Predstavniki političnih skupin v odboru Afet so po dopoldanskem približno triurnem zaslišanju podprli kandidaturo Marte Kos za komisarko za širitev unije, so sporočili iz Renew.
Za njeno imenovanje so po neuradnih informacijah poleg koordinatorja liberalcev glasovali še predstavniki desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), socialistov in demokratov (S&D), Zelenih in skrajno desne skupine Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), ki imajo skupaj 59 od 79 članov Afeta. Potrebovala je podporo skupin z najmanj 51 člani.
Preostale tri od skupno osmih skupin je medtem po neuradnih informacijah niso podprle. To so skupina Evropske levice ter skrajno desni skupini Domoljubi za Evropo in Evropa suverenih narodov.
Bolgarski evroposlanec Ilhan Kjučjuk je v imenu Renew po potrditvi sporočil, da so pred Marto Kos zahtevne naloge, če želi preseči zastoj v širitvi. Izpostavil je vrnitev zaupanja držav kandidatk, pa tudi držav članic unije. "Menim, da je Marta Kos s svojimi bogatimi izkušnjami in z razumevanjem dinamike prava oseba za ta položaj," je poudaril.
Kosova je še pred potrditvijo ocenila, da je bila razprava na zaslišanju produktivna, vprašanja evropskih poslancev pa so bila povezana z resorjem, kar je dobro. "Imam svoje čevlje in v njih bom hodila," pa je odgovorila na novinarsko vprašanje, kako se bo znašla v čevljih dosedanjega komisarja za širitev Oliverja Varhelyija.
Arčon čestital Kosovi
"Iskrene čestitke Marti Kos, slovenski kandidatki za evropsko komisarko, za odlično opravljeno predstavitev v Evropskem parlamentu danes. Sem zadovoljen, nisem pa presenečen. Z Marto sem imel priložnost sodelovati in nisem niti za trenutek podvomil v to, da bo Marta Kos s svojim znanjem, razgledanostjo, zmernostjo in sposobnostjo izražanja prepričala evropske poslance," je sporočil podpredsednik vlade Matej Arčon.
Kot je dodal, se veselijo začetka nove sestave Evropske komisije, v kateri bo Slovenija s svojo komisarko imela izjemno pomembno vlogo. "Širitev je področje, ki bo v veliki meri oblikovalo prihodnost Evrope. Upam, da se bomo vsi v slovenski politiki začeli zavedati, kako velika priložnost se nam ponuja z resorjem za širitev. V vladi se tega zelo dobro zavedamo in smo si zato za pridobitev tega resorja tudi prizadevali. Torej - kljub vsem polemikam smo prišli do srečnega konca. Morda se iz tega lahko naučimo malo optimizma in malo samozavesti. In prepričan sem, da bo Marta tej nalogi kos," je sklenil Arčon.
'Podpirati Ukrajino in se upirati ruski agresiji je zame absolutna prednostna naloga'
Kosova je imela sicer na začetku zaslišanja na voljo 15 minut za predstavitev. Uvodoma je povedala, da ji je v veliko čast, da je lahko kandidatka za širitveno politiko, nato pa poslance seznanila s svojimi preteklimi izkušnjami. Pojasnila je, da se je večino svoje kariere ukvarjala z evropskimi in mednarodnimi zadevami. "Zato verjamem, da bom lahko dobro služila Evropski Uniji," je dejala in opomnila, da je kot slovenska veleposlanica po različnih državah pridobila neposredne izkušnje z evropsko politiko in diplomacijo.
"Živimo v času globokih sprememb," je nadaljevala in spregovorila o vojni v Ukrajini. "Avtoritarni režimi želijo propad Evrope, ruska vojna nas spominja na ključno vlogo EU, tudi kot ključno varovalo pred tiranijo. Naša moralna dolžnost je, da smo najmočnejši možni partner in zaveznik ukrajinskega naroda," je dejala.
"Naša gospodarska, vojaška in politična podpora Ukrajini ne pomaga le Ukrajincem, ampak ščiti globalni red," je povedala in dodala, da želi poskrbeti, da bi potrdili finančno pomoč Ukrajini, pa tudi Moldaviji. "Podpirati Ukrajino in se upirati ruski agresiji je zame absolutna prednostna naloga," je dejala in dodala, da namerava Ukrajino, če bo potrjena, takoj po nastopu mandata tudi obiskati.
Napovedala je tudi tesno sodelovanje s Kijevom pri približevanju Ukrajine uniji.
'Večja in reformirana EU je strateška nuja'
"Večja Evropska unija pomeni močnejši glas na mednarodni in globalni ravni. Gospodarski in družbeni napredek bo služil tudi Evropejcem, saj to pomeni stabilnejšo in varnejšo Evropsko unijo v vedno bolj negotovem svetu," je prepričana Kosova. Poslancem je zagotovila, da si bo, če jo bodo potrdili, prizadevala za to, da bodo kandidatke dobro pripravljene na pristop.
