priporočilo Bruslja

Srbska policija se je znašla pod drobnogledom Bruslja

03. 07. 2025 20.51

Evropska unija je ostro obsodila vsa sovražna in nasilna dejanja v Srbiji ter oblasti v Beogradu pozvala k pregledni in hitri preiskavi obtožb, da je srbska policija uporabila prekomerno silo nad protestniki, zahtevajo razpis predčasnih volitev, izpustitev pridržanih kolegov in izpraznitev "ćacilanda'. Izpostavila je spoštovanje pravice do mirnih protestov, svobode izražanja in zborovanj. Hrvaško zunanje ministrstvo je medtem svojim državljanom odsvetovalo vsa nenujna potovanja v Srbijo, to pa utemeljilo s kritikami na račun ravnanja srbskih oblasti s hrvaškimi državljani na meji in protesti v Srbiji.

Huawei Sloveniji s pomočjo domačih lobistov 'vljudno predlaga' plačilo 170 milijonov

05. 12. 2023 16.02

Kitajski kolektiv Huawei je pred dvema tednoma Vladi republike Slovenije in v vednost petim ministrom poslal dopis. V njem zastopnik Zhang Zhenhua trdi, da bo odločitev Vlade in splošnega sklepa AKOSA o varnosti omrežja 5G Sloveniji povzročila škodo več milijard evrov, Huawei pa že terja neposredno povračilo v višini 170 milijonov evrov. Ponudili so tudi izračun škode, priložili pa mnenji ekonomista Jožeta P. Damjana in ustavnega pravnika Sama Bardutzkyja.

Evropska komisija predlaga priznanje covida-19 kot poklicne bolezni

28. 11. 2022 17.00

Evropska komisija v posodobljenem priporočilu o poklicnih boleznih državam članicam EU priporoča, da covid-19 priznajo kot poklicno bolezen, če se z njo okužijo delavci na področju preprečevanja bolezni ali v primeru pandemije, v sektorjih, kjer pride do izbruha in kjer je dokazano tveganje okužbe, so sporočili iz Bruslja.

Evropska komisija zamrznila evropska sredstva namenjena Madžarski

24. 11. 2022 14.14

Evropska komisija je priporočila, da se zamrzne milijarde evrov evropskih sredstev, ki so bili namenjeni Madžarski. Presodili so namreč, da Madžarska precej demokratično nazaduje in da ni sprejela obljubljenih reform pravne države.

Vučić zaradi napetosti na Kosovu odpovedal udeležbo na podnebnem vrhu

04. 11. 2022 21.24

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je zaradi napetosti na Kosovu odpovedal vse načrtovane obiske v tujini v bližnji prihodnosti, vključno z udeležbo na podnebnem vrhu COP27 v Egiptu. Za soboto je bila sklicana seja srbske vlade, potem ko so kosovske oblasti suspendirale regionalnega poveljnika policije na severu Kosova Nenada Đurića.

'Države Zahodnega Balkana pripadajo svobodnemu in demokratičnemu delu Evrope'

03. 11. 2022 15.12

Nemški kancler Olaf Scholz je ob začetku vrha Berlinskega procesa izjavil, da države Zahodnega Balkana spadajo v svobodno in demokratično Evropo. Pozval je k okrepitvi prizadevanj za njihovo vključitev v Evropsko unijo ter poudaril, da stabilnosti regije ni mogoče obravnavati ločeno od preostale Evrope. Slovenski predsednik Borut Pahor se je nemškemu kanclerju zahvalil za obuditev te pobude, opozoril pa je, da Berlinski proces ni nadomestilo za proces širitve Evropske unije, pač pa k njemu prispeva in ga spodbuja. EU pa je Zahodnemu Balkanu napovedala milijardo evrov pomoči v boju proti energetski krizi.

Golob: BiH si zasluži evropsko perspektivo

12. 10. 2022 13.49

Evropska komisija predlaga, da se Bosni in Hercegovini podeli status kandidatke za članstvo v EU, je v Evropskem parlamentu dejal evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi. Poudaril je, da mora BiH izpolniti več pogojev, med drugim na področjih sodstva, boja proti korupciji in svobode izražanja. Končno odločitev o podelitvi statusa kandidatke bo sprejel Evropski svet, v katerem sodelujejo voditelji držav članic EU, vse skupaj pa bi se lahko zgodilo decembra. Odločitev je pozdravil tudi predsednik vlade Robert Golob in omenil, da je slovenska diplomacija trdo delala, da bi prišlo do tega.

'Dogajanje v Sloveniji sprožilo razmislek o evropski medijski zakonodaji'

13. 07. 2022 14.15

Evropska komisija je zaradi dogajanja na področju medijev v Sloveniji, tudi v zvezi s prekinitvijo financiranja Slovenske tiskovne agencije, začela razmišljati o pripravi medijske zakonodaje, ki bo veljala za vse članice, je ob predstavitvi poročila o vladavini prava dejala evropska komisarka Vera Jourova v luči dogajanja na RTV Slovenija.

Ukrajina in Moldavija korak bližje članstvu v EU

17. 06. 2022 12.41

Evropska komisija je predlagala, da se Ukrajini dodeli status kandidatke za članstvo v EU, je v Bruslju sporočila predsednica komisije Ursula von der Leyen. Enako priporočilo je izdala tudi za Moldavijo. Za Gruzijo za zdaj predlaga le podelitev "evropske perspektive". Dokončno odločitev o tem morajo sprejeti voditelji članic EU. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je Evropski komisiji zahvalil za njeno "zgodovinsko odločitev". "To je prvi korak na poti do članstva v EU, ki bo nedvomno približal našo zmago," je zapisal.Tudi predsednik slovenske vlade Robert Golob se je sestal s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom in pozdravil predlog Evropske komisije za podelitev statusa kandidatke za članstvo v EU Ukrajini.

Evroskupina prikimala vstopu Hrvaške v območje z evrom

16. 06. 2022 18.13

Finančni ministri držav članic območja z evrom so predlagali, da Hrvaška s 1. januarjem 2023 postane 20. članica območja. Strinjali so se z oceno Evropske komisije in Evropske centralne banke, da je Hrvaška za prevzem evra izpolnila vse zahtevane kriterije. Zadnjo besedo bodo imeli voditelji držav in vlad EU na zasedanju prihodnji teden.

S covidnim potrdilom bi morali po EU potovati brez dodatnih omejitev

25. 01. 2022 16.42

Evropska komisija je članice EU pozvala, naj ne uveljavljajo več dodatnih omejitev potovanj, ki so jih uvedle zaradi koronavirusne različice omikron. Članice EU so danes sprejele novo priporočilo glede usklajevanja omejitev potovanj in ob tem so v komisiji izpostavili, da so članice potrdile, da mora veljavno digitalno covidno potrdilo načeloma zadostovati za potovanje po Uniji v pandemiji brez dodatnih ukrepov, kot so poživitveni odmerek, negativni test ali karantena. A ker vsaka članica uvaja svoje ukrepe, to povzroča veliko zmedo.

Na Nizozemskem tretja noč protestov in izgredov, EK: Na protestih ni prostora za nasilje

22. 11. 2021 08.34

Nizozemske ulice so ponovno zavzeli protestniki, tudi tokrat ni minilo brez večjih incidentov. Protestniki, nasprotniki ukrepov za omejitev širjenja novega koronavirusa, so zavzeli ulice več mest, zgodil se je tudi spopad s policijo. Toda novi izbruhi in izgredi so bili vendarle nekoliko manj nasilni kot prejšnji dve noči v Rotterdamu in Haagu. Ob tem se je oglasila tudi Evropska komisija, ki je v luči protestov, ki so potekli čez vikend, opozorila, da so mirne demonstracije temeljna pravica v demokratičnih državah, a da na protestih prostora za nasilje ni.

'Državno lastnino imamo v Petrolu zato, da lahko vlada vpliva na Petrol'

15. 10. 2021 06.09

Nobena panika ni potrebna, razmere v Sloveniji glede trga energentov so stabilne, ukrepi za zdaj niso potrebni, je sporočila vlada. Enako glede posledic podražitev energentov pravi minister Jernej Vrtovec. A Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov Slovenije in ekonomist Maks Tajnikar menita, da bi država morala ukrepati.

Podpisana uredba o evropskem digitalnem covidnem potrdilu

14. 06. 2021 14.53

Predsedniki treh glavnih institucij EU, Ursula von der Leyen (Evropska komisija), David Sassoli (Evropski parlament) in Charles Michel (Evropski svet), so se udeležili slovesnosti ob podpisu uredbe o evropskem digitalnem potrdilu, so sporočili iz Bruslja. Uredba bo začela veljati 1. julija in bo olajšala potovanja v Uniji v času pandemije covida-19.

Evropska komisija s predlogom o obdavčitvi podjetij

18. 05. 2021 16.44

Evropska komisija je predstavila predlog za obdavčitev podjetij, s čimer želi vzpostaviti trden, učinkovit in pravičen sistem obdavčitve podjetij v EU. V njem sta predstavljeni dolgoročna in kratkoročna vizija za podporo okrevanju Evrope po pandemiji covida-19 in zagotovitev ustreznih javnih prihodkov v prihodnjih letih.

Število okužb v Nemčiji upada, umrl moški po ponovni okužbi

21. 01. 2021 11.01

V Nemčiji so v zadnjem dnevu potrdili skoraj 20.400 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je več kot tisoč covidnih bolnikov, med njimi moški, ki se je z novim koronavirusom okužil že drugič. Medtem pa cepljenje proti covidu-19 v ZDA poteka počasneje od načrtov, v zvezni državi New York naj bi zmanjkalo cepiva v treh dneh.

Koronavirus: EU dvignila oceno tveganja, Slovenija uvedla vstopne točke

03. 03. 2020 08.03

EU je dvignila oceno tveganja za širjenje koronavirusa na visoko. Kaj to pomeni za Slovenijo? "Čeprav ne sme prevladati panika, se bodo razmere verjetno poslabšale," iz Bruslja sporoča evropski komisar Janez Lenarčič. Slovenija za zdaj kljub 286 testiranjem ostaja brez potrjenega primera, bodo pa potencialno okužene odslej testirali v 16 tako ključnih vstopnih točkah, kjer bodo jemali brise.

Bruselj 'žuga': Nadaljujte zdravstveno in pokojninsko reformo, olajšajte obstoj malim podjetjem

23. 05. 2018 15.39

Slovenija je iz Bruslja dobila redne letne proračunske in reformne nasvete, v katerih Evropska komisija ponavlja poziv k ustreznemu fiskalnemu ukrepanju ter nadaljnjim reformam na področju zdravstva, dolgotrajne oskrbe in pokojninskega sistema. Poleg tega jo poziva, naj "izvede privatizacije v skladu z obstoječimi načrti".

Bruselj prvič v zgodovini uporabil zloglasno 'jedrsko bombo' - proti Poljski je sprožil sedmi člen pogodbe

20. 12. 2017 15.02

Bruselj je predlagal sprožitev sedmega člena pogodbe EU proti Poljski zaradi očitnih tveganj resnih kršitev vladavine prava. Ta člen v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic članici, ki krši temeljna evropska načela. Poljski predsednik je medtem potrdil dva zakona v sklopu sporne reforme pravosodja.

Poljska ukrepe EU označila za izsiljevanje

26. 07. 2017 12.59

Evropska komisija je sprejela nekatere ukrepe proti Poljski zaradi sporne pravosodne reforme. Poljska ima zdaj mesec dni časa, da se ustrezno odzove. Komisija jo še posebej poziva, naj ne sprejme nobenega ukrepa za odpoklic ali prisilno upokojitev sodnikov vrhovnega sodišča. Poljska je te ukrepe že označila za izsiljevanje.

Poljska vlada brani pravosodno reformo in kritizira Evropsko komisijo, ta ji grozi z odvzemom glasovalnih pravic

19. 07. 2017 13.48

Poljska vlada se je odzvala na kritike iz Bruslja in poudarila, da so pripombe Evropske komisije glede pravosodne reforme "preuranjene in neupravičene". Zakonodajni postopek še ni končan, je v sporočilu za javnost zapisalo poljsko zunanje ministrstvo.

