slovenski evroposlanci

Kako prihodnost EU vidijo slovenski evroposlanci?

28. 02. 2025 20.46

Kako se bo Evropska unija znašla v spremenjenih geopolitičnih razmerah, ki jih vse bolj kroji ameriški predsednik Trump? Kako njeno prihodnost vidijo slovenski evroposlanci? Milan Zver napoveduje, da se bo vloga posameznih držav članic okrepila, Matjaž Nemec iz SD pa temu nasprotuje, ker da bi bila takšna unija bistveno bolj ranljiva.

Von der Leyen: Danes je dober dan za Evropo

27. 11. 2024 06.38

Evropski parlament je na zasedanju v Strasbourgu s 370 glasovi za potrdil novo Evropsko komisijo pod vodstvom Ursule von der Leyen. Proti je glasovalo 282 evropskih poslancev, 36 pa se jih je vzdržalo. Von der Leynova je ob tem dejala, da je glasovanje pokazalo, da "sredina stoji" in poudarila pomen enotnosti v EU. Nova komisija bo petletni mandat nastopila v nedeljo. Še pred glasovanjem je predsednica komisije poslancem predstavila svojo ekipo in delovni program za prihodnjih pet let. Novi sestavi Evropske komisije, njeni predsednici in slovenski evropski komisarki Marti Kos je že čestital tudi premier Golob.

Več slovenskih evroposlancev razburjenih: veleposlaništvo vabi na YU nostalgijo

20. 11. 2024 16.58

Slovenski evroposlanci iz politične skupine Evropske ljudske stranke so na slovensko veleposlanico v Belgiji Barbaro Sušnik naslovili pismo, v katerem so izrazili obžalovanje, da zaposleni na veleposlaništvu vabijo na dogodek v Bruslju ob obletnici nastanka Jugoslavije. Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) so pojasnili, da ni šlo za dogodek v organizaciji veleposlaništva, temveč za obvestilo o glasbenem dogodku, pri čemer je šlo za neustrezno presojo glede prepošiljanja vabila.

Marta Kos dobila zeleno luč parlamentarnega odbora

07. 11. 2024 06.20

Slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev EU Marta Kos je po zaslišanju prejela zeleno luč odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet), so sporočili iz liberalne politične skupine Renew, ki ji pripada tudi Kosova. Kosova je na zaslišanju sicer izpostavila, da je večja in reformirana EU strateška nuja, pri širitvi na Zahodni Balkan je poudarila pomen sprave in regionalnega sodelovanja, podporo Ukrajini pa je označila za absolutno prednostno nalogo.

Kako bo potekalo zaslišanje Marte Kos?

06. 11. 2024 18.43

V četrtek bo potekalo pomembno glasovanje tudi za Slovenijo in kandidatko za evropsko komisarko Marto Kos. Člani odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve bodo zaslišali izbranko Golobove vlade, ki ji je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v svoji novi komisarski ekipi dodelila resor širitve. Kaj jo čaka? Se lahko slovenska komisarska saga v političnem finišu še zaplete? In kakšne so izkušnje prejšnjih slovenskih komisarjev Violete Bulc ter Janeza Potočnika?

Kandidati za komisarje dobili zeleno luč, zaslišanje Marte Kos bo 7. novembra

10. 10. 2024 11.55

Odbor Evropskega parlamenta za pravne zadeve (Juri), ki je preverjal morebiten konflikt interesov pri kandidatih za bodoče člane Evropske komisije, je vsem kandidatom prižgal zeleno luč za zaslišanje pred pristojnimi parlamentarnimi odbori, so sporočili iz parlamenta. V političnih skupinah Zelenih in Levice so bili sicer kritični do postopka. Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet) bo slovensko kandidatko za evropsko komisarko Marto Kos zaslišal v četrtek, 7. novembra, so odločili predsednica parlamenta Roberta Metsola in vodje političnih skupin.

Parlamentarno zaslišanje Marte Kos naj bi potekalo 6. ali 7. novembra

08. 10. 2024 17.45

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve bo slovensko kandidatko za evropsko komisarko Marto Kos zaslišal 6. ali 7. novembra, je razvidno iz predlogov časovnic komisarskih zaslišanj, ki sta zakrožili po spletu. Dokončni razpored zaslišanj med 4. in 12. novembrom bodo v četrtek določili predsednica parlamenta in vodje političnih skupin.

