Slovenija

Potrjen predlog rebalansa: načrtovani primanjkljaj več kot dve milijardi evrov

Ljubljana, 07. 09. 2022 18.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vlada je potrdila predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna. Prihodki so načrtovani v višini 12,54 milijarde evrov, kar je približno milijardo več kot v veljavnem proračunu, zgornja meja odhodkov pa je 14,60 milijarde evrov ali okoli 600 milijonov evrov več. Načrtovani primanjkljaj je tako nekaj nad dvema milijardama evrov.

Minister za finance Klemen Boštjančič je na novinarski konferenci po seji vlade spomnil, da je morala vlada rebalans s spremljajočimi proračunskimi dokumenti pripraviti, ker je ugotovila, da je lani jeseni sprejeti veljavni proračun neuravnotežen in ga ni mogoče uravnotežiti z drugimi ukrepi.

Ob tem je ponovil pojasnila z novinarske konference minuli petek, da je bilo v proračunu za letos predvidene približno 330 milijonov evrov proračunske rezerve, a sta prejšnja vlada in DZ s številnimi ukrepi, sprejetimi po potrditvi proračuna, ustvarila za več kot milijardo evrov dodatnih obveznosti oziroma nižjih prihodkov.

Z rebalansom se po njegovih besedah vlada odziva tudi na nepredvidljive gospodarske in javnofinančne razmere, ki izhajajo iz vojne v Ukrajini in posledic na energetskih trgih. Predlog rebalansa tako že vključuje učinke sprejetih in načrtovanih ukrepov za blaženje posledic draginje.

Vlada želi po ministrovih besedah delovati pregledno in financirati obveznosti, ki nastajajo, iz ustreznih proračunskih postavk.

Spomnil je, da se je prejšnja vlada lani pripravi rebalansa izognila. Namesto tega je prek javnofinančnega odloka DZ le dvignil zgornjo dovoljeno mejo porabe. Natančnejših pojasnil pri tem, tako minister, ni bilo, edina razlaga so bile povečane potrebe za obvladovanje koronske krize.

Vlada želi po ministrovih besedah delovati pregledno in financirati obveznosti, ki nastajajo, iz ustreznih proračunskih postavk.
Vlada želi po ministrovih besedah delovati pregledno in financirati obveznosti, ki nastajajo, iz ustreznih proračunskih postavk. FOTO: Bobo

Vlada želi po Boštjančičevih navedbah ohraniti tudi razvojno naravnanost proračuna in razmeroma visoko raven investicij. Te bodo financirane iz sklada za okrevanje in odpornost, v okviru katerega Sloveniji do konca 2026 pripada 1,49 milijarde evrov nepovratnih sredstev in do 3,2 milijarde evrov posojil, obenem pa lahko v tem in prihodnjem letu porabi še približno milijardo evrov kohezijskih sredstev iz obdobja 2014-2020.

Zato je vlada oblikovala dovolj visoko mejo odhodkov, da lahko država, občine, podjetja in drugi upravičenci ta denar uspešno počrpajo. Zgornja meja proračunskih odhodkov je tako določena pri 14,60 milijarde evrov, kar je najvišja predvidena proračunska poraba v času samostojne Slovenije in okoli 600 milijonov evrov več od sprejetega proračuna. Minister je ob tem pripomnil, da morda na koncu poraba ne bo tako visoka.

Prihodki so medtem predvideni v višini 12,54 milijarde evrov evrov, kar je približno milijardo evrov evrov več kot v veljavnem proračunu. Prihodki so tako precej višji od pričakovanj, pri čemer je minister opozoril, da je to v pomembni meri zaradi visoke inflacije in da se bo v nadaljevanju leta ta učinek ob predvidenem ohlajanju gospodarske dejavnosti umirjal.

Proračunski primanjkljaj je tako načrtovan v višini nekaj več kot dve milijardi evrov.

Prihodki so načrtovani v višini 12,54 milijarde evrov, kar je približno milijardo več kot v veljavnem proračunu, zgornja meja odhodkov pa je 14,60 milijarde evrov ali okoli 600 milijonov evrov več.
Prihodki so načrtovani v višini 12,54 milijarde evrov, kar je približno milijardo več kot v veljavnem proračunu, zgornja meja odhodkov pa je 14,60 milijarde evrov ali okoli 600 milijonov evrov več. FOTO: Dreamstime

Boštjančič je pri tem pojasnil, da bodo nekateri resorji dobili več kot v veljavnem proračunu, tisti, ki so ocenili, da ne bodo mogli porabiti vsega, pa manj. A že v petek je strnil, da nihče ne bo dobil manj, kot je želel oziroma je sposoben porabiti.