Premier Cerar zagotavlja, da terana ne bomo dali

20. 03. 2017 14.11

Evropska komisija je objavila osnutek delegiranega akta, s katerim namerava Hrvaški dodeliti omejeno izjemo pri uporabi imena teran. Slovenija je Bruselj opozorila pred morebitnimi ponarejenimi hrvaškimi dokumenti, a se bo proces nadaljeval. Kmetijski minister Židan je razočaran, a obljublja, da bo država stala ob strani slovenskim proizvajalcem, premier Cerar pa zagotavlja, da je teran slovenski in ga ne bomo dali.

Priporočilo iz Bruslja: Slovenija naj do leta 2017 sprejme pokojninsko reformo

18. 05. 2016 13.26

Slovenija je iz Bruslja dobila štiri priporočila, med drugim tudi glede zdravstvene in pokojninske reforme, slednjo naj sprejme do leta 2017. Evropska komisija pa je za Slovenijo predlagala končanje postopka presežnega primanjkljaja. Po pričakovanjih komisije bo primanjkljaj ostal pod tremi odstotki tudi v letošnjem in prihodnjem letu.

VIDEO: Pahor v poslanici: ni boljše alternative arbitražnemu sporazumu, verjeti je treba v prijateljstvo

30. 07. 2015 06.36

Vsi, ki verjamemo v mir in prijateljstvo, nosimo odgovornost, da se znova potrudimo za vzpostavitev in okrepitev medsebojnega zaupanja, se je na začetek postopka za prekinitev arbitražnega sporazuma odzval slovenski predsednik Borut Pahor. V poslanici je dejal, da arbitražni sporazum nima boljše alternative.

Bruselj Sloveniji sporoča: napredek je viden, a ostajajo pomembni izzivi

13. 05. 2015 20.23

Glavno sporočilo iz Bruslja se glasi, da je Slovenija v minulih letih na več ključnih področjih dosegla viden napredek, a mora nadaljevati prizadevanja, saj še vedno ostajajo pomembni izzivi. Med drugim v Evropski komisiji Sloveniji priporočajo pogumne reforme za zmanjšanje dolga javnega sektorja.

Korupcija: Erjavec bi lovil 'velike ribe', Cerar povečal odgovornost inšpektorjev, Bogovič zaplenil 'sumljivo' premoženje

07. 07. 2014 08.09

Čeprav je v raziskavi Eurobarometra le sedem odstotkov vprašanih menilo, da se je politika sposobna boriti proti korupciji, smo stranke pred volitvami vprašali, za kakšne ukrepe si bodo prizadevale na tem področju.

ZSSS: Priporočila Bruslja glede plač nesprejemljive puhlice

03. 06. 2014 14.19

Izvršna sekretarka pri ZSSS Andreja Poje je poudarila, da priporočila Evropske komisije jasno nakazujejo nadaljevanje ustaljene politike, ki prebivalcem Slovenije ne prinaša nič dobrega. Evropska komisija je na Slovenijo naslovila osem priporočil s konkretnimi roki.

Bruselj Sloveniji: Ukrepajte proti korupciji

02. 06. 2014 16.03

Slovenija je iz Bruslja dobila osem priporočil za proračunsko in reformno ukrepanje v letih 2014 in 2015, ki se nanašajo na ureditev javnih financ, prestrukturiranje bank in podjetij, privatizacijo, minimalno plačo, pokojninski sistem in poslovno okolje. ZSSS priporočilom nasprotuje.

Viri iz Bruslja: Najprej neodvisna ocena o stanju slovenskih bank, nato odobritev slabe banke

12. 06. 2013 17.20

Izvedba neodvisnega zunanjega pregleda kakovosti aktive slovenskih bank je pogoj za odobritev prenosa slabih terjatev na slabo banko, so danes v Bruslju povedali viri pri EU. To je sicer po oceni virov mogoče izvesti razmeroma hitro, pred poletnimi počitnicami.

Slovenija je dobila še dve leti časa

29. 05. 2013 07.40

Postopka proti Sloveniji zaradi presežnih makroekonomskih neravnovesij za zdaj ne bo. Država je dobila še dve leti časa za odpravo presežnega primanjkljaja. Obenem pa mora nujno ukrepati za odpravo neravnovesij in ureditev bančnega sektorja.