Kako komisarsko sago ocenjuje javno mnenje?

21. 09. 2024 19.28

"Marta Kos je primernejša izbira od Tomaža Vesela." To o komisarski kandidatki Golobove vlade kaže najnovejša raziskava Mediana. Javnost je sicer ob tem nezadovoljna s slovenskim postopkom izbiranja komisarja. Kako "močna" pa je slovenska vladna izbranka na lestvici Ursule von der Leyen? Kot "poraženo veleposlanico" jo je označil vplivni bruseljski Politico, kar si slovenski evroposlanci razlagajo na dva zelo različna načina.

Evropski poslanci večinoma pozdravili resor, do postopka v Sloveniji kritični v EPP

17. 09. 2024 15.43

Evropski poslanci iz Slovenije so večinoma zadovoljni, ker je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen slovenski komisarski kandidatki Marti Kos dodelila resor širitve. Evroposlanci iz vrst EPP so ob tem kritični do postopka v Sloveniji. Tudi zunanja ministrica Tanja Fajon je dodelitev tega resorja pozdravila kot veliko priznanje za Slovenijo, zadovoljni so tudi koalicijski partnerji.

Za nadaljnjo podporo Ukrajini glasovali vsi slovenski evroposlanci razen Grimsa

17. 07. 2024 16.51

Evropski parlament je v Strasbourgu podprl resolucijo o Ukrajini, v kateri je ob začetku novega mandata potrdil podporo Ukrajini in pozval članice EU k povečanju vojaške pomoči, obenem pa obsodil nedavni obisk madžarskega premierja Viktorja Orbana v Moskvi. Za je glasovalo 495, proti 137, vzdržalo pa se je 47 evropskih poslancev. Medtem je tudi Evropska komisija podala pozitivno oceno ukrajinskega zahtevka za prvo redno izplačilo iz 50 milijard evrov vrednega svežnja makrofinančne pomoči. Ko bo izplačilo potrdil še Svet EU, bo lahko Kijevu izplačala skoraj 4,2 milijarde evrov. Skupaj bo tako iz finančnega instrumenta za Ukrajino izplačala 12 milijard.

Kdo od Slovencev bo podprl von der Leynovo in kdo ne?

17. 07. 2024 14.24

Pred četrtkovim tajnim glasovanjem Evropskega parlamenta o vnovičnem imenovanju Ursule von der Leyen na čelo Evropske komisije še ni jasno, kako bodo glasovali slovenski evropski poslanci. Podporo ji je jasno napovedal le Matej Tonin, odrekli so jo Matjaž Nemec, Vladimir Prebilič in Zala Tomašič. Preostali še niso razkrili, kako bodo glasovali.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?

06. 06. 2024 06.00

705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.

Povišani toni velikega soočenja: burno o Palestini in splavu

03. 06. 2024 15.19

Na naši televiziji je potekalo veliko soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami. Dvourno oddajo je vodila Petra Kerčmar, o različnih temah so se soočali nosilci list devetih strank. Začeli so s trenutno najbolj vročo politično temo: priznanje Palestine. Svoja stališča so soočili tudi glede plač evroposlancev, pravici do splava, pa tudi o referendumih.

Kadrovanje evroposlancev, s strankarsko izkaznico do službe v Bruslju?

28. 05. 2024 06.00

Vsakemu evropskemu poslancu na mesec pripada 28.696 evrov za plače asistentov. Svoje ožje sodelavce poslanci izberejo sami, evropska pravila sicer prepovedujejo zaposlovanje bližnjih sorodnikov, prav tako se člani njihove ekipe ne smejo ukvarjati z dejavnostmi, ki bi lahko povzročile nasprotje interesov. Po pregledu imen sodelavcev, ki so tako ali drugače zaposleni v lokalni oziroma bruseljski pisarni osmih slovenskih evroposlancev, lahko sicer ugotovimo, da poslanci radi zaposlujejo člane ali vsaj simpatizerje svojih strank, pa tudi sorodnike vplivnih političnih veljakov. Kaj pa plača? Skrivnost za vse, številke razkriva le Joveva. Približno dvakrat več zaslužijo asistenti, ki živijo in delajo v Bruslju.

