posekali

Na pobočju, kjer je padlo največ dreves, novih ne bodo sadili

21. 01. 2025 15.15

Sečnja na Grajskem griču minuli teden je potekala v skladu s priporočili stroke, je poudaril ljubljanski župan Zoran Janković. V prihodnjih dneh bodo začeli pripravo pobočja za nameščanje zaščitnih mrež. Na delo pobočja, kjer so posekali največ dreves, pa dreves ne bodo sadili, ampak je predviden naraven prirast.

Stoječe ovacije za gasilce, ki so reševali slavno katedralo

07. 12. 2024 07.42

Pariški nadškof Laurent Ulrich je po več kot petletni obnovi, vredni več kot 700 milijonov evrov, ponovno odprl znamenito pariško katedralo Notre-Dame. To je storil tako, da je simbolično trikrat potrkal na njena vrata in vstopil v znamenitost iz 12. stoletja, ki jo je leta 2019 opustošil požar. Vzrok še danes ni pojasnjen, so pa gasilci na ponovni otvoritvi 850 let stare gotske mojstrovine dobili stoječe ovacije.

Ni Lojzka, Tatjana ali Karolina, ampak Anita

22. 11. 2024 17.37

Letošnja praznična lepotica, ki bo s svojimi 21 metri in petimi košatimi tonami krasila središče prestolnice, je Gorenjka. Ime za smreko pa so na družabnih omrežjih nazadnje izbrali Ljubljančani. Čeprav si je njen lastnik z Jesenic želel, da bi nosila ime po njegovi mami Lojzki, so jo že delavci, ki so jo postavljali, preimenovali v Tatjano, ljudje pa nazadnje še v Anito.

Neverjetno odkritje: arheologi našli pozabljeni mesti ob svilni poti

25. 10. 2024 16.07

Arheologi so v gorah vzhodnega Uzbekistana prišli do čudovitega odkritja. Našli so namreč ostanke dveh srednjeveških mest, kar bi lahko bistveno vplivalo na naše razumevanje legendarne svilne poti, starodavne karavanske poti med Kitajsko in Rimom.

Ministrica na Krasu: Treba bo poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zemljišč

22. 07. 2024 14.56

Za vzpostavitev protipožarne infrastrukture, predvsem na Krasu, bo treba poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zaraščenih zemljišč, so danes na pogorišču pri Škrbini dejali pristojna ministrica Mateja Čalušić ter predstavniki zavoda za gozdove in občine Komen. Na Trstelju je sicer davi znova zagorelo, a so ogenj hitro pogasili.

Katedrala Notre-Dame bo obnovljena do olimpijskih iger

10. 04. 2024 10.52

15. aprila bo minilo pet let od požara, ki je uničil znamenito pariško stolnico Notre-Dame. V francoski prestolnici pa obljubljajo, da bo katedrala do poletnega odprtja olimpijskih iger v Parizu obnovljena.

Bo eden najdaljših lipovih drevoredov pri nas res padel?

04. 03. 2024 17.12

Lipova drevesa, ki veljajo za simbol slovenstva, so ta isti narod očitno razdelila. V Občini Hoče bi enega najdaljših in najstarejših lipovih drevoredov pri nas odstranili, ker naj bi bila drevesa dotrajana. Nekoč je tu stalo 259 dreves, trenutno jih je še 222, ohranjenih pa je tudi 29 panjev. Nekateri domačini so se ideji podiranja dreves uprli, pa ne le domačini, očitno tudi stroka v zvezi s tem ni povsem poenotena. Bo kljub vsemu drevored v kratkem res padel?

Na območju Podrožniške poti bodo zaradi varnosti odstranili še 21 dreves

20. 02. 2024 16.38

Ob Podrožniški poti v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib v Ljubljani bodo zaradi zagotavljanja varnosti obiskovalcev odstranili še 21 oslabljenih, nevarnih, bolnih in suhih dreves, je na novinarski konferenci pojasnil Jurij Kobe z oddelka za gospodarske dejavnosti in promet Mol. Dela bodo izvajali predvidoma od srede do začetka marca.