Minister se je odzval tudi na kritike fiskalnega sveta, da namerava vlada povečanje letošnjih proračunskih prihodkov na račun visoke inflacije porabiti za večjo porabo in ne za zniževanje dolga in da se bo z uresničitvijo napovedanega dviga dovoljene porabe nadaljevala praksa iz preteklih dveh let, "ko je bilo proračunsko načrtovanje v času izjemnih okoliščin netransparentno in neverodostojno".

Kot je dejal, letos za razliko od opisane prakse prejšnje vlade sledijo vsem zakonsko določenim postopkom. Obrazložitev rebalansa je tako na 40 straneh, zato "težko sprejme kritiko", da so netransparentni. Znova je tudi zanikal, da gre za pretirano trošenje, saj gre za tehnični rebalans, ki ob novi oceni prihodkov prilagaja proračun obveznostim, nastalim od sprejema veljavnega dokumenta.

Ni pa želel podrobneje govoriti o pripravi predloga sprememb proračuna za 2023 in proračuna za 2024. Po njegovih besedah poteka intenzivna in naporna zadnja faza pogovorov in usklajevanj s proračunskimi uporabniki. Boštjančič računa, da bodo dokumenti prihodnji teden usklajeni na ravni vlade, nato sledi usklajevanje na ravni koalicije. V DZ bodo vloženi do konca septembra, je zagotovil.

Vlada je potrdila tudi predlog novele zakona o izvrševanju proračunov za leti 2022 in 2023, ki bo omogočila nemoteno izvrševanje letošnjega proračuna. Predlagana novela po navedbah ministrstva vključuje manjše spremembe. Med drugim spreminja obseg dopustne zadolžitve države za letošnje leto ter povečuje obseg poroštev za domače pravne in fizične osebe oz. posredne uporabnike proračuna in nefinančne družbe v pretežni lasti države, ki proizvajajo električno energijo in jo prodajajo preko borz, ter podjetjem, ki dobavljajo v Sloveniji zemeljski plin, so navedli.

Vlada je določila tudi besedilo sprememb odloka o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje od 2022 do 2024 v delu, ki se nanaša na leto 2022. Zgornja meja izdatkov sektorja država se bo povečala na 27,38 milijarde evrov, primanjkljaj pa se bo znižal na 3,9 odstotka BDP. Najvišji obseg izdatkov lokalnih enot sektorja država se bo povečal na 2,80 milijarde evrov, zgornja meja izdatkov zdravstvene blagajne se bo povečala na 4,1 milijarde evrov, pokojninske blagajne pa na 6,74 milijarde evrov.

V spodnjem dokumentu si lahko podrobneje pogledate razrez rebalansa proračuna 2022!

