Tujina

Poljska vlada brani pravosodno reformo in kritizira Evropsko komisijo, ta ji grozi z odvzemom glasovalnih pravic

Bruselj/Varšava, 19. 07. 2017 13.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Poljska vlada se je odzvala na kritike iz Bruslja in poudarila, da so pripombe Evropske komisije glede pravosodne reforme "preuranjene in neupravičene". Zakonodajni postopek še ni končan, je v sporočilu za javnost zapisalo poljsko zunanje ministrstvo.

Načrtovana pravosodna reforma na Poljskem "bistveno povečuje sistemsko grožnjo pravni državi", je danes izpostavil podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans. Reforma sicer še ni sprejeta, če pa bo, pa se lahko Poljski obeta celo sprožitev 7. člena pogodbe EU.

Poljska meni, da so kritike preuranjene in neupravičene. Dodali so, da gre za poskuse, da bi se v zakonodajni postopek na Poljskem vmešali od zunaj. "Ni prostora za osebno misijo," so se na besede Timmermansa odzvali v Varšavi. Dodali so, da je Poljska pripravljena na dialog, če bodo spoštovana načela suverenosti države članice Evropske unije.

Ostro svarilo Evropske komisije

Evropska komisija je namreč danes na Poljsko naslovila ostro svarilo, da je zaradi načrtovane sporne pravosodne reforme zelo blizu sprožitve 7. člena pogodbe EU, ki v skrajnem primeru sistemskih groženj pravni državi predvideva začasen odvzem glasovalnih pravic kršiteljici. V bruseljskem žargonu mu pravijo "jedrska bomba".

Celoten sveženj reform bi po besedah predsednika Evropske komisije odpravil vsakršno neodvisnost pravosodja, ki bi bilo popolnoma pod nadzorom vlade, sodniki bi služili volji politikov, je Timmermans ponazoril grožnjo.

Poljski zaradi pravosodne reforme zdaj grozi tudi EU.
Poljski zaradi pravosodne reforme zdaj grozi tudi EU. FOTO: AP

Komisija trenutno še ne more ukrepati, ker reforma še ni sprejeta, bo pa po Timmermansovih besedah hitro pripravila nov sveženj ukrepov, vključno s pravnim postopkom zaradi kršenja evropske zakonodaje, ki ga namerava sprožiti prihodnji teden.

Načrtovana poljska reforma namreč po oceni komisije krši poljsko ustavo in evropsko pravo ter vpliva na vsakogar, ki posluje na Poljskem ali s Poljsko, tudi na obiskovalce Poljske. "Kar se dogaja na Poljskem, vpliva na vse nas," je poudaril Timmermans.

Kljub temu "jasnemu in močnemu" sporočilu je komisija še vedno na voljo za dialog, je zatrdil Timmermans ter dodal, da poljska ministra, ki ju je povabil na pogovor, veliko govorita o njem na prav nič laskav način, bi bilo pa bolje, če bi govorila z njim.

Prvi podpredsednik komisije je tudi ostro obsodil ustrahovanje poljskih novinarjev, ki postavljajo vprašanja, kritična do poljske vlade, in pozval, naj se to takoj ustavi, saj ni demokracije brez svobodnih medijev.

Sporni ukrepi poljske vlade sprožajo tudi vprašanje izstopa Poljske iz EU, na katerega Timmermans odločno odgovarja: "Poljaki nikakor ne bodo podprli vlade, ki bi zagovarjala izstop iz EU."

Možnost uporabe 7. člena proti poljski vladi pod taktirko vodje vladajoče stranke Zakon in Pravičnost (PiS) Jaroslawa Kaczynskega se omenja že več kot leto in pol, a današnje Timmermansovo opozorilo je najostrejše doslej.

Kakšen je postopek?

Komisija je začela proti Poljski ukrepati januarja lani, ko je sprožila preliminarno preiskavo, prvo fazo v sklopu tristopenjskega okvira za odpravljanje sistemskih groženj pravni državi, uvedenega leta 2014.

Na prvi stopnji komisija najprej oceni, ali obstajajo jasna znamenja sistemskih groženj pravni državi. Če obstajajo, pošlje problematični članici mnenje, v katerem vsebinsko utemelji svoje skrbi.

Na drugi stopnji komisija poda priporočilo ukrepanja kršiteljici za odpravo problemov, na tretji stopnji pa pozorno spremlja izvajanje tega priporočila, pri čemer se lahko v skrajnem primeru odloči za uporabo 7. člena pogodbe EU.

Postopek uporabe 7. člena je dvodelen: prvi del je preventiven in se uporablja v primeru tveganj resnih kršitev, drugi pa predvideva sankcije v primeru obstoja resnih kršitev, vključno z začasnim odvzemom glasovalnih pravic.

