Poslanci v Evropskem parlamentu s 336 glasovi za, 163 proti in 39 vzdržanimi podprli resolucijo, s katero želijo pravico do splava vključiti v Listino EU o temeljnih pravicah.
Evropski poslanci obsojajo nazadovanje pravic žensk in vse poskuse omejitve ali odprave obstoječe zaščite spolnega in reproduktivnega zdravja in pravic ter enakosti spolov, ki se dogajajo po vsem svetu, tudi v nekaterih državah članicah EU. Zato zahtevajo, da se v Listino vpiše tudi pravico do telesne avtonomije, svobodnega, informiranega in splošnega dostopa do spolnega in reproduktivnega zdravja in do vseh s tem povezanih zdravstvenih storitev brez diskriminacije, vključno z dostopom do varnega in zakonitega splava.
Besedilo države članice poziva, naj v celoti dekriminalizirajo splav v skladu s smernicami Svetovne zdravstvene organizacije iz leta 2022 ter naj odstranijo vse ovire za varen in zakonit splav. Poljsko in Malto pa so pozvali, naj razveljavita svoje zakone in druge ukrepe, ki splav prepovedujejo in omejujejo.
Ob tem so evroposlanci obsodili tudi dejstvo, da v nekaterih državah članicah zdravniki, v nekaterih primerih pa kar cele zdravstvene ustanove zavračajo splav na podlagi t. i. ugovora vesti. Na slednje pa se sklicujejo tudi v situacijah, ko bi vsakršno odlašanje ogrozilo življenje ali zdravje pacientke.
'Ta pravica ne bi smela biti kratena nikjer, nikoli in nikomur'
"Evropski poslanci so izglasovali do zdaj najbolj progresivno besedilo resolucije," je odločitev Parlamenta sporočil tudi evropski poslanec Matjaž Nemec, ki ob tem poudarja, da z resolucijo odločno stopajo v bran pravicam do spolnega in reproduktivnega zdravja. Ob tem z razočaranjem ugotavlja, da sedanje politike ne zadoščajo za odpravo vztrajnega kršenja pravic žensk ter vseh vrst diskriminacij na podlagi spola. "Med državami članicami so še vedno ogromne razlike pri tem vprašanju in to vrzel moramo zapolniti z minimalno zaščito pravic vseh žensk v Uniji, vključno z dostopom do varnega in zakonitega splava."
Odločitev Parlamenta je komentirala tudi Irena Joveva iz vrst (Renew/Svoboda), ki jo je podpisala tudi sama. "Živimo v 21. stoletju, a še vedno doživljamo posege v temeljne človekove pravice, o katerih se ne bi smeli pogovarjati, saj bi morale biti že zdavnaj samoumevne," je poudarila. Ob tem je navedla, da žal v več državah članicah Evropske unije še vedno obstajajo zakonske omejitve ali celo prepovedi opravljanja splava.
"Kakršenkoli odvzem pravice do splava je odvzem osnovnih človekovih pravic," je bila jasna. Poudarja namreč, da liberalna demokracija temelji prav na odgovornosti posameznice in posameznika. Osebe se lahko tako same odločajo, kdaj in kako bodo imele otroke: "Ta pravica ne bi smela biti kratena nikjer, nikoli in nikomur."
Dodala je, da morajo prav zaradi poskusov omejevanja, kriminalizacije ali prepovedi splava to pravico vključiti v Listino Evropske unije o temeljnih pravicah, ki bo na ravni Unije ženskam omogočala dodatno pravno zaščito za njihove, človekove pravice. "Lahko smo ponosni, da ima Slovenija to pravico zapisano v ustavi že dlje časa, dostop do splava pa je omogočen," je še dodala.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.