Posekali znamenito drevo iz filma o Robinu Hoodu: dva moška aretirali

30. 09. 2023 17.20

Pred dnevi so v bližini Hadrijanovega zidu v Združenem kraljestvu našli posekano več sto let staro drevo. Drevo je "zaslovelo" po tem, ko so ga prikazali v filmu Robina Hooda. Policija je takoj sprožila preiskavo in že v petek aretirala najstnika, nato pa še moškega, starega okoli 60 let.

Padel mogočni kostanj, ki se je bohotil pred Dramo

27. 07. 2023 10.50

Kljub nasprotovanju dela javnosti, ki je zahteval ohranitev drevesa, so požagali mogočni divji kostanj, ki se je bohotil pred Dramo. Župan Zoran Janković je pred tem javno zavzel stališče, da je divji kostanj, ki so ga številni vzeli v bran, treba podreti in spoštovati projekt arhitektskega studia.

Spomladanska akcija: posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike

07. 04. 2023 14.25

Zavod za gozdove Slovenije je zaključil spomladanske akcije obnove pogorelega gozda na Krasu. S prostovoljci so od novembra lani do konca marca letos posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike ter posejali več kot tono semena toploljubnih listavcev. Z dosedanjim potekom obnove so zadovoljni, akcije se bodo nadaljevale jeseni.

Zgradil 'sprehajalno pot med krošnjami', pobral denar in posekal gozd

29. 03. 2023 13.05

Na Madžarskem odmeva nenavadna afera. Župan vasi Nyirmarton Mihaly Filemon, sicer član vladajoče stranke Fidesz, je na razpisu prejel evropska sredstva za postavitev sprehajalne poti med krošnjami, a je med gradnjo natanko ta gozd, po katerem naj bi se obiskovalci sprehajali, izginil. Da je absurd še večji: gozd so po besedah župana posekali, da so denar od prodanega lesa porabili za končanje projekta, saj evropskih sredstev menda ni bilo dovolj.

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'

19. 03. 2023 14.04

Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

Še nedavno pragozd, prihodnje leto večmilijonska prestolnica

11. 03. 2023 07.42

Preobremenjeno, onesnaženo in nevarno mesto Džakarta kmalu ne bo več prestolnica Indonezije. Če bo šlo na gradbišču novega mesta vse po načrtih, bo avgusta prihodnje leto vlogo glavnega mesta prevzela Nusantara. Načrti napovedujejo zeleno mesto prihodnosti, okoljevarstveniki pa opozarjajo, da gre za nedopustne posege v okolje. Poglejte prve posnetke gradbišča, kamor dnevno prihaja vse več obiskovalcev, ki si želijo potešiti radovednost.

V Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib bodo nadaljevali sečnjo

07. 03. 2023 08.02

Na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib bodo nadaljevali sečnjo oslabljenih in bolnih dreves. Sečnjo so zaradi razmočenosti terena sredi januarja prekinili. Zavod za gozdove Slovenije je decembra izdal odločbo za sečnjo 389 dreves. Sečnja bo predvidoma končana v 14 dneh.

Od ideje, ki je spreminjala zakone, do osovraženega projekta, ki ni izpolnil obljub

01. 03. 2023 17.12

Kanadsko-avstrijska avtomobilska skupina Magna s prihodnjim tednom ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici. Od velikopoteznih načrtov in obljubljenih delovnih mest – načrtovali so 3.000 novih zaposlitev – ter navdušenja politike, ki je poskrbela za državne subvencije in urejala bližnjice okrog okoljske in prostorske zakonodaje ter bila boj z zaskrbljenimi okoljevarstveniki, bodo tako ostale zgolj prazne tovarniške hale.

Na Rožniku se konec tedna nadaljuje sečnja oslabljenih dreves

01. 03. 2023 16.07

Po začasni prekinitvi sečnje oslabljenih in bolnih dreves na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib se bo ta nadaljevala predvidoma v petek. Izvajalec del je posekal in odstranil približno 80 odstotkov vsega za posek označenega drevja, preostala drevesa pa bo predvidoma odstranil v naslednjih dveh tednih.

