sadjarstvo

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja
07. 04. 2025 10.30Velik del Slovenije razen Primorske so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja, a ne povsod
07. 04. 2025 06.45Velik del Slovenije, razen Primorske, so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

So pod oznako Izbrana kakovost Slovenija prodajali tuja jabolka?
25. 07. 2024 10.57Potem ko je uprava za varno hrano konec junija opozorila na prisotnost pesticida fenpiroksimat v vzorcu jabolk, ki so bila v trgovinah na prodaj pod oznako Izbrana kakovost Slovenija, se zdaj poraja dvom o njihovem poreklu. Ta pesticid se v Sloveniji ne sme uporabljati na jablanah, dotična jabolka pa bi lahko bila dejansko s Poljske. Iz Sadjarstva Slom so v odzivu zapisali, da bi bilo lahko vzrokov za ugotovljeno aktivno snov več. Od napak pri sortiranju in pakiranju jabolk v zaboje, kontaminacije ali da vzorec odvzetih jabolk sploh ni njihov.

Letos se vipavskih in briških češenj ne bomo najedli
29. 05. 2024 19.10Zaradi obilnega deževja bo češenj letos veliko manj kot sicer. Sadjarji na Vipavskem in v Goriških brdih ocenjujejo, da bo izpad od 50 do 70 odstotkov, veliko pa je odvisno od mikro lege in številnih nevšečnosti, ki so sadjarje prizadele že zgodaj spomladi: od pozebe do sodre in močne burje. Zagotovo bo prvega domačega sadja manj od povpraševanja, poudarjajo. Kako pa kaj kaže ostalemu sadju?

Čalušićeva dobila zeleno luč na odboru
10. 01. 2024 11.55Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, šest jih je bilo proti. V predstavitvi je med ključnimi nalogami izpostavila kmetijsko in prehransko varnost. Zavzemala se bo za trajnostne oblike kmetovanja ter za to, da bo poklic kmeta dobil večji pomen in postal bolj privlačen, predvsem za mlade. Poslanci bodo v petek na izredni seji DZ odločali o njenem imenovanju.

Izjemno nizka samooskrba s sadjem, letos bomo pridelali le 1000 ton hrušk
29. 08. 2023 19.49Stanje v slovenskem sadjarstvu je resno in tudi napovedi za letošnje leto niso prav obetavne. Po prvih ocenah bo pridelek jabolk za 10 odstotkov nižji od lanskega, pridelek hrušk pa bo padel celo za 80 odstotkov. Na okrogli mizi o povečanju samooskrbe s sadjem so sogovorniki izpostavili pomen prilagoditve sektorja podnebnim spremembam.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin
26. 07. 2023 13.35Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

Vreme prizadelo domače sadjarstvo: bera češenj 25-odstotna
05. 06. 2023 20.01Cene sadja in zelenjave so poletele v nebo, domačega pridelka praktično ni. Po marelice, nektarine in breskve so morali dobavitelji vse do Turčije. Suša v Španiji, poplave v Italiji in zdaj še deževen maj pri nas, vse to katastrofalno vpliva na količino sadja in zelenjave v Evropi in posledično na cene. Pričakuje se, da bodo te tudi do dvakrat višje, kot smo vajeni. In tako bo vsaj še nekaj tednov. Obiralci češenj v Kostanjevici na Krki hitijo z obiranjem, a tudi pri njih letina ne bo dobra, saj je že spomladanska pozeba poskrbela, da bo bera dosegla zgolj od 20 do 25 odstotkov pričakovane.

Ekstremni vremenski pojavi bodo vse pogostejši, večja tudi škoda na pridelkih
09. 05. 2023 19.28Prilagoditve podnebnim spremembam so nujne. Kmetijstvo sicer ne bo moglo preživeti naslednjih desetletij. Kot opozarjajo strokovnjaki, bodo ekstremni vremenski pojavi (toča, viharji, suše in pozebe) z dvigovanjem povprečnih temperatur postajali le še pogostejši, škoda na pridelkih pa vse večja. In rešitve? Drastična sprememba načina kmetovanja, investicije v zaščitno opremo ali pa plačevanje zelo visokih zavarovalnih premij, svarijo zavarovalnice.

Kmetje v težkem položaju: pridelava hrane vse dražja, odkupne cene pa čedalje nižje
21. 06. 2021 19.38Na KGZS opozarjajo, da višanje stroškov pridelave hrane in sočasno zniževanje odkupnih cen pri kmetu kmetijstvo vodita v brezizhoden položaj, kmetije pa pri takih cenovnih nesorazmerjih ne bodo preživele. Nesprejemljivo se jim tudi zdi, da se kriza v prehranski verigi rešuje na račun kmetov in potrošnikov.

