Ko govorimo o skoraj 50 milijonih evrov iz evropskega sklada za energetsko sanacijo UKC Ljubljana, pravzaprav govorimo o zamenjavi fasade, izolacije, zamenjavi oken, ureditvi strehe, delno tudi o ureditvi prezračevanja in pa delni ureditvi dvigal, je junija povedal generalni direktor UKC Ljubljana Jože Golobič.
A je ta trenutek počrpan manj kot odstotek tega denarja pravijo na ministrstvu. Čas za črpanje pa gre h koncu. "Ne nameravamo in si niti ne želimo iskati krivca za to. Naša naloga je, da do okvirnih in predvidenih časovnic počrpamo kar se da največ," pa pravi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan.
Matematika je namreč preprosta, če sredstev, ki so na voljo iz evropskih skladov, ne bomo počrpali "bo treba dofinancirati iz integralnega proračuna", pa pravi v.d. direktorja Urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu na ministrstvu za zdravje Aleš Šabeder.
Sploh, če se potrdi sumi, da je pri razpisu za obnovo UKC Ljubljana prišlo do korupcijskih tveganj. "V primeru, da bi se ugotovila kakršna koli nepravilnost ali korupcija, pogodba seveda pade, s tem pa tudi črpanje sredstev," še pravi Šabeder.
A ne samo UKC Ljubljana. Zamuja tudi črpanje sredstev pri drugih projektih. "Potem je ureditev prostorov za namene negovalne bolnišnice UKC Maribor, ureditev stavbe ZVD v UKC Ljubljana, energetska sanacija splošne bolnišnice Nova Gorica, obnova objektov URI Soča, ureditev negovalnega oddelka Splošne bolnišnice Murska Sobota," našteva svetovalec ministra za zdravje.
Od zidov pa k nabavam. Ministrstvo za zdravje je ukinilo v času Janševe vlade sprejeto novelo zakona o javnem naročanju, ki je po mnenju skupine zdravnikov Zdravstvo.si zmanjšala tveganje za netransparentno trošenje javnega denarja, tudi z uvedbo referenčnih cen. Tako ne bi še naprej dva- do trikrat preplačevali cen medicinskih pripomočkov in materiala, zdaj je ministrstvo od tega odstopilo in dalo prostor ponovnemu divjanju cen, so opozorili javnost.
Ministru za zdravje, ki je trenutno najbolj priljubljen politik, skupina slovenskih zdravnikov, med njimi je tudi Marko Noč, ki je prvi opozoril na preplačilo žilnih opornic, očita, da je storil korak nazaj v boju s korupcijo pri javnih naročilih.
Oba sta sicer javnosti znana kot zdravnika, ki sta politiko opozarjala na korupcijo v zdravstvu, a Noč zdaj trdi, da je vlada z ukinitvijo novele javnega naročanja storila korak nazaj, v smer korupcije v zdravstvu. Kot je dejal v oddaji 24UR ZVEČER, ukinitev te novele odpira pot temu, da bi razbili monopolistični slovenski trg medicinskih materialov in aparatur ter da bi Slovenija nekako končno izkoristila svoje članstvo v EU. Slovenija bi namreč lahko, kot je dodal, medicinski material nabavljala po bistveno nižjih cenah, ki veljajo v razvitih in najmanj skorumpiranih evropskih državah.
Bešič Loredan pa mu je odgovoril: "Mi smo le ukinili urad pri vladi, ki bo zdaj postavljen v Urad za investicije na Ministrstvo za zdravje." Poudaril je tudi, da je bil prejšnji urad brez vsebine.
Tako bodo s 1. septembrom to prenesli na urad pod okriljem zdravstvenega ministrstva, je pojasnil Bešič Lorendan: "Vse te cene bomo pri investicijah in nabavi drage medicinske opreme, predvsem pa pri medicinskih pripomočkih, zvezali s primerljivim sistemom nabave zdravil." "Zdaj bo vsebina, prej je bila prazna vreča," je še dejal.
Celoten pogovor si lahko ogledate v videoposnetku.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.