"Jasno je, da je pristop k EU maraton in ne tek na kratke razdalje, zato bom vso energijo vložila v dobro pripravo držav kandidatk," je dejala. Po njenih besedah v EU namreč lahko sprejmemo le tiste članice, ki se bodo zavezala k spoštovanju DNK-ja Evropske unije, s čimer je imela v mislih načela in vrednote EU.
Zagotovila je tudi, da bo sodelovala z vsemi člani kolegija in skrbela za to, da bo komisija delovala enotno. "Skrbela bom, da bodo pogajanja potekala pregledno in vključujoče," pravi in dodaja, da kakovosti ne bo nikoli ogrožala zaradi hitrosti pristopa posamezne države. "Dobro se zavedam tudi pričakovanj Evropskega parlamenta in politične zaveze EU," je povedala.
'Pristopna pogajanja s Črno goro lahko zaključimo do konca leta 2026, z Albanijo pa do konca leta 2027'
Spregovorila je tudi o širitvenem procesu za Zahodnem Balkanu. "Želim si konkretnih rezultatov. Sprava in regionalno sodelovanje so bistveni elementi širitvenega procesa za Zahodnem Balkanu," je zagotovila. Najpomembnejši kriterij bodo po njenih besedah dosežki posamezne države.
"Prvič po 10 letih imamo priložnost, da državo ali dve privedemo do konca pridružitvenega procesa. Morda bomo lahko do konca leta 2026 zaključili pogajanja s Črno goro, z Albanijo do konca leta 2027. Celo Vučič je dejal, da je pripravljen storiti vse, da bi uskladili srbsko zakonodajo z evropskimi zahtevami," je povedala.
Pravi, da je vojn v Ukrajini poskrbela za novo dinamiko v širitvenem procesu in da moramo na tem graditi. A je ob tem opozorila, da države, ki so za članstvo zaprosile po vojni z Ukrajino niso konkurenčne tistim državam, ki so za članstvo zaprosile že prej. "Vse države morajo sodelovati, to bo tudi moja naloga," je dejala.
Kasneje je v odgovorih na vprašanja koordinatorjev političnih skupin poudarila, da lahko v EU vstopijo le države, ki bodo zaprle vsa pogajalska poglavja. "Če želimo biti dosledni, in dosledni moramo biti, moramo spoštovati integriteto širitvenega procesa," je prepričana kandidatka.
"Zavedam se, da bo zelo težko, da bo politično vodstvo izpolnilo le še nekaj pogojev, da se bomo začeli premikati od Daytona k Bruslju," pa je odgovorila na vprašanje Matjaža Nemca (S&D/SD), kakšen bo njen pristop v komunikaciji s političnimi voditelji v BiH, da bi pospešila napredovanje BiH na njeni evropski poti.
Spomnila je še na besede predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, da mora biti širitev katalizator za napredek pri reformiranju EU. S komisarskimi kolegi bo tako sodelovala pri pregledu evropskih politik v okviru priprav na širitev, je napovedala.
Kasneje je poudarila, da ni le obveza kandidatk, da izpolnijo vse pogoje, ampak je tudi obveza EU, da izpolni obljube. To bo tudi del notranjih sprememb, ki jih mora izvesti EU, ta procesa pa lahko potekata vzporedno, je povedala.
Uvažanja bilateralnih sporov v širitveni proces ne bo, je zatrdila na vprašanje slovenskega evroposlanca Marjana Šarca (Renew/Svoboda).
Na današnjem zaslišanju je več poslancev, vključno z Matejem Toninom (EPP/NSi), zanimalo, kako bo poskrbela za podporo širitvi unije med prebivalci članic in kandidatk. Odgovorila je, da bodo v komunikacijski kampanji zagotovo uporabili nabor splošnih sporočil, ki bodo enaka za vse države, za posamezne države pa bodo morali razviti specifičen pristop, pri čemer vidi vplivneže kot pomemben del kampanje.
'Vidim pozitivno plat tega, da je na ameriških volitvah zmagal Trump'
Izpostavila je še, da vidi pozitivno plat izida volitev v ZDA, na katerih je zmagal Donald Trump. "Vidim tudi pozitivno stran rezultata volitev v ZDA, morali bi bolj izkoristiti to, kar je Evropa, ki temelji na vrednotah," je dejala.
V odgovoru na vprašanje Vladimirja Prebiliča (Zeleni/Vesna) glede naklonjenosti novoizvoljenega predsednika ZDA do idej o menjavi ozemelj med državami pa je poudarila, da menjava ozemelj med Srbijo in Kosovom ne pride v poštev in da takšnim tendencam ne bo sledila.