Apel: Kosite pozneje, zaradi pozebe bo glavna hrana čebelam cvetje na zelenicah
22. 04. 2021 17.38Zaradi nedavne pozebe je v veliki meri uničeno cvetje sadnega drevja. Glavna hrana za čebele bodo letos tako cvetlice na travnikih. Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije ob tem pozivajo k nekoliko poznejši košnji zelenic, predvsem tistih na javnih površinah, od katerih ni odvisna krma živali. Še posebej pomemben bo regrat, ki izdatno medi. "Letos bo štel vsak regratov cvet," pravi predstavnik za odnose z javnostmi KGZS Marjan Papež, sicer tudi sam čebelar. Če pa se že v teh dneh odločite za košnjo, to opravite zvečer ali ob slabem vremenu, še apelira.

Pridelovalci v boj z naravo, ki je bila znova močnejša
10. 04. 2021 11.00Pozeba te dni ni pustošila le pri nas. Francoski vinarji ugotavljajo, da je letina v številnih vinogradih po treh nočeh temperatur pod ničlo uničena, njihovo preživetje pa postavljeno na kocko.

Prva ocena po pozebi kaže na katastrofo, ponekod pridelka ne bo
09. 04. 2021 14.40V večjem delu Slovenije smo v tem tednu izmerili najnižje aprilske temperature v zgodovini meteoroloških meritev, ki so prizadele predvsem sadno drevje, pa tudi vinograde, oljke in zelenjavne vrste. Prve ocene o prizadetosti nasadov so predstavili predstavniki KGZS: škoda je ogromna, prizadetih je od 70 do 80 odstotkov nasadov, ponekod pridelka ne bo. Dokončna ocena o škodi bo znana šele čez nekaj tednov. KGZS spodbuja državo, da pomaga in ukrepa takoj.

Oroševanje rešilo pridelek nekaterim sadjarjem, pri drugih niti ta sistem ni pomagal
08. 04. 2021 10.50Temperature zraka so se v večjem delu države že drugo noč zapored spustile pod ledišče, kar je prizadelo predvsem letino sadjarjev. Ti so v sredo začeli zbirati podatke o škodi po pozebi, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije pa bo prve ocene sporočila v petek. Na jugovzhodu Slovenije je pozeba prizadela vse vrste sadja, nekatere povsem. V Evrosadu so del nasadov oroševali, zaradi česar jim je uspelo rešiti pridelek na teh mestih. Marsikje pa niti oroševalni sistemi niso bili kos nizkim temperaturam.

Kmetijsko ministrstvo po pozebi išče rešitve, med njimi tudi interventni zakon
08. 04. 2021 06.00Strokovnjaki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije si te dni na terenu ogledujejo razvoj pozebe in ocenjujejo njen vpliv na poljedelstvo ter sadjarstvo. Kmetijski minister Jože Podgoršek je zato imenoval interno skupino s ciljem najti ustrezne rešitve. Ena izmed njih je priprava interventnega zakona, so sporočili.

'Še včeraj so bili cvetovi češenj snežno beli, danes so že oksidirali'
07. 04. 2021 12.51Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih postale stalnica in povzročajo vse več resne škode sadjarjem, vinogradnikom, kmetovalcem. Letošnje leto ni nič drugačno. Nizke nočne in jutranje temperature v teh dneh so oklestile letošnjo letino sadnega drevja, slabo se piše tudi zgodnji sorti grozdja. Prve okvirne rezultate o škodi po pozebi v Sloveniji bo Kmetijsko gospodarska zbornica Slovenije podala jutri. Premier Janez Janša pa je že napovedal ukrepe za pomoč kmetovalcem.

Ljubljanski mestni sadovnjaki zaradi vandalizma ne rastejo po načrtih
03. 08. 2020 11.23Ljubljanska mestna občina si prizadeva, da bi javni mestni prostor obogatila s sadovnjaki. Ti so zdaj na sedmih lokacijah, skupaj jih je okrog 600. Zaradi vandalizma pa v zadnjih letih ne uspevajo tako, kot so na občini pričakovali.

Novost za vrtičkarje: prek spleta do opozoril o boleznih in škodljivcih
27. 04. 2020 17.42Ob lastni pridelavi, h kateri prebivalce poziva kmetijsko ministrstvo, je treba biti pozoren tudi na rastlinske bolezni in škodljivce. Sistem spremljanja nadzora teh pojavov je v Sloveniji dobro razvit, informacije so na voljo na spletu, vrtičkarji pa se lahko naročijo tudi na obvestila po elektronski pošti ali na mobilni telefon.

