
"Omikron se je že razširil po Evropi in čas je, da se razmisli o prekinitvi dodatnih ukrepov glede potovanj, ki so jih številne članice uvedle v preteklih tednih, s čimer je postalo potovanje v EU napornejše in manj predvidljivo," sta izpostavila komisarka za zdravje Stella Kiriakides in komisar za pravosodje Didier Reynders. To je sporočilo komisije ob tem, ko so ministri EU za evropske zadeve danes potrdili novo priporočilo o usklajevanju ukrepov, ki naj bi olajšalo potovanje po EU med pandemijo covida-19, medtem ko vsaka članica uvaja svoje ukrepe, kar povzroča veliko zmedo.
V komisiji so izpostavili, da so članice danes potrdile, da mora veljavno digitalno covidno potrdilo – o cepljenju, negativnem testu ali prebolevnosti – načeloma zadostovati za potovanje po Uniji v pandemiji. Veljavnost potrdila je Unija z delegiranim aktom uskladila na 270 dni po primarnem cepljenju. To bo veljalo od 1. februarja.
Obenem sicer v komisiji izpostavljajo, da se evropska ureditev nanaša samo na potovanje po Uniji, medtem ko uporabo tega potrdila ali podobnih potrdil za druge namene, na primer obisk restavracij ali kina, urejajo države same.
V praksi bi to moralo pomeniti brez negativnega testa, karantene ali poživitvenega odmerka
V skladu s priporočilom, ki so ga danes potrdili ministri EU, za imetnike covidnega potrdila torej za potovanje po Uniji ne bi smele veljati nikakršne dodatne omejitve, kot so zahteve po negativnih testih ali karanteni.
To v praksi pomeni, da imetniki covidnega potrdila tudi brez poživitvenega odmerka ne bi smeli imeti težav pri potovanju v Uniji v devetih mesecih od prejetja omenjenega potrdila. Po devetih mesecih pa naj covidno potrdilo brez poživitvenega odmerka ne bi več veljalo.
Se barve poslavljajo?
Poleg standardne veljavnosti covidnega potrdila za devet mesecev, ki je sicer z delegiranim aktom tudi zavezujoča, uvaja novo priporočilo še nekaj sprememb usklajenega pristopa za zagotovitev prostega gibanja po Uniji v pandemiji.
Ena ključnih novosti je, da ta odslej sloni bolj na zdravstvenem stanju posameznika, ne toliko na epidemiološkem zemljevidu, na katerem so najvarnejša območja obarvana zeleno, najbolj tvegana pa temno rdeče.
Predstavnik MZZ-ja poudarja razreševanje vprašanj glede priznavanja cepljenja v tujini
Zasedanja se je udeležil tudi državni sekretar na slovenskem zunanjem ministrstvu Gašper Dovžan, ki se je zavzel za nadaljnje usklajeno delovanje držav članic EU pri soočanju s pandemijo. Poudaril je pomen cepljenja in poživitvenih odmerkov za preprečevanje težkega poteka bolezni ter za zagotavljanje stabilnosti zdravstvenih sistemov, gospodarstva in ostalih družbenih podsistemov.
Poudaril je potrebo po razrešitvi vprašanj v povezavi s priznavanjem cepljenj v tujini in pri vnosu podatkov v covidno potrdilo, so sporočili z MZZ.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.