Večina evroposlancev prelomila besedo in ne razkriva porabe 5 tisočakov pavšala

23. 05. 2024 06.02

Bi razkrili, kako ste porabili 4.500 evrov mesečnega pavšala za pisarno? To vprašanje smo pred petimi leti postavili takratnim evropskim poslancem in nosilcem list, ki so kandidirali na volitvah. Pavšal se je v petih letih zvišal na 4.950 evrov, mi pa smo aktualne evropske poslance vprašali, za kaj konkretno porabijo pisarniški pavšal in kaj naredijo z morebitnim preostankom denarja. Odgovori? Večinoma splošni. Evropski poslanci – z izjemo Irene Joveve, ki prerez stroškov objavlja vsak mesec, konkretnih številk sicer javno ne razkrivajo.

EU volitve: Toninov gentlemanski izhod v sili in tvegana komisarska računica Goloba

29. 04. 2024 16.31

Politično izhodišče za bitko domačih strank na evropskih volitvah je znano. Janševa SDS si lahko obeta štiri evropske poslance. Golobova Svoboda dva. Nova Slovenija, Vesna in Socialni demokrati pa vsak po enega. Kaj s tem sporočajo volivci? Ali lahko kampanja še bistveno spremeni končni rezultat? Kakšen vpliv bi imel istočasni trojni referendum in zakaj se slovenski oblasti tako mudi pri nominaciji evropskega komisarja? Ključne dileme, odprta vprašanja in volilne enigme sta pomagata razrešiti nekdanja evropska poslanka Romana Jordan in bivši zunanji minister Karl Erjavec.

Parlament podprl uveljavitev pravice do splava kot temeljne pravice EU

11. 04. 2024 14.09

Evropski poslanci so po dvodnevnem zasedanju v Bruslju Svet Evropske unije pozvali, naj Listina Evropske unije o temeljnih pravicah doda tudi spolno in reproduktivno zdravstveno varstvo ter pravico do varnega in zakonitega splava. S tem države članice pozivajo, naj v celoti dekriminalizirajo splav ter odpravijo ovire za varen in zakonit splav. "To mora postati univerzalna, neodtujljiva in nedeljiva pravica po vsej Evropi," je jasen slovenski evroposlanec Matjaž Nemec.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen

10. 04. 2024 16.40

Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Evropska komisija priporoča začetek pristopnih pogajanj z BiH

12. 03. 2024 10.21

Evropska komisija priporoča začetek pristopnih pogajanj z Bosno in Hercegovino, je v Evropskem parlamentu povedala predsednica komisije Ursula von der Leyen. BiH je po njenih besedah namreč pokazala, da lahko izpolni pogoje za članstvo, bo pa pred pridružitvijo morala narediti še dodaten napredek.

Evropski parlament pozval k neodvisni preiskavi volitev v Srbiji

08. 02. 2024 13.35

Evropski poslanci so v sprejeti resoluciji pozvali k neodvisni preiskavi nepravilnosti na decembrskih volitvah v Srbiji, so navedli v Evropskem parlamentu. Zavzeli so se tudi za začasno ustavitev izplačevanja evropskih sredstev Srbiji, če se bo izkazalo, da so bile srbske oblasti neposredno vpletene v goljufije.

Slovenski evroposlanci izpostavili, da so njihov mandat zaznamovale številne krize

08. 12. 2023 13.33

Slovenski evropski poslanci so v razpravi v okviru Studia Evropa spregovorili o dosežkih in izzivih iztekajočega se mandata, ki so ga zaznamovale številne krize. Med glavnimi temami, ki bodo zaznamovale junijske evropske volitve, so izpostavili energetiko in migracije, pa tudi staranje prebivalstva.

Von der Leynova izpostavila vsa področja, nekateri poslanci kritični

13. 09. 2023 12.07

V minulih štirih letih je bilo uresničenih več kot 90 odstotkov političnega programa, skupaj smo dokazali, da Evropa, kadar je drzna, zadano tudi uresniči, je v Evropskem parlamentu poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Vendar delo še zdaleč ni končano, treba se je skupaj pripraviti na prihodnost, je poudarila.

Po izvolitvi: 'Eden največjih slovenskih uspehov v mednarodni diplomaciji'

06. 06. 2023 17.27

"Danes je Slovenija dosegla enega svojih največjih uspehov v mednarodni diplomaciji," je ob izvolitvi Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta ZN povedal predsednik vlade Robert Golob. Predsednica države Nataša Pirc Musar pa je poudarila, da nam je uspelo skupaj in da se zdaj začenja trdo delo.

Evropski poslanci v sprejeti resoluciji Svet EU pozivajo, naj poišče rešitev

01. 06. 2023 13.22

Evropski parlament je sprejel resolucijo, v kateri je izrazil zaskrbljenost v zvezi z madžarskim predsedovanjem Svetu EU v drugi polovici leta 2024 glede na pomanjkljivo spoštovanje prava EU s strani Madžarske. Svet so poslanci pozvali, naj poišče ustrezno rešitev. Če je ne bo, pa bi lahko parlament ukrepal tudi sam.

V EP znova pobuda za ukinitev premikanja urinih kazalcev

13. 03. 2023 21.41

Skupina evroposlancev je na evropsko komisijo naslovila novo pobudo za ukinitev vsakoletnega premikanja ure. Razprava o tem je sicer potekala že pred štirimi leti, ko so evropski poslanci odločili, da bomo po letu 2021 prenehali s to prakso. A je zaradi pandemije to vprašanje ostalo v senci, nato pa je evropska komisija odločila, da bomo uro prestavljali še vsaj do 2026.

Bodo že tako visoke plače evroposlancev po novem letu še višje?

03. 12. 2022 19.23

Za slovenske razmere sicer že visoke plače zaposlenih v institucijah Evropske unije naj bi bile z novim letom zaradi inflacije v Belgiji in Luksemburgu še višje, in sicer za štiri odstotke in pol. Dobili naj bi tudi razliko za nazaj, saj naj bi povišica veljala od prvega julija letos. Po izračunu, ki ga Eurostat opravi vsakih šest mesecev, naj bi se bruto mesečne plače evroposlancev dvignile za dobrih 400 evrov. Kako so napoved višjih plač sprejeli naši evroposlanci?

Slovenski evroposlanci za vstop Hrvaške, a opozarjajo na obveznosti

10. 11. 2022 17.14

Evropski poslanci iz Slovenije družno podpirajo pristop Hrvaške k schengenskemu območju, o katerem je danes glasoval Evropski parlament. Poslanci različnih političnih pripadnosti se tokrat strinjajo, da je Hrvaška na vstop v schengen pripravljena in da je ta v interesu Slovenije. Obenem sicer opozarjajo, da to zanjo pomeni tudi nove obveznosti.

'Novinarji bodo z aktom o svobodi medijev bolje zaščiteni'

16. 09. 2022 13.33

Vlade v državah članicah nelegitimno vohunijo za novinarji in politiki, opozarja evropska poslanka Sophie in 't Veld, ki pričakuje ukrepanje Evropske komisije. Evropska komisarka za vrednote in podpredsednica komisije Vera Jourova pa novinarjem sporoča, da bi bili lahko v kratkem bolje zaščiteni pred napadi in ovirami, ki jim onemogočajo svobodno opravljanje dela.

Ministri za evropske zadeve podprli podelitev statusa kandidatke Ukrajini

21. 06. 2022 15.50

Ministri držav članic Evropske unije za evropske zadeve so se sestali na zasedanju v Luxembourgu, kjer so bile v ospredju predvsem priprave na vrh Evropske unije konec tedna, na katerem bodo voditelji odločali o podelitvi statusa kandidatke za članstvo Ukrajini. Na zasedanju so se opredelili tudi glede podelitve statusa kandidatke Ukrajini. Tej so podali "popolno soglasje" za nadaljevanje njene kandidature. Slovenski premier Robert Golob je medtem izpostavil, da so tudi na področju Zahodnega Balkana možnosti za napredek, zlasti glede evropske poti Bosne in Hercegovine. "Ocenjujemo, da je ravno BiH tista, ki si najbolj zasluži politično sporočilo o podpori," je dejal.

V Evropskem parlamentu tudi pozivi k sankcijam proti Dodiku

08. 03. 2022 11.37

O vse bolj napetih razmerah v Bosni in Hercegovini ter o poročilu posebnega odbora o tujem vmešavanju v evropske demokracije in dezinformacijah so razpravljali tudi evroposlanci. Slišati je bilo pozive k uvedbi sankcij proti Dodiku. Medtem analitiki ocenjujejo, da so varnostne razmere na celotnem Zahodnem Balkanu stabilne, Dodik pa da naj bi bil eden glavnih igralcev Kremlja na Balkanu.