene na storitvene dejavnosti, ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Trošenje gospodinjstev se je oktobra in novembra ob zaostritvi ukrepov močno zmanjšalo, povečalo pa se je njihovo varčevanje.