Postopek uporabe 7. člena lahko sprožijo tretjina članic, Evropski parlament ali Evropska komisija. Obstoj resnih kršitev lahko opredelijo le voditelji članic EU s soglasjem, o sankcijah pa nato odločajo članice s kvalificirano večino.

Uporaba 7. člena v primeru Poljske je bila lani malo verjetna, saj si EU ob vseh krizah ni želela vojne z lastno članico. Po umiritvi napetosti zaradi migracij in brexita so ob novih spornih potezah poljske vlade okoliščine danes drugačne.

Kakšna je reforma?

Reformo pravosodja sestavljata dva zakona. Eden spreminja delovanje vrhovnega sodišča. Med drugim bi morali vsi trenutni sodniki- razen izjem, ki bi jih določil pravosodni minister – v pokoj.

Pravosodni minister bo v skladu s predlogom zakona tudi odgovoren za izbiro kandidatov, ki bodo nasledili upokojene sodnike. V primeru upokojitve predsednika vrhovnega sodišča pa bi "njegove dolžnosti in pooblastila prešle na sodnika, ki ga bo določil pravosodni minister". Kritiki opozarjajo, da bodo položaje vrhovnih sodnikov zasedli pravniki blizu PiS. 

Drugi zakon pa predlaga, da bi parlament imenoval vseh 25 članov poljskega sodnega sveta. Poleg tega bo 30 dni po uveljavitvi predčasno prenehal mandat vsem članom sveta, na njihova mesta pa bodo imenovali nove ljudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (57)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Frane Šajn
13. 05. 2018 10.21
+1
Samo poglejte si tele zamorjene inkvizicijske face zgoraj na fotki pa ti je takoj vse jasno! Kaj dela ta izrojena vera iz teh naivnih Poljakov.
Nimasmisla
24. 07. 2017 10.42
a je pri nas kaj drugače
žlikrofi
23. 07. 2017 16.31
+4
v upanju da da ne bo na volitvah izvoljen zapornik in se nam ne piše tako slabo kot poljakom ki morajo poslušat palčke iz vatikana želim slo tako vztrajno naprej kljub zdraharjem v sds
BUONcaffee
23. 07. 2017 09.37
+0
Bivše komunistične države rušijo EU.
Frane Šajn
13. 05. 2018 10.22
žlikrofi
21. 07. 2017 15.01
+4
ja se vid kjer so desne stranke v parlamentu do kake tragike pride ni razsodnosti in še pumpanje palčkov iz vatikana dobro da narod 50000ljudi protestira
Frane Šajn
20. 07. 2017 09.57
-2
Bravo!!! Poljaki, Slovaki in Ćehi skupaj z Madžari počasi dojemajo vlogo , ki jim jo je odmerila in potihoma namenila slavna pravna EU. Končno se počasi zrcali slika za kaj so nas potrebovali in uporabili v tej slavni EU in NatO. Slovenceljni nam pač ne kane mi zijamo v Bruselj kot zombiji v premikajoče živo bitje. Vedno bolj se mi poraja poanta iz Angleške humoristične nadaljevanke samo bedaki in konji, ko spremljam delo slovenske politike in odziv Slovencev na te ukrepe.
ni_mi_vse_eno
19. 07. 2017 21.14
+2
Svobodni ste, da delate to, kar vam ukažemo. :)
Frane Šajn
20. 07. 2017 10.01
+1
Ali svobodni ste le toliko kolikor vam dovolimo mi sv. trojica v EU.
Frane Šajn
20. 07. 2017 10.08
+1
Ali bolje tako svobodni ste kolikor vam dopušča sv. trojica v EU, je ni treba posebej naštevati!
kolbek460
19. 07. 2017 20.56
+2
Mračne sile pod okriljem rkc ,pripravljajo Poljsko državo na rop stoletje ,,
290ktober
19. 07. 2017 23.22
+2
Frane Šajn
20. 07. 2017 10.09
+2
žlikrofi
23. 07. 2017 16.39
+2
mislita tud na blejski otok ko so ga mračne sile rkc okupirale križarji sory rode je pa uspel da ja cerkev ki so jo morali moji pra nonoti pod pritiskom graditi ne odneha zaradi pohlepa po kešu
Skunk Works
19. 07. 2017 19.30
-4
eu postaja navaden kupleraj, tam kjer delajo red se nekaj vmešava, tam kjer pa reda še zdaleč ni (recimo pri nas) pa vse pustijo pri miru......USA pod Trumpom bo v 4 letih svetlobna leta pred evropsko socialistično kuplerajsko beznico.....
Frane Šajn
20. 07. 2017 10.04
+0
Transi je padel na glavo ajej ajej kakšno je vsekal!!!!!! Ja kaj še počneš tu ti veleum v Ameriko in nas boš potem obiskoval kot človek v potovanju skozi čas v Sloveniji. Ojej, kako se ti bomo čudili in se ti klanjali!!!!!! ma spelji se že enkrat upognjena sanja zasanjana.
Mladen sir
19. 07. 2017 18.30
-4
Naj gredo v pokoj pri nam tudi imam sodnike ,ki so me dali mućit iz ulice pa je naročilo dajala in odvetnike pa še niso zaprti.Pri nam tudi škripa pravni red.
rhomburix
19. 07. 2017 18.03
+1
Sodnike pri nas na predlog Sodnega sveta prav tako potrjuje parlament. V čem je problem?
290ktober
19. 07. 2017 23.23
+1
Kollerik
19. 07. 2017 18.00
+7
to ti je klasičen primer, kako lahko neka normalna, prosperitativna država zdrsne v kaost teme in nazadnjaštva,takoj ko krmilo prevzamejo katoli banski skrajni desničarji.....
valjhunsinkajtimara
19. 07. 2017 18.37
-7
Splav je pol napredna zadeva... Dobro da sedaj vem.
Skunk Works
19. 07. 2017 19.28
-5
poljska je za nas tata mata.....po stopnji rasti in napredka so nas pustili v kameti dobi...pred 25 leti so bili 50 let za nami....pa saj je vse jasno..kjer so socialisti, tam trava ne raste......
Frane Šajn
20. 07. 2017 10.06
+1
Ja za vas, če misliš tvojo ožjo familijo potem bo držalo, ne posplošuj pa tega na vso Slovenijo si razumel!!
pizzamargerita
19. 07. 2017 17.36
-1
Poljska ima pravico, da doma dela tako, kot njim pase!! Ne pustijo si vsiljevat migrantskih kvot od bruslja in ne pustijo, da bi jim vladali breznacajni libtardi!!! BRAVO POLJSKA!!!!
Nightyfly
19. 07. 2017 17.42
+10
No , potem pa naj spakira kufre in gre opravljati potrebo na svoje dvorisce .Zakaj je v UE ? Samo zato , da ljudje Evrp. Unije pojedo njihovih 750 000 Ton jabolk ,ki jih zaradi sankcij niso smeli izvoziti v Rusijo -kot vsako leto ? Jaz na mestu Rusov ne bi uvozil od njih niti en samcat zebelj . pizzza ........jejte njihova jabolka 15 x na dan .
Nightyfly
19. 07. 2017 17.44
+5
Tako hrvaska kot polska ,ki rvate podpira glede arbitraze bosta morali njihove bogove postaviti nizje ,precej nizje , da dobijo zemeljsko obliko . To pomeni , da bosta obe zaceli spostovati vse tisto kar morajo spostovati ostali . Regole in kulturo .
JApajaDAja
19. 07. 2017 18.17
+2
tipično grabežljivo desnjakarski pristop....imeli in vzeli bomo samo to, kar NAM odgovarja!
AlternativeFacts
19. 07. 2017 17.07
+4
Teli poljaki itaq niso povsem diht....Je pa zanimivo kako nas politiki,ko so leta 1991 prodajali 2 Švico,sedaj prodajajo Višegrajce...res ni kaj, kot da bi presedlali iz konja na osla....žalostno pri vsem tem je pa to, da se najdejo ljudje,ki jim je ta norost OK....
JApajaDAja
19. 07. 2017 16.51
+5
a bi še hrkačom, radi nespoštovanja in ignorance razsodbe as? če se dela dobro delo, naj se dela vsaj 2x!
prašek
19. 07. 2017 16.40
+18
Očitno EU ima "orožje" za spametovanje .......... Upam da naši "dobri susedi" tole prečitajo !
290ktober
19. 07. 2017 17.21
+3
Nightyfly
19. 07. 2017 17.45
+4
heello
19. 07. 2017 16.32
+6
Desničarji z vso silo lomastijo po Evropi !!!!!!!!!!
Iluzionist
19. 07. 2017 17.06
+4
po tistih državah, ki jih spodbujajo zda; poljska, hrvaška, albanija, ukrajina, baltske države
ecoliqua
19. 07. 2017 16.10
+1
Če majo pa dedka mraza za kralja, mislim jezusa. Isto sranje drugo pakiranje.
kolbek460
19. 07. 2017 16.10
+7
vRAČANJE V DOBO SREDJEGA VEKA IN INKVIZICIJE ,,
dostojevski II
19. 07. 2017 16.02
+11
Gorenak se je v DZ hvalil, da je bil lani z avtodomom na dopustu na Poljskem. Bila je dilema, kaj je hotel povedati. Da ima avtodom ali da je Poljska prava destinacija za dopust ?