predelana hrana

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje

18. 08. 2024 07.00

Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

Igralec Martin Freeman po 38 letih opustil vegetarijanstvo

03. 05. 2024 17.31

Igralec Martin Freeman, ki je najbolj znan po vlogi doktorja Watsona v seriji Sherlock, je razkril, da je obrnil hrbet vegetarijanstvu, 38 let po tem, ko je prenehal jesti meso. 52-letnik je dejal, da je kot najstnik januarja 1986 postal vegetarijanec, ker nikoli ni maral misliti na to, da bi jedel živali.

BLOG: Žveplo v hrani

05. 05. 2024 07.00

Tokrat pišem o mineralu, ki ga mnogi spregledajo in se ne zavedajo njegovega vpliva na naše zdravje. Je izjemno pomemben mineral in ga vsakodnevno uživamo s hrano. Žveplo – mineral, prisoten v mnogih živilih, je ključnega pomena za naše zdravje in si zasluži večjo pozornost. Čas je torej, da postanemo pozorni na vsebnost žvepla v živilih, s katerimi se prehranjujemo, ter razumemo njegove koristi.

BLOG: Prednosti in tveganja 'carnivore' diete

24. 03. 2024 07.00

Zakaj bi se človek odločil jesti izključno meso? To vprašanje se poraja ob pogledu na fenomen, imenovan "carnivore dieta". Na prvi pogled se zdi, da je obilno uživanje govedine, slanine in piščanca sanjska rešitev za ljubitelje mesa, toda ali je res tako preprosto in zdravo uživanje le živil, ki so izključno živalskega izvora?

Ultra predelana hrana velika grožnja za naše zdravje

29. 02. 2024 10.18

Ultra predelana hrana, kot so industrijsko vnaprej pripravljene jedi, denimo pekovski izdelki, gazirane pijače, prigrizki, je velika grožnja za naše zdravje, ugotavljajo znanstveniki. Takšna hrana je namreč neposredno povezana s kar 32 škodljivimi učinki na zdravje, vključno z večjim tveganjem za bolezni srca, raka, s sladkorno boleznijo tipa 2, slabim duševnim zdravjem in prezgodnjo smrtjo, kažejo ugotovitve največjega pregleda s tega področja doslej.

BLOG: Okinavska dieta: recept za dolgo in vitalno življenje

11. 02. 2024 11.32

Med številnimi predlaganimi načrti prehranjevanja, vključno s sredozemsko in ketogeno dieto, kot vse kaže, privlačna možnost za ohranjanje zdravja in dolgoživosti leži v okinavski dieti. Ta prehranski pristop bi lahko bil ključen dejavnik za doseganje visoke starosti, kar ni presenetljivo, saj japonski otok Okinava predstavlja eno od "modrih con," kjer prebivalci redno doživljajo stoletnice. Gre za rojstni kraj borilne veščine karateja, ki pa je torej znan tudi po največjem številu stoletnikov.

Skrivnost spočitih tekačev

04. 09. 2023 06.00

Rekreativni tekači se pogosto osredotočajo na hitrost in vzdržljivost ter tudi nadzor telesne teže, vendar je ključna, a pogosto spregledana sestavina celostne tekaške forme prehrana. Strokovnjaki poudarjajo, da hranila pred, med in po teku lahko znatno vplivajo na boljše počutje, uspeh in hitrejšo regeneracijo. Najpomembnejši nasvet Romana Kejžarja pa je, da se prehranjujte čim bolj raznovrstno.

Ekološka hrana iz lokalnega okolja še pomnoži pozitivne učinke

20. 05. 2023 00.15

Ekološka hrana je temelj tako za zdravje sodobnega posameznika kot tudi za okolje in družbo kot celoto. Kadar ekološka hrana izvira iz lokalnega okolja, pa se njene prednosti z vidika hranilnih vrednosti in trajnostnega vpliva še pomnožijo.

Privlačna, okusna, oglaševana: ultra predelana hrana veča tveganje za raka

04. 02. 2023 17.07

Raziskovalci Imperial's School of Public Health iz Velike Britanije so pripravili najobsežnejšo oceno povezave med ultra predelano hrano in tveganjem za nastanek raka do sedaj. Ultra predelana živila, kot so gazirane pijače, serijsko proizveden pakiran kruh, številni pripravljeni obroki in večina kosmičev za zajtrk, za našo prehrano niso najboljša izbira, so ugotovili.

BLOG: zdravljenje kandide

09. 10. 2022 07.00

Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

Bomo tudi v Sloveniji jedli kobilice, črve in čričke?

01. 10. 2022 11.00

Bomo kmalu jedli žuželke, zmes alg, bakterij in kvasovk, v laboratoriju vzgojeno meso, 'steak', ki to ni, in med brez čebel? Hrana je vse dražja, hkrati pa vse bolj obremenjuje naše okolje – zlasti meso. In čeprav zmerno uživanje mesa ni problematično, ga pojemo preveč. V Sloveniji kar 88 kilogramov na leto na osebo, 18 kilogramov več od povprečja Evropske unije. Medtem pa zagonska podjetja v Sloveniji razvijajo revolucionarne tehnologije, ki bodo tudi največjim ljubiteljem mesa in živalskih izdelkov pomagala zmanjšati to porabo.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?

03. 07. 2022 13.40

Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

Inflacija maja na letni ravni še pospešila in dosegla 8,1 odstotka

31. 05. 2022 10.53

V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin maja na letni ravni v povprečju zvišale za 8,1 odstotka, od aprilskih pa so bile višje za dva odstotka. Majska letna inflacija je najvišja po aprilu 2002, ko Slovenija še ni bila v EU in območju evra, največ pa so k njej prispevale višje cene naftnih derivatov in vojna v Ukrajini.

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo

22. 04. 2022 10.59

Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.

BLOG: Ste že slišali Danijelov post (Daniel Fast) oziroma biblijsko dieto?

27. 03. 2022 13.06

Gre za dieto, ki je v ZDA postala moderna in je zasnovana ob svetopisemskem odlomku iz knjige preroka Danijela. Torej, drage bralke in bralci, današnji prispevek bo biblijsko obarvan, saj so to dieto oblikovali ob zgodbi iz Stare zaveze o postu preroka Danijela.

Kmete razburjajo popusti na goveje meso Izbrane kakovosti, inšpektorji na terenu

20. 01. 2022 16.22

Kmetijski minister Jože Podgoršek je v odzivu na novico, da dva trgovca goveje stegno z oznako Izbrana kakovost Slovenija v akciji ponujata po izredno nizki ceni, poudaril, da gre za podcenjevanje omenjene sheme in za napačno sporočilo potrošnikom. "Potrošnikom namreč dajemo vtis, da se lahko hrana pridela oziroma proizvede po tako nizkih cenah," ugotavlja minister, ki takšen razvoj dogodkov obžaluje. Na ministrstvu bodo na te vidike zdaj posebej pozorni. Na terenu so tudi že inšpektorji uprave za varno hrano, ki ugotavljajo masne tokove.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov

30. 10. 2021 08.28

60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

Dan varne hrane: res znamo ravnati z živili?

07. 06. 2021 10.21

7. junija obeležujemo mednarodni dan varne hrane. Zanjo morajo skrbeti vsi v prehranski verigi, od pridelovalcev in predelovalcev do potrošnikov. Žal pa se prav pri zadnjem členu rado "zalomi". Ali veste, kako shranjevati hrano v hladilniku, na kaj moramo biti pozorni pri pogrevanju in kakšno temperaturo morajo živila doseči, da lahko z gotovostjo trdimo, da so kuhana?

Hrana, ki izboljša razpoloženje in spomin

18. 05. 2021 00.15

Prehranjevanje s polnovrednimi rastlinskimi živili in nenasičenimi maščobami lahko izboljšuje razpoloženje in kognitivne sposobnosti. Prehrana z visoko vsebnostjo nasičenih maščob in rafiniranega sladkorja pa ima lahko ravno obratni učinek.

BLOG: Nadledvične žleze in izgorelost

11. 04. 2021 17.25

Primarna vloga nadledvičnih žlez je proizvodnja in uravnavanje kortizola (stresnega hormona) v krvi. Nadledvični žlezi tesno sodelujeta s hipotalamusom in hipofizo v sistemu, znanem kot os hipotalamus-hipofiza-nadledvična žleza, proizvajata pa tudi spolna hormona progesteron in estrogen, ki skrbita za tvorbo nevrotransmitorjev adrenalina, noradrenalina in dopamina.

Proteini – vse o beljakovinskih napitkih na enem mestu

22. 01. 2021 00.15

Proteini oziroma beljakovine so pomemben gradnik našega telesa. Zaradi lažjega vnosa beljakovin obstajajo tako imenovani proteinski napitki.

BLOG: Kakšen naj bo zdrav obrok za otroka?

19. 07. 2020 07.00

Otroci so, če nam je to všeč ali ne, ogledalo nas samih. Nič drugače ni na področju prehranjevanja, vse se začne pri starših. Ne morete pričakovati, da bo otrok sam začel vpeljevati zdrav način prehranjevanja, če boste vi zraven njega jedli hitro pripravljeno, predelano in vitalnih hranil osiromašeno hrano.

BLOG: Kako se na naraven način boriti z migreno?

01. 03. 2020 11.10

Če sami nimate težav z migrenami, zagotovo poznate nekoga, ki se s tem neprijetnim pojavom, ki osebo lahko povsem onesposobi, če pravočasno ne ukrepa, sooča. V nadaljevanju boste izvedeli, kaj je migrena, katere vrste poznamo, kakšni so simptomi in vzroki, ter kako si pomagati na naraven način.

BLOG: Katera živila so primerna za zdravje dojk?

27. 10. 2019 07.24

Oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o preventivi, kurativi ter psihološki podpori pri raku na dojkah. Skozi lastno izkušnjo sem doživel, da se je ljudem zelo težko začeti odrekati stvarem, ki sicer hranijo dušo, a kaj ko obenem lahko hranijo oziroma spodbujajo tudi razvoj bolezni.

Slovenec je lani zavrgel povprečno 68 kilogramov hrane

22. 10. 2019 12.32

Kaj nam pove ta številka? Slovenci se, kot kaže, premalo trudimo, da bi manj hrane pristalo v smeteh. Stanje se je namreč poslabšalo – lani smo zavrgli štiri kilograme na prebivalca več kot leta 2017. Več kot polovica odpadne hrane je nastala v gospodinjstvih.

'Visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ni mogoče doseči brez zmanjšanja živinoreje'

16. 10. 2019 06.00

Slovenci kljub podobam zdrave, domače hrane, ki nas vsakodnevno nagovarjajo z oglasnih panojev, lokalno pridelamo manj kot 40 odstotkov sadja in zelenjave. Posebej nizka je samooskrba z ekološko pridelanimi živili. ’'Dokler se bo na najbolj rodovitnih ravnicah pridelovala krma za živino, visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ne bomo dosegli,'' opozarjajo v slovenski fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera.

Tradicionalni okusi Osrednje Slovenije

08. 05. 2019 08.48

V enem od preteklih tednov smo omenili, da je Osrednja Slovenija nadvse razgibana, tako glede pokrajine kot glede kulinarike. Podrobneje smo predstavili tipične jedi polovice občin omenjene regije, ostale pa vam predstavljamo danes. Iz Osrednje Slovenije, natančneje iz Vodic, namreč prihajata Zala Jeraj in Ela Bobnar, ki smo ju spoznali v 3. oddaji priljubljenega kuharskega šova Mali šef Slovenije.

BLOG: Kako okrepiti in izboljšati delovanje jeter?

18. 03. 2019 10.00

Brez jeter je nemogoče imeti pravilno delujoč metabolizem, zdravo cirkulacijo, uravnotežene hormone, čisto kri in dobro prebavo. Imate simptome, kot so napihnjenost, zaprtje, utrujenost in hormonsko neravnovesje? Potem je morda čas za čiščenje jeter.

BLOG: Kako dolgo traja, da vaše telo prebavi hrano?

03. 02. 2019 07.00

Zahodna prehrana in hiter način življenja sta zagotovo povezana z naraščajočim številom prebavnih težav in bolezni prebavil. Premalo ljudi se zaveda, da je zdravje prebavnega sistema povezano predvsem z življenjskim slogom. Da, živila, ki jih uživate, aktivnost, počitek, spanec in stres vplivajo na zdravje vaših prebavil.

Če je zakon neučinkovit, ga je treba spremeniti

07. 01. 2019 11.23

Danska je v zadnjih 15 letih ukinila že dve uredbi, ki sta se izkazali za neučinkoviti: davek na maščobo in davek na sladke pijače. Slednjega so lani ukinili tudi v ameriškem Illinoisu, čeprav je živel manj kot pol leta. A zakonodajo, ki je neučinkovita, je treba spremeniti, saj je naloga politike ta, da dela za skupno dobro, pojasnjuje pravnik Avbelj.