"Odkar smo ji podelili status kandidatke, je Bosna in Hercegovina naredila občudovanja vredne korake naprej. V nekaj več kot enem letu je naredila večji napredek kot v celotnem desetletju," je v Strasbourgu povedala Ursula von der Leyen.
Pri tem je izpostavila polno uskladitev BiH z evropsko zunanjo in varnostno politiko. Po njenih besedah pa Sarajevo sprejema tudi pomembne zakone, med drugim o preprečevanju nasprotja interesov, o boju proti pranju denarja ter o preprečevanju financiranja terorizma. Prav tako izboljšuje upravljanje migracij, saj je BiH pripravljena na začetek pogajanj o sodelovanju z evropsko agencijo Frontex.
"Seveda bo potreben dodaten napredek, da se bo lahko pridružila naši Uniji. Vendar pa ta država kaže, da lahko izpolni pogoje za članstvo in upe državljanov po pridružitvi naši družini. Zato bomo danes Svetu EU priporočili začetek pristopnih pogajanj z Bosno in Hercegovino," je poudarila predsednica komisije.
Dodala je, da je sporočilo, ki prihaja iz BiH, jasno, zato mora biti jasno tudi sporočilo EU. "Prihodnost Bosne in Hercegovine je v naši Uniji," je dejala in požela aplavz evropskih poslancev.
Evropska komisija bo danes sprejela poročilo o napredku BiH na poti v EU, ki bo podlaga za odločanje o začetku pristopnih pogajanj na zasedanju voditeljev držav članic konec prihodnjega tedna. Še pred tem bodo poročilo prihodnji torek obravnavali ministri članic EU za evropske zadeve.
Golob pozdravil priporočilo Evropske komisije za začetek pogajanj z BiH
Predsednik vlade Robert Golob je danes dejal, da se veseli priporočila Evropske komisije za začetek pristopnih pogajanj z BiH. Poudaril je, da je EU s tem prepoznala napredek, ki ga je BiH naredila na svoji evropski poti in dodal, da BiH na prihajajočem Evropskem svetu lahko računa na glas Slovenije, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
"Skupaj z našimi prijatelji v Bosni in Hercegovini se veselimo priporočila Evropske komisije za začetek pogajanj za vstop v EU. Za ta dosežek jim iz srca čestitamo," je povedal Golob in poudaril, da je EU sedaj prepoznala napredek, ki ga je BiH naredila na evropski poti, "na kar smo lahko vsi skupaj ponosni".
Prepričan je, da odprtja pogajanj ne bi bilo brez podelitve statusa kandidatke BiH decembra 2022, ki je bila tudi plod slovenske iniciative. "Stališče, da je treba takoj odpreti pogajanja z BiH, sem zagovarjal vseskozi in odločno, nenazadnje sem se za to zavzel v pismu predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu in predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen novembra lani," je spomnil.
Ob tem je poudaril, da BiH na prihajajočem Evropskem svetu lahko računa na slovenski glas. "Veselimo se vašega potovanja v EU, na katerem vam bomo ves čas stali ob strani in vam po najboljših močeh pomagali," je še dodal.
Von der Leyen je danes v Evropskem parlamentu napovedala, da bo komisija Svetu EU priporočila začetek pristopnih pogajanj z BiH, kar so v Bruslju pozneje tudi storili.
Napoved komisije je sicer pred tem pozdravila tudi zunanja ministrica Tanja Fajon. "Kot dolgoletno podpornico integracije BiH v EU me veseli priporočilo Evropske komisije za začetek pristopnih pogajanj z BiH," je dejala in dodala, da je zdaj na voditeljih članic, da na vrhu prihodnji teden dajo dokončno zeleno luč za začetek pogajanj. Z odločitvijo komisije so zadovoljni tudi slovenski evroposlanci.
BiH je prošnjo za članstvo v EU vložila februarja 2016. Evropska komisija ji je nato leta 2019 postavila 14 pogojev, ki bi jih morali izpolniti za status kandidatke. Čeprav BiH pogojev še ni izpolnila, ji je EU decembra 2022 v luči vojne v Ukrajini vseeno podelila status kandidatke. Zdaj se ji torej obeta še začetek pogajanj.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.