V Posavju skoraj popolna pozeba koščičarjev, pri jablanah poškodovana več kot polovica cvetov
07. 04. 2020 10.36Nizke temperature prvih pomladnih juter so v Posavju, kjer imajo skupaj približno 600 hektarjev sadnih nasadov, pri koščičarjih povzročile skoraj popolno pozebo, v nasadih jablan pa je jutranji mraz uničil od polovice do približno štirih petin cvetov. Jablane v nižjih legah lahko sicer ob pravilni negi še vedno solidno obrodijo.

Dele Slovenije je zajelo močnejše sneženje, zaradi vetra nastajajo zameti
25. 03. 2020 07.07V večjem delu Slovenije smo se zbudili v belo jutro. Snega je sicer marsikje le za vzorec, precej bolj zimske pa so razmere v višje ležečih krajih Dolenjske, Kočevske, Bele krajine in Koroške, kjer tla že prekriva od 10- do 25-centimetrska snežna odeja. Zaradi nizkih temperatur je sneg suh, kar pomeni, da ga okrepljen severni veter zlahka prenaša v zamete. Vozne razmere so zato na teh območjih zelo otežene.

Občina, kjer ne boste ostali lačni ali žejni
15. 10. 2018 17.52Občino Lenart sestavljata dve krajevni skupnosti, Volčina in Lenart. Ponašajo se z enim največjih gradov v Sloveniji, Hrastovec, ki je bil prvič omenjen leta 1443, do druge svetovne vojne si ga je lastila znamenita večstoletna lastnica rodbina grofov Herberstein. Lenart je občina, kjer se prepletata mestni in podeželski pridih, občina, kjer lačni in žejni zagotovo ne boste.

V kmetijstvu bo lažje zaposliti sezonske delavce
01. 07. 2018 08.58V skladu z novelo zakona o kmetijstvu so začele veljati določbe o začasnem in občasnem delu v kmetijstvu. To bo dovoljeno v sadjarstvu, vinogradništvu, hmeljarstvu in zelenjadarstvu, z ukrepom pa naj bi zmanjšali delo na črno ter brezposelnim omogočili opravljanje dela za kratek čas.

Jesenski kmetijsko obrtni sejem Komenda 2017
04. 10. 2017 07.59Konjeniški klub Komenda, ki je organizator vsakoletnih kmetijsko obrtnih sejmov v Komendi, vas kot vsako leto v mesecu oktobru vljudno vabi na obisk in ogled letošnjega jesenskega sejma.

Dve leti pozebe: sadjarji predlagajo namestitev oroševalnih sistemov
24. 04. 2017 12.12Sadjarji zaradi pozebe predlagajo namestitev oroševalnih sistemov, ki z zamrzovanjem ustvarijo izolativni ovoj. Tretjina slovenskega medu je akacijevega, a nedavna pozeba je močno prizadela prav to, zato čebelarji pričakujejo za tretjino manj pridelka.

Že kot najstnik stopil na pot samozdravljenja
10. 10. 2016 08.22V novi številki revije Bodi eko ne zamudite zgodbe Jana Bizjaka, 29-letnega doktorja agronomije, ki ljudem danes svetuje, kako si s hrano povrniti zdravje. Tudi sam je kot najstnik premagal hude težave z želodcem.

'Kmetje, ki niso zavarovali svojih pridelkov, ne morejo računati na pomoč države'
17. 08. 2016 08.18V Kmetijsko gozdarski zbornici pravijo, da je tokratna škoda po neurju manjša od tiste, ki so jo pretekli mesec utrpeli v Pomurju. Na srečo je uničen le ozek pas kmetijskih pridelkov oz. okoli 250 hektarjev.

Glede Vinaga stekla prisilna poravnava
17. 07. 2013 13.13Okrožno sodišče v Mariboru je začelo postopek prisilne poravnave glede Vinaga. Nekoč pomembno mariborsko vinarsko podjetje z vinsko kletjo pod mestnim središčem ima že nekaj časa hude likvidnostne težave.

Češenj in marelic bo bolj malo
24. 05. 2013 17.52Sadno drevje je letos obilno cvetelo, a bo kljub temu bolj slabo obrodilo. Načrte sta prekrižali deževna pomlad in pozeba. Zelo malo bo marelic in tudi češenj, medtem ko naj bi bilo breskev toliko kot po navadi.

Sadja bo manj in bo zato dražje
28. 08. 2012 15.58Letošnja letina sadja bo zaradi suše in spomladanske pozebe zelo bora. Izpad bo v povprečju polovičen, ponekod pa celo 90-odstoten. Prav to pa bo razlog, da se bo sadje podražilo. Kmetje pričakujejo tudi dvig subvencije.

Medana se zbuja v sončna jutra
12. 12. 2011 15.44Vina, ki jih ponujamo, so sad trdega dela, dolgoletnih izkušenj in strokovnega znanja. Tržišču ponujamo tri različne linije vin: vina Kristančič, vina Pavo in vina Medana.