Ljubljanski župan Zoran Janković je dejal, da je sečnja s pomočjo helikopterja predstavljala zgolj majhen del vrednosti pogodbe, ki jo je Mestna občina Ljubljana sklenila s podjetjem Tisa za ureditev grajskega pobočja. Ta znaša 1,2 milijona evrov in poleg sečnje in spravila lesa vključuje tudi zavarovalna dela pobočja, ki jih bodo začeli v naslednjih dneh. V petek so na grič pripeljali orodje za pilotiranje. To bo potekalo približno dva meseca in bo preprečilo padanje kamenja, je komentiral župan.
Dosedanje delo na območju griča župan ocenjuje pozitivno. "Ne samo, da je skupina strokovnjakov poseg pripravljala celo leto, za ta poseg imamo soglasje zavoda za varstvo narave," je poudaril. V sredo se je sicer odlomil del drevesa in zdrsel do hiše na pobočju, ob čemer je bilo poškodovanih šest strešnikov, fasada in okenska polica.
Razprave o preobsežni sečnji na družabnih omrežjih pa je komentiral z besedami, da je na tem mestu predviden naraven prirast dreves in ne sajenje novih dreves, ta del pobočja pa so že počistili. Dodal je, da bodo v času pilotiranja javnosti še enkrat predstavili potek del. "Če bo treba, bomo povabili še zavod za varstvo narave in zavod za gozdove," je zaključil.
Na pomisleke dela javnosti o smiselnosti sečnje dreves so se prejšnji teden odzvali tudi na biotehnični fakulteti. Z oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire so sporočili, da drevesa sicer preprečujejo erozijo, vendar lahko velika drevesa, kakršna so odstranili v sečnji minuli teden, v primeru izruvanja postanejo nevarna za okoliške stavbe.
Sečnja dreves s pomočjo helikopterja na Grajskem griču je potekala prejšnji teden. Posekali so 205 dreves.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.