Razrez - rebalans proračuna 2022
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tona Iteb
08. 09. 2022 13.21
Kar je đđ dal najbogatejši instituciji na svetu (rkc), ta denar se naj da otrokom in REVNIM!!!!!!!!! Mesečna pomoč đđja župnikom znaša nekje 750. 000,00 EUR na mesec, kar bi po moje zadostovalo za lačne OTROKE!!!!!!!!!!!!🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇
Kamulator
08. 09. 2022 13.00
+1
Čigavi so prihodki? Od gospodarstva. Denar razdeliti med tiste ki ga služijo ne pa trošijo.
SDS_je_poden
08. 09. 2022 10.56
+2
Važno, da si so prejšnji ministri izplačali dopuste, ker baje so delali dobro 24 ur na dan, vse dni v tednu. Kopanje proračunske luknje jim je šlo odlično.
SDS_je_poden
08. 09. 2022 10.55
+1
VsakokratnoJufkino rajanje na oblasti nas davkoplačevalce prav drago stane.
zibertmi
08. 09. 2022 08.42
+2
fiskalni svet dviguje glavo sedaj.v prejšnji vladavini,ki je povzročilo to stanje ,seveda sedaj se je to še poglobilo in za vse bo kriv golob,je glavo tiščalo v pesek.zaradi goljufije pri poročilu on gospodarski rasti pod prejšnjo vlado smo celo ob 300 milijonov evropskih sredstev
Ugovor vesti 133.člen
08. 09. 2022 08.26
+0
A še plešete podporniki niča (0), saj vas niso razočarali, ko se je pa vedelo kaj se lahko od njih pričakuje. Odgovor v oklepaju. Ampak referendum proti JJ je pa uspel. To je bilo bistveno, ne pa kdo sestavlja vlado: tudi neizvoljeni in propadli politiki, celo osramočeni doma in v EU parlamentu, pa naključno izvoljeni, ki so dali soglasje, da so bili na pravi listi. Marsikdo je zalutal v parlament in nekateri so prišli do stolčkov, čeprav so jim volilci rekli NE. Ampak imamo svobodo, kot leta 1945 s to razliko, da sedaj se ne bo nasprotnikov zaplinilo, se jim pa na drugačen način maščujejo. Nisem na nobeni strani, sem pa demokrat in to zame samo svoboda NI. A za intelektualce pa je? Pa za preproste ljudi, kmete, upokojence, študente, delavce,..., se počutite svobodni, razen, da imate vsak dan tanjše denarnice?! Komu je še do plesa? Dobromislečim in pridnim Slovencem in tudi državljanom, zagotovo ne!
zibertmi
08. 09. 2022 08.43
+2
še plešemo.čeprav na pufih janeza ,ki jih je zapustil.kriv ni že 30 let.pa je vse kristalno jasno vsakemu še tako nešolanemu državljanu
tona Iteb
08. 09. 2022 13.06
risanka, a vi pa pojete pesem Na Golici z liscem na čelu!!!! Daj no pošlji mi tekst pesmi NA GOLICI!!!!!!!! Prosi pošlji!!!!!🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇
zoran pušenjak
08. 09. 2022 08.22
-2
Rebalans proračuna za plačevanje dolga NVO. ki so jih spravili na oblast, za kaj pametnega pa ne bo denarja
zibertmi
08. 09. 2022 08.44
+3
nalite si eenkrat jenezevega vina.vedno vam je nekdo kriv.a vam je tudi doma sosed kriv,če nimate denarja
Ugovor vesti 133.člen
08. 09. 2022 08.13
+1
Po 100 dneh lahko vsak ugotovi, da je to najslabša vlada, ne samo v SLO, verjetno v zgodovini človeštva, kar se demokratičnih držav tiče. Njena sestava in program sta to obetala. Volilci so to izvolili in čudi visoka podpora, čeprav gre vse navzdol. Z rebalansom proračuna se je začel prosti padec. Gospodarstvo stagnira, Nemško, od katerega smo kar odvisni, se ohlaja, pri nas bi pa social&komunisti božičnice talal, rdeči sindikati jih podpirajo, mediji so pa krivi, da držijo vsaj tri vogale tej res popolnoma pogubni vladi. Super, ko slišiš Lukca in njegovrga škorca Mihca kako in kaj, ti je vse jasno.
Darko Mlakar
07. 09. 2022 20.09
+4
evo vam svobode ha ha.
Stauffenberg
07. 09. 2022 20.18
-1
Delavec_Slo
07. 09. 2022 20.08
+5
Vau no še zaposlujte v JS, pa čim več brezposelnih, pa fajonkinih migrantov-naslednjič bo 5 mrd primanjkljaja!
tron3
07. 09. 2022 20.04
+5
Kaj bo delala Golobova Vlada??? Ja isto kot vse Vlade od osamosvojitve naprej, prosjačila in beračila 4 leta na finančnih trgih, ter zadolževala državo, državljanke in državljane Slovenije!! Torej nič novega, vse po starem!!!
Holy50
07. 09. 2022 19.53
+4
Normalno 1milijarda več zaradi inflacije kako država fino služi.
MiskoPol
07. 09. 2022 19.30
+1
Škoda, ker v proračun niso dodali še eno milijardo več. Bi naša generacija lepše živela. Kako bodo živeli naši vnuki, pa ni naša skrb.
periot22
07. 09. 2022 19.30
-2
Čestitke za 2 milijardni minus SDS bravo!
User416781
07. 09. 2022 20.27
+1
SDS je ustvaril 350 mio presežka, brihta. Ne lapaj nekaj na pamet.
malaraja
07. 09. 2022 21.56
+0
Jožajoža
07. 09. 2022 19.16
-1
janšisti so nas peljali v bankrot. golob z ekipo nas je pa rešil. ja, golob ima v glavi,janša pa v petah.
User768643
07. 09. 2022 19.29
+2
Po vojni se mrtvi stejejo... Prezgodaj govoriti kaj in kako. Tudi obeh kriz ni za primerjati. Vsekakor upam, da se bo dobro izteklo.
zajebant2
07. 09. 2022 19.14
-1
Tile pa trošijo
crni jezdec
07. 09. 2022 18.29
+1
janez vam je pustil lep minus
pepikrlinca
07. 09. 2022 20.23
+0