Kosova večkrat zatrdila, da ni bila sodelavka Udbe
"Nikoli nisem bila sodelavka ali informatorka jugoslovanskih tajnih služb," je Kosova zatrdila v odgovoru na vprašanje poslanca Ilhana Kjučjuka iz skupine Renew, ki ga je zanimalo, ali navedbe v medijih o tem držijo. Priznala je sicer, da se je njeno ime pojavilo na seznamu obveščevalcev tako kot pri številnih članih vlade, poslancih Evropskega parlamenta in tisočih ljudi, ne da bi natančneje vedela, kaj to pomeni.
Poudarila je še, da je integriteta zanjo pomembna in da ne bi rada, da se postavi pod vprašaj zaradi lažnih informacij. Kasneje jo je še več poslancev pozvalo, naj pojasni, zakaj se je znašla na seznamu obveščevalcev, pri čemer so bili nekateri po mnenju vodje komisije žaljivi. Opozoril jih je, naj se umirijo, saj evropska komisija ni prostor za politično obračunavanje.
Madžarski poslanec Andras Laszslo iz skrajno desne politične skupine Domoljubi za Evropo ji je očital, da je ena od najhujše vrste komunistov, ki so zatirali svoje ljudstvo, nato pa so se preimenovali v demokrate in se vrnili v javnost. "Lahko trdite, da ničesar ne veste. A sodišča so dokazala, da ste bili članica Udbe," je dejal in jo pozval, naj, če že mora priti v Bruselj, zaprosi za resor, kjer bo njeno pomanjkanje integritete manj sporno. Predsednik zunanjepolitičnega odbora David McAlister je poslance pozval, naj se vzdržijo osebnih obdolževanj.
"Udba je bila razpuščena leta 1966, takrat sem bila stara eno leto," je poslancu odgovorila Kos. "Sem na seznamu. Ne vem, kako sem se znašla na njem," je zatrdila. Ponovila je, da je na seznamu na tisoče ljudi. "Ne bom govorila o njihovih imenih, a ne verjamem, da so bili sodelavci tajne službe. Ne morem govoriti v njihovem imenu, lahko pa v svojem. Nikoli nisem bila sodelavka tajne varnostne službe," je zatrdila.
Milan Zver je Kosovi dejal, da je Slovenska demokratska stranka ne bo podprla. "Prihajate iz ekstremno levega političnega prostora, kroga Milana Kučana in Zorana Jankovića, oba sta blizu Vladimirju Putinu. Zanima me, ali bo ta vaša politična ujetost vplivala na vaše bodoče naloge. Boste lahko 100-odstotno na strani Ukrajine? In ali si boste prizadevali zato, da bi Beograd pred vstopom v unijo odprl vse vojaške arhive?" ga je zanimalo.
"Nisem ne od Kučana, ne od drugih. Nisem od nikogar, razen malo od mojega moža," je odvrnila Kosova. "Prepričana sem, da bom lahko odlično opravljala delo komisarke za širitev. 35 let dela je za menoj, 35 let ko sem služila slovenski državi. O moji integriteti govori tudi to, da sem vedno na strani civilne družbe, da sem delala tudi v nevladnih organizacijah. Prepričana sem, da bom res lahko dobra komisarka, še posebej na tem področju, ki mi res veliko pomeni. To da je Slovenija dobila portfelj širitve, je nekaj najlepšega, kar se je lahko zgodilo," je dejala.
Svoje posvetovalne podjetje bo, če bo potrjena, zaprla je dejana na zaslišanju
Na vprašanje Riharda Kolsa (ECR) glede njenega svetovalnega dela pa je pojasnila, da je delala za podjetje Kreab v Bruslju, s katerim je imela dva dogovora o svetovanju. "Nikoli v času svojega dela nisem sodelovala z institucijami Evropske komisije," je dejala in dodala, da je za celotno obdobje sodelovanja s tem podjetjem prejela plačilo 4280 evrov.
V odgovorih poslancem je tudi potrdila, da ima še vedno svoje posvetovalno podjetje, ki pa ga bo, če bo potrjena za komisarko, zaprla.
V Evropskem parlamentu v Bruslju se danes nadaljujejo zaslišanja komisarskih kandidatov. Doslej jih je parlamentarni preizkus uspešno prestalo 16 od skupno 26. Evroposlanci so dodatna pojasnila zahtevali zgolj od Varhelyija, ki je kandidat za komisarja za zdravstvo in dobrobit živali.
Na koncu bo moral novo komisarsko ekipo pod vodstvom Ursule von der Leyen parlament podpreti še na plenarnem zasedanju. Glasovanje je predvideno konec novembra, tako da bi lahko nova komisija mandat nastopila 1. decembra.
KOMENTARJI (1130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.