Mali šef Slovenije

Tradicionalni okusi Osrednje Slovenije

Ljubljana, 08. 05. 2019 08.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

V enem od preteklih tednov smo omenili, da je Osrednja Slovenija nadvse razgibana, tako glede pokrajine kot glede kulinarike. Podrobneje smo predstavili tipične jedi polovice občin omenjene regije, ostale pa vam predstavljamo danes. Iz Osrednje Slovenije, natančneje iz Vodic, namreč prihajata Zala Jeraj in Ela Bobnar, ki smo ju spoznali v 3. oddaji priljubljenega kuharskega šova Mali šef Slovenije.

Posebnost Velike Planine je sir Trnič.
Posebnost Velike Planine je sir Trnič. FOTO: Dreamstime
Čudovita pokrajina, ugodno podnebje, rodovitna zemlja in dobra hrana. Vse to je Slovenija. Zaradi vseh prednosti, ki nam jih nudi narava, tudi vedno bolj cenimo lokalno pridelana in predelana živila, ki jedi naredijo še bolj okusne in še bolj pristne. Da smo Slovenci lahko upravičeno ponosni na svojo kulinariko, smo v preteklih tednih omenili že večkrat, ko smo v sklopu našega kulinaričnega sprehoda za začetek predstavili najbolj tipične slovenske jedi, nato smo pod drobnogled vzeli del štajerske kuhinje, tretji teden smo se preselili na Primorsko in spoznavali jedi slovenske Istre, teden kasneje smo naredili pregled tipičnih jedi posameznih občin dela Osrednje Slovenije, peti teden pa smo se vrnili na Primorsko in predstavili še ostale specialitete tamkajšnjih krajev. Tudi tokrat se vračamo, in sicer v Osrednjo Slovenijo, od koder prihajata Zala Jeraj in Ela Bobnar, da v kulinaričnem smislu spoznamo še drugo polovico tamkajšnjih občin. Vrstni red posameznih območij kot veste ni naključje, saj ga prilagajamo vrstnemu redu parov otrok, kot se pojavljajo v zabavnem kuharskem šovu Mali šef Slovenije.

Zabavni kuharski šov Mali šef Slovenije lahko spremljate vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV in navijajte za svoje favorite, ki nas bodo iz tedna v teden navduševali s svojimi kuharskimi spretnostmi. Mali junaki se v parih potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo za svojo šolo. Vsaka od njih pripravlja namreč en projekt, ki bo izboljšal njihovo šolsko okolje oziroma počutje učencev, Mercator, podpornik kuharskih junakov in njihovih šol, pa bo s sredstvi podprl njihove želje. Zanje lahko glasujete TUKAJ!

Zala in Ela iz OŠ Vodice sta zmagali v 3. oddaji Mali šef Slovenije.
Zala in Ela iz OŠ Vodice sta zmagali v 3. oddaji Mali šef Slovenije. FOTO: POP TV
Za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo, ki jo bo prejela šola za izvedbo projekta, s katerim bodo na boljšem vsi učenci šole, ki jo obiskujeta tekmovalca, se poteguje 16 otrok iz osmih šol iz različnih koncev države. V oddaji je velik poudarek na spodbujanju samostojnosti otrok v kuhinji, kot vemo, pa pomoč pri opravilih kot je kuhanje še poglablja odnose v družini, kar je dandanes še kako pomembno. Otroke ravno tako ozaveščajo o pomenu uravnotežene prehrane in izdelkov domačih pridelovalcev in predelovalcev, čemur sledimo tudi mi v sklopu našega kulinaričnega sprehoda.

Okusi Osrednje Slovenije

Drugi del raziskovanja okusov Osrednje Slovenije bomo začeli kar v Vodicah, kjer Zala in Ela, zmagovalki 3. oddaje Mali šef Slovenije, obiskujeta osnovno šolo. Občina Vodice se nahaja severno od Ljubljane do letališča Jožeta Pučnika v bližini Spodnjega Brnika in leži na pretežno kmetijskem območju, ki je idealno za preidelavo lokalne hrane. Obdana je z okoljskimi griči, Škofjeloškim hribovjem in gorami Kamniško-Savinjskih Alp s pogledom do samega Aljaževega stolpa v Julijskih Alpah. Pomembno izobraževalno vlogo na področju kulinarike imajo tamkajšnje šolske sestre svetega Frančiška Kristusa kralja. To izhaja iz dolgoletne tradicije kuharskih tečajev, na katerih so številna dekleta in mlade žene v preteklosti pridobivale znanje osnov kuhanja. Najbolj znana kulinarična posebnost so vodiške preste, ki pa so danes le še ostanek nekoč močno razvejane rokodelske dejavnosti v tem kraju.

Občina Grosuplje je znana po odličnem kruhu in ostalih pekovskih izdelkih.
Občina Grosuplje je znana po odličnem kruhu in ostalih pekovskih izdelkih. FOTO: Dreamstime

Z imenitno kulinarično ponudbo se ponaša še ena občina. Govorimo o Kamniku, ki je zelo znan po siru Trnič, ki je pravzaprav posebnost Velike planine. Gre za slan sir hruškaste oblike, okrašen z rezljanimi 'pisavami', ki so ga tradicionalno fantje podarjali svojim dekletom. V občini Lukovica je kulinarika med drugim povezana z delovanjem Čebelarskega centra Slovenije, posebnost tega kraja pa so tudi znameniti trojanski krofi. Če se sprehodimo dalje, pridemo v Moravče, kjer v eni od znanih gostiln ponujajo priljubljene nadevane telečje prsi, zaradi katerih se veliko obiskovalcev z veseljem vrača. V Litiji vam bodo s ponosom postregli z jetrnimi klobasami in čeprav je receptov zanje več, naj bi nadev v osnovi vseboval meso in maščobo iz prašičje glave, jezik, potrebušino, jetra, praženo čebulo, proseno kašo in začimbe. Valvasorjev krožnik je posebnost Šmartnega pri Litiji, na njem pa ne sme manjkati hrustljavo pečen svinjski hrbet s prilogo. Ker je rodovitna Dobrepoljska dolina obdana z gozdovi, v katerih rastejo gobe, se ni za čuditi, da so ravno gobe pomemben del kulinarike občine Dobrepolje, še posebej vas bo navdušila gobova juha z žganci. Še ena občina je znana po siru, in sicer Ivančna Gorica. Zagotovo ste že slišali za stiški sir, ki slovi po izjemnem okusu, h kateremu pripomoreta kakovostno mleko in predvsem kakovostno krmljenje krav. V Velikih Laščah so od nekdaj radi eksperimentirali z žiti in stročnicami, še posebej znan pa je bil poprtnik, ki je pravzaprav vrsta božičnega obrednega kruha. V zadnjih letih je ponovno pridobil na veljavi. Ravno tako kruh in pekovsko pecivo je priljubljeno tudi v občini Grosuplje, svinjsko pečenko s praženim krompirjem, ki je ena najbolj priljubljenih jedi pri nas, pa vam bodo postregli v Komendi. V Mengšu morate poskusiti mengeški bizgec, enolončnico, ki jo sestavljajo kislo zelje in repa, ječmenova kaša, korenje, peteršilj in kos prekajenega mesa. Veliko gostiln v Domžalah ponuja praznične kmečke jedi s konca 19. stoletja, na primer domžalski šobelj oziroma gorenjski želodec. Trzinske klobase ali trzinke, ki jih pripravljajo z zeljem, repo ali žganci, so znane kje drugje kot v Trzinu, v še zadnji od danes predstavljenih občin – v Dolu pri Ljubljani – pa le naročite pečeno telečjo kračo s prilogo, ki jo ponujajo v tamkajšnjih gostilnah.

Če povzamemo, so okusi Osrednje Slovenije zares razgibani, poudarek pa je na domači hrani in lokalnih izdelkih ter pridelkih, ki so – na srečo – vedno bolj cenjeni.

Tudi v Mercatorju cenijo domače

Domače izdelke pa cenijo tudi v Mercatorju, zato sodelujejo s široko družino partnerjev, ki jo gradi več kot 100 lokalnih kmetovalcev in pridelovalcev ter 20 kmetijskih zadrug. V preko 260 Mercatorjevih prodajalnah po vsej Sloveniji boste na posebnih stojnicah in policah, označenih z rdečim srčkom in nazvom Radi imamo domače, našli pestro paleto pristnih domačih izdelkov; teh je sedaj že preko 1.000 vrst.

Ker je v šovu prepoznal sporočilnost, ki sovpada z njihovimi projekti in ponudbo za aktivne družine z mlajšimi otroki, je Mercator poleg naštetega tudi podpornik kuharskih junakov in njihovih šol v oddaji Mali šef Slovenije. Spodbujanje otrok, naj osvajajo nove spretnosti in se osamosvajajo pri ključnih dnevnih opravilih, kot je kuhanje, pa je tudi temelj skupnih prizadevanj za bolj lokalno, uravnoteženo in raznoliko prehrano. Male šefe bo Mercator prijateljsko podprl s sestavinami izbranih dobaviteljev in bogatim denarnim skladom za šole, ki so prispevale zmagovalne ekipe.

Kako spretno mali junaki v oddaji vihtijo kuhalnice, pa lahko spremljate vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV. Kot že veste, se potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo s strani Mercatorja za svojo šolo. Zanje lahko glasujete TUKAJ!

Sponzorirana vsebina

Mali šef Slovenije: Glasujte!
Mali šef Slovenije: Glasujte! FOTO: POP TV
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek