Romana Tomc (EPP/SDS) je menila, da je Sloveniji pripadel zanimiv resor, ki lahko veliko obeta. Dodala je, da pa ne ve, kakšna so stališča Marte Kos glede področja, ki ji je bilo dodeljeno. "Tako da bomo videli, kaj bo prineslo zaslišanje, če bo do njega prišlo," je dejala.
Je bila pa Tomčeva kritična do postopka imenovanja slovenskega komisarskega kandidata, ki je bil po njenih besedah ponižujoč za Slovenijo. "Popolna zmaga Ursule von der Leyen nasproti premierju Slovenije, ki ni ohranil slovenske suverenosti v smislu tega, kar nam omogočajo tudi pogodbe, da Slovenija samostojno predlaga svojega kandidata."
"Zagotovo bi si želel, da bi Sloveniji pripadel kateri od močnejših resorjev, ki razpolagajo z velikimi sredstvi," je poudaril Branko Grims (EPP/SDS). Kosova po njegovih besedah ni ustrezna kandidatka, postopek njenega imenovanja pa je v sramoto Golobu in njegovi vladi, "ki sta iz Slovenije hlapčevsko naredila bruseljski predpražnik".
"Zdi se, da je to resor, ki ga je vlada tudi želela, o katerem je veliko govorila, in na nek način je bilo jasno, da je predsednik vlade vrgel Tomaža Vesela čez ramo v zameno za to, da je Slovenija dobila ta resor," je dejal Matej Tonin (EPP/NSi). Po njegovih besedah so zdaj vsi parametri jasni in vse je odvisno od tega, ali se bo Marta Kos prebila čez zaslišanja v Evropskem parlamentu. Tonina je sicer presenetila "konspirativnost" v procesu imenovanja slovenske kandidatke.
Marjan Šarec (Renew/Svoboda) je ocenil, da je Slovenija dobila zelo dober resor, saj je ves čas močna zagovornica nadaljnje širitve in je na vseh evropskih zasedanjih to vedno poudarjala. "Na podlagi lastnih izkušenj dela z Marto Kos lahko rečem, da bo to pravi resor zanjo," je dodal.
Irena Joveva (Renew/Svoboda) meni, da je Kosova dobila enega najboljših, najbolj ključnih in tudi najbolj zaželenih resorjev v tokratni sestavi Evropske komisije. Po njeni oceni gre za resnično velik uspeh Slovenije, saj je področje širitve v zadnjem času dodatno pridobilo na pomenu in je v času geopolitičnih trenj ter blokovskih delitev ena glavnih prioritet unije, vključno s povojno obnovo Ukrajine.
"Slovenija je dobila enega pomembnejših resorjev v novi sestavi Evropske komisije," ocenjuje tudi Matjaž Nemec (S&D/SD). Prepričan je, da je to tudi rezultat aktivnega dela slovenske politike pri reševanju izzivov približevanja držav Zahodnega Balkana EU. Verjame, da bodo ti izzivi pod vodenjem slovenske komisarke dobili še večji zagon.
"Gre za strateško pomemben resor, kjer igra Slovenija, predvsem zaradi vloge na Zahodnem Balkanu, pomembno povezovalno vlogo," je izpostavil Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna). Ko pa govorimo o Ukrajini, bo ta resor zagotovo prevzel veliko odgovornost za obnovo, s katero bodo povezana tudi visoka denarna sredstva. "Želeli bi si, da bi Slovenija tukaj bolj poudarila svojo mirovniško vlogo ter nujnost večje mirovniške vloge celotne EU," je še poudaril Prebilič.
Poslanca Milan Zver in Zala Tomašič (oba EPP/SDS) se še nista odzvala.
Fajonova pozdravila resor širitve
"To dokazuje, da je Slovenija res zelo močna podpornica in leta uveljavljena kot dobra poznavalka držav Zahodnega Balkana in tudi podpornica širitve," je v odzivu na dodelitev resorja Fajonova dejala v video izjavi, ki so jo posredovali z ministrstva za zunanje in evropske zadeve.
Ministrica je prepričana, da se lahko Slovenija v naslednjih letih na tem področju, ki vključuje še Ukrajino in vzhodno sosedstvo in na katerem vidi veliko priložnosti, zelo izkaže.
Kot je spomnila, tudi njeno ministrstvo na vseh sestankih in formatih vztrajno opozarja na nujnost širitve na Zahodni Balkan in na mir in varnost v naši regiji.
Zadovoljni tudi koalicijski partnerji
Zadovoljstvo nad napovedjo, da bo Sloveniji dodeljen resor širitve EU, so izrazili tudi podpredsednik vlade Matej Arčon iz vrst Gibanja Svoboda, vodja poslanske skupine Levice Matej Tašner Vatovec in poslanka SD Meira Hot.
Arčon je ob tem menil, da ne bo več zapletov pri imenovanju Marte Kos za komisarko, čeprav mora prestati še zaslišanje pred pristojnim odborom v Evropskem parlamentu. Ocenil je, da je zaupanje med predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in premierjem Golobom veliko in "tudi verjetno garancija, da bo kandidatka prestala vsa zaslišanja".
"Resor širitve je zagotovo strateški, tako da lahko rečem, da smo zadovoljni, je pa res, da je tudi še veliko ostalih prilik znotraj Evropske komisije," je menil Vatovec. Hotova pa je izpostavila, da je širitev EU izjemno dober resor. Dodala je, da SD sicer še vedno obžaluje odstop Tomaža Vesela od kandidature za evropskega komisarja, morebitni pritiski iz Bruslja za zamenjavo pa so po njenem mnenju neprimerni.
KOMENTARJI (310)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.