Na ljubljanskem Petkovškovem nabrežju bodo odstranili več starih dreves

21. 02. 2023 16.27

Mestna občina Ljubljana bo na Petkovškovem nabrežju, kjer poteka prenova, odstranila tri stare lipe. Kot zagotavljajo, bodo na območju zasadili 20 novih lip. Arboristični pregled je namreč, kot pojasnjujejo, pokazal, da obstaja povečana nevarnost odloma dreves zaradi mehanskih poškodb korenin in prisotnih razkrojnih procesov.

Janković vztraja pri gradnji kanala C0: 'Projekt bo letos končan'

31. 01. 2023 13.56

Ljubljanski župan Zoran Janković je po odločitvi Upravnega sodišča, da je AAG lahko stranka v postopku za pridobitev okoljevarstvenega soglasja za del kanala C0 med Črnučami in Brodom v Ljubljani, dejal, da je odpiranje tega soglasja za pravnomočno gradbeno dovoljenje "praktično neizvedljivo". Gradnjo nadaljujejo, končana bo letos, je napovedal.

Lokalni prebivalci zavračajo postavitev vetrnic

09. 01. 2023 19.25

Da je zeleno še kako pomembno, sploh v luči odvisnosti od plina in nafte, cene katerih so poletele v nebo, se zaveda tudi Evropa, tudi naš predsednik vlade Robert Golob in tudi ljudje. Le na domačem dvorišču ali pa v domačem kraju ne bi imeli teh zelenih elektrarn. 11 jih državni prostorski načrt, sprejet na vladi, predvideva na območju Dolenje vasi v občini Divača. A tam zagotavljajo, da bodo naredili vse, da vetrnic v svoj kraj ne dobijo.

Zadnji mesec na oblasti posekali 150 odstotkov več

08. 01. 2023 13.32

Jair Bolsonaro, zdaj že nekdanji brazilski predsednik, se je po porazu na volitvah očitno odločil, da bo njegov režim vse do zadnjega izkoristil svoj položaj. Ena od žrtev takšnega pristopa so gozdovi v brazilski Amazoniji, ki so v času njegove vladavine utrpeli hudo škodo, njihovo krčenje pa naj bi se v zadnjem mesecu Bolsonara povečalo za kar 150 odstotkov – v primerjavi z letom prej.

Začetek ocenjevanja škode v gospodarstvu po požaru na goriškem Krasu

09. 08. 2022 14.53

Skupno okoli 50 lastnikov zasebnih gozdov na goriškem Krasu zaključuje spravilo lesa, ki so ga zaradi julijskega obsežnega požara tam interventno posekali. Medtem imajo delavci družbe Slovenski državni gozdovi za spravilo lesa še čas do 20. avgusta. Gospodarsko ministrstvo pa bo zbiralo oceno škode v julijskem požaru na goriškem Krasu, ki so jo utrpele gospodarske družbe, samostojni podjetniki, posamezniki, zavodi in zadruge na strojih, opremi, zalogah in izpadu prihodka v občinah Komen, Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko. Oškodovanci morajo oceno škode poslati do 29. avgusta.

Dež že drugič zatajil, a dan na Krasu minil mirno

30. 07. 2022 07.29

Stanje na obeh požariščih na Krasu je ves dan mirno, čeprav ga ni bilo veliko, je dež vseeno izboljšal oziroma vsaj omilil razmere. Pojavljajo se še manjša žarišča, vendar jih je veliko manj kot v preteklih dneh. Gasilci na terenu bodo prilagodili gasilsko stražo novim razmeram.

Razmere na slovenskem Krasu pod nadzorom, požarna straža ostaja

29. 07. 2022 06.29

Požar, ki je popoldne znova izbruhnil na Velikem Ovčnjaku nad vasjo Šibelji, je lokaliziran in pod nadzorom, gasilce pa ponoči čaka še kar nekaj dela, saj se še pojavljajo posamezna žarišča. Na goriškem Krasu je medtem dan minil mirno, na pogorišču pa tudi čez noč ostaja požarna straža. Požar je lokaliziran tudi na italijanski strani meje.

Intervencijsko posekan les mora čim prej iz gozda, čas za drva bo pozneje

27. 07. 2022 18.26

Ob ustvarjanju protipožarnih presek, da se obsežen požar na Krasu ne bi še bolj širil, so posekali številna drevesa. "Sekalo se je vse: državne, občinske, zasebne parcele," je dejal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Ta lesna masa, ki zdaj leži na tleh, pa je zelo nevarna, saj se bojijo, da bi prišlo do ponovnega vžiga. Zato bo sledilo pospravilo intervencijsko posekanega lesa na koridorjih, kjer so sekali. Danes je bila izdana odredba, da bo do 20. avgusta treba odstraniti ta požagani les. Zasebni lastniki ga lahko do 8. avgusta odstranijo sami, če se bodo odločili za to, morajo to sporočiti do 1. avgusta. Les se bo vozil na deponijo, kjer bo zmlet v sekance in nato prodan na trgu, denar pa bo čim bolj pravično razdeljen lastnikom. Za lokacijo odvoza so izbrali območje pod Cerjem, ki je dostopno tudi za tovornjake. Stroške odstranjevanja lesa bo prevzela država.

Skozi 'hosto' s sekači: več sto pridnih rok ustvarjalo protipožarne koridorje

24. 07. 2022 17.08

Zvok motornih žag, z žagovino prekrite poti in kupi posekanih dreves. Tudi to je te dni moč videti na goriškem Krasu. Pridne in marljive roke prostovoljcev neumorno hitijo pri vzpostavitvi protipožarnih koridorjev, s katerimi želijo požaru preprečiti nadaljnji pohod po presušeni kraški pokrajini. Odziv na klic na pomoč občine Renče-Vogrsko ni ostal neuslišan. Odzvala se je neverjetna množica prostovoljcev, ki so na Kras prihiteli z vseh koncev Slovenije, pa tudi iz tujine. "Gre za dobrosrčne in dobrohotne ljudi. Znova smo dokazali, da znamo stopiti skupaj," je na množico prostovoljcev dejal župan Tarik Žigon.

Ali bi Slovenci imeli Češko kočo, če ne bi zgradili planinskega zavezništva s Čehi?

02. 04. 2022 16.44

Gore so globoko zakoreninjene v srca Slovencev in zgodovino naše države. Redno jih obiskuje več kot 315.000 Slovencev, Triglav smo sprejeli kot simbol slovenstva. Hribi pa ne pomenijo zgolj užitkov, občutka svobode in sreče ob osvojenem vrhu, ampak so tudi dober zgled prijateljstva in vezi med narodi. Sinonim tega je zagotovo Češka koča nad Jezerskim, ki so jo pred 122 leti zgradili Čehi, ki so bili pred prvo svetovno vojno zelo aktivni v naših gorah. O trdnem češko-slovenskem planinskem sodelovanju in Češki koči je zdaj nastal tudi igrano-dokumentarni film, čigar avtor je publicist in zbiralec zgodovinskega gradiva ter veliki prijatelja Slovenije Ladislav Jirásko.

Po soočenju: Kdo je med soočenjem govoril resnico, lagal, zavajal?

30. 03. 2022 06.00

Po ponedeljkovem prvem predvolilnem soočenju na POP TV smo dodatno analizirali verodostojnost izjav, ki so jih podali sodelujoči prvaki SD, LMŠ, Levica, Konkretno, SAB, Gibanje Svoboda in NSi ter podpredsednik SDS Aleš Hojs. Več izjav ne drži, tako glede javnega dolga države, zdravstvenih uspehov države s soočanjem covidne krize kot tudi cene elektrike pred in po odhodu Roberta Goloba z vrha Gen-I.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa

07. 02. 2